Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

tranquill

"Já nejsem zvíře, já jsem lidská bytost!" Citlivý příběh, který se docela přesně drží popisu života reálné postavy konce 19. století. Lynch zde režíruje klasicky, alegorií je zde pouze pár. ()

elessar04

Naprosto bravurní film se skvělou atmosférou, kterou upevňuje práce s černobílou kamerou, tak i skvělá hudba. Herecký výkon Johana Hurta naprosto skvělý. Je až směšné, že si tento film neodnesl žádnou zlatou sošku (kvůli Star Wars - Epizoda V.; tím nechci Star Wars nijak shazovat, je to skvělý film), určitě Hurt by si ji svým bravůrním výkonem zasloužil. Anthony opět nezklamal. Jeden z nejemotivnějších (a nejlépe natočených) filmových konců. Klenot ()

Razzor_82

"Já nejsem zvíře, já jsem lidská bytost." Lynch skvěle zachytil niterní bolest člověka, který se narodil jako zrůda. Tohle je nečekaně čistě lidský příběh. Černobílá verze pohltí hutně špinavou atmosféru Londýna. Výborné herecké obsazení v čele s Hopkinsem. Maska sloního muže je šíleně bizarní. 9/10 ()

chlebos

Dojemný film o krutosti mezi lidmi. Osobně jsem během filmu bojoval vnitřně s tím jak bych se k takovému člověku postavil já. Vím, že bych mu nechtěl ubližovat, ale byl bych na tom podobně jako doktorova manželka. Líbila se mi černobílá kamera a výborný výkon Hopkinse, který zahrál britského gentlemana jak se patří. Taky mě potěšila neúmyslně vtipná situace na konci filmu. Sloní muž říká postavě, kteou hraje Hopkins "ani jsem nevěřil, že se ten lidoužrout dostane z vězení" Hopkins na to jenom pokyvuje hlavou a popřeje mu dobrou noc.:)Asi to není nic moc, ale ta symbolika mi přišla daleko lepší než ta, kterou potom Lynch používá ve svých ostatních filmech a které rozumí asi jen on sám... ()

crackonosh

Dojemně lidský příběh, ve kterém se snoubí zatrpklost, zakořeněná xenofobie, prospěchářsví, lítost a další naše notoricky známé vlastnosti. Do role netvora a životního outsidera se možná dokáže vžít každý z nás a stejně tak každého zabolí, když je mu náhle upírána vydobytá svoboda a společenské postavení. Významově jednoznačné dílko, které ovšem na rozdíl od ostatní Lynchovy tvorby netrpí stavěním formy nad obsah a je přístupné širší divácké obci. Skvěle zrežírované a skvěle zahrané, nedám jinak než za *****. ()

Lukasfox

Jeden z nejkrasnejších filmu co jsme kdy videl, al ezaroven moc krytý při sledováni sem nenávidel sám sebe že sem nekdy nekoho hodnotil jen podle vizaže... Proste Krasa a meli by ho videt hlavne ty co nesledujou vnitřní krasu aby pochopili... Rozhodně jeden z nejdojemnějších, nejsmutnějších a nejkrásnějších filmů; a to i přesto, že ona krása není patrná navenek, ale je ukryta někde hluboko, hluboko pod námi viděným vzezřením. A bezpochyby nejlepší film D.Lynche ()

Jablek

Tak tenhle film jsem měl připravenej hoodně dlouho...pořád jsem ho tak ňák odkládal na příště, protože jsem dopředu tušil, že asi nebude nejveselejší. Ještěže jsem sebral odvahu a pustil si ho :) Jeden z mála Lynchovo "normálních" snímků na mě ze začátku nepůsobil nijak extrémně, ale v průběhu začal nabírat na síle a nakonec mě totálně dostal/rozebral/rozbrečel. Jako jedinej se vetřel do mojí top 10ky za poslední 2 roky. No taky něco k obsahu...John Hurt - úžasnej, "song" na konci - snad nejsilnější a nejlíp načasovanej, co sem ve filmu zažil, David Lynch - jak může stejnej člověk natočit tohle a Eraserhead??, příběh - neuvěřitelně poučnej a dojemnej...koho tohle nedostane, tak už asi nic... ()

jda23

Niekedy je najdôležitejšie otváranie zatvorených tém. Lynch si ešte len citlivo zahráva s vedomím diváka. Čiernobiele obrazy, ktoré zmenili kultové presvedčenia najzápalenejších milovníkov klasických filmov, sú pamätné a to sa ráta. Je cítiť, že malé zárezy strachu sú v naších hlavičkách od nepamäti, veď napokon všetci čakáme nejaké svetlo na konci tunela, len sa bojíme, že nám to bude jednoducho odňaté. 90% za prínos, ktorý sa dnes zdá byť samozrejmý. ()

Arequipa

Z memorable quotes na IMDb by téměř každá druhá mohla být vybrána jako ta stěžejní a symbolická pro tento výjimečný film. Lynch natočil v kontextu své tvorby normální film, který není těžké pochopit. Na síle mu dodává zjevný odkaz na reálný námět. Perfektně namaskovaný John Hurt budí opravdu hrůzu a soucit. ()

simplejack

Lynch je pro mě jeden z nejoblibenějších režiséru, viděl jsem všechny jeho šílenosti a o to zajimavějši je, že za jeho nejlepší film považuju ten nejnormálnější. Tenhle snímek se přes mě přehnal a ja ho těžce nepobral, par dní pauza, lepší podmínky a druhý pokus a vysledek je:100%. Už vím jak se cítí rejpalové co vrcholným filmům sazí odpad! s komentářem nejpřeceňovanější film všech dob, u mě je to naopak 106.misto ?!!. Tenhle snímek zaslouží top ten víc než tak dva tři kousky, které tam jsou. Nemusím filmy o divných lidech, Forrest mě nebere, z Rain Mana jsem taky nepadl na prdel, pak příjde Sloní muž a nekompromisně strčí všechny emotivní a na city hrající filmy do kapsy. Během celého snímku jsem střídavě hleděl jak puk nebo potlačoval slzy, tak to bylo až do konce a tam najednou pustí Adagio for strings v ten moment už jsem přemýšlel, který snímek bude muset uvolnit misto tomuhle v mojí top 10. Nádherný příběh o soucitu, lidskosti, opovržení, lidské zrůdnosti a kráse, kdy fyzický vzhled je to poslední co v tom hraje roli. ()

Primavera

Sú filmy, ktoré zapôsobia silne na diváka. Nie svojou vykalkulovanosťou na emócie, ale úderom priamo do našej podstaty ľudskej bytosti, ktorú máme všetci rovnakú bez ohľadu na to, aký fyzický výzor sme vyfasovali od prírody. "Nie som zviera, som ľudská bytosť. Som človek!" kričí mladý muž, postihnutý degeneratívnym ochorením, kvôli ktorému ho mnohí ľudia považujú za cirkusovu atrakciu, za zviera. A pritom sa sami správajú horšie ako zvery. Bezcitne, hlúpo, agresívne. Skutočný príbeh Johna Merricka nás dojme bez ohľadu na to, ako vyzeráme. Pretože je to o tom ľudskom, čo je v nás. O túžbe byť milovaný. O strachu z bezcitnej osamelosti. BTW, záverečná scéna ma rozplakala a keď ešte zaznelo moje obľúbené Adagio for strings ... Teda pán Lynch, ufff! ()

Kofolacik

ELEPHANT MAN som daval velke sance, vela som od neho ocakaval ako o takmer 90% filme ale bohuzial, sklamal ma. Nevidim na tomto filme okrem vyuzivania svetla a kamery vobec nic extra... je tam tolko sentimentality a nezazivnych momentov ze proste nechapem z kade ma tento film taky respekt... ELEPHANT MAN je pre mna proste absolutne nezazivny, nudny a zbytocny filmom. Sorry. 6/10 ()

teyra

Osobitý humanistický opus natočený s obrovským citem, vkusem a respektem k tématu. Lynch dojímá, aniž by v tom byl cítit kýč (ve smyslu dojetí z dojetí), kalkul či vyděračství. Podařilo se mu zde spojit své svébytné umělecké vidění s obecně lidským a srozumitelným poselstvím, škoda, že takových filmů nenatočil víc. Příběh o ušlechtilé duši ve znetvořeném těle a ve světě plném zla a omezenosti je prostý, nikoliv však prostoduchý, vše je podřízeno síle výraziva. Tělesná deformace hlavního hrdiny je záměrně udělána a odhalována tak, aby působila esteticky. ()

Colour

Som rada, že sa mi po veľmi dlhom čase podarilo zohnať tento film. Tá námaha za to stála. Je to úžasný film o tom, že vnútorná krása je dôležitejšia než vonkajšia. Z psychologického hľadiska je to úžasne spracované. Nikto nie je oddelený na dobrého alebo zlého, každý tam má svoje svetlejšie a tmavšie stránky. Doktor v podaní Anthony Hopkinsa bol bezchybný, Hopkins si za taký výkon zaslúžil veľkého oscara. Mnohí ľudia tu tvrdia, že je to rozprávka pre deti, ktorá je urobená len na to, aby sme súcitili. Hovby, tento film je svojou hĺbkou a pointou určený predovšetkým starším, všímavým alebo uvažujúcim ľuďom. Tento film je na prvý pohľad veľmi jednoduchý, no v skutočnosti je to hlboká výpoveď o útrapách "iných" ľudí a tých druhých, ktorí s nimi príjdu do kontaktu. 95% Tento film by si zaslúžil i vyššie umiestnenie. ()

Lasombra

Pro mě naprosto nejděsivější ale zároveň nejprocítěnější Lynch. Líbilo se mi, když v první části snímku nebyl sloní muž vůbec vidět, tím si dokázal vytvořit velice tajúplnou auru. Část filmu, kdy nemocniční sestra musí donést jídlo pacientovi na izolaci a s hrůzným výkřikem spatří jeho tvář, velice dobré načasování pro odhalení! A ta bizardí maska, se kterou Lynch dokázal vytvořit takové monstrum s tak andělskou duší - dokonalé! Silý příběh, který na mě velice zapůsobil ()

Petulka88

Asi nikdy se mi nestalo, že by mě film dokázal tak dojmout i zhnusit zároveň. Když se John rozpláče kvůli tomu, že mu poprvé v životě žena podá ruku, draly se mi slzy do očí. A když v závěru Johnovi ve stoje aplauduje celé divadlo, byl jsem v koncích. A naopak, když jsem viděl co dokáže lidská touha po penězích, bylo mi ze vší té bezohlednosti zle. Zároveň jsem pochopil, že zrůd je v tomto filmu spousta, ale John Merrick mezi ně nepatří. Tenhle film mě prostě dostal, takže bez dalších zbytečných řečí dávám za 5. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce