Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

ostravak30

Vladimír Michálek je pro mě osobně hodně zvláštní režisér. Na jedné straně natočil výborné filmy jako Je třeba zabít Sekala, toto Zapomenuté světlo či vynikající Babí léto, na druhé natočil i příšerné filmy jako Posel, Pohádkář, Úhoři mají nabito a naprosto tragické Prázdniny v Provence. Je to muž dvou tváří. Tento film je výborný nejen díky už trochu ohranému tématu boje někoho proti režimu, ale hlavně svými lidskými příběhy. Boleslav Polívka není jen kněz. Je to především člověk. A tak bojuje a hlavně i pochybuje. Výborné výkony podali i další. Třeba Veronika Žilková, což je ale na druhé straně pro mě důkaz, že když má herec dobrou roli, tak až na výjimky ji spousta herců dobře zahraje. Zapomenuté světlo je jeden z těch příjemných filmů, který bych si klidně rád pustil znovu. ()

Binne

Bolek Polívka nebojuje proti režimu ani proti církvi, snaží se vyrovnat s rozporem, který v sobě má. Celý film je jen krásnou koncentrací života, kdy ve 105 minutové stopáži zažijeme celou škálu pocitů, které v sobě má právě i život. Veronika Žilková mě příjemně překvapila, ačkoli jednou z kvalit filmu je především herecký výkon Bolka Polívky. Střet komunistů s církví mi naopak připadal uvěřitelnější, než kdyby byl vyhrocený. Právě ta nejistotu, která svazovala každého, kdo se dostal do jejich přímého područí musela být frustrující. Snímek je milý, navzdory okolnostem, které se v něm odehrávají. Nemá ovšem nějakou vypovídající hodnotu o církvi či režimu, ve kterém to církev neměla jednoduché. Je o naději, kterou člověk hledal všude, kde to jen šlo. Navzdory tomu, že Bolek Polívka utrpí ztrátu milovaného člověka bych očekávala, že to s jeho vírou otřese. Bylo by milé, kdyby si divák mohl položit i takovou otázku, která ze situace přímo vyplívala. Film se ale neptá na to, zda existuje bůh, neptá se na to, zda byl režim špatný, či dobrý. Odpovídá na to, kde všude lze spatřit světlo i přes to, že bylo již dávno zapomenuté. ()

JohnKEANE

Podla mna to vôbec najlepšie čo po revolúcii v čechách natočili.Michálek nato išiel velmi dobre.Bolek Polívka ma svojím výkonom šokoval a po tomto filme má moju neskonalú úctu! Prekvapil ma aj vykon hrabě Kinského,ten podával svoj výkon skvele civilne! ()

quasar

Bolek Polívka v roli, kterou jsem mu uvěřil... Možná dávám pět hvězdiček i proto, že jsem film viděl v letňáku a počasí v reálu kopírovalo to na plátně. Je tomu těžké věřit, ale přestože jsem nevěřící, tak skrze Bolka, ten film i to počasí jsem toho Boha tak nějak tušil... Dovedete si představit, že na plátně leje, farář letí do kostela, který má děravou střechu a i ve skutečnosti kolem vás mlátí blesky a lidi se krčí pod deštníky a deky a celty... Promítač tak nějak vytušil, že dneska to prostě vypnout kvůli počasí nemůže. To byl zážitek! I proto jsem se nikdy na film nedíval v bedně. ()

lucka89

Jak název napovídá, filmaři si také pohráli se světlem jako takovým (intenzita slunečních paprsků při mši). Líbí se mi filmy, které zobrazují život před několika lety. Ač situace nebyla lehká, dýchla na mě atmosféra života na vesnici. Lidé nikam nespěchali, obklopovala je pestrá a rozmanitá příroda. Na první pohled ve vesnici panoval klid. Velmi dobré byly herecké výkony v podání Bolka Polívky a Veroniky Žilkové. Do své role se dokázali vcítit. Nesmím zapomenout ani na báječného Jiřího Pechu. ()

DooFooS

Ze začátku jsem si musel zvykat na vážnou roli Bolka Polívky, abych si po shlédnutí filmu musel zvykat na jeho komediální projevy třeba v manéži, tak dobře to bylo zahráno a nejen to… Veronika Žilková si tu střihla dle mého jednu z nejlepších rolí a její rakovinu a stavy po chemoterapii jsem snad cítil i sám na sobě. Filmu se navíc povedla skloubit poetika s bezmocností opravdu nezapomenutelně a dohromady tak tvoří celek, který se mi vryl hodně hluboko pod kůži. ()

goldfish00

Jeden z nejlepších porevolučních filmů. Film o přátelství, lásce a víře v dobro a ve spravedlnost. Skvělý Bolek Polívka. ()

Idealista

ZS. je pohlazení po duši. Scény mají svůj řád a význam. Herci jsou součástí příběhu, žádný z nich nepřehrává toho druhého. Režije, kamera, hudba vytváří jeden kompaktní celek. Tvůrci neudělali výpověď´o době, nýbrž o lidech, kteří v ní museli žít. Slabinou filmu je že působí obyčejně ale na druhou stranu právě v tom je jeho kouzlo. ()

IQ.89 odpad!

Z hlediska církevních restitucí mě tenhle film naštval ještě víc, než když mě bývalí soudruzi učili nenávidět komunisty. ()

Luswani

Pokud bych měl o nějakém filmu říct, že je krásný, je to právě tento. Málokdy má člověk možnost zhlédnout film tak citlivý, promyšlený, se silným příběhem. Povedený scénář, krásné prostředí Jizerských hor doplněné naprosto skvěle sedícím kytarovým motivem. Velmi pokorné vyprávění. Vladimír Michálek se tohoto tématu ujal vskutku citlivě. Chválím vynikající výkon Bolka Polívky v netradiční roli. Žral jsem mu faráře Holého i s navijákem. To samé platí u Veroniky Žilkové. Kupodivu i neherci Kavan a Kinský hráli dobře. Zapomenuté světlo je pro mně osobně jeden z nejkrásnějších českých filmů. 99% ()

Alden_Larson

Fantastický snímek. Místy dokáže zahřát u srdce a jindy ho zase dokáže zlomit. Děj je nesmírně působivý, zabývá se hlavně smutkem po ztrátě milovaných a pocitem zbytečnosti a oboje témata zpracoval na jedničku. Postavy jsou taky velmi působivé, sám farář je jedna z nejrealističtěších postav, kterou jsem kdy ve filmu viděl. Herecké výkony jsou taky skvělé, Boleslav Polívka je v této roli naprosto perfektní. Film ale má pár much v technických aspektech, je velmi dobře natočený, ale některé scény měly pár ošklivých záběrů a jiné nehezký střih. Zvuk taky nebyl nejlepší, konkrétně sound mixing, v několika scénách mohl být lepší. I tak jsem ale od tohoto filmu odešel nadmíru spokojený a rozhodně se k němu rád vrátím. 8/10 ()

cimrman2.

Boleslav Vážný byl dost dobrý! Zachraňování kostela by se mohlo zdát jako poměrně banální námět na film. V těchto dvou hodinách žádný med pan farář lízat nebude. Zažije čistou socialistickou depresi a my s ním v plném rozsahu. Bolkova brněnština, která je v něm tak hluboko, že si ji neodpustil ani v roli vesnického faráře v Čechách je jeden z důvodů proč se sním určitým způsobem ztotožňuji a mnozí ho za to nenávidí. Po 12 hodinách od zhlédnutí Zapomenutého světla jsem musel přemýšlet jak vlastně skončilo a tak dávám čistočistý průměr ***. ()

Simako

Bolek Polívka dokázal, že je to opravdový velikán!! Vážná role Faráře mu opravdu sedla!! Velice zdařilý kousek, dávam pět!! ()

Docentus

Asi nejpoetičtější Michálkův film. Výborný Polívka a úplně úžasná Veronika Žilková. Hodně hustá atmosféra podmalovaná jemnou kytarou Radima Hladíka. Scénář spíš průměrný, ale k pomalému tempu vyprávění to pasuje celkem dobře. ()

Konrád

Kdo četl knihu, naprosto pochopí moje hodnocení. Jakub Deml se obrací v hrobě. Kdybych knihu neznal, asi bych hodnotil jinak. ()

salome

Nejlepší český porevoluční film, se skvělými výkony. Viděla jsem jej x-krát a pokaždé zanechá ani ne tak vztek na totalitu, která se tu roztahovala 40 let, ale spíš smutek, ten příjemný, z krásného filmu, plného emocí, pravdy, která pro mnohé už dnes je absurdní. Bohužel ani tento film, ani jiné jemu podobné, nesejmou klapky z očí těch, kteří "nevidomě" po totalitě volají, po ní prahnout. ()

Mainer

Dlouho jsem přemýšlel, jaké tomu filmu dát hodnocení, jestli 4 nebo pět hvězd, nakonec to vychází tak na 4 a půl... Jedna věc mě ale očarovala- ta skvělá plynulost, jako řeka- tedy úchvatná režie a v neposlední řadě herec co hrál hraběte Kinského, bomba... no a Bolek :) ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku