Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (922)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Jak už zde někdo poznamenal, tohle mi moc na komedii nesedí, skoro jsem se nazasmál. Ale to ani nebylo potřeba, když byl člověku naservírován milý, lehce romantický příběh o mladém muži, který pořádně neví, co chce, až se 1 dne zamiluje a je ochoten udělat vše, aby svoji lásku získal. Já nevím, co si všichni stěžují, Hoffman velice dobře zahrál 21-letého muže a i vizáží mi ho připomínal. Anne Bancroftová si s rolí zhrzené mrchy poradila opravdu skvěle; u Katharine Rossové to už bylo o něco horší. Kladným bodem je určitě výborná hudba, která se naprosto skvěle k filmu hodí. Ale plný počet to z mé strany nebude, byla zde občas hluchá místa, konec byl trochu rozpačitý; na filmu jde poznat doba jeho vzniku a z ní vyplívající určitá naivita. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

S průraznou silou tohoto Nicholsova opusu magnum snese srovnání snad jen Magnum Drsného Harryho. Jakožto filmový nevzdělanec jsem si myslel, že vím, o čem to bude (nádherná Anne Bancroftová bude svádět Dustina Hoffmana)...mo(u)dří už samozřejmě vědí, že nic nemohlo být vzdálenější skutečnosti než toto moje přesvědčení. Děj by mě až tak nezaskočil. Dobře, konec možná trochu ano. Hlavní ale je, že jsem byl naprosto nepřipraven na formální dokonalost filmových příhod z dospívání Bena Braddocka, a byl jsem za to odměněn slovy takřka nepopsatelným zážitkem. Jinotajná sdělení některých scén a přechody mezi nimi, na to nasunutá výpověď o stavu jistých vrstev společnosti, naprosto geniální obsazení a herecké výkony (paní a slečna Robinsonovy!!!), a nad tím vším nadčasová hudba a texty Simona a Garfunkela...no ty vole. Absolvent je úžasný. Opustí vás plného dojmů a s vědomím, že je třeba dát si ho ještě několikrát, protože jste určitě ještě nepostřehli všechno, co vám chtěl říct - a vy se budete na to repete těšit. Legendárnost tohoto snímku je pochopitelná - divácká obec tehdy dostala řádný políček na vzpamatování. Drzý scénář si tvrdohlavě šel svou vlastní cestou a Nichols podél ní vystavěl řadu kaplí s ikonickými malbami na filmové plátno. Pro nás všechny je to další výhra a pro mě jeden z příkladů toho, čemu by se mělo říkat kulturní bohatství. Nelze jinak - 100%. ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Naprostá bomba. Druhá polovina 60. let znamenala pro Hollywood doslova filmovou renesanci. Silné poválečné ročníky v USA dospěly a jednoznačně se postavily proti establishmentu starosvětské morálky svých rodičů. Přišla doba květinové revoluce, sexuální otevřenosti, rockových festivalů a nejrůznějších experimentů. Mezigenerační konflikt, který nechává vzpomenout Lennonův výrok „Nevěř nikomu, komu je přes 30.“, byl nevyhnutelný. Mladá generace už měla dost vzorných šablonovitých hrdinů. Hledala rebelující hrdiny, kteří se vzepřou společnosti a dělají si, co je napadne. Hrdiny, se kterými se může ztotožnit. ABSOLVENT přesně vyslyšel volání doby. Obrovský úspěch, 72% diváků do 24let, pouze 4% nad 30let. ____ Krom toho, že jde o dokonalý obraz doby, jde i o dokonalý film. Mistrovský výkon Dustina Hoffmana. Nikdo nikdy nedokázal a asi nedokáže tak věrohodně ztvárnit plachého studentíka, který je vlivem okolností donucen stát se rebelujícím jedincem, který neváhá spálit všechny mosty. Krásná Katharine Rosse a nezapomenutelný milostný trojúhelník. Jeden z nejlepších filmových soundtracků. Simon a Garfunkel nahráli písně, z nichž jsou všechny dodnes hity, které zná každý. Parádní scénky, roztomilé dialogy, práce kamery, přehršel nápadů i improvizace. O tomhle filmu by se daly psát eseje. Romantický příběh podaný s upřímností bez zbytečného sentimentu. Umí být skutečný a tím i trpký. Závěrečná, zdálo by se happyendová scéna, ještě zamrazila posledním pohledem Benjamina a Elaine do prázdna. Jakoby si teprve v tu chvíli uvědomili, co udělali. Jakoby procitli a teprve nyní pochopili, že už není cesty zpět. Nejlepší romantická komedie všech dob. 98% ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Soudě podle množství hodnotících a jejich nadšených komentářů a nadílky hvězdiček se už o Absolventovi nedá hovořit jako o kultu, jako spíš o náboženství. Obecně je považován za výrazný film charakterizující pozdní dobu amerického hospodářského zázraku 50. a 60. let a svého druhu satiru na poměry tehdejší společnosti. Musím přiznat, že euforii tohoto ražení vůči Absolventovi necítím. S odstupem času se mi zdá, že na něm opravdu bezchybně fungují dvě věci - skvělý náladový soundtrack Simona a Garfunkela, který mu vtiskl typickou atmosféru, a herecký výkon Dustina Hoffmana, u kterého je ale jeho tradiční perfekcionismus a absolutní ztotožnění s hranou postavou takovou samozřejmostí, že už to zkrátka nepřekvapí. Jako společenská satira snímek funguje snad jen na samém počátku, kdy vidíme návrat hlavního hrdiny do rodičovského sídla a jeho přivítání rodinnými přáteli z téže společenské třídy vlastníků honosných vil a velkých bazénů. A pak ještě v podobě pana domácího z univerzitního městečka, který v každém druhém vidí agitátory a rozvraceče starých dobrých pořádků. Jinak se ale film soustřeďuje na čtyři hlavní postavy, které se pohříchu chovají tak trochu a vlastně docela dost jako mimoňové a mají schopnost zaujímat prapodivné postoje a konat prapodivné činy. Jsou vlastně méně čitelní a mně méně pochopitelní než hrdinové úchylných Lynchových psycháren. A ještě jedno mi na Absolventovi vadí. Jeho mladí hrdinové za celou dobu trvání filmu neprojevili ani minimální schopnost samostatného fungování a bez rodičovských účtů a zázemí by se jim svět velice rychle zřítil. Taková ta revolta a vzpoura proti konvencím, kdy vyrazím na cestu s vozem od tatínka a kupuju benzín z tatínkovy kreditky, je pro americký film nejen 60. let docela typická. Celkový dojem: 60 %. ()

Divočák 

všechny recenze uživatele

Sice zajímavý film, ale s přibývajícimi roky čím dál tím míň a míň působivý. Dneska už podobný příběh nepobouří ani tradiční vesnickou osmdesátnici s lahvičkou svěcené vody u postele pro případ okamžitého nouzového použití a Anne Bancroft by za sexuální idol uslintaných puberťáků také označil už asi jen málokdo. Na druhé straně Hoffman svůj přerod z nezkušeného kačera v sebestředného hajzlíka předvádí s neskrývanou bravurou a povedená hudba z dílny Simona a Garfunkela působí až nezvykle efektivně. ***Věděli jste, že: V castingu na roli Benjamina se vedle již zmiňovaného Roberta Redforda vystřídali třeba i Jack Nicholson nebo Warren Beauty, který téhož roku zazářil jako gangster ve filmu "Bonnie a Clyde".//Režisér chtěl roli Mrs. Robinson původně svěřit Jeane Moreau, protože měl představu, že "zaučování" mladých mužů zkušenějšími ženami je typické pro francouzskou kulturu.//Závěrečná scéna filmu se odehrává v metodistickém kostele v Kalifornii. Když mělo dojít k realizaci záběru, v němž Dustin Hoffman buší na prosklené dveře kostela, aby zastavil svatební obřad, propadl místní kněz zděšení, že se dveře rozbijí a pokusil se natáčení přerušit. Situaci nakonec zachránil rekvizitář, který navrhl, aby Dustin roztáhl ruce a tloukl na sklo celými pažemi, tak, aby ho nemohl rozbít. V každé recenzi na film se poté autoři zmiňovali o tom, že Hoffman ve filmu zaujímá pozici ukřižovaného Ježíše a že v tom je hluboká symbolika.// V roce 2006 se "Absolvent" dočkal pokračování s názvem "Co je šeptem..." s Jennifer Aniston a Kevinem Kostnerem v roli Benjamina.*** ()

Galerie (87)

Zajímavosti (72)

  • Když Benjamin Braddock (Dustin Hoffman) mlátí rozpřaženými pažemi do kostelního okna, mnoho recenzentů v tom vidělo asociaci s utrpením Krista. Hoffman ve skutečnosti pouze dával pozor, aby nerozbil sklo. (hot_spot)

Související novinky

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (více)

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005

Kevin Costner přesedlá ze hřbetu westernu na hřbet komediální. Konkrétně půjde o film RUMOR HAS IT zkušeného režiséra Roba Reinera (Misery). Kevin spolu s další hollywoodskou star Jennifer Aniston… (více)

Reklama

Reklama