Kdo se bojí Virginie Woolfové?

• USA Who's Afraid of Virginia Woolf? (více)
Drama / Psychologický
USA, 1966, 134 min

Režie:

Mike Nichols

Scénář:

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Kamera:

Haskell Wexler

Hudba:

Alex North

Elizabeth Taylor a Richard Burton jsou ideální představitelé zlovolných manželů Marthy a George v prvním filmu režiséra Mika Nicholse podle nezapomenutelné předlohy Edwarda Albeeho: Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Magic Box)

maty39

Film je to skvělej. Herci jsou skvělí. Ani jsem se moc nenudil. Ale na druhou stranu mě bylo dost jedno co se tam řeší. Válka Roseových se mi líbila víc. ()

Emzet

Geniální konverzační drama se zajímavou pointou a s perfektními hereckými výkony. Skvělá atmosféra deprese (je vidět, kde se Polanski učil při natáčení Bitter Moon), skvělá hudba a... To je asi všechno, myslím, že to stačí. ()

Pawlisman

Osobně jsem byl bohužel lehce zklamán. Divadelní zpracování, které jsem viděl dřív mi přišlo mnohem energetičtější a zábavnější. Filmové zpracování mi přislo lehce mdlé, uspávací a s mnoha možná přebytečnými dialogy. Bezesporu se jedná o velké dílo a toto zpracování je velice slušné, ale mě osobně to na výbornou nestačí. 8/10 ()

LuccinyFilmy

Působivá divadelní hra, jež byla naštěstí mistrně převedena na filmové plátno, takže se jí můžeme nechat zdeptat i pětačtyřicet let poté. Stejně jako v Kočce na rozpálené plechové střeše, je i tady Elizabeth Taylor nenahraditelná. ()

waits

Ne, že bych neocenil, co Burton s Taylorovou předvádí. Ne že bych necítil tu tragédi špatně žitých životů a zoufalou nespokojenost postav. Ne že bych si neuvědomoval, že v 66 mohlo jít o v mnohém revoluční divadelní hru, která rezonovala s diváckým vnímáním světa. Ale celou dobu jsem měl pocit, že se dívám na někoho, koho neznám, znát nechci a nejen, že je mi jejich životní drama jedno, ale ani mě nepřinutí nanít nějakou tu paralelu s vlastními životními chybami. Asi moje smůla, ale mě se tenhle ukřičený večírek příliš nedotknul. ()

JohnyD

Som rád, že som videl túto klasiku na plátne a na starých opotrebovaných kotúčoch a so skvelým českým dabingom (určite si to dám aj v pôvodnom znení), dodalo to tomu šmrnc a ukázalo, že naozaj niektoré snímky nestarnú, keď majú čo povedať. Skvelá absurdná dráma, v ktorej sa človek stráca, nevie, čo si má myslieť a záverečná scéne všetko usadí presne tak ako to má byť. Film, ktorý ide riadne hlboko a americký sen trhá na cimpr campr. Z toho Jirí mi ešte teraz naskakuje husia koža. Kult a kvalitka 10/10 ()

Vesecký

Hru jsem četl zhruba před 45 lety a už jsem si nepamatoval, o čem přesně je. Herecky i režijně je je skutečně výborná, občas se mi zdálo, že Taylorová a Burton hrají sami sebe. Dějově je ovšem značně rozvláčná a pokud bych na Albeeho hru šel do divadla, museli by Marthu a Charlese hrát skuteční excelenti našeho herectví - a ty dnes nemáme. Takže nic. Jinak by mě hra svou délkou a nijakým dějem začala záhy nudit. Drama manželů, kteří si vynahrazovali bezdětnost svého manželství tím, že si prostě svého syna vybájili. Ten konec je skutečně překvapivý a působivý, ale věčné sále kolem dokola plynoucí hádky skutečně jsou nudné. Americké drama v druhé polovině dvacátého století skutečně skončilo neustálým obměňováním psychologie manželského soužití a pro mne bylo těžko stravitelné. Tohle je ovšem klasika, tohle beru. ()

nonick1

Skvělá, hodně sarkastická záležitost, ubírající se od sladkého začátku k hořkému konci. Kromě mnoha jiného si z ní člověk odnese i poznání, kdo byl herecký guru Jacka Nicholsona. ()

RadimFišer

Kruté, bezcenné a prázdné manželství se na první pohled může zdát. Avšak při podrobném zkoumání zjišťujeme partnerskou lásku a hlubokou návaznost na můj život. Přiznáváme si zde, že rodič hrají hru na výchovu dětí, což se tak stává často i u nás po celý život, i když jsou rodiče psychicky oproti nám děti. Musíme to strpět, protože jak řekl můj právník. Všechny ženy jsou kurvy jenom matka ne. A tady je to skvěle popsané. Závěr není tak adaptovaně vyvrcholený, ajk by měl být, ale pouští se do míst, kde se lidská bolest ukrývá. A tam je třeba se podívat než dospějeme. Děkuji za tu odvahu. Kvalita obrazu jest pouze předobrazem filozofické hloubky a někde vzdáleně pokání u mě. Dal bych pět, ale nejsem o tom zcela přesvědčen. 4 je aplikovatelné na tento příběh, který se vymyká z normálu. Tak jsem se na něj těšil a překvapil mě. Protože i já se svým způsobem bojím Virginie Woolfové. Měl bych se ted ale ptát. Kdo se bojí Radima Fišera.... ()

Milwa

Nevím jestli mě kdy nějaký film o manželství zasáhnul více? Výborný scénář, skvělí herci...Upřímně, neumím si v této roli představit jiné dva herce. Potřeba znalosti toho druhého mi tady přijde klíčová, a kdo už by to měl zahrát věrohodně, když ne skuteční maželé?! Posledních 5 minut mi vyrazilo dech! Díky ()

theSaint

Neuvěřitelný zážitek. Nefalšovaná nenávist. Z toho mrazí. Nejlepší dialogy, kterých člověk může být svědkem. I přes všechno to týrání, pohrdání, ponižování, vytahování starých křivd a nenaplněných přání, jeden bez druhého stejně nemohou být. Tohle představení je zcela nepochybně jedno z nejlepších v historii filmu. ()

Mr. Sandman

Ze všeho toho cynismu, pohrdání a falše se nakonec vyklubalo něco tak křehkého a něžného, že to nedovedu popsat. Myslím, že skutečná láska dostala v tomto filmu své parametry. Jak hluboce může být člověk přirostlý k někomu jinému a jak je to významný bod v životě jednotlivce (snad dokonce ten nejvýznamnější a nejvíce určující). ()

Viperine

Zážitek. Elizabeth Taylor a Richard Burton předvedli opravdový herecký koncert. Maniakální a agitovaný výlev zatrpklé Virginie v kombinaci s vyprahle submisivní odezvou jejího neméně zatrpklého muže.. I takhle může vypadat láska. ()

Saur.us

Hutná konverzační přestřelka a zároveň velmi drsná terapie v podání dvou velikánů, kteří si spoustu toho určitě prožili i na vlastní kůži. Težké celých 134 minut přestát ale výsledek stojí za to! ()

Patuse

“Martha: Truth and illusion, George; you don’t know the difference. George: No, but we must carry on as though we did. Martha: Amen.” ()

Snape

Je dovoleno zkritizovat klasiku? Bohužel přesně to musím udělat. Film "Kdo se bojí Virginie Woolfové?" je příšerně nevyvážený. Některé dialogy jsou geniální, jiné silně nevěrohodné. Při pár scénách se tají dech, ale více bylo těch, při kterých jsem se hrozně nudil. Přitom mám konverzační dramata rád, nevím, jak by tenhle snímek nominovaný na nejlepší film roku 1966 ohodnotil někdo, kdo je milovníkem současných akčních bijáků. Co se skvělým námětem a obrovsky talentovanými herci (Taylorová i Burton jsou geniální), když výsledek je rozpačitý? ()

Adm.Nelson

Najlepšia vec od Nicholsa. Miestami desivo mrazivé. Georgovu motiváciu pre jeho činy som chápal, Marthinu naopak, absolútne nie (holt, "logika" ženského správania by mohla byť námetom pre množstvo filmov). Výkony hercov výborné, Burton je tu excelentný. Spolu s Revolutionary Road najlepší film o manželstve. 10/10 ()

Zemřel herec George Segal

20.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)