Série(4) / Epizody(45)

Nádherná a svobodná kavalkáda nonsensů, satirických skečů a britsky vykutálených slovních a situačních hříček od pánů, jejichž jména znějí skoro jako jména svatých - John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman, Michal Palin - doplněné animacemi velkého a divokého Terry Gilliama, zahajuje přehlídku odvážných, kteří souhlasili ocitnout se v jejich zářícím stínu. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (50)

Dennis Moore (1973) (S03E11)

U jedenáctého dílu jsem s hodnocením vůbec nemusel váhat. Boxerský zápas o titul oxfordského profesora dějin umění i Velká debata byly solidní, ale příběh Dennise Moora a pořad Předsudky, to byla bomba! Hledání nejhorší urážky pro Belgičany si pamatuji od první chvíle, kdy jsem to viděl a to už bude zanedlouho třicet let. To je typický příklad tzv. politicky nekorektního humoru, který se dnes "nenosí" a který mám a budu mít rád, přestože už zřejmě cenzoři z USA a EU chystají inkviziční procesy pro mě a ostatní podobně smýšlející. Ale nevadí, hodní ovcoidi přežijí, takže lidský rod zůstane zachován. ()

A Book at Bedtime (1973) (S03E12)

Ve dvanáctém dílu jsem se setkal s problematickou Četbou na dobrou noc, pak nastoupili skotští kamikaze, díky nimž se mohl objevit i skeč Není času nazbyt, v pořadu Hranice lékařské vědy jsem zjistil, že se v tučňácích skrývá obrovský potenciál a dostala mě sovětská jednotka pro likvidaci nevybuchlých Skotů, to byla lahůdka. Pořad Lapni pošuka mě trochu zklamal, ale všechno napravil tvrdý konkurenční boj mezi reportéry. Když jsem vyhodnotil všechna pro a proti, pod pět hvězdiček jsem jít nemohl. ()

The British Showbiz Awards (1973) (S03E13)

Závěrečná epizoda třetí řady mě rozhodně nezklamala. Dostal mě už dokonalý vzhled Erica Idlea v roli moderátora pořadu Ceny britského showbyznysu a záludné praktiky v domě Oscara Wildea. Skeč Nový mozek mi připadal lehce slabší, ale navazující Darování krve bylo opět parádní, výborně jsem se bavil i u Výměny manželek a Terry Jones zazářil jako Prasácký farář. Kdybych si měl z tohoto dílu vybrat jeden skeč, vyhrál by u mě určitě Oscar Wilde. ()

Série 4 (1974) (S04)

Čtvrtá řada už nedokázala dosáhnout kvalit předchozích sezón. Těžko říci, zda to bylo absencí Johna Cleese (nejen jako herce ale hlavně spoluautora skečů), nebo jestli John Cleese odešel proto, že věděl o upadající kvalitě scénářů. Stále platí to, co říkám po celou dobu, i když se Pythonům zrovna příliš nedaří, jiní tvůrci by byli šťastní, kdyby dokázali dosáhnout kvality jejich nejhorších výsledků. Takže jsem sice nebyl čtvrtou sérií nijak ozářen, ale i tak jsem se bavil. A o to přece šlo. ()

The Golden Age of Ballooning (1974) (S04E01)

U první epizody čtvrté řady jsem se slušně zasmál, ale absence Johna Cleese byla citelně znát. Uznávám sice, že byl z Pythonů zřejmě nejsebestřednější, ale možná právě proto mi v tomto dílu chyběl. Nejvíc mě tentokrát pobavila pasáž s von Zeppelinem a děkovačka O´Toola, ta byla dokonalá. ()

Michael Ellis (1974) (S04E02)

Druhá epizoda byla po všech stránkách povedenější, daleko víc jsem se bavil, zvlášť scény z obchodního domu byly výborné a chutně absurdní. Myslím, že Angličané mohou být šťastní, že se Michael Palin nestal prodavačem, počet sebevražd mezi nakupujícími by jistě vzrostl geometrickou řadou. ()

The Light Entertainment War (1974) (S04E03)

Třetí epizoda představovala Pythonovský průměr, měla své slabší i silnější momenty, ale nedosáhla úrovně těch nejlepších kousků. ()

Hamlet (1974) (S04E04)

Čtvrtou epizodu musím hodnotit podobně jako předchozí díl, pobavil mě Hamlet a falešní psychiatři i Michael Palin v roli svérázného "bobbyho", ale celek mi připadal opět průměrný. Čtvrtá řada už prostě nemá tu šťávu, kterou měly všechny tři předchozí sezóny. ()

Mr. Neutron (1974) (S04E05)

Pátou epizodu jasně "táhl" Michael Palin, ať už jako mluvčí při zprovozňování nových poštovních schránek nebo jako velitel vojenských operací proti panu Neutronovi. Ale znovu se musím opakovat, už to prostě nebylo ono. ()

Party Political Broadcast (1974) (S04E06)

Ani závěrečná epizoda čtvrté řady nevybočila z řady předchozích, spíše průměrných dílů. Líbil se mi skeč s prodejem islandského medu, skeč s odborným poradcem pro dokončování vět i poněkud hororový kriketový zápas, ale celkově to na pět hvězdiček nestačilo. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

13.10.2006

To, že absolutní vetšinu kadeřníků tvoří masoví vrahové s vážnými psychickými problémy, všichni dobře víme už od dob Monty Pythonů. Bohužel, mnozí z nás tento alarmující fakt ještě i dnes berou jen… (více)