Tichý nepřítel

• USA The Devil's Own (více)

Newyorský policista irského původu Tom O´Meara ve svém domě ubytuje na doporučení přítele mladého emigranta za Severního Irska Roryho Devaneye. Sympatický mladík si brzy získává srdce všech členů rodiny. Nikdo z nich přitom netuší, že Rory je brutální terorista, který má na svědomí přes dvě desítky lidských životů. Před vlastním osudem se člověk neschová ani v New Yorku. Po Rorym jdou brzy nejen agenti Britské tajné služby, kteří ho chtějí bez milosti zatknout. Rorymu se ale podaří uprchnout a při útěku je donucen zabít Tomova kolegu. Rozzuřený O´Meara odmítá pomoc FBI i Britské tajné služby a sám se vydává po Roryho stopě... (oficiální text distributora)

Tyler:D

Tak, ako sa píše vo viacerých komentároch, ide o dosť nudný film s množstvom hluchých miest a slabším scenárom. Až na tú úvodnú prestrelku mi prvá polovica pripomínala skôr nejaký rodinný film na nedeľné popoludnie ako akčný thriller. ()

corpsy

Superhviezdna dvojica v klišoidnom, ale pútavom príbehu. Na film som sa tešil už necelý rok pred premiérou a rozhodne ma nesklamal. Sklamali ma snáď len jeho tržby, ktoré som pri vtedajšej popularite obidvoch hercov nečakal. Vynikajúca akčná dráma. Pridať tam ešte viac tej akčnej šťavy a mali by sme 5 * trhák. ()

kobejn

Ta story je klišovitá až hrůza...ale co měl Pakula s Willisem (nikoliv Brucem) vychytaný byl obraz a autentičnost prostředí...takovej konec si režisér každopádně nezasloužil, ani ten filmovej, ani ten skutečnej (náhodná smrt), takže trochu přidám...a to je vše. ()

lekr

Tenhle film je jeden velký omyl. Spíše než jako akční politický thriller to vypadá jako konverzační rodinné drama ve kterém hrdinové pořád polemizují nad smyslem života. Scénář je velice špatný, dialogy vyloženě debilní, děj nemá žádný spád a je zde zoufale málo přímé akce. Brad Pitt a Harrison Ford jsou nevýrazní a vypadá to jako kdyby hráli spíše z donucení. A hudba v irském stylu od Jamese Hornera je sice pěkaná na poslech ale jelikož se film odehrává v Americe tak se do něj vůbec nehodí!! Jednoduše zbytečný fim!! ()

joeybarbaro2

Tenhle film jsem neskutečně dlouho odkládal, ale jednoho dne jsem se odhodlal a bavil jsem se hlavně na výkonech Harrisona a Brada, hlavně teda Forda, který hraje jako o život a celkově film působí jako příjemná vzpomínka na thrillery z konce devadesátých let. Příjemná zábava ()

C0r0ner

Z hlediska scénáře a herců není moc co vytknout, ale režijně mi to přišlo hodně nenápadité a tím pádem jednotvárné a místy dost rozvleklé. Pakulu rozhodně nepovažuji za kvalitního tvůrce a tento film se zařadil do jeho běžného koloritu, tedy nic zapamatování hodného. 60% ()

Wormboy

Tak ako tu už bolo povedané. Tento film nie je zlý, len je proste brutálne nudný a na tom nemení nič ani Brad Pitt a Harrison Ford. ()

Fallen_One

Dříve bych tomu dal tři hvězdy. Ale napodruhé mě to bavilo mnohem víc. Navíc vám to může trochu pomoct pochopit irskou otázku (IRA, Severní Irsko apod.). A když ne úplně, alespoň něco svými slovy o tom lze říct u státnic z angličtiny. ()

pakobylka

----- "Někdy nespím ... kvůli pár věcem. Nikdo není nevinnej - v tý situaci. Každej má svý duchy." ----- Ale pořád je za co bojovat ... na všech frontách všech válek - zjevných i skrytých. Stal se "Tichým nepřítelem", protože se narodil na frontové linii. Neptá se na váš názor a nečeká vaši podporu - dokonce ani vaše POCHOPENÍ ... popravdě si nejsem jistá, nakolik o ně stojí. Ale nic nezměníte, jestliže ho odsoudíte. Pravda je velice ošemetná věc, odedávna kdekým používaná jako zbraň i štít - a musím ocenit, pokud mi není podsouvaná jenom z jednoho úhlu pohledu. ----- "Já ti to říkal. Tohle není americkej příběh - je IRSKEJ." ----- P.S.: 1) Ten "irskej" příběh je v první řadě syrovým dramatem s velice silným antimilitantním podtextem - tudíž nepotřebuju, aby mu vévodilo vražedné tempo v kombinaci s brutální akcí; 2) Výskyt elementu zvaného nuda jsem opravdu nezaznamenala. ()

Juto

Morálne zdôvodnenie vo filme je také mätúce, že iba úplným obchádzaním môže zápletka vôbec fungovať. 6/10 ()

Courtemanche

V základě je to průměrný film za tři hvězdičky, hlavně v dnešní době mezi častěji impotentních filmů, ale po Ve jménu otce (1993) kde člověk může vidět kolik možností v téhle tematice je, zjistí že je to jen další z povrchně zpracovaných filmů. 2/5 ()

Radiq

Škoda, že mu nezůstala ty syrová syrovátka z irských scén po celej film. Jen co přijel do Ameriky, stal se z něj takovej nějakej hodňousek oholenej. Přesto jsem Bradu Pittovi jeho roli teroristy z IRA věřil a obzvlášť irskej přízvuk se mu povedl. Harisson Ford standardně standardní vzhledem k tomu, že to je typ role, které se mi zdají podobné těm, které v té době hrál. Scénáristicky posrané bylo to, že ho dali bydlet k policajtovi - to mohly vymyslet fakt jen nějaké choré hlavy a ve skutečnosti by nikdo nic takového neriskoval. Pak to tak nějak plyne a je to jakž takž chytlavé a pak je tady konec, kterej je takovej nijakej. A to je celej film. ()

hans500

Bohužel je tento film dost průměrný. Scénář špatný, režie mírně lepší, ale opravdu zajímavých a dobrých je jen závěrečných 10 minut. Hudba je velmi nevýrazná. A ani Harrison Ford a výborný Brad Pitt to nezachrání. ()

Vecko99

Až na Pitta a Forda je bohužel fim jedna velká nuda. Počáteční přestřelka člověka naláká na akční film, ale opak je pravdou. Další hodinu a půl posloucháme debaty Forda a Pitta, aby se to poté během posledních 15 minut vše vyřešilo. Filmů, kde hlavní roli hrála IRA jsem již několik viděl, ale tohle byl nejspíš ten nejhorší. ()

Sfinkter

Pakula má rozhodně lepší filmy. Zvláštní vidět v roli mučedníka IRA hollywoodského hezouna, i když svou roli zahrál skvěle. 60%. ()

uhlajz

Tak na tenhle film nikdy nezapomenu. Půjčili jsme si ho s kámošema poté, co nám týpek ve videopůjčovně řek, že to je pecka. Ještě lepší naž Pitt je prý ten Harrison Ford. Asi třičtvrtě hodiny jsme na to koukali a radši nikdo nic neříkal, pak to konečně někdo rozlousk v duchu: To je ale hrozná kravina... a bylo to konečně vyřešený:-) Takže jsem to ani nedokoukal, fakt mega nuda. ()