Smrtonosná past 4.0

Live Free or Die Hard

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

Len Wiseman, ten eklektický a bezduchý upíří synek a John McClane? Děláte si legraci? To ne! Leda že by... Bruce Willis měl životní formu a Len si udělal legraci z toho, co svými dvěma dosavadními filmy ztělesňoval – z hypermoderní akčňárny. Nuže, zázraky se dějí. Die Hard 4.0 je přesně takový akční koktejlek, jaký ho staromilci rádi popíjejí. Explozivní, ironický, duchaplný... okouzlující a strhující. Čím to? Popořadě: Willis má životní fazónu a jeho John by film utáhl, i kdyby byl scénář o třídu slabší. Scénář není o třídu slabší, je přesně tak řídký, jak je potřeba. Wiseman si na nic nehrál a natočil film bez zbytečných moderních obezliček, se zaujetím a jasnou vizí. Postaru, ale strašně strašně svižně. Timothy Olyphant je záporák k pohledání. Dokonalá kontradikce oplešatělého detektiva, chlapík, který si krví ruce nešpiní, ale používá vymoženosti moderního světa. Toho světa, který se stane smrtící arénou, v níž se stárnoucí detektiv, poslední mohykán svého druhu, utká s modernitou. Neobejde jí, neprotančí kolem ní s elegancí mistra kung-fu, nepodvede jí hackingem či nadpřirozenými schopnostmi, on jí rozčísne pěstí, kulkou, prostě chlapskou silou, na kterou jsme od Johna zvyklí. Detektiv NYPD se s moderním světem nechce kamarádit, on si proklestí cestu z bodu A do bodu B, hláškuje jako za mlada (a více), bruslí skrz nabušené a dechberoucí akční sekvence, obrňuje se klišé a patosem "dobrých poldů", který k 80. letům neodmyslitelně patří. Die Hard 4.0 je závan starých časů, poctivá filmařina s hrdinou, který je loser (a proto cool), s hrdinou, který je se vší hi-tech kulturou tak dokonale nekompatibilní, že připomíná vzteklého Dona Quijota. Narozdíl od toho Cervantesova ale větrné mlýny srovná se zemí, zkrvavený nasedne do ambulance a odjíždí kamsi do hollywoodského zlatého fondu. Dokonale osedlaný žánr, který jsem osobně považoval za krávu hnanou na porážku.Yippee-ki-yay, bastard!(30.6.2007)

Abych řekl pravdu neměl jsem z toho dobrý pocit před celou realizaci, ale plakáty, billboardy a trailer se nedali přehlídnout. Celých 128 minut včetně titulků se jede na maximum v dech beroucích akčních scénách. Opět výborný Willis, kterému samopal v ruce pořád sluší. Nachystejte si kaviár: Vítejte v akčním nářezu… i když Bourne se nemusí v žádném případě červenat. Akční 4 hvězdičky.(22.6.2012)

• monolog

Jupíjajej, ty blbečku! PRÁSK!! Tak přesně tohle bych řekl Wisemanovi, kdybych ho potkal. Jenže ho nepotkám, protože se parchant schovává a třese strachy kdesi uprostřed té díry USA. To co téhle sérii udělal, to se jen tak nevidí. Hyperakční look (filtry a kosmický střih) a hloupé dialogy (a monology navíc i patetické), předimenzované akční scény (všechny) a v určitých trikových sekvencích téměř gumovost herců (když různě poletovali z prava do leva při soubojích a výbuších), nulový příběh (bez jakékoliv lepší hlášky nebo vtipu) a vykrádačky na každém kroku (začátek s dcerou zapírající otce jako z Posledního skauta, občasné scény jakoby okopčený z předchozích dílů viz jméno Lucy Gennero a že teď už to neplatí a nakonec jsem si připadal sebeobětovaně, jako v Armageddonu). V každém akčním filmu je spousta nelogičností, ale v této sérii aspoň nikdy tolik neřvaly do okolí (tedy takto, když někdo spadl z dvacíti metrů na beton, už tam zůstal ležet, nebo když do něj narazilo auto a potom mu rozdrtilo nohy při nárazu o stěnu výtahu, už nekopal atp). Jediným tahákem tohohle filmu je Bruce Willis, ale ani jeho charisma nedokáže utáhnout tuhle okleštěnou verzi Big Bad Johna (v česky dabované verzi mě dostalo slovo "srajda"). A John je vlastně kromě chvilky osaměle patetického monologu v naprosté pohodě. A aby ne. Kolik dostal za tuhle roli? Dvacet, třicet milionů dollarů? Taky bych byl v pohodě a ani by mi nemuseli dávat dubla. Nejhorší díl serie, řekl bych takový malý americký Kameňák.(9.11.2007)

Scénář: Mark Bomback .. I'm gonna go kill this guy and get my daughter. Or go get my daughter and kill this guy. Or kill all of 'em! On to dokázal! Restart série Die Hard, založený na starých osvědčených kořenech s n(u)otnou dávkou IT inovace, se prostě povedl! Řeknu Vám, do prvního teaseru jsem byl zásadně proti pokračování, po trailerech však už zůstala jen poslední obava a to jak Len Wiseman zvládne neakční pasáže, protože režírovat akci a zvláště pracovat s kamerou prostě ukázal, že umí. Zvládl všechno! Mimoakční sekvence mají jiskru a neuvěřitelný spád, také díky scénáři, který má parádní dialogy a chytře se naváží do historie Die Hard a s nadhledem si z ní utahuje. Je to proklatě ostrá zábava, to především. K tomu ta akce - bombastická, dynamická, precizní i staromódní a je jí skutečně hodně, což také kvituji s povděkem. Ale abych smetanu nelil jen do misky režiséra (a scénáristy, byť s logickou mezírkou), musím zmínit i herce. Justin Long sekunduje zdatně a je životní součásti pro McClane ve víru vymožeností 21 století. Dále Kevin Smith rozhodně pobavil ve výtečné roli Jedi hackera, zato Timothy Olyphant mohl ještě trošku přitvrdit, třeba jako Maggie Q. Nakonec je tu božský Bruce, který stejně všechny a všechno zastínil a na jeho postavě to zkrátka stojí. Herecky jede naplno, je drsný, cynický a brilantně hláškuje. Prostě obvyklý Willis, sice v letech, ale opět ve vrcholné formě. Místy zamrzí nízký rating, ale to je asi jediná dílčí vada na jinak nejlepším akčním filmu současné sezóny. Fuck! 95%(27.6.2007)

Bruce Willis všem dokázal, že v žádném případě nepatří do starého železa. Důstojné pokračování, které je tedy místy až moc přitažené za vlasy (scéna s letadle a padajícím mostem:-)). Ale bavil jsem se dobře, dostal jsem to co sem chtěl takže za pět hvězdiček.(1.12.2007)