Smrtonosná past 4.0

Live Free or Die Hard

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

Bezpohlavní selanka pro děcka. Nevadí mi, že si Smrtonosná past došla pro rating PG-13, ale ani po "jiných" trailerech jsem prostě nedokázal překousnout to, že Past natočili zcela bezpohlavně. Nejde o explicitní fuckování a zkrvavené tílko, ale o to, že Hunt, Bourne a Bond si i bez masa a krve docválali k silným emocím, a tedy i k tomu, že jejich poslední akce měla ohromný náboj. McClaneovi se naoko dostáváme ještě víc pod kůži (díky dceři, hrdinům a ochraně "téhle země, těchhle lidí"), hloupoučký scénář se ale víc soustředí na rádoby efektní čachrování s vybuchující ropou a dotírající stíhačkou, což jsou momenty nejen přepísklé a "akčně-blbé", ale hlavně úplně zbytečné a pro mně silně nezábavné. Wiseman má nesporně cit pro kinetiku a z jeho kroužící kamery se příjemně shlíží na auta a všemožná zasunující a vysunující se udělátka, přesto jsem si několikrát přál McTiernanův návrat... pro ten závan komornosti, zemitosti, pro Johna, který nepřipomíná šaška v cirkusu, jehož primárním úkolem není metání hlášek, ale opravdu nakopání řitě všem těm padouchům. Nejsem tak velký staromilec, ale nesmyslně natahované poskakování s Maggie Q (která nechá Willise ležet, on pak nechá ležet jí, aby nakonec vletěli do šachty a tam se zatraceně dlouho mlátili) mě prostě nebaví. Willis zůstal božanem, ale McClane se z naštvaného hláškaře vmáčknutého do pasti prostě změnil v týpka, co si to pohodově štráduje kamionem, volá si s Kevinem Smithem a vlastně stejně jako my ví, že se mu, jeho dceři i Justinovi Longovi vlastně nic nestane. Proto ta selankovitost, proto bezpohlavnost, proto vlažné hodnocení. Ve Wisemanově Smrtonosné pasti jsem čekal víc akce, víc nedolatelně efektních momentů a delší bitky se spider-boyem. Bez vnitřního náboje totiž všechny ty dějové věci okolo splývají v nekonečné přepínání vysílaček, vytáčení telefonů a naivní řešení hackerských fines. A McClaneovy vtipné bonmoty pro mě tu vatu nenačančaly dostatečně. Hype.(6.7.2007)

Chudák John McTiernan se bude muset smířit s tím, že jeho kultovní jednička a v jistém ohledu přelomová trojka zůstanou ve stínu parádních sudých dílů. Když jsem kdysi v rozhovoru s Willisem četl, že se scénáristé při psaní inspirovali seriálovou 24-kou, netušil jsem, že se dočkám téměř její celovečerní verze. McClane má problémy s dcerou, postupuje při vybíjení padouchů téměř přesně podle jejich hierarchie - a je tak úžasným akčním hrdinou, že jsem nestačil zírat. A po unaveném třetím díle jsem čekal všechno, jen ne tohle. Hledal jsem ve čtvrté pasti spoustu nadhledu a fanouškovského pomrkávání, ale dostal jsem k tomu ještě Johna jako nezničitelného dinosaura, který bez servítek namlátí ženské a ještě jí přitom od plic zanadává. A divák má touhu mu začít nahlas fandit. Hrozba je tentokrát dokonale hrozivá a v jistých momentech až mrazí. Své k tomu dodává i lahůdkový Olyphant, jehož sarkastické poznámky plné vzteku mi zvedaly adrenalin a když McClaneovi říká, že mu zničí život a zabije jeho blízké, podvědomě jsem se v sedadle přikrčil. Když navíc funguje i spojení starého pardála s mladým umírněným rebelem, je všechno tak, jak má být. V těch dvou hodinách se sice občas objeví až příliš klidná chvilka, ale i tak těch 90% musím přetavit na pět hvězd. Tenhle matador se za návrat stydět nemusí, naopak.(3.8.2007)

Prazvláštně sterilní, možná až přiliš dokonalá akce, která vás ani na chvíli nevtáhne natolik, abyste se o hrdiny báli. Na druhou stranu je to dotaženo k absurditám, které prostě musí alespoň pobavit.(1.10.2007)

Johnovi jsem věřil, že se vrátí v plné parádě a nezklamal mě. Sice mě trochu mrzeli ty nadsazenější věci jako stíhačka, létající auto, ale při vzpomínce na explozi střechy mrakodrapu, zřícená letadla a vykolejený vagón metra ve stanici se nepřipojím k těm náhle objevivším zástupům se znalcům Die Hard, kteří náhle vyčítají přepálenost akce. Hlášky cynické a účinné ("přijel cirkus?"). Brutálnost je bohužel kvůli ratingu mizivá a John si může dovolit říct jen jednou "Do prdele!". Ani se nedočkáme podobné scény z DH 3, kdy John ve výtahu postřílí čtyři lidi a pak vyleze celý zakrvácený. Škoda toho, věřím, že na DVD se dočkám více krve, nadávek a násilností... Když se nad tím zpětně zamýšlím mrzí ještě ty nepříliš dotažené věci jako samotné hackování nebo samotný algoritmus. Chytrého Johna jak jsme ho znali se dočkáme jen jednou (vysílačka). Něčeho jako DH3, kde John dostává hádanky s přelíváním galonů vody a další milé maličkosti, které z Johna dělali pomalu Bournea tu prostě není. Přesto dávám plné hodnocení, už jen abych trochu nakrknul ty škarohlídy, co si mysleli, že John to v souboji s Shrekem, Spideyem nebo Piráty prohraje. Je to podobně velký a nečekaný návrat jako Casino Royalo. Jen doufám s tím rozdílem, že Johna už zanechají v síni slávy a víckrát ho nevytáhnou. Ani já bych totiž nevěřil, že se to podruhé povede. PS: Strašně mě bavilo, když se John několikrát překvapivě ozve padouchům a vyvedené z míry je pošle do prdele.(1.7.2007)

Bruce Willis fakt nekecal, když v interview o čtvrtém dílu Smrtonostné pasti prohlásil, že bude minimálně stejně dobrá jako jednička. Bral jsem to samozřejmě jako reklamní kec ale po zhlédnutí čtvrté pasti musím říct, že věděl co řiká! Od Lena Wisemana jsem čekal spíš nějakej průměrnej akční film (Underworld), ale jak je vidět, svojí práci zvládnul na výbornou. Bruce Willis v plné parádě řádí jako za mlada. Nemám co bych dodal.(3.8.2007)