Oko

• Hongkong The Eye (více)

Když operatér Wag dovolí dívce sundat obvazy, začíná Mun znovu objevovat svět kolem sebe: svou tvář v zrcadle, předměty, lidi kolem sebe. Zároveň však zděšeně zjišťuje, že se z pozvolna se rozptylující mlhy vynořují i věci, které nevidí nikdo jiný než ona: stínové přízraky a události, jejichž smysl jí uniká a které ji stále trýznivěji pronásledují. Zdá se, že se scházejí všude tam, kde má někdo zemřít. Munin svět se mění v mučivou, nepochopitelnou noční můru. Když se Mun vrátí z kliniky domů, babička a sestra vše přičítají šoku z nové situace. Zprvu si to myslí také operatérův mladý synovec, psycholog Lo, který měl dívce původně pomoci adaptovat se na její "nový" smysl a který se do ní zamiloval. Mun ho však přesvědčí, že její problémy souvisejí s osobou neznámého dárce, který jí předal své přízraky a traumata. Stopa dívku a Loa zavede do thajského Bangkoku, kde vyhledají matku mladé ženy, jež spáchala sebevraždu a jejíž oči teď Mun nosí. Mun cítí, že je na dosah odhalení démonů cizí minulosti. Postačí, když znovu prožije tragické okamžiky ze života nešťastné vesničanky Ling Chiu Wai, aby získala právo na vlastní pohled na svět? (oficiální text distributora)

bono22vox

Už zase vidím mrtvé lidi... neboli originální a velmi působivá honkogská variace na Šestý smysl. Oko, do duše okno. Tahle hloubková sonda ale rozhodně není pro slabé povahy... ()

RajAthen

A hele, ono to přeci jen jde strašidelně i bez lekaček - hezky strašidelně se zajímavým dějem. Americké remaky mají vždy ten kaz, že veškerou poetiku předlohy nechají stranou ve jménu generických lekaček. Zrovna OKO bych takto poskvrněné vidět nechtěl. Myšlenka zla, které vychází z lidí a nikoli Druhé strany, si myslím, že má mnohem blíže k pravdě - pokud tomu věříme, pochopitelně. Strach logicky přichází již z toho, že se člověk může stát svědkem, nikoliv proto že by jim duch chtěl sníst játra - co by s nimi ostatně tak dělal? Poetické bez bázně, koukatelné opakovaně. ()

RypavaDvojka

Film, který se minul zařazením, neboť tohle horor rozhodně nebyl. Lze to prezentovat jako působivé drama, ale nikoli jako horor. Mám-li hodnotit jako horor - atmosféra žádná, lekačky taktéž žádné, námět dobrý, ale jako horor nerozvinutý. 40% ()

Hellknight12

Veľmi dobrý hongkongský horor, ktorý by mal vydieť každý, kto má rád ducharske horory s pekne vypracovanov atmosférou. Rozhodne lepšie ako remake z roku 2008. Čo sa týka samotných hercov je to priemer ale čo už. Dialógy prípadne monológy sú slušne. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Strider

Tak jsem si říkal, že si seženu nový film Oko. A pak najednou vidím, že v televizi dávají originální japonský film. A tak jsem si ho nahrál, jelikož se mi na něj nechtělo čekat do dvou do rána, stejně to ale pak vyšlo nastejno, pouštěl jsem si ho o jedný. No a musím říct, že na remake s Jessicou Albou už mě přešla chuť. A to ne proto, že by originální Oko byla špatné, ale naopak právě proto, že byla tak dobré, že americký remake mu nemůže sahat ani po kotníky. Celým filmem se táhne mrazivá atmosféra, i když ne tak hustá jako třeba v Kruhu. Po děsivých scénách většinou následuje uklidnění, místo toho aby se na diváka valila stále další a další hrůza. Ale to není na škodu, hrůzy si opravdu užijete dost a romantická linie je taky velmi dobře zpracovaná a koukatelná a to i díky sympatické hlavní hrdince. Její doktor je taky celkem normální kluk a oba tak vytvářejí protiklad zbývajícím protivným Japoncům, kteří neustále typicky ostře japonsky vykřikují tou svou mandarínštinou. Příběh je hodně zajímavý a vzhledem k tomu, že hororů jsem moc neviděl, můžu říci, že i originální. Konec filmu je podle mě povedený. Nemůžu si pomoct, ale musím ho porovnat s nedávno viděnou Hustou mlhou, kde celý film byl jakože nic a pak najednou na konci bum, Oko jde spíše opačnou cestou a nejsilnější okamžiky jsou spíš ve středu filmu. Celkově parádní film a říkám si, že si na ty Japonce, Číňany, Hong-kongany a jejich filmy musím pořádně posvítit. ()

Alojs

Není to čistokrevný horor. To v žádném případě. Pokud to vůbec horor je. Oceňuju, že se zde nalézá něco více (viz konec), přesto všechno... tak jak je známa americká remaková škatule postupu, i tady je to podle důvěrně známého mustru "baf - červ v hlavě - výlet do neznáma - oprášení nedávné minulosti - zdánlivý hepáč - šok". Namlsán kolegiálními snímky, chvílemi mi dýchala na záda paní Nuda (čemuž moc neprospěl ani evidentně nižší rozpočet). Tři hvězdy za některé "lahůdkové scény" a tak trochu "poetičtější" pohled na "horor-nehoror" (oproti Amíkům). ()

Emafera

Tak tohle mě dost zklamalo. Takto si nepředstavuji vysoce hodnocený horor ani náhodou. Kromě jednoho okamžiku, kdy jsem trochu znejistěla jsem se celý film nudila. Buď nechápu asijskou mentalitu, nebo prostě horory dělat neumí. ()

dobbin

Velmi mrazivá hong kongská podívaná. Oni ti asiati jsou strašidelní sami o sobě, a tak, když nějakého vidím, už se začnu třást :-) ()

Sir Ludvig

Zrejme trošku prekombinovaný dej (až môže občas nudiť) vynahradzujú skvelá kamera a hudba s precíznym strihom a zámerne pomalou réžiou bratov Pangovcov. Môže byť. ()

Luki.V

Pangovci mají na horory talent. Když však ve filmu míchají melodrama a horor najednou, nemůže z toho vzniknout víc než podivný mišmaš, který děsí pouze ve třech scénách za celý film a ty jsou navíc vzhledem k filozoii snímku při opětovném sledování už jen fádní a nudné a hlavně neděsivé protože už víte proč se dějí. Filmu chybí to NĚCO. Něco co by film udělalo správným hororem a ne "jen" hororem. Absence jakéhokoliv zla, nebo ohrožení hrdinů taky filmu výrazně ubírá, stejně tak u druhého dílu. Samotný nápad o možnosti vidět duchy je na horor jako stvořený, ale tady je zabalen do melodramatického kabátu s kloboukem ušitým z klamání diváků. Díky tomu že jsou nám informace zdělovány postupně tak nakonec zjistíme že duchové jsou opět postavičky z pohádky. Z námětu mohl být skvělý psychologický horor touhle cestou se však Pangovci nevydali. Promrhaná šance, Kdyby byl celý film tak skvělý jako např. scéna ve výtahu nebo u Kaligrafa byl by to jednoznačně nejlepší asijský horor ale tím že nás celou dobu autoři tahají za nos si jen sami sobě vykopali hrob, oni někteří duchové jsou děsiví a některé scény jsou strašidelné, problém je v tom že díky informacím které dostaneme v polovině snímku nám už tak nikdy připadat nebudou protože nám jich bude prostě líto. To je právě to NĚCO co filmu chybí a to je to NĚCO co dokázali "vyrobit" autoři skvělých The Others nebo třeba Gothiky. Každopádně Pangovci horor natočit umí takže se těším na jejich The Messenegrs. Oko 2 bohužel v melodramatickém koření pokračuje ještě dál. ()

Gekon

Není to špatný film ale v porovnání se Šestým smyslem či Kruhem je až příliš jednoduchý a předvídatelný. ()

Havala

Překvapivě dobrý horor kde sem se bavil, lekal a hlavně nenudil!!! Zas trošku neco jiného, nemusíte furt čučet na texaské masakerníky:-D 77% ()

nula87

Slušný asijský horror/thriller. Sice si můžete říct, že je to jenom variace na "vidím mrtvé lidi" Šestý smysl, jehož kvalit to opravdu nedosahuje, ale má to dost kvalitních okamžiků. Vyzdvihnout je třeba především některé opravdu dechberoucí scény (výtah, zrcadlo, oběšení), k tomu vynikající úvodní titulky, mrazivá hudba. 65% ()

eFOXsize

Nakonec jsem po promyšlení zvedla hodnocení. Nápad je to dobrý, příběh je to dobrý. Na japonský film je to zahrané dobře. I přes to mám z toho pocit, že je to "levné" a nikterak mě to víc nevztáhne do děje. Racionálně chápu, že je to děsivé, ale nic moc to ve mně nevyvolá. Takže mi zase tak úchvatný tento snímek nepřišel. Někd člověk nedokáže být zcela objektivní. Ale abych se k tomu přiblížila - moji známí považují film za děsivý a řadí jej do svých top10 hororů. Já nikoliv. Zlatá střední cesta u tří hvězd s přivřenými očky. ()

unique

Jako horor tento film absolutně nefunguje. Napětí, úlek nebo pocity úzkosti toto originální Oko rozhodně schopno vyvolat není. Možná jako mysteriózní rodinné drama by to fungovat mohlo, ale to bychom si to doma v žádném případě nepustili. P.S. Fakt nedík za 70% hodnocení (4/2016), ČSFĎáci, nechápu, podle čeho hodnotíte... ()

Nathaniell

Děs je něco, o čem bychom se mohli dohadovat. Je to subjektivní věc, protože každého nevyděsí to samé. Za to se ale nemá cenu dohadovat o tom, co je horor a co ne. Horor není o lekání ani o krvi. Tak a máte to: Žádný z Pátků 13 není horor, protože nedovede vybudovat atmosféru strachu. To je žánr horor - budování atmosféry strachu. Nikdo nemusí umřít, není třeba krev, nemusí se stát nic. Oko vás nezalije hektolitry krve a i když párkrát vyleká, primárně buduje atmosféru strachu. To platí beze zbytku pro všechny, které film osloví a osloví je dané téma. Ale moment: Existuje ona už v dnešní době transplantace očí? Já vám vlastně ani nevím. Pokud ne, přidejte žánr sci-fi. Co ale vím je, že duchy nelze vidět očima, když to nedovede mozek. Jak byste mi jinak vysvětlili, že duchy dovedou vidět i nevidomí?? Evidentně to není o očích. Možná proto má film v popisu i žánr fantasy. Já mu za to odeberu jednu hvězdu a udělím plnohodnotné 4* ()

Grellenort

Málem jsem si z toho nadělal. Fakt, v životě jsem se u filmu a asi ani jinde tak děsně nebál. Kdo si myslí, že Kruh či Šestý smysl (oba vynikající filmy) jsou strašidelné, ať se podívá na tohle. Ale předtím, ať radši sepíše závěť. To kdyby ho při sledování klepla pepka. "KDO SEDÍ NA MÉ ŽIDLI?" ()

Nicole opět vidí „ty druhé“

Nicole opět vidí „ty druhé“

19.08.2007

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)