Epizody(10)

Francie, 19. století: Na lavičce v parku se jednoho odpoledne setkají dva postarší pánové, Bouvard (Jiří Sovák) a Pécuchet (Miroslav Horníček). Zapovídají se a zjistí, že jsou oba dva písaři a mají necelý měsíc do penze. Kromě toho je pojí společné zájmy o vědu, literaturu a umění. Když pak Bouvardovi zemře kmotr a odkáže mu velkorysou částku, Bouvard si vzpomene na svého přítele, zakoupí statek na venkově a oba tam odjedou oddávat se vědám. Jejich diletantské pokusy pěstovat melouny, konzervovat jídlo nebo rozbít atom končí obvykle naprostou katastrofou, staříci přesto nepolevují a žijí životem, po jakém vždy toužili. (Oskar)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (10)

Byli jednou dva písaři (1972)

V prvej, mestskej epizóde postavy a ich trampoty zaujmú, no v ďalších epizódach sú ich príhody už dosť ošúchané, vzťah hlavnej dvojice sa nevyvíja, až na jedno sebauvedomenie. Väčšina času je venovaná nepotrebným dialógom dvojice hlavných hrdinov, ktoré väčšinou nie sú vtipné a niekedy sú zbytočné. Na kvalitné scény sa čaká veľmi dlho a z dnešného pohľadu trebárs pre fanúšika South Parku už tento seriál veľa nepovie. ()

Dědictví (1972) (E01)

Starosvetská bromance najvyššieho kalibru. ()

Návštěva (1972) (E03)

Počas príprav na návštevu môže divák aj zaspať, našťastie sa to deje len polovicu epizódy a dôjde aj na vtipné momenty afektovaného vychádzania s hosťami, ktoré pozná každý z nás a nenechajú nikoho chladným alebo bez názoru. Jedna zo záverečných scén spovede u „pustovníka“ je však na oveľa vyššej úrovni ako celá epizóda, no nestačí na odlepenie sa z kategórie B.- Tak co by ste mi radil, svatý muži? - Bičovat. ()

Kozel (1972) (E04)

Filozofovanie pri plánovaní akcií je nudné a je ho príliš veľa. Vzťah hlavnej dvojice sa navyše od prvej epizódy vôbec nevyvinul. V epizóde oceňujem vtipy pýtania si ovce na neznáme účely a scénu zámeny mien. ()

Likér (1972) (E05)

Epizóda pokračuje kvalitou v stopách tej predošlej a rozvíja motív vzťahov so ženami. No konflikt medzi oboma hlavnými postavami je mdlý a nie je využitý dostatočne komediálne, ani dramaticky. ()

Anatomie (1972) (E06)

Zatiaľ najnudnejšia epizóda. ()

Divadlo (1972) (E07)

Skutočne vtipných scén je málo, no epizóda poteší pohľadom na prácu hercov a režisérov. Josef Dvořák tu hlavnú dvojicu prekonáva svojím humorným vcítením sa do úloh, ako aj neskorším nevcítením sa do výrazov. ()

Tělocvik (1972) (E08)

Ukážka neefektívneho cvičenia, skúšania bez dostatočného času na feedback v náraste svalovej hmoty alebo skillov a zbytočného filozofovania pri stokrát videných scénach nemehiel bez športového ducha vykonávajúcich telesnú aktivitu. Záverečné zápolenie to však dvíha trochu hore. ()

Lebkozpyt (1972) (E09)

K nejakému posunu, resp. ujasneniu si hodnôt predsa len došlo. Lenže je to nudné, predvídateľné a málo dramatické. Viackrát sa opakuje situácia argumentačnej výhry Pécucheta nad Bouvardom, menia sa len slová. Z komédie sa zrazu do drámy veľmi preskočiť nedá. ()

Svatba (1972) (E10)

Seansa je natočená skoro až hororovo a je škoda, že sa seriál neubral trochu aj tým smerom, aj keď len komediálne. Epizóda je vtipná a plná zvratov, dokonca ja nejakej tej akcie. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014