Reklama

Reklama

Letec

  • USA The Aviator (více)
Trailer 1
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Obsahy(1)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (811)

sud 

všechny recenze uživatele

Martin Scorsese je filmař, který se nebojí experimentovat, ale zároveň se nepouští do žádných moderních filmařských vymožeností a filmy točí příjemně postaru. Ale tentokrát po moderní technologii sáhl a natočil "Letce" - životopis podivínského renesančního Howarda Hughese. A přes skvělý herecký výkon Leonarda Di Capria i přes avizovanou poctu starému Hollywoodu (která je v malých množstvích připomenuta v každém Scorseseho filmu) je film pro mne zklamáním. A to díky jednomu důležitému prvku - scénáři. Ne že by byl špatný, ale dokáže diváka bavit 100 minut, maximálně možná 2 hodiny. Ale na 170 minut je dosti prázdný a rozvleklý, přičemž poslední hodina působí zoufale nudně a diváka nenapadá nic jiného, než si kousat nehty a v jednom kuse civět na hodiny. Kamerové záběry jsou k zalknutí nádherné, ale to mohl natočit pohlednici a ne tříhodinový film. Marty, tohle byl experiment, úlet a rozhodně ne tvůj styl - rychle odsud pryč a fofrem do normálu. 50%. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Dokonalost sama, to co tam předvádí Leonado Di Caprio je opravdu úžasný a musim uznat, i když ho moc nemusim, že je teď jeden z nejlepších herců a kdyby za tohle dostal Oscara, určitě by ve špatných rukou nebyl a taky nemůžu zapomenout na Cate Blanchett, která si nakonec za svůj výkon toho oscara odnesla. Martin Scorsese odvedl krásně precizní práci a může si připsat další skvělý dílo ve kterém úžasně ztvárnil život, úspěchy, ale i úchylky Howard Hughese. Je to spíš taková biografie s úžasnou hudbou, perfektní kamerou a dokonalým výkonem Di Capria I kydž má film skoro 3 hodiny, tak si toho ani nevšimnete a spíš jsem si řikal, že to mohlo být klidně i delší. ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Martin Scorsese po filmu Gangy New Yorku razantně změnil styl a natočil biografii nezapomenutelného Howarda Hughese. Nevykresluje však klasicky celý jeho život, ale seznamuje nás s tímto nadšeným filmařem, letcem a výrobcem letadel až v jeho dospělosti, během natáčení nejnákladnějšího filmu té doby, Pekelní andělé. Postupně jsme režisérem vtahováni do příběhu megalomana, který se stal slavným v oblasti letectví i v Hollywoodu. Scorsese nám svým osobitým způsobem umožňuje proniknout do života muže, který žil s Katherine Hepburn, získal zakázky na letadla pro americkou armádu, natáčel drahé filmy a zároveň bojoval se sebou samým a svou psychickou poruchou. Obrazová stránka snímku je opět brilantní, film je opravdu strhující podívanou, jen škoda, že je tak dlouhý. Vzhledem k tomu, že nelíčí celý Hughesův život, stačily by Scoresesemu na převyprávění jeho příběhu bohatě dvě hodiny. Překvapením je především strhující výkon Leonarda DiCapria, který zase po delší době vytřel všem svým kritikům zrak a výtečná je také Cate Blanchett, která se dokázala s bravurou sobě vlastní zhostit role Katherine Hepburn. Scorsese zkrátka natočil další film, na který nelze zapomenout a jenž mu nejspíš opět vynese nějakou tu oscarovou nominaci. Update: Po druhém zhlédnutí musím konstatovat, že ta délka vlastně není až tak velkým problémem a měním tak své hodnocení na celých pět hvězdiček. 11 nominací na Oscara je zcela na místě, Scorsese opět natočil film, pod jehož povrch se divák dostane až po opětovném zkouknutí. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Ach ten Howard! Ach ten Martin!! Ach ta Amerika!!! . . . "Letec" je formou dokonalý hollywoodsky umělecký produkt, obsahem pak mýtůtvorná férie, přestylizovaná sice až běda ale věci ku prospěchu, vizuálně dokonalé Scorseseho filmování a úžasné hrátky s obrazy (už jen ty barvy třeba během >letů< cizelované, že...) v duchu kinematografie všech dob páně Magora H.H. i k obrazu života a doby mistra M.S.! Jsem uletěn... ;-) . . . Mně se už ani nechce nějak rozebírat všechny ty Svoje(!) dojmypojmy, protože to tady už stejně mnohokráte podobnými slovy řekl někdo jiný, ale během (obou) sledování mi hlavou myšlenky jen poletovaly... Musel jsem si ale od prvního zhlédnutí dát pauzu (že to ale trvalo, no, nebyl takový ten pohodový >odletový< čas... ;-), na hodnocení i ev. komentář. Chtěl jsem ten film prostě vidět nejdřív znovu, protože při tom prvním okouknutí mi trošku pila krev ta >stylizovanost< , historická i obrazová - a věděl jsem, že to chce odstup. Tenkrát jsem si prostě nebyl jist, že chci dát filmu pět hvězd... Nu, došlo i na "Aviátora", trvalo to pěkných pár let (a že mám ve skříni takových >úletů< povícero, budu jim muset postupně na penzi provětrat křídla ;-) a jsem spokojen. Ne na sto procent, protože jak byl mr. H. rozporuplná postava, je místy rozporuplný i ten film! . . . Ale pět hvězd d.m.s.n. zaslouží, nejen za tu doslova >stylotvornost< , ale i za skvělou hudbu Howarda (ejhle!) Shorea, který si >zakomponoval< i zajazzoval ke slávě své i díla navěky amen. Bravo!!! - - - P.S. Nu a když už je v souvislosti s "Letcem" mnohdy zmiňován Welles a jeho "Kane", je dobré si uvědomit k pochopení TOHO VŠEHO VIDĚNÉHO i klíčové slůvko života H.H. - filmu nevyjímaje: "Q.A.R.A.N.T.I.N.E"! Ale možná je to taky jen součást mýtu(?), to dnes ví už jen Spasitel... - - - P.P.S. A jen tak pro zajímavost - 8. ledna 1991 vyhlašuje Pan American bankrot. Následně pak Pan American World Airways 4. prosince 1991 oficiálně ukončily svou činnost. Společnost TWA přežila svou konkurenci na pár dnů o rovných deset let. Toť historie a snad i symbol pomíjivosti (...zase jsem si vzpoměl ta Votočkova "Křídla slávy"... :-). - - - P.P.P.S. Když jsem si tu jen tak v dobrém rozmaru po všech letech proletěl zdejší komentáře, došla mi zase bída některých těch >topikových< místních mudrlantů. Škoda, že jste si kluci a holky taky nedali nějaký ten oddechový čas. Třeba i proto, abyste měli čas skutečně(!) vidět víc filmů z celých rozsáhlých dějin kinematografie, abyste trošku pobrali i ty kontexty a taky, abyste si ten film třeba pustili s odstupem znovu. Krom toho, že za to stojí, byli byste i vy trošku větší... ;o) - - - - - (Poprvé viděno kdysi po vydání na dvd, v původním znění s titulky, v originálním formátu obrazu 2,35:1, repete v klidnou neděli 13.3.2011, hodnocení 13640., komentář zde jako čtyřistaosmdesátýtřetí - 13.3.2011) ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

Na Scorseseho relativně konvenční biják, a každopádně jeden z méně osobních, ale pořád královský nadprůměr. Dlouho jsem bojoval s určitou dějovou i formální netečností téhle epiky, ale byl to (překvapivě) hlavně DiCaprio, kdo ji udržel pohromadě. Jakkoli mi v roli po fyzické stránce moc neseděl (furt je to takový úzkoramenný kluk). ()

Galerie (120)

Zajímavosti (62)

  • Ve scéně, kdy Howard Hughes (Leonardo DiCaprio) roku 1935 překonává v letadle Hughes H-1 rychlostní rekord, je v detailních záběrech vidět letoun bez překrytu kabinu, na vzdálenějších záberech je však letadlo s překrytem. (ČSFD)

Související novinky

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (více)

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)

Reklama

Reklama