Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

winstonik

Letec je ďalším typickým kúskom Martina Scorseseho: excelentná výprava, skvelý výtvarný zážitok a vynikajúci herci. Zároveň príliš dlhá stopáž a podivuhodná neschopnosť sfilmovať životopis, ktorý by zaujal. Kto bol Howard Hughes? Milionár a podivín. Toť vše. Obsahová hodnota filmu sa tak nachádza paradoxne na pozadí Howardovho života: je to brilantná ukážka fungovania demokracie so všetkými jej kladmi a zápormi, vrátane všemocného rent-seeking. ()

Ogrb

Scorsese je skvělý režisér, to je mi jasný už od Taxikáře, mého nejoblíbenějšího filmu. Ale při sledování Letce se mi zdálo, že časy, kdy Scorsese točil ty nejlepší filmy, jsou už asi definitivně pryč. Gangy New Yorku nebyl skvělý film. Ale oproti Letci měl jednu velkou výhodu. Nenudil. Leonardo DiCaprio skvělý. Cate Blanchett famózní. Kate Becinsale krásná. Scorsese zručný. Vedlejší role perfektní. Výprava a technická stránka vůbec brilantní. Ale je to prostě nuda. 6/10 ()

lenzi

Neviem. Tento film išiel tak odnikiaľ nikam. Keby som si o chlapíkovi neprečítal informácie, tak vôbec neviem, o čom to celé je. Tri hviezdy za pekné zábery a niektoré herecké výkony. ()

MRPitivier

Film mě osobně nezklamal, věděl jsem do čeho jdu a o kom je řeč! Mám rád věci kolem letadel a celkově letectví, a proto mi tento snímek sedl! A k tomu výborně hrající Leonardo DiCaprio, který s proměnou hlavní postavy vypořádal velice dobře a vtělil se do role významného konstruktéra! S obdivem jsem shlížel ke Cate Blanchett, která do své role dala vše, měnila se jako chameleon a výborně předvedla svůj talent spolu s dalšími vedlejšími herci! Režisér Martin Scorsese zvládl příběh, scénář a dialogy na jedničku a detailně vystihl historická fakta a především až obdivuhodně proměnu hlavní postavy! Výborný film plný zvratů a špinavostí! ()

Rodin

Pro mě to bylo příliš studené až mrtvé. Howard byl záblesk, zvíře, solitér, beroucí život jako hru, kterou je třeba hrát vabank... Kam se tohle všechno podělo (po velmi slušné první třetině), to fakt netuším. Možná by to vyřešil razantnější střih, ovšem nejsem filmař a má domácí videa by se asi zde mezi top 1500 nedostala (snad s jedinou výjimkou, ale tu nepředvádíme ani dobrým návštěvám). Radit tedy nemohu. Nicméně co mohu, to je vyjádřit zklamání nad jednou promrhanou šancí. ()

xenopus

No tak jsem to konečně viděl. A jenom se utvrdil v názorech na DiCapria (umí hrát navzdory všemu co se o něm říká), Scorseseho (pranic mi nesedí jeho styl) a na film obecně (hezké obrázky nestačí k hezkému filmu). Nic víc, nic míň. Leda to, že míň je někdy víc. A tušíte dobře, že mířím na stopáž... ()

rottik-cb

Obrazově úchvatné ztvárnění nejdramatičtějšího životního období muže, který měl svého času největší soukromou letku na světě a točil ty nejdražší filmy. Nikdy jsem si nemyslela, že to řeknu, ale tenhle film by byl skutečně o hodně lepší, pokud by byl o půl hodiny kratší. Chápu, že zachycuje poměrně dlouhou část života H. Hughese, ale jeho různé peripetie by šly určitě podat stručněji, a konec lépe propracovat. „Udělejme Oskarový film“- to si nejspíš řekli tvůrci Letce, a této vizi podřídili vše. Forma nemá chybu- dobové detaily jsou velmi přesné, kamera vynikající, dialogy dobře napsané. I herci jsou velmi profesionální- pro Leonarda DiCapria film bezesporu znamená jeden z jeho tvůrčích vrcholů, Cate Blanchet je rovněž výborná- pro mě až překvapivě, a potěší i menší role- nebezpečně sexy Kate Beckinsale coby legendární krasavice Ava Gardner a Alan Alda jako senátor bez nejmenších morálních zábran. Letec je i výborná studie jedné psychické poruchy a vyprávění o člověku, kterému sláva takříkajíc vlezla na mozek. Ač tedy miluji filmy a letectví obdivuji, tento snímek je ve výsledku poměrně sterilní, a znovu se na něj hned tak nepodívám. Nejzapamatovatelnější scény: havárie v letadle, hádka v pracovně, rozhovor přes dveře, závěrečné slyšení u soudu. ()

john.h

Špičková pecka s DiCapriem v maximální formě. Hraje naprosto špičkově. S hlavním hrdinou mám celkem mnoho společnýho. Mám problémy s jedním uchem, trpím takovou slabší verzí obsedentně kompulzivní poruchy a dost se všeho štítím. Jen ty prachy společný nemáme. Nemůžu jinak než pět. Hodně zajímavý snímek o zajímavé osobnosti. Hlavní hrdina je inspirativní, ale zárovn i odstrašující případ. ()

Izz

Možná má někdo problém s osobností samotného Hughese,možná někomu nesedí až přílišná přepečlivost a skvostnost každého záběru,protože každý sám o sobě by si zasloužil zarámovat a být předváděn na filmových školách jako ukázka,že dokonalost je dosažitelná.Někdo byl nejspíš zdolán košatou a bez debat stoprocentně nabitou stopáží.Ale každý,kdo se trochu zajímá o film a jeho tvorbu,musí uznat,že tohle je naprosto skvostná ukázka bezchybné filmařiny,která se možná dokonalostí své formy připravuje o jistou část diváctva,ale jako FILM je to jeden z velkých vrcholů Scorseseho kariéry.Nejen skvělý studijní materiál,ale také skvost moderní kinematografie,který svou ambiciózností a velikostí nemá obdoby. ()

venca206

Tenhle film netrvat přes 2 a půl hodiny mohl mít na víc! A já více čekal! O hereckých kvalitách nelze pochybovat, dost možná bych to jako Američan viděl jinak. ()

xylofonka

Myslím, že to chtělo nůžky a stříhat a stříhat a stříhat a stříhat dokud by z toho nebylo nějakých snesitelných sto minut, které by držely pohromadě. Před katastrofou film zachraňují jen vynikající výkony Blanchettové a DiCapria. P.S.: Vyřiďte někdo Alanu Aldovi, že pokud bude jeho jediným hereckým projevem nelogické mávání rukou tak si nejen zhorší osteoporózu, ale totálně se odrovná. ()

Expertt

Jako celek to nebylo špatný..chvílema trochu táhlý. Každopádně vrcholná část filmu se soudním procesem mezi Pen Am a Howardem Hughesem (Leonardo DiCaprio) naprosto dokonalá a perfektně gradující. ()

denulik

Blázon alebo génius? Oboje. Letec je príbeh muža, ktorý v mnohom predbehol svoju dobu, ale napriek tomu, že dosiahol všetky svoje sny, nikdy nepocítil spokojnosť či zadosťučinenie a stále musel bojovať s vlastnými démonmi. Otázkou je, či ho práve títo démoni neposúvali vpred, či práve jeho "šialenstvo" nebolo iba jedným zo znakov výnimočnej mysle, nepokojnej duše, ktorá túžila po dokonalosti. Musím priznať, že Letec je najlepší životopisný film, aký som kedy videla a neznalosť osoby Howarda Hugesa považujem skôr za výhodu, lebo príbeh tohto excentrika som si užila o to viac, že som netušila ako to celé dopadne. Žiadne životopisné údaje, iba poctivý psychologický portrét geniálneho blázna, ktorý odmietal, že sa niečo nedá a vďaka tomu zmenil svet. Technicky je film úplne dokonalý, s nádhernou retro atmosférou, vynikajúcou kamerou, nezabudnuteľnou hudbou a dychberúcimi hereckými výkonmi. A čo je podstatné, má dušu. Milujem na ňom každú z tých 170 minút a vždy je mi ľúto, keď táto spanilá jazda končí. Škoda, že sa takéto filmy vytrácajú z kín, vedela by som sa na ne dívať večnosť. ()

Azrail

Geniální a nedoceněný počin Martina Scorseseho. Perfektní kamera, hudba, scénář a hlavně herecké výkony. Jeden z mnoha DiCapriových Oscarových výkonů, i když ten Oscar až do Revenanta prostě nepřišel. Zkrátka perfektní dílko, na které se vždy znovu rád podívám. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)