Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

JohnCZ

Opravdový velkofilm beroucí životní příběh Howarda Hughese od podlahy. Jak moc je to zfilmování reálné asi neposoudím, ale zábavnost je značně kolísavá. Režijně i vizuálně je to klasický vypiplaný Scorsese. Poctivou výpravu a bohaté kostýmy trochu kazí levněji vypadající CGI, což asi bude i poplatné době vzniku. Hlavní problém vidím v tradičně přepálené stopáži. Film s nesympatickým hlavním hrdinou prostě nedokáže diváka 100% udržet celé tři hodiny. To je vlastně můj jediný a nejzásadnější problém, který s Letcem mám. Herecká sestava je prvotřídní, Leo podává tradičně špičkový výkon a dodává své postavě překvapivou mnohovrstevnatost. Film se více než na letectví soustředí na samotnou hlavní postavu. Což je možná zajímavý tah, ale občas to kvůli své délce spíše uspává. ()

Blofeld

Se vší ústou ke Scorsesemu, kterého mám jako režiséra velice rád, tenhle film pro mě zachránila Cate jako Kate, kamera a hudba. Cate je skvělá, ale objevuje se jen asi ve třetině filmu, takže s přihlédnutím k brilantním technickým aspektům 3*. Čili, natočte film o Katharine Hepburn a pookud to totálně nezvořete, máte mých 5 hvězd! ()

svik

Velice povedený film velie biograficky pojatý což se promítalo do celé nátury celkem velikého filmu . No od Leonarda jsem víc nečekal nejlepší výkon stejně předvedl ve filmu Chyť mě když to dokážeš s Tomem Hanksem . No celkem může film působit nudně a najednu stranu tomu opravdu tak je , ale na straně druhé je kypřící bezhlavé odhodlání něco dokázat což je úžasné . PARÁDA. ()

corpsy

Dokonalo zrežírovaný a dokonalo zahraný realistický pohľad na pohnutý a podivný život mladého miliardára, ktorý bol vzorovým ( nie však vzorným ) príkladom tejto komunity. Veľmi som tomuto dielu prial tých najhlavnejších Oscarov, najviac asi pre DiCapria, no nestalo sa. Strhujúci, technicky precízny, majstrovský. ()

Marek1991

Scorsese netočí zlé filmy, sú len iné, mne niektoré padnú dobre, iné naopak, tento je podľa mňa zatiaľ jeho najlepší film. Napriek tomu, že je šialene dlhý, je zaujímavý farebne, obsahovo aj plynutím času. Hudobne to má fantastický podklad a do kontroverzných udalostí sa položil tak zaujímavo, že je len na vás si spraviť vlastný názor, neobhajuje vlastne žiadnu stranu, ukazuje genialitu, zlo, šialenosť, fóbie, múdrosť v rôznych podobách a to všetko najmä v jednom človeku. Život Howarda Hughesa podľa mňa nie je ukážkový, veľa vecí podľa mňa neurobil dobre, dobre ich niekedy len myslel, ale napokon aj to jeho najväčší a najlepší, tá jeho megalománia ho zničila. Moc, sláva, peniaze a snaha byť niekým nadradeným, vyššie postaveným ničí všetko navzdory veľkým technickým inováciám. Pokrok je podľa mňa široké slovo a všetci ho môžme chápať inak. Tento film mal výborných hercov, DiCaprio je už typický herec na šialenosti, ale aj tak, ja som si tento film užil a preto neváham s vysokým hodnotením. ()

Zeebonk

Portrét velikána Howarda Hughese v tom nejpreciznějším kabátku zpod dlátka a kladívka mistra Scorseseho. Po všech stránkách dokonalý film. Mlask. PS.: Pro nás stižené tou zákeřnou chorobou OCD je to bašta na druhou, protože prostě proto. ()

DDT

Velkofilm takový, jaký má být. Dostatečně dlouhý, dostatečně bombastický, výborní herci, skvělý režisér, prostě..... nic pro mě. Letcem jsem si definitivně potvrdil, že nejsem "velkofilmový typ". Můj pud sebezáchovy vždycky neomylně zavelí a já jako přes kopírák (naposledy na Tróje, předtím myslím na Pearl Harboru) vždycky tak po půlhodině nekompromisně usínám. Zřejmě (soudě podle ohlasů ostatních) prospím vždy tu nejlepší část filmu, ale nedá se nic dělat. Příště si dám místo jednoho "velko" radši dva "malofilmy". ()

curunir

,,...V TOM JE BUDÚCNOSŤ". __ Martin Scorsese nakrútil film, ktorý je mu tématikou pomerne blízky a vzniklo tak jedno z najlepších diel, aké tento režisér doposiaľ nakrútil. Film o živote Howarda Hughesa (1905-1976) je naozaj fascinujúcim príbehom muža neobmedzených záujmov, veľkých vízií a mnohých tvári, zanieteného leteckého priekopníka a režiséra, ktorý vo svojej dobe nakrútil najdrahší film (Pekelní anjeli stáli vtedy nehoráznych 5 miliónov $). K celkovému efektu najviac dopomohol výborný a doposiaľ najlepší výkon Leonarda DiCapria (veľká škoda, že nedostal Oscara), ktorý len dokazuje, že sa naozaj jedná o jedného z najlepších hercov súčastnosti, rovnako ako aj jeho partnerka Cate Blanchett. Zároveň som sa v ňom do istej miery celkom našiel; trpenie rôznymi úchylkami, paranoja, hluchota (len to mlieko nie je mojim najobľúbenejším nápojom). Okrem hereckej stránky Scorsese dokonale spracoval film aj po vizuálnej stránke. Atmosféra niekoľkých dekád prvej polovice 20. storočia je naozaj bravúrne spracovanie, cítiť z nej čaro doby, rovnako vydarená je aj hudba Howarda Shora (hlavný motív sa mi vril rovnako do pamäti ako ten v Pánovi prsteňov) a dlhšia 164 minútová pasáž nijako nevadí. Tento film sa mi rovnako ako ostatné Scorseseho filmy nezdal na čistých 5*, avšak 5 Oscarov je naozaj po práve a je škoda, že ich nebolo aj o niečo viac. Nakoniec sa mi táto snímka páči viacej ako Eastwoodova Million Dollar Baby, ktorá Letca nakoniec v súboji o najlepší film porazila a tiež nechápem také slabé, len 72%-percentné ohodnotenie tohto filmu. ()

F.man

Hned v první větě musím zatleskat Leonardovi DiCapriovi, protože to, jak se popral s tak komplikovanou postavou jakou Howard Hughes nepochybně byl, je opravdu na jedničku. Souboj o plešouna musel Foxx vyhrát jen o vlásek. No a k samotnému snímku... Opravdu někdo čeká, že Scorsese ještě někdy vyloženě ujede? Letec si s přehledem drží režisérův vysoký standard naprosto bezchybné práce, tentokráte ještě umocněný vymazleným vizuálnem. That's just what we do in my business. ()

PauloZ

Opravdu je k neuvěření, že Leo nemá ještě ani jednu sošku toho plešatého zlatého krasavce. Letec je zkrátka a jednoduše další důkaz síly holywoodských dvojic režisér/herec, kterým to spolu nármaně jde. Možná to jen nemuselo být tak dlouhé, ale obrovské kvality na place i za kamerou jsou nepochybné. ()

Astaroth12

Životopisných filmov som nevidel až tak veľa, ale tento je určite jeden z najlepších a to asi aj preto, že sa toho chopil detailista Scorsese a povolal si na pomoc bravúrnych hercov na čele s vynikajúcim DiCapriom a tu ukázal, že je všestranným hercom. Vizuálne to malo vynikajúcu úroveň a triky tiež boli vydarené. Je tu aj vynikajúco rozvinutá psychológia hlavnej postavy, vidieť jeho seba deštrukciu, ale aj jeho odhodlanosť ukázať ľudom, ktorý boli proti nemu, že urobili chybu, lebo jeho ctižiadosť, nič nezastaví. Kamera a DiCaprio urobili z tohoto filmu nadpriemerný snímok na, ktorý sa nezabúda. ()

ConanVJ

Povedený a hlavně zajímavý životopisný film, který má skvělé obsazení a je i uvěřitelně zahraný. 80% :) ()

draggo

Velkolepá, výborně zahraná, všemi milovaná....chvilka napětí....NUDÁÁÁÁ! K čemu mi je pozorovat tříhodinovou patlaninu na téma života jednoho podivína, který vám k srdci nepřiroste? K ničemu. Většinu času jsem se důkladně nudil, takže nemám jinou volbu než usmolené dvě hvězdy za pěknou vizuální stránku a slušné herecké výkony. /viděno na DVD: 35% a 2*/ ()

Terminus

O vskutku mistrném řemeslném zvládnutí tohoto filmu byly napsány tisíce recenzí, stovky z nich se pozastavily nad tím, že za Letce nedostal režisér Scorsese Oscara. Tyto recenze jakoby Scorseseho odepisovaly a upíraly mu šanci zasloužit si Oscara za ještě lepší film v budoucnosti - vrcholem je pak recenze Petra Cífky na Filmpubu, který třiašedesátiletého režiséra označil za staříka. Mnozí (podvědomě) opisovali jeden od druhého a psali, že tento film je i nesmírně vyprahlý, chladný. Nedejte se tím odradit! Domnívám se, že Scorseseho a DiCapriova fascinace a zájem o Hughese vedla k mimořádně procítěnému snímku, jehož láskyplnost nejvíce explicitně prosakuje ve scénách sblížení Hughese a Hepburn (již, jak bylo rovněž x-krát napsáno, vskutku nadpozemsky ztvárnila Cate Blanchett) - tohle že je chlad? A jak jinak než odtažitě byste zvýraznili Hughesovi odporné přelidněné večírky? Jakási nadpřirozenost tohoto muže je podtržena i opakovanými záběry přes jeho postavu, která přehlíží "poddané". Vypodobněný výsek Hughesova života, jak se říká, drží pohromadě, nedělá si ambice na postižení celého charakteru této neuchopitelné osobnosti a v tomto kontextu je jen dobře, že se oprostil od dovětku typu "dalších X let žil tento muž v ústranní a pak záhadně zemřel". Jednu ze svých rozmáchlejších kompozic složil pro Letce Howard Shore, skladatel, jehož mistrovství se naplno rozeznívá v jeho skladbách k filmům Davida Cronenberga, s nímž spolupracoval už na 13 titulech. Poznámka - české titulky špatně transkribují jméno herce Lona Chaneyho ("e" je chybně nahrazeno písmenem "o"). vp 22.6.2005 ()

Sten2

Výborný střih, kamera, hudba a výkon Leonarda DiCapria dělájí z Letce zapomenutelný film s nezapomenutelnými scénami. ()

baribal

Tak se zase chytli Scorsese s Leopardem kolem ramen a natočili další skvělý film. Chvílemi bohužel trochu roztahaný, ale film s výraznými a krásnými momenty, které jsou pro mě především ty s Cate Blanchett. Ať už kdy hraje Cate s Leem golf, nebo letí letadlem nad Beverly Hills. Podle mě Scorsese perfektně vystihl povahu psychicky nemocného Hughese a při tom se nemohl vyhnout takřka tříhodinové stopáži. ()

Krissty

To hlavní, co mě u tohoto filmu opravdu překvapilo, bylo, že jsem se i přes tu závratnou délku ani na chvíli nenudila.. :) Howard Hughes je moc zajímavý člověk, takový šílený génius, řekla bych.. Ve filmu byla jeho osobnost vykreslena úžasně a bavilo mě, jak byly jeho zvláštní stavy a chování znázorněno do nejzazších detailů.. Leonardo DiCaprio se role zhostil skvěle a pomalu začínám přemýšlet, jestli by se také nehodilo, přidat si ho k sobě na profil mezi mé oblíbence :) Zbytek obsazení byl samozřejmě také úžasný.. Vyzdvihla bych například Kate Beckinsale, Jude Lawa či Aleca Baldwina.. Ale mohla bych tu vyjmenovat i všechny ostatní, protože i ti byli naprosto bezchybní.. Co dodat.. Jsem nadšená :) ()

fannah

Tak jako píšu u většiny filmů podobného charakteru - dejte DiCapriovi roli psychicky labilního chlápka, režii Scorsesovi, a máte zaručenou kvalitu. Neskutečná nekonečná filmová řada, kterou ti dva za posledních 14 let spolu tvoří bude určitě poprávu zařazena mezi filmovou klasiku, možná mezi filmovou kolekci Scorsese - DeNiro. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)