Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

pjotr76

Di Caprio zaslouží absolutorium za brilantní herecký výkon. Zase po delší době věc na kterou se dá zajít do kina a nenudit se ani minutu stopáže filmu. Trochu mi neseděla Blanchett jako Hepburn, naopak Beckinsale jako Ava Gardner byla perfektní. ()

Radim

Ohvězdičkovat tento film je pro mě velký problém a dlouho jsem váhal jak oznámkovat. Nakonec jsem dal hvězdičky tři. Tento životopisný příběh bez znalostí reálií a kontextu mě nijak po obsahové stránce neoslovil, spíše bych volil slovo "nudil". V každém případě vizuální lahůdka (zvláště scéna havárie letadla), skvělá Cate Blanchett, moc se mi líbila kamera. ()

Sairina

Film jako je letec se velmi hodí mezi oscarové snímky. Zaujal mě především svým námětem. Pozorovat životní cestu jednoho z nejbohatších lídí své doby bylo jako okénko do meziválečných a válečných dob. Člověk žasne jak někdo takový mohl za svůj život stihnout tolik věcí, dvakrát spadnot s letadlem a přitom přežít, natočit největší vzdušný souboj, postavit největší letadlo své doby atd. Jediné, co mě mrzí, že se v tomto filmu velmi probírá vztah Hughese a Katheriny Hepburnové, a přitom se vůbec nezmiňují o jeho manželstvích. Ani se mi nepodařilo zjistit, jestli měl vůbec nějaké potomky. Filmu musím ještě něco výčíst, nezachycuje smrt Howarda Hughese, která byla velmi tajmná. Po několik posledních let svého života se s níkým nestýkal, a když ho v roce 1976 našli mrtvého, museli mu odebrat otisky prstů, aby se ujistili, že je to opravdu on. Aspoň by dneska Howarda Hugese potěšilo, že TWA pořád lítá a konkurence zkrachovala. ()

Greedo

Zpracování celého filmu ale především charakteru osobnosti Howarda Hughese je úchvatné. Tehdejší doba je věrohodně znázorněna. I když některé ze scén jsou velmi dlouhé, moje nadšení nepolevilo díky výborným výkonům L. Di Capria a K.Blanchett. Opravdu pěkný ()

Moskoe

4 a půl. Příliš dlouhé - některé motivy mě nudili už na začátku (nekonečné problémy s přípravou filmu), ale vynikající Cate Blanchett stála za to!!! A DiCaprio se vedle ní taky úplně neztratí. ()

Ynés

nevím proč, asi jsem čekala od Scorseseho víc..Letec mě připadal celkově chladný a, i když oceňuji mistrovskou práci kostýmů a výpravy a vůbec celého pohledu na dobu ve zvláštních kontrastních barvách, tak na 5* to opravdu nestačí.. ()

mirkaaa

Životopisný snímek o Howardu Hughesovi, který byl nejen průkopník letectví, byl to zkrátka muž mnoha profesí. Myslím si ale, že o samotném Howardu Hughesovi se toho příliš nedozvídáme, film je kvalitní spíše hereckým obsazením a po technické stránce. ()

Prochy38

One man show. Jak to jinak nazvat. Leonardo je výtečný, ale jen tím zastiňuje všechno ostatní. Spousta hereckých hvězd v malých rolích. J. Lowe minimálně, K. Beckinsale bez prostoru, W. Defoe ztracen, G. Stefani si taky mohla najít něco, kde dostane víc prostoru. Celkově za ty skoro tři hodiny už jsem se více nudil. DiCaprio skvěle ztvárňuje svou psychicky trochu labilní postavu, ale jinak krom velkolepých leteckých scén to bylo prakticky o ničem. H. Hughese neznám, to bude asi hlavní problém. ()

Neotom

Přiznám se, že ani já jsem před zhlédnutím neznal osobu Howarda Hughese, což mi ale vůbec v průběhu filmu nevadilo. Děj Letce je možné strukturovat do dvou základních rovin. Do první z nich lze zařadit bohatství, slávu, úspěch, krásné ženy, rozpustilost. Ta druhá se zabývá psychickými charakteristikami hlavního hrdiny- panickým strachem, extravagancí, móresy. Obě složky jsou vhodně kombinovány (jen úsek těsně před koncem, který ukazuje narůstající bláznovství hrdiny mi do celku příliš nezapadal). Výprava úžasná, herecké výkony většinou velmi dobré (vyzdvihuji kromě DiCapria Blanchett, krásnou Beckinsale, Aldu). K tomu všemu hraje kvalitní dobová hudba. Jenže stejně se nemůžu ubránit pocitu, že to mohlo být ještě mnohem lepší...70% ()

Xavi6

Někdy si říkám, že v nejlepším se má přestat, ale tady se v tom případě přestávat nemá. Na můj vkus je to opět jeden z těch filmů, které až příliš dlouho trvají. Zachycení neschopného nahluchlého režiséra proběhla v pořádku, ale zase zde bylo příliš mnoho pasáží, které zde nemuseli být. Škoda, potenciál to mělo velký. ()

Hanes88

Životopisné drama, které mě ani neuchvátilo, ale ani nezklamalo. Vlastně na to sedí dobrá rovnice: průměrný děj + průměrný výkon DiCapria = průměrné hodnocení :-). 60%. ()

vander19

Život Howarda Hughesa ma zo začiatku zaujal. Najskôr som predpokladal, že pôjde o vojnový film s Leom v hlavnej úlohe, lebo o Howardovy som toho veľa nevedel. Lenže zaujalo ma to ako som spomínal, hlavne vďaka tomu, že sám som milovníkom lietadiel a rád stavám modely rôznych typov. Film je z úvodu veľmi svižný a človek si ani neuvedomí a prvá hodina je za ním. Krásne opisuje vzťahy boháča s Holywoodskymi celebritami, vrážanie peňazí do filmov a obrovských projektov. Dosť husto film ukázal Howieho havárie, hlavne tá druhá som myslel, že bude znamenať jeho koniec a tým aj koniec filmu. Avšak vôbec to tak nebolo. Na scénu vstúpil Alan Alda a začal svoje veľké predstavenie. Hlavne on bol oživením záverečných minút filmu. Inak by som tomu dal aj menšie hodnotenie. A to z dôvodu neskutočného rozťahovanie a zdlžovanie príbehu. Skoro 3 hodiny sú moc, 2,5 by som ešte ako tak toleroval...Zbytočné naťahovanie, apropo všimli ste si aj vy, že v súčasnosti ani jedno lietadlo sa nepodobá na tie, ktoré amíci produkovali počas vojny??? Žeby všetko ukradli Hitlerovy a vystrali sa na Lockhead, Howarda atď a robili nové stroje, bez minulých koncepcií???:-D :-D ()

Paldiny

Howard Hughes bol pre väčšinu ľudí (snáď mimo USA) neznámou tvárou, čo platilo iba do momentu, kým nevletel do našich kín. Po projekcii získa divák o tejto osobnosti tak detailný prehľad, že by sám mohol prednášať o láske k filmu, letectvu či extravagantnému životnému štýlu, akému Howard vládol. Pokiaľ niekto nepozná, alebo neobľubuje Scorseseho tvorbu si môže ťažšie zvykať na štýl rozprávania. Tých druhých čaká opäť kusisko poctivého filmárskeho remesla v tom najpútavejšom prevedení, ktoré núti každým momentom žasnúť nad dokonalou symbiózou výbornej hudby, vycibrených dialógov a dobových kostýmov s nezameniteľným režisérskym rukopisom. Herci rovnako dosahujú svojho maxima, vrátane DiCapria, ktorý definitívne zahadzuje škatuľku chlapca z Titanicu. Snímke nijako nezasahuje do kvality absencia ratingovej neprístupnosti, ktorá tvorila neodmysliteľnú súčasť Scorseseho starších epopejí. Letec nezostáva nič dlžný Martiho povesti a hrdo sa radí k nesmrteľným životopisným drámam, akých nie je veľa // Piaty dokonalý Scorsese ! ()

Wajsik

Tohle opravdu nebyl můj šálek kávy. V podstatě jediná věc, která mě po dobu bezmála tří hodin držela ve střehu byl vynikající Leo. Už napoprvé mu spolupráce s Martym vyšla na výbornou. Zde bohužel superlativa na tento snímek končí bez ohledu na to, jak moc je hledám. Na Scorseseho opravdu nic moc. ()

bloodcountes

Tahle perla na mě čekala dlouho, ale už je konečně objevená. Naprosto strhující film o fascinujícím muži, geniálně zahraném Leonardem DiCapriem. Nebudu se ani pouštět do podrobností, je to zkrátka celkově super. Po vizuální stránce je to dokonalé, velmi šikovná a nápaditá kamera, dokonalá hudba. Leonardo mě opět vyrazil dech, já jsem se do Howarda a jeho vnitřního, úžasně komplikovaného světa vžila tak, že jsem si málem odskakovala mýt ruce a obkládat byt papírovými ubrousky:) Takový člověk, tak renesanční. Tolik překypující energie, tak našlapaný mozek, tak okouzlující a nakažlivý fenomén, tolik odhodlání a přímočarosti! To je ohromně inspirující a pro mě jako diváka i nabíjející. Neměla jsem o nějakém Hughesovi dodneška ani zdání a cítím se teď zase o kus bohatší. Díky, Martine, tenhle film jse ti opravdu skvěle povedl !!! ()

Honzeek95

Může mi prosím někdo vysvětlit, kde se najednou vzala v DiCapriově blízkosti Kate Beckinsale? Mám pocit, jak kdybych na třicet minut usnul nebo něco bylo z filmu vystřižené... Základní problém a nedostatek tohoto filmu = neinformování diváka o toku času. ()

Terezinka198

Dost se mi sevřel žaludek, když jsem sledovala Lea v letadle z roku 1946 (myslím). Nemám s létáním problém, ale bylo mi tak nějak… divně. A potom přišlo odůvodnění toho mého nemilého pocitu. Safra! Bylo mi fakt špatně. A ten pocit úzkosti, když FBI „hmatala“ na věci v Howardově domě – opět nepříjemný pocit úzkosti a Leo to zahrál skvěle. Chtěla jsem dát 4*, ale konec to zachránil. Výsledek? Jsem spokojena. ()

Senfi

Filmy od Scorseseho se mi nikdy příliš nelíbily, ale vždy ve mě zanechaly něco co mě nutilo se k nim vracet. U Letce to tak bohužel nebylo. Když jsem se dozvěděla kolik nominací na Oskara získal, má očekávání stále stoupala... o to pak bylo větší zklamání. Neříkám, že by byli herci špatní. Musím říct, že i Leorando DiCaprio(kterého opravdu nemám ráda) mi zde nevadil a roly Howarda Hughese zvládl skvěle. Vizuálně se mi Letec také líbil, ale to vše mi nějak nesedělo dohromady a ke konci mě začalo pořádně nudit. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)