Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Kuny27

Zcela brilantní Cate Blanchett, která se svým vypilovaným přízvukem korunovala. A k tomu do páru skvotný Leonardo DiCaprio - úžasný pár herců - úžasně zahrané. Téma fajn. ()

iXtr3m3

Jediné, čo túto nudnú dlhú predlhú omáčku zachraňuje, je komando hviezdnych mien a skvelé dobové spracovanie. Beriem to ako Scorseseho úlet bokom. Taký Departed, mladší len o dva roky je oproti tomuto doslova iná liga. ()

matthew.d

Vždycky jsem miloval letadla, film, krásné ženy a peníze. V tomhle filmu je všeho dostatek. Di Caprio není dokonalý ale i tak mě ohromil (a to vlastně platí pro celý film, nejen pro Leonarda). ()

cold

Velké zklamání od Scorsese. Životopisné filmy mám rád, ale tento na mě nijak nezapůsobil. Některé detaily jsou povedené (havarie letadla a pak část, kde vystupuje Cate coby Katharine Hepburne). V celkovém obrazu jen průměrný film, kterých jsem viděl hromady. Ještě jednou se vracím ke Cate - naprosto přesvědčivý výkon, který mi vyrazil dech. Jedna z mých oblíbených hereček, které moc přeji, že za tento výkon dostala Oscara. Kdyby se Martin spíš zaměřil na životopis Katharine než Howarda mohlo to dopadnout lépe. ........... Po přečtení životopisu Howarda musím změnit hodnocení ze 3* na 4* (předtím se opravdu moc nevěděl o koho se jedná). Některé detaily jsou vskutku povedené (návštěva senátora a doslova přetrpení obědu). Di Caprio opravdu roli prožil a za to má můj dík. Není na to se na film podívat vícekrát s určitým časovým odstupem (a větší informovaností). P.S. To hodnocení Cate se nemění je zde opravdu skvělá :-) ()

cab

Americka ikona minuleho stoleti, miliardar, prukopnik a v neposledni rade reziser. To vse a mnohem vic je Howard Hughes (znovuzrozeny a dobre hrajici Leonardo DiCaprio). Jeho jmeno mi osobne znamo nebylo, az Letec mi ho vykreslil se vsemi jeho psychyckymi problmey, starostmi i radostmi. Film samotny je vizualni basta, skvele zahrany plus zaslouzeny oskar pro (Cate Blanchett) a plny uzasnych kostymu s vernym zachycenim jeho doby. Vse pod taktovkou jednoho z nejlepsich reziseru vubec. 90% ()

Theraphosa

Netradiční Scorsesův příběh o velice...zajímavém milonáři, který co si vezme do hlavy, to udělá. Nutno podotknout, že kamera, hudba (tu musím pochválit nejvíce) a kostými byly perfektní. Skutěčně jsem si připadal jako v roce 1947. Leonardo DiCaprio podal svůj asi nejlepší herecký výkon a čekat od něj něco takového by bylo před shlédnutím nejspíše nemyslitelné. Zobrazení výkyvů v chování Howarda Hughese jsem zprvu absolutně nebaštil, ale na samotném závěru to byla třešnička na dortu. Z ženských rolí bych chtěl pochválit především Cate Blanchett, která mi lezla neuvěřitelně na nervy (což bylo, jak doufám, záměrem) .John C. Reilly byl také perfektní. Efekty, ve kterých náš Letec lítá buď v super rychlých letadlech, nebo v těch největších nepatří k tomu bestovnímu, co dnes speciální efekty mohou nabídnout, ale mám zato, že Scorsesovi šlo především o herecké výkony, především jak se DiCaprio za knyplem třepal. 79% ()

Tery16

Přestože Leonardo DiCaprio zrovna nepatří mezi mé oblíbence, musím uznat, že tady je jeho postava docela věrohodná. Film je kvalitně zpracovaný, ale v poslední třetině se mi zdá moc zdlouhavý. Kdyby film zkrátili na dvě hodiny, byl by to jistě úžasný zážitek, takhle je to pro mě ale jen 65%. ()

Sgt.Pepper

Film o legendárním Howardu Hughesovi v režii Martina Scorseseho přináší neobvyklý pohled do soukromí miliardáře, který miloval letectví, filmy a krásné ženy. Příběh vtáhne a ohromý i člověka neznalého životního osudu muže, který ve své době nejrychleji obletěl celou planetu a natočil nejdražší film historie. I když možná nebyl nejhodnější člověk, co kdy žil, tak při poválečném vyšetřování a při jeho komplikované nemoci si Vás získá na svou stranu a držíte mu palce, aby vše ustál. Precizní a nápaditá režie Martina Scorseseho je doplňena vynikající oscarovou kamerou. Leonardo DiCaprio ztvárnil hlavní postavu tak přesvědčivě, že jsem v bonusovém materiálu nerozeznal, zda u soudu čte prohlášení on či pravý Howard Hughes. Pro někoho je možnou překážkou délka filmu, ale co nenudí, nemůže být zdlouhavé. The way of the future... ()

Revolver

Technicky dokonalá biografie kontroverzního Howarda Hughese. Film táhnou zejména herecké výkony a to hlavně Leonadra DiCapria a v neposlední řadě Cate Blanchett, která si oscara za věrnou kopii Katherine Hepburn odnesla po právu. Bohužel je Letec značně slabší než ostatní Scorseseho kousky. Na vině je zejména rozvláčný scénář a šílená stopáž, která film naprosto pohřbila. Škoda. ()

Peiper2

Leonardo DiCaprio tradičně skvělý. Problémem tohoto filmu je ale příliš velká délka... hlavně ve druhé polovině jsem se chvílemi silně nudil. Životní příběh Howarda Hughese je jistě velmi zajímavý a je jedině dobře, že se Scorsese pustil do jeho natáčení, ale určitě to mohlo dopadnout mnohem lépe. ()

Scytale

Uzasny pribeh cloveka, ktery sel za vsech okolnosti a neprizni okoli za svym snem. Tento film si muzu pustit kdykoliv. ()

B4TM4N

Excelentně nasnímaný opus, jehož emocionální naléhavost zůstala na zemi, zatímco Leonardo se vznášel v oblacích. ()

Junglista

Myslim, že timhle snímkem Leo potvrdil i těm největším pochybovačům, že hrát opravdu umí. A že se tu vyřádil. Je tam sice pár detailů, který se trošku s paní logikou a fyzikou nekamarádily, ale jinak je úspěch Letce zaslouženej. Vyloženě mě potěšil Alan "Hawkeye" Alda jako zmetek. ()

bloodline

Hodnotenie na tento skvost vo mne zrelo ako prvotriedne Auricchio. Pán Scorsese vyžmýkal z dua DiCaprio/Blanchett aj posledný nádych talentu, ktorý ma pôvabne odzbrojil. Komplexne ma film vtiahol do obdobia priekopníckych a dobrodružných 20-tych až 50-tych rokov 20.storočia. Možno našincovi život Howarda Hughesa nehovorí príliš veľa, čo predstavuje v našich zemepisných šírkach problém z vyššími hodnoteniami pre The Aviator, ale odhliadnuc od tohto faktu, videl som plnokrvný, distingvovaný biografický klenot za 5*. Žiadne Potemkinovské dediny či výpravové opiáty... Prvotriedny luxus. ()

Earl10

Po technické stránce nádhera, herecky a režijně famózní. Ovšem samotný příběh nemá tu potřebnou hloubku, která vás upoutá. Scorsese opět zpracovává kus hollywoodské historie, ale s postupem času se tato linie upozadí a do popředí se dostává ta ohledně letectví. Chápu už podle názvu, že se to dalo čekat, ale za sebe říkám, že bych radši více hollywoodského zákulisí než zdolávání leteckých rekordů. Určitě kvalitní film, jen námět a scénář není tolik propracovaný a tak snímek v mých očích dost sráží. Možná za to může přílíš dlouhá stopáž. Každopádně DiCaprio opět famózní! [65%] ()

Janega

Neskutočne uťahaný film, kedy som snáď každú polhodinu pozeral na hodiny a rozmýšlal, kedy už začne poriadny dej. Životné etapy pána Hughesa zrejme nie sú pre mňa dostatočne zaujímavé, aby som pri ňom strávil takmer 3 hodiny! Možno hodinový dokument o jeho práci by stačil, lebo tá ostatná omáčka jeho súkromného života plná holyvúdskych klišé bola fakt nuda. ()

Mafiapau

Přidávám hvězdu za letadla. "V tom je budoucnost". Drž už hubu! Vzhledem k tomu že jsem nikdy neslyšel o Howardu Hughesovi kromě tohoto případu (jak už v mém mladším věku nebo aktuálním) tak i když je to od Scorseseho a film mě z většiny zajímal a vydržel jsem u něho mít přilepený oči na obrazovce, tak části kdy Howardovi zamrdává pod kotlem jsem těžce nedával a musel přetáčet. A vzhledem k tomu že film končí jeho záchvatem kde řekne asi tak dvě stě krát "v tom je budoucnost" tak jsem od filmu odcházel na*ranej. Film má absolutně vše co by dobrý film měl mít, atmosféru, dobové kulisy, kameru, herecké výkony, napětí, to vše je tu na výbornou. Scorsese prostě umí. Ale i přes tohle všechno, film po zhruba šesti projekcích nedokážu mít rád. Nevím jestli to je formátem životopisného filmu o člověku o kterém nevím vůbec nic (kromě toho co mi vysvětlil tento film) nebo tomu že koukání na DiCapria tři hodiny jak mu praskají kolečka v hlavě, není pro mě to nejzáživnější. Zanechám tu tedy jen subjektivní hodnocení, jelikož mi nepřipadá že bych dokázal svou recenzi a hodnocení opodstatnit v čemkoliv objektivním. K tomuto filmu se vrátím zase v budoucnosti až tehdy, pokud se budu chtít kouknout na nějaký letadla. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)