Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (394)

misterz 

všechny recenze uživatele

Životný príbeh starého otca Forresta Gumpa, plný nečakaných zvratov, dobrých i zlých udalostí, lásky i nenávisti, bojov bielych s indiánmi, radosti i smútku, komédie i tragédie.... Až do krajnosti vyčančaný scenár, ktorý je navyše aj pútavo prerozprávaný a skvelo zahraný. Tragický osud všetkých indiánov, ktorý nezasiahol len ich samotných, ale aj mnohých bielych, smutné ale pravdivé. Inak charakterové vykreslenie postavy gen. George Armstronga Custera nebolo vôbec prehnané, celkom to zodpovedalo realite, naozaj sa javil ako hlúpy narcistický pološialenec. Tu nie je čo vytknúť, ďalší výborný film s mladým Dustinom Hoffmanom. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Malý velký příběh malého velkého muže Jacka Crabba v podání malého velkého herce Dustina Hoffmana. Jeho postava není žádný neohrožený hrdina, který by se podobal Johnu Dunbarovi, Harmonice, Chrisu Adamsovi či Blonďákovi. Jack Crabb je člověk, který toho hodně prožil, mnohokrát si zachránil kůži, ne všechno učinil správně, ale žil nejlépe jak mohl v rámci svých možností. Poutavě o tom vypráví divákům a svými slovy prokládá děj, který nemá moc slabých míst. Nejvíce mi vadil částečně komediální charakter snímku, který nedává prostor pro správnou působivost westernovému dramatu tohoto formátu, jemuž jsou vlastní scény o vyvražďování indiánů a fanatického boje u Little Big Hornu - a právě tohle na mě nakonec skrze komickou "tvář" nezapůsobilo tak, jak jsem očekával. Hodnotím lepšími 4*, k dokonalosti chybí málo. ()

Reklama

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Cesta Dustina Hoffmana naprieč žánrami, ako človeka, ktorý či už bol indián, beloch, pištoľník, flákač, vojak, manžel, adoptovaný vnuk, alebo priateľ, zažil toho naozaj veľa. A tiež by sa dal použiť názov Little Big World, pretože svet je síce pestrý, ale niekedy jednoducho narážame stále na rovnakých ľudí, nech sme kdekoľvek. Aj o tom je tento film. Či už to bola Mrs. Pendrake s jej zvláštnym pohľadom na hriech, Mr. Merriweather, podvodník s tendenciou strácať časti svojho tela, indiánsky kmeň ktorého členovia si hovorili Human Beings na čele s náčelníkom menom Old Lodge Skins, generál Custer s jeho armádou, fungujúcou v zmysle "stádo vede vúl", alebo Wild Bill Hickok, pravý westernový charakter, náš hrdina sa stále vracal k niekomu z nich, či už to mal v pláne alebo nie. Naozaj veľký film, s veľkým hercom v roli Malého veľkého muža. "Am I still in this world? Yes, Grandfather. I was afraid of that. Well, sometimes the magic works. Sometimes, it doesn't." ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

vahal som, vahal no nakoniec som prilepsil na styri. je to film dvoch tvari..na jednej strane vo mne vladla spokojnost z az neuveritelne dobre premeneneho indiana hoffmana, ktory vsak tolko krat osciluje na roznych poziciach, ze ma to miestami prestavalo bavit. raz je čejen, raz vojak, raz najlepsi pistolnik atd. trosku to nastrbilo araktivitu celeho diela, ktore ale aj tak posobi dostatocne nadpriemerne. 70% ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Je dobré vědět, že byly doby kdy i USA byly schopny kritického myšlení i ve věcném pohledu na vlastní minulost. Evokuje to básnickou sbírku Josefa Václava Sládka NA HROBECH INDIÁNSKÝCH. Přeceňovat americké barbarství nedává valného smyslu; srovnatelných zvěrstev se i ve dvacátém století dopouštěly všechny evropské velmoci a jak prokazují obě světové války také na Evropanech, neomezujíce se zdaleka "jen" na kolonie. Film je šťavnatý i po scénaristické stránce, rámován skvělými hereckými výkony nejen v titulních rolích a provázen hlubokým historismem, který naznačuje, že některých prvků v povaze tehdejších Američanů nejsou prosti ani jejich současní potomci. I zásady variantních morálních metrů a vůbec měřítek. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (21)

  • Hned na začátku filmu při pohledu na kolonu zmasakrovaných kolonistů, leží v popředí „údajně mrtvý“ muž s několika šípy v těle. Tyto šípy se pohybují s tím, jak se muž nadechuje a vydechuje. (mfaky)
  • Hlavní hudební motiv, který slyšíme při útoku na Washita River a během bitvy u Little Bighornu, je irský popěvek "Garry Owen", který byl od roku 1867 oficiální pochodovou “hymnou“ nešťastné Sedmé kavalerie (generála Custera). (džanik)
  • Film se natáčel v čejenské indiánské rezervaci Lame Deer, v indiánské rezervaci v Hardinu a u řeky Little Bighorn – tato místa se nacházejí v americkém státě Montana a také v kanadské provincii Alberta ve městech Calgary a Morley. (Trajektt)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (více)

Reklama

Reklama