Konformista

• Itálie Il conformista (více)

V roce 1969 přikročil Bernardo Bertolucci ke zfilmování románu Alberta Moravii „Konformista“, který transponoval v jedno z nejlepších děl italského filmu. Konformistický „hrdina“ si z rodinného prostředí a svých mladistvých prožitků odnesl rozporuplné komplexy, pocity viny kombinované se stavy výlučnosti. Usilovná snaha překonat takové vnitřní založení jej přivede k maximální přizpůsobivosti, k odhodlání zařadit se do běhu společenských událostí za každou cenu. Ocitáme se v Itálii třicátých let, jejíž vládnoucí ideologií je fašismus. (NFA)

Pafl

Ó Bernardo. Podobně jako v 1900, i zde sledujeme epický příběh muže v rozbouřené době. Bertolucci je filmařem revoluce a kdyby revoluce nebyly a kdyby nebyly války, musely by se pro něj inscenovat, aby mohl vůbec tvořit. Co na tom, že rozpočet neumožňuje natáčet davové scény a ty potom působí jako SNP na vesnici. Bertolucci je jedna krev se Sergiem Leonem, jeho zaujetí pro hrdinství a slabost tváří v tvář době, jeho mužní muži a ženské ženy, na to se budu dívat kdykoliv znovu. ()

Mikino00

Nemám Bertolucciho rád, a tohle mě v tom jenom utvrdilo, neustále jsem se díval na hodiny a čekal kdy už to skončí. Je to sice psychologický portrét člověka, jenomže extrémně nezajímavý. ()

bolan

Začínám nabývat pocitu že Ultimo tango a Parigi je nějaký Bertolucciho omyl, který se nebývale povedl a v jeho dalších pseudo-umění se tak trochu plácám a nevím jak s nimi naložit. Což může být samozřejmě moje chyba, ale taky nemusí. ()

Block

Tohle a Povolání:Reportér je jedinečná ukázka skvělých filmů ze 70. let, založených na vyjímečné kameře a dokonalém scénáři. Zajímavé je, že oba tyto jsou širokému publiku vcelku neznámé. Konformista je dle mého názoru o třídu lepší než Mefisto. ()

Vesecký

Na konci filmu střelená emigrantka měla na tváři spoustu krve,ale když uléhala, měla tvář čistou. Jednoho moraviu teď, a tak vím, že to není lehká četba, natožpak aby se snadno filmovala. Bertolucci se s tím vypořádal výborně, velmi dobrá bylka hudba i práce kamery, neseděl mi Trintignant mluvící italský (asi dabovaný). Knihu dosud neznám, a tak jsem zpoočátku měl v ději dost nejasno, řada věcí tam byla pouze naznačena. Scénograficky zajímavé mi připadaly ty ohromné a skoro prázdné síně a sály na ministerstvu či v blázinci. Celkově tedy dobré čtyři hvězdičky. ()

Michal687

Ten film mi dal všechno a donutil mě se zamyslet nad tím jam moc aktuální, bohužel je. Myslím že po opakovaném shlédnutí může dokonce aspirovat na mou top 10. ()

pestak

Jean-louis Trintignant v roli muže, který trpí komplexem viny, protože jako třináctiletý vystřelil na dotěrného muže. Protože žije s utkvělou představou, že muže zabil, nutká ho to všemu se přizpůsobovat. Skvělý film Bernarda Bertolucciho, je můj nejoblíbenější z jeho tvorby i tady se projeví jako mistr obrazových efektů. ()

SAINTS

Nechronologicky vyrozpravany film Bernarda B ertolucciho ,o fašistovy ktory je v podstate zbabelcom a chce len splinut s davom.Od svojich nadriadenych dostane prvu ulohu a tou je zavraždit profesora-antifašistu ktory Marcella učil.Film ma silny zaver kde sa naplno prejavi Marcellova povaha a len sa prizera ako fašisty zavraždia profesora a jeho ženu tento zaver vykompenzuje aj nudnejšie pasaže vo filme. ()

tatopulos

Nezáživný, nijak silný příběh, když tento snímek porovnám s Bertolucciho 20.stoletím nebo třeba s Coppolovou Apokalypsou. Kdybych měl srovnat film na podobné téma- Viscontiho Soumrak bohů nebo Szabovým Mefistem, tak obávám se Konformista nemá šanci a kamera se mi zdála lepší také v Soumraku bohů. Doporučuju knihu, jelikož kamera v románu zabírá Marcela uvnitř jeho "normality" ()

LuckyK

Hlavní hrdina Konformisty se snaží být co nejvíc normální, ale stejně je vidět z každého jednání, že je totálně zvrácená osobnost. Klasický příklad rozmazleného fracka, zakomplexovaného a latentního Oidipa s možná homosexuálními prvky (pan amatérský psycholog:) ()

megajalec

Ja sa asi nepoučím, po predchádzajúcich sklamaniach Bertoluccim som išiel aj napriek tomu do ďalšieho jeho filmu a opäť sklamanie. Ďalší pokus už asi nebude. ()

kubilov

Strašně dlouho jsem nevěděl, co si o Il Conformistovi mám myslet, což se mi v takové míře snad nikdy nestalo. Prvotní zmatenost v průběhu ale čím dál více nahrazovalo při nejmenším zájem, dokonce i nadšení. Má to takovou tu klasickou Bertolucciho tajemnou atmosféru, tentokrát o to intenzivnější, když se vlastně jedná o příběh hraný na malém jevišti jako jedna z předeher největšího tragického divadla lidstva. Má to na Bertolucciho nezvyklý kriminální či špionážní podkres, za kterým je však třeba vidět největšího italského literáta minimálně 20. století – velkého Alberta Moraviu, jehož dílo v této interpretaci příliš jako neorealismus nevypadá. Největší síla Il Conformisty je však dle mého názoru ta zvláštní karikace fašismu v oněch bizarních prostorech, ve kterých skvěle vynikne typicky netypické Bertolucciho vyprávění obrazem. V nejbližších týdnech či měsících však bude třeba reprojekce, přes nesmírnou uhrančivost totiž cítím nejasné nuance. ()

spable

4 a půl, neboť takových filmů není mnoho, atmosféra protivná k zalknutí a Trintignant v jednom ze svých nejlepších hereckých partů ()

brasek

Filmová adaptácia románu ma skoro neoslovila, ako už bolo napísané v predchádzajúcich komentároch v snímku je veľa prázdnoty a pridávam ešte k tomu, že z veľkej miery som sa nudil. Hodnotenie: 2.5* ()