Jednoduchý plán

• USA A Simple Plan (více)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

dO_od

// Summer Paradise, One Day, Perfe...počkat, tady mi něco nehraje. Doslova. Nehraje. Get it? Ne? Simple Plan - 70% ()

Kulmon

Dokonale mrazivá atmosféra odehrávající se v zasněžené krajině, kde se ztrácí peníze a přibývá mrtvých. Herecky se vyjímá Billy Bob Thornton. Celou dobu jsem si říkal, že to je role napsaná na tělo Ivanu Trojanovi, a to nejen díky fyzické podobnosti s trochu mentálně zaostalým Jacobem. ()

Jara.Cimrman.jr

"Přál bych si, aby ty peníze našel někdo jinej." S tím souhlasím, takže až někdy zakopnu o nějaký ten milion, tak ho tam nechám ležet a zapomenu na to. Jenže tady se relativně normální taťka Hank nechal navézt dvěma idioty do krádeže peněz, takže se v podstatě nemohlo stát nic jiného, než se v tomto snímku stalo. Překvapení se tudíž žádné nekonalo, pouze mrtvoly se hromadily a domorodí policisté předvedli svou jedinečnou schopnost skákat na jakýkoli špek. Byla to zkrátka celkem slušná demonstrace Murphyho zákonů, ale já jsem doufal v o něco větší zábavu. ()

H34D

Výborně vygradovaný scénář balancující na hraně uvěřitelnosti, který i přes trošku drastičtější twisty a pro mě až trochu nepřirozeně ďábelskou Sarah, dokáže ladně, ale patřičně tvrdě narazit na depresivní realitu se zdrcujícím účinkem. Přirovnání k Fargu mi úplně nevoní vzhledem k tomu, že Fargo má poněkud jiný feeling - černý humor, hravost, nápaditější charaktery... Jednoduchý plán je vážnější, temnější a také jednodušší. Ovšem díky tomu dokáže lépe nastínit, co dokáže udělat touha po penězích s obyčejnými lidmi... 8/10 ()

gudaulin

Sam Raimi má za sebou slušnou řádku filmů, z nichž některé těží z nostalgie filmových fanoušků (Lesní duch), některé z jeho pověsti komerčně úspěšného tvůrce (Spiderman), ale kdybych měl označit film, který se mu opravdu povedl a je vrcholem jeho dosavadního režijního snažení, pak bych bez váhání sáhl k Jednoduchému plánu. Někteří ho přirovnávají k Fargu, já bych použil spíš příměr ke snímku Než ďábel zjistí, že seš mrtvej od Sidney Lumeta, každopádně patří do stejné žánrové škatulky temné krimi, které přechází do špičkového psychologického dramatu se skvěle propracovanými charaktery a vyšperkovanými emotivními scénami. Scény v šerifově kanceláři, kde hrdina loví jednotlivé patrony, a posléze ve ztroskotaném letadle, kde se pokouší nabít, patří k těm, které si budu uchovávat v paměti těch nejlepších filmových zážitků, a scéna závěrečné popravy mi připomněla svou tragikou podobnou scénu z filmu O myších a lidech. A poselství filmu? Když najdete pytel plný peněz, snažte se být pokud možno single anebo prachy urychleně odevzdejte příslušným úřadům. V opačném případě to rychle začne skřípat a nepřejte si vidět ty konce. Oproti Fargu je film poněkud méně efektní, tělo v řezačce zkrátka nehledejte, ale ten konec je takový jízlivější. Smutný hrdina se dostane do situace, kdy sice nezažije hrozný konec, ale hrůzu bez konce. Celkový dojem: 90 %. ()

brit84

Musím uznat, že docela strhující podívaná. Dokonce se mně chce říct, že jsem po stránce smysluplnosti nenašel žádný dějový kaz. Polemizovat by se dalo u první vraždy, jestli byla nezbytná, ale čert ví, jak se někdo může cítit a chovat, když najde 4 miliony. Výborný film na víkendový večer! ()

Sarkastic

„Hanku, cítíš někdy zlo? Já jo. Cítím zlo.“ Spoléhat na další lidi, když společně najdete balík peněz, je velký risk. A když jde navíc o 2 dost labilní jedince, můžete počítat s problémy…Tenhle poměrně nenápadně se tvářící film má cosi do sebe. Líbilo se mi, jak proti sobě režisér staví 2 jednoduché burany (Thornton je nejvýraznější postavou) a inteligentního, spořádaného manžela očekávajícího nový přírůstek do rodiny. Divák totiž od začátku automaticky sympatizuje s Hankem a jeho manželkou Sarah, jenže jejich postupné, čím dál víc akcentované bezskrupulózní chování mu začne tohle fandění až nepříjemně komplikovat. Najednou je otázka morálky a svědomí zatraceně palčivá. Paranoia, nervozita postav začne narůstat, chyby se kupí, každým dalším krokem se něco podělá a zkomplikuje. A ke konci se dostaví i solidní dávka napětí. Hořký závěr pak vše hezky zastřešuje, ale stále tu zbývá poněkud nedořešená otázka svědomí, podobně jako několik opomíjených detailů (např. příčina smrti svědka, otisky prstů atd.). Celkově dávám slušné 4*. ()

Gilmour93

Pravidlo č.1: Pokud najdete 4,4 miliony dolarů, ač vaše srdce bude krvácet a peněženka kručet, nahlaste to policii. Pravidlo č.2: Pokud se něco může zkomplikovat, tak vsaďte Thortonův oblíbený kukuč opožděnce na to, že se to zkomplikuje. Pravidlo č.3: Pokud Raimi zrovna netočí podle komiksu, nebo neznásilňuje dívky větvemi pod dohledem B.Campbella, umí i psychologicky propracovaná kriminální dramata černé jako krákorající vrána nad sněhovým příkrovem. Poznámka k pravidlům č.1 a č.2: Berte ale tato pravidla v potaz, když ty zelené papírky tak hezky šustí.. Holt, když se dáte do holportu s takovými lidmi, nedopadne to nikdy dobře a to ještě buďte rádi, že tam nikde nebyl poblíž P.Stormare a zahradní stroj na drcení dřeva.. ()

TeeAge

|| Scenár: Scott Smith | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: James Jacks, Adam Schroeder, Mark Gordon, Gary Levinsohn | Distribúcia: Paramount Pictures | Rozpočet: 17 miliónov $ | Tržby: 19,100,000 $ || ()

Aluska88

Dlouho předtím, než Sam Raimi vytvořil parádní "Spidey Trilogy", napadl ho velmi Jednoduchý plán:) Raimi zkrátka umí. Jeden by nevěřil, jaká, zdánlivě bezvýznamná, nevinná náhoda udělá z člověka příležitostného sériového vraha:) Stačí, aby liška s kořistí přeběhla přes cestu, abyste hodili sněhovou kouli "špatným" směrem a spustí se smršť neočekávaných a šílených událostí, které vás drsně odhodí na zcela jinou cestu, než tu, kterou jste si v klidu a s úsměvem na tváři plánovali. Snímek vévodí především po scénáristické stránce, rovněž okouzlující je nádherná, zasněžená krajina. Závěr filmu mi sice přišel lehce pochybný, ale to je jen "jednoduchý" detail:) ()

genetique

Porovnávanie s 'Fargom' som si všimol až teraz pri niektorých užívateľoch a príde mi to ako absolútny nonsens. Toto je totiž o stupeň lepšie odvedená práca. Herecky, ale najmä scenárovo, čo sa čudujem, že na sošku nesiahol aspoň jeden. Kvalitná zápletka, dej je ako boom hneď od začiatku a poriadne nás nenechá vydýchnuť až do konca, kde zasadí fatálne K.O. A Raimiho su budem oveľa viac rád pamätať takto ako 'Spider-réža'. 100%. ()

JitkaCardova

Není nutné souhlasit se základní premisou o tom, co stačí chlapovi ke štěstí. Odněkud se začít musí, třeba z nenápadné parodie na americký sen – Vy sledujete vývoj. Klíčem, hnacím motorem je sebepřesvědčování. Člověk sám sebe vmanipuluje do připravené situace, vize, obrazu, chiméry. Jakmile na okamžik přesvědčíte sami sebe, něčím zlákaní (zde čtyřmi miliony dolarů), že nějakou situaci můžete se všemi důsledky udržet pod kontrolou, pro dosažení něčeho konkrétního, jakmile tomu na okamžik uvěříte – a uděláte první krok, sklapla past. Dál už je to jenom přemlouvání, svobodu jste ztratili, když jste si začali hrát na to, že skutečnost je zmanipulovatelná – ale skutečnost se odvíjí sama ze sebe, a tohle, všechny ty mocenské choutky mamonářů a vizionářů, je započítáno. Zevnitř se celek ovládnout nedá – ale pokud někdo udělal první krok, potom kvůli vlastní konzistenci, aby zpětně nezešílel z hrůzy toho absurdního činu a jeho prvních zlých následků, už přijme a spáchá každou další hrůzu, která bude logicky následovat. Neúprosnost odvíjení je tu zobrazená stejně čistě jako v řeckých tragédiích, jenom se odehrává v reáliích a atributech amerického snu. A chápete – všechno se tu celou dobu děje a vrší jen kvůli konzistenci, ty peníze jsou chiméra, vidina – nikdo z nich ani neví, jaké to je, mít tolik peněz – co to znamená – projektují si do nich – zoufalí z přítomnosti – svoje sny, které ani pořádně neznají, a pak už tautologicky i naději, že těmi penězi se jako Zlatým rounem vyřeší vše, co na cestě k nim spáchali. ** Radosti navíc: hudba Dannyho Elfmana jako neodlučitelná součást atmosféry. A privilegium pozorovat herectví Billyho Bob Thortona v další z jeho precizně odstíněných podob (na škále uprostřed mezi Bandity a Mužem, který nebyl – co do mimiky obličeje i povahy role). ()

Kaka

Bravurní Raimi ještě předtím, než se vrhl na vysokorozpočtový Hollywood (Spiderman). Minimum prostoru, mrazivá atmosféra, vynikající scénář a logické řešení složitých machinací kolem 4 milionů dolarů, které náhodou najdou tři maloměšťáci. Lehce to nenuceným a podprahovým cynismem ruku v ruce s násilím připomene Fargo - jen méně ulítlé, přičemž konec takový nečekáte. Herecký ansámbl je zábava sledovat. ()

Spiker01

Pár výhrad ke scénáři bych rozhodně měl a jisté opovržení, že se film snaží zbytečně být mysterióznější, než by ve skutečnosti měl být tu také je. Nic to na tom ale nemění v případě, že v těch nejdůležitějších momentech film neskutečně šlape a napíná a v korespondenci s vyváženým hudebním podkresem a bílou pokrývkou mrazí. Přesně tak jednoduché a komorní, jak naznačuje název, ovšem o to více atmosferické a výborně zahrané...8,5/10 ()

castor

Mělo to klapnout do sebemenšího detailu.. jenže to by Hank nemohl v zasněženém vraku letadla najít tašku naditou stodolarovkama s dvěma totálníma hňupama. Jeden je dokonce jeho bratr Jacob, stejný prosťáček a flákač jako třetí do party, Lou. Plán byl jasný – počkat do jara, až někdo letadlo najde a pokud těch pár drobných nebude nikomu chybět, peníze si rozdělí. Pokud po nich začne sháňka, proletí se komínem. Jenže i ten největší trouba nemůže čekat, že přes čtyři miliony dolarů nemají nějakého majitele. Navíc, když ti dva smolaři nejsou schopní držet jazyk za zuby.. a zvlášť, když si přihnou.. Jenže na leccos je už pozdě i proto, že peníze najednou začnou představovat letité sny a tužby všech zúčasněných!! Brilantní drama s promyšleným scénářem nejednou probudí myšlenky na Fargo bratů Coenů nebo na nedávnou Zmraženou pojistku. Sam Raimi se ukázal jako výtečný vypravěč, který pozvolna vypráví tragikomický příběh z mrazivé Minnesoty a stále hlouběji posílá své hrdiny do beznadějné propasti. Jadrně dramatickému dění pomáhají výborní herci. Poctivost standardně charismatického Billa Paxtona záhy dostává první trhliny a pomalými krůčky se topí ve vlastních přehmatech. I on se ale musí sklonit před svým filmovým bráchou, věrohodným looserem Billy Bobem Thorntonem. Staromódně natočené drama, které je poctivé a i díky tomu funguje na všech frontách spolehlivě. Suverénně nejjistější film Sama Raimiho!! 85% ()

D.Moore

Vzpomněl jsem si na leccos - od Coenovic Farga (a jiných) po Boylův Mělký hrob... Všechny ty filmy, které jsem si vybavil, byly ovšem lepší než Jednoduchý plán. Nebýt Billyho Boba Thorntona, který si s postavou, v níž bych si jinak dokázal představit jedině Steva Buscemiho, poradil naprosto skvěle, ubral bych ještě jednu hvězdu. Problém byl v tom, že všechno, co se ve filmu dělo, mi připadalo hrozně naivní, neuvěřitelné a mizerně podané. Od havarovaného letadla, které se nikdo nesnaží najít (ale vesele se o něm píše v novinách), po jednotlivé vraždy a to, že policistům byly naprosto ukradené. Sam Raimi si nicméně odvedl svoji práci a scény v zasněženém lese, který pozorují hejna vran, měly něco do sebe... Ovšem stejně jako v případě jeho Téměř dokonalého zločinu, scénář (téměř) všechno zkazil. Dvě a půl. ()

pepo

Prvý a doteraz najlepší vážny film Sama Raimiho (série Evil Dead a Spiderman). Talentovaný režisér upustil od svojho agresívne štylizovaného rukopisu a sústredil sa výhradne na atmosféru, dej a postavy. Príbeh troch ľudí z vidieka, ktorí náhodou nájdu lietadlo plné peňazí, sa stal dielom vyzretého filmára s veľkou budúcnosťou. Myšlienkovo aj emočne mimoriadne silný záver je čerešničkou na torte tohto vynikajúceho thrilleru, miestami pripomínajúceho Fargo. Oscarové nominácie za adaptovaný scenár a herca vo vedľajšej úlohe (Billy Bob Thornton) plne zaslúžené. ()

Xmilden

Postupná gradace zpočátku naprosto jednoduchého plánu, který na sebe neustále nabaluje nové a nové plány. Sam Raimi mile překvapil, hororová atmosféra upozaděná až někde hodně v dálce. Film skutečně neustále nabízí srovnávání s Fargem (zasněžená krajina, semtam nějaká ta mrtvola). ()

-bad-mad-wolf-

Nečekané výbuchy štěstí mohou nést skryté zlo, v prvotním šoku neviditelné. Poznají to i bratři Mitchellové a jejich kamarád Lou - nález pytle peněz v zasněženém vraku letadla je předmětem sporu jen krátce a vítězí touha po bohatství. Způsob, jakým následně tvůrci rozehrají hru o svědomí a odpovědnosti, do které se neustále připlétá nečekaná vražda, je pozoruhodnou variací na Coenovskou černočernou práci. Příběh titulních charakterů dostává pořádně nakouřeno od začátku až do konce a jednotlivá vyústění jsou mistrovskou prací scénáristů. Hank neustále přede sofistikované plány kolem každého průseru, což směrem k závěru dostává čím dál absurdnější nádech, zatímco Jacob propadá zoufalství a Lou se zdá býti pouze prosťáčkem, visícím na krku jako přítěž - a takové rozložení duševních sil vždy zavání apokalypsou. Situace se vyvíjí pozvolna a čekat lze opravdu cokoliv. Zasněžené liduprázdné prostředí dodává několika podělaným životům správně chladný říz a Billy Bob Thornton s Billem Paxtonem jsou ve svých rolích skvělí. Pokud za oknem sněží a nálada je pochmurná, lze si přidat i šestou hvězdičku. ;-) ()

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců