Psal se rok 1916 a zdálo se, že na straně mladičkého Rannulpha Junuha jsou všichni svatí. V Savannah, ve městě kde žil, byl golf milovaným sportem a on se s golfovou holí v ruce snad narodil. Pak přišel povolávací rozkaz a ze zákopů I. světové války se vrátil zcela jiný mladík. Jako by mu utrpení, kterého byl svědkem, stálo v nastoupené cestě. Opustil svou dívku Adele, někdejší dům i golfové hřiště a obklopil se lidmi stejně ztracenými v životě jako on sám. Léta plynula, a z Adele se stala dědička rozsáhlého, jenže krachujícího golfového komplexu. V době hospodářské krize je pro ni uspořádání velkého turnaje jedinou záchranou. Dva velké hráče - Hardyho Greavese a Bobby Jonese - získala. Chyběl jí jen domácí soupeř. Nebylo jednoduché Rannulpha přesvědčit, aby nastoupil. Nikdo mu moc šancí nedával. Opravdu v něj věřil jen malý Hardy. Ten se s odstupem času stal vypravěčem příběhu o třech turnajových dnech, v nichž se v Savannah objevil golfový "anděl strážný" jménem Bagger Vance, aby vrátil život svému chráněnci Rannulphovi a poznamenal osudy všech přítomných. (oficiální text distributora)

Baronne

Golfový sen je mnohem lepší , Damon a Theron neni nic pro mě, a dost scén je fakt o ničem .. Ale zas mi to zachránil poutník, nebo anděl, nebo kdo ví kdo to byl ( samozřejmě hranej Smithem ). Dokonce mi i přijde, že hraje hlavní roli on, i přestože by to tak asi nemělo bejt. A zahrál to moc dobře, ta role mu padla jak vyšitá. ()

zipper111

Redfordův vynikající film. Willův vynikající herecký výkon. Damonův velmi dobrý herecký projev. Umění kameramana zachytit krásně prostředí golfu(který mi pravda, nic neříká)...No a takhle můžu pokračovat ve stejném duchu do aleluja. Kdo neviděl, měl by vidět, jelikož to doopravdy stojí za to. ()

Tony.cs

Nikdy bych neřekl, že se mi bude tolik líbit film o golfu. Ale popořádku. Citlivá režie Roberta Redforda, krásná hudba Rachel Portman, Skvělý Matt Damon, okouzlující Charlize Theron, féroví soupeři Bruce McGill a Joel Gretsch, sympatický klučina J. Michael Moncrief, jeden z nejúžasnějších staříků v roli vypravěče...ano je to Jack Lemmon. No a vrchol? Ten nejsympatičtější, nejcharismatičtější a nejlepší strážný anděl v historii kinematografie, Will Smith. Moc krásný film, při kterém mě několiktát postihlo příjemné mrazení po celém těle. ()

Maq

Nerozumím golfu, takže jsem to měl asi těžší, nicméně vůbec jsem neviděl podstatu krize, katarze a ospravedlnění hlavního hrdiny. Moudra tajemného nosiče holí jsem vnímal jako pouhé efektní kecy. Jiní viděli víc a nejspíš po právu, ale já jsem viděl jen KÝČ. ()

stration

Když se mě lidi ptají na nejoblíbenější filmy a já jmenuju tento na druhém místě, většina ho nezná a zbytek se diví. Co se mi na něm líbí? V čem je tak výjimečný? A já odpovím: VŠÍM! Mám rád buď filmy, které skončí happy endem, nebo úplně špatně. Tento je z těch happy endových (kromě Shawshanku) ten nejlepší. Film na dobrou náladu. Snad neznám žádný jiný film, kde by nebyla ani jedna záporná postava. Prostě žádná depka, třes po těle, záchvaty zuřivosti. Jenom se kochat perfektně zvládnutým filmem. Redford režírovat umí a nepředvádí to poprvé. Tady ale udělal tu nejlepší věc, kterou mohl. NEHRAJE TAM. Četl jsem, že původně měl, ale jeho rozhodnutí, obsadit Damona a hlavně Smitha bylo snad darem z nebes. Přesně takoví ti hrdinové mohli být. Jde přece o vzpomínky jednoho dědouška (dojemná role Jacka Lemona) na své dětství. A tenrát se mu mohli všichni zdát perfektní, sympatičtí a bezchybní. V tomto filmu nejde o sport. Hluboké myšlenky jsou sice předládány polopatě a bez nějakého zabalování do hádanek, ale fungují. Když Damon odpaluje míček, ten letí a s ním i kamera, vše doprovázeno nádhernou hudbou Rachel Portman, připadáme si jako ve snu. Opravdu, pro mě hrozně dojemný film, na který nedám dopustit. ()

Skip

Takový docela obyčejný film o golfu. Nic víc, nic míň. Vlastně ani není co vyzdvihnout. Všichni si tam odehráli, co měli, a nic mě zvlášť nezaujalo. ()

Aleee89

S Redfordem coby režisérem jsem už párkrát měla tu čest. Tento film mě kdysi hodně lákal, ale pak pořád nebyla chuť na dívání se, takže jsem Legendu o slavném návratu snad o dva roky odložila (na červen 2010). A teď docela lituji. Tušila jsem, že se mi film bude líbit, a taky že jo. Citlivá režie, napínavý a jímavý příběh, sympatické a zajímavé postavy, ke kterým si najdete cestu poměrně snadno. Se zatajeným dechem jsem koukala na golfovou hru, ve skrytu duše fandila a čekala, jak to asi všechno dopadne. Ani bych nevěřila, že o golfu, který mi rozhodně nepřipadal moc akční a zfilmovatelný, se dá natočit tak dobrý a napínavý film. Mně se to líbilo. ()

Dont

Snímek plný neskrývaného klišé a kýče, který navíc nenabízí prakticky nic jiného. Ani golf samotný mě nebaví sledovat, takže ze sportovního hlediska jsem také nebyl nadšen. Stmívání na greenu? Žádný problém, rozsvítí se auta a jede se dál, třeba i z moře. Nevadí, že je to nesmysl, hlavně že to přinese zdramatizování příběhu. Jednoznačně nejslabší Redfordova režie, co jsem měl možnost vidět. I neúspěšná Pravidla mlčení zrežíroval lépe. Will Smith mi jako kouzelný dědeček sypající z rukávu moudra bez hlavy i paty neučaroval. Neříkám, že hrál špatně, ale ta role mě nijak neohromila. Že je potřeba najít ztracený švih věděli všichni i bez něj. To už bych spíš pochválil Charlize Theron za slušivý „dobový“ výkon v roli iniciativní a usměvavé organizátorky. Film má o dobrých dvacet procent víc, než si zaslouží, hodnocení na imdb odpovídá přesněji (aktuálně 65%). ()

PP66

Slabší čtyřka, která mi přinesla klid do srdce, vždyť "tuhle hru nemůžeme vyhrát, můžeme jí jen hrát, a hledat svůj prostor". Pro mě i příprava s Mattem na nového Bourna. ()

fallangell

Srdceryvné scény na diváka zapůsobí, pokud jsou použity v ten pravý čas s postupnou gradací. Bohužel Robert Redford na zcela předvídatelný scénář nasadil tolik rádoby srdceryvných scén, že by se přejedli i těm největším jedlíkům. ()

maverick10

Tak tomu rikam film. Ma vsechno co ma film mit. Dokonaly pribeh, inteligentni scenar, perfektni herce(predevsim bozskeho Willa), bozskou hudbu(Rachel Portman) a to vsechno pod taktovkou velkeho muze jmenem Robert Redford. Klobouk dolu. ()

SonG

Naprosto nádherný film, který okamžitě přidávám mezi mé nejsilnější zážitky a nejlepší filmy vůbec. Ta nádherná podívaná se mi zaryla do paměti tak, jak když do čerstvého betonu otisknete svoje ruce....zůstanou tam navěky....Stejně tak zůstane navěky v mé hlavě tento klenot....Je to natočené se zručností Roberta Redforda, který potvrzuje, že je prostě eso es. Film se vám může zdát zdlouhavý ,ale v každé scéně, byť nadmíru dlouhé, se ani chvíli nenudíte, ba naopak v ném případě jsem se přistihl, že jsem chtěl, aby ta scéna, byť už tak dost dlouhá...byla jestě 2x delší, protože tou nádherou a nadšením tento film jen září....Will Smith potvrzuje, že je to Pan Herec, Matt Damon, byť ho rád moc nemám, zahrál na jedničku.........Bez jakýchkoli avantýr dávám 100%, a zítra se na Baggera Vance podívám znova..........,,Každý má v sobě svůj jedinečný švih, jen ho můsíte najít" ()

lioncel

Jedna klasická vzpomínková filmová nádhera od mého velkého oblíbence R.R. se skvělým Mattem a krásnou okouzlující Charlie (až na to její vyškubaný obočí – to vždy trpím jako zvíře = strašná móda) .. pro mě však s jedním prvkem nepřirozeného narušitele : Hitch: Lék pro moderního muže .. ten mi tam fakt neseděl, ty jeho opičky (viz. jeho zmíněný pozdější film) .. tohle neustálé nadbíhání afroameričanům (v amerických filmech už nějakou dobu povinné) mě hodně často tluče do očí .. tento příběh je z Jihu a z určité doby, doby, kdy černí většinou ještě sbírali bavlnu, pucovali boty a vykonávali podřadnou práci v různých podřadných pozicích .. tak co tady dělala ta vztahová rasová veřejná společenská idylka? … a jestli to bylo takto v reálu, nechápu ty velké celospolečenské rasové nepokoje u nich o téměř třicet pět let později … (já vím, je to jen film …) … ()

Lord.Jim

No, ještěže jsem se dívala na to video s E. T., kde on se zmínil a já zbystřila. Dobře jsem udělala, ale jak taky jinak. ()

buchli

Moc golfu, moc pathosu, všechny postavy jsou tak nějak jednorozměrný (vy Damonovi ten vnitřní konflikt nebo co to má jako věříte?) a klišé kouzelnýho černocha... a vypravěč, co si ve stáří vybavuje nejlepší zážitek z dětství... No hurá. Já nevim, možná jsem na Legendu trochu moc přísná, přece jenom je to "legenda", ale ačkoli natočený je to hezky, prostředí golfového hřiště působí malebně a vůbec, nenadchlo... ()

Martin741

Mam velmi rad filmy o stratenej mladosti, ktoru zdolala temnota a krv a bolest vojny. V tomto perfektnom filme su same herecke esa, ako Will Smith, Matt Damon, Charlize Theron ..... k tomu vyborny scenar a miestami priam genialna rezia Roberta Redforda. 95 % ()