Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

Rockerman

Po dlouhatánské době jsem si zase "Starce" dopřál a opět je třeba říct, že je to překrásný film. Také je nad slunce jasné proč byl tento film za komunistů v nemilosti. Prostě individuality, které myslely a jednaly jinak, než bylo podle komunistů žádoucí se musely umlčet, potlačit a vyloučit z "normálního" života. ()

GMVajgl

Film, který se inspiruje na západě (west side story, swing / bossa nova) a východní budovatelské praktiky zlehčuje. Vypráví o individualismu, vzdoru, upřímnosti, lásce a hlavní postava čte Senecu. To jsou věci, které nestárnou. ()

Denny

Je to sice považováno za klasiku, ale i když se týká mladých lidí, troufám si tvrdit, že většině dnešní mládeže to mnoho neříká. ()

Miki68

Je pravda, že u mě osobně tenhle film zraje jako víno. Čím jsem starší, tím více se divím tomu, jak dobře a nadčasově je film natočen. Vratislav Blažek (Zločin v šantánu, Noc na Karlštejně) napsal výborný scénář, casting byl velmi šťastný - umíte si snad představit krásnějšího romantického zoufalce, než Vladimíra Pucholta? Je to zvláštní, ale hned první český muzikál je pro mě tím dosud nejlepším českým muzikálem... ()

tranquill

"Já je nelituju, já jim to děsně závidím!" Romanticko-dramatický muzikál s krásnými melodiemi a písněmi, z nichž většinu jistě znáte. Myslím, že se také nebál popíchnout ty soudružské a společenské demagogie... ()

Ozzy2

Když to srovnám s muzikálem Kdyby tisíc klarinetů, který byl natočen ve stejném roce, vypadají Starci jako chudý příbuzný. ()

Jaxx84

K letošnímu roku 48 let starý film o tom, že i dnes má stále smysl jít proti proudu, zachovávat si individualitu a VLASTNÍ smysl pro to, co je správné. Starci na chmelu to vystihli nejlépe, jak se dalo. Ony i ty choreografie písniček odpovídají té robotické vlně unifikace, společného myšlení, společné práce, společných výsledků, společných morálních hodnot předepsaných na papíře těmi, kdo o morálce ví pouze ze stranických brožur. Klasický příběh vina - trest... ale nakonec i odpuštění. Nekoná se opovržení ani hanba. "Až do včerejška jste nám všichni strašně křivdili, dnes nás už soudíte právem." ()

Mik_e

Pro mě naprosto úžasnej kousek, nejlepší český muzikál. Krásné melodie, skvěle trefné texty kytaristů v černém a dějově film taky obstojí, navíc pár hlášek je opravdu nezapomenutelných. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec, zlatá šedesátá se do něj krásně promítla. Jen si říkám, jak se na to budou tvářit mladé generace za deset, dvacet let? Těžko říct.. ()

rejsek9

U Starců na chmelu se říká, že je to muzikálová klasika. Asi je, ale mě to nějak nenadchlo... Ona vlastně když se hlavní zápletka zase tolik neliší od například takovejch Rafťáků, tak od toho nemůžu tolik čekat. ()

thestral

Já jsem tomuto českému muzikálu na chuť přišla, a to velmi, ale samozřejmě, nejdená se v něm o nic velkého, prostě jen ty malé životnosti - v tomto případě velmi povedeně zpracované, ohudebněné a odzpívané. ten film je samozřejmě taky výpovědí, trochu dobovou, trochu lidskou, trochu myšlenkovou. Vladimír Pucholt recitující, milující, absolutní.. ()

Tiiso

Film je hodně nadčasový a už v roce 1964 se nebál dost politicky vyčnívat a mezi řádky režim kritizovat. Dílo jsem po dlouhé době shlédl z dvd nosiče a byl jsem velmi překvapen formátem obrazu (2,55:1 - vůbec nejširší formát, který se mi objevil v archívu) a docela dobře smíchaným pětikanálovým zvukem. U našeho produktu dost vzácná věc. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let