Příběh z počátku 17. století se točí kolem kouzelné lahvičky. Jediná kapka z ní může splnit jakékoliv přání. Každý majitel ji pak musí prodat někomu dalšímu, ovšem za polovinu ceny. Podle legendy ten, na nějž zbude poslední kapka, propadne peklu. (Filmbox)

Fary

Taková drsnější pohádka (spíš pro dospělé), ale proti některým psychostudiovkám ještě vlastně pěkná... ()

aquiver

Vynikající film - tu temně historický, tu pohádkový, a tu zas hudební. A funguje to! Strhující je především Míša Kudláčková coby 13 letá dívka v ohrožení, hlavní hrdinka příběhu. Československou kinematografii miluju a jsem za to pravidelně odměňován třeba nenápadnými dobrodružnými snímky... 80 % ()

ClimbVibe

Výtečná výprava a kostýmy jsou tahounem tohoto snímku. Peklo je ukázka toho jak se dělá historický film. Jako dítě jsem z něj měl vítr a teď -- musím jen chválit. ()

Asmodin

Hezký český film. Ale ten závěr mi jako divákovi moc nesedí. Přijatelnější verze by byla kdyby Matěj řekl v závěru na otázku malé Magdalénky: "Copak nebyla kouzelna?" např. "Byla z pekla." nebo něco v tom smyslu by bylo daleko lepší než použité: "Kouzla neexistují." ()

ArthasKarfa

Velmi zajímavě zpracovaná pohádka z prostředí třicetileté války, když se nebojíte strašidel a čertů v jiných pohádkách, zde strašící funkci převezme banda žoldáků a rejtarů bojujících v tomto nejenom náboženském konfliktu 17. stol. ()

mira007

Jeden z nejtemnějších syrových filmů v československé historii určený rodinnému publiku. Středověká atmosféra na deset hvězd a zápletka taky fajn včetně závěrečné pointy. ()

petikacka

Viděla jsem to už tak strašně dávno, ale pořád na něj mám silné vzpomínky...A to je známka toho, že se mi vryl silně pod kůži i když jsem tehdy byla vlastně dítě...Za mě 85% ()

mh.mail

60% — Jako dítěti se mi tento film moc nelíbil, a to určitě pro jeho temnou atmosféru. Navíc svou roli sehrálo i obsazení Michaely Kudláčkové, která byla tehdy hrozně populární a účinkovala skoro všude. Já jsem ji nikdy moc nemusel. Teď v dospělosti už na filmu vidím jiné věci než tenkrát. Nosný příběh je celkem zajímavý a ta temná atmosféra mu sluší. I závěrečné rozřešení má hlavu a patu. Jen si nejsem moc jistý, nakolik je film vhodný pro dětského diváka, ale to je případ i některých dalších počinů Ludvíka Ráži, především pohádky Sedmero krkavců. ()

zdeny99

Úchvatné kostýmy a věrohodné prostředí 30leté války nepomůže k tomu, aby se film líbil, když vás nebaví a nudí. [1575. hodnocení, 106. komentář, 72%] ()

wictoria

tohle bych taky chtěla zas jednou vidět. Naposledy jsem měla možnost jako hooodně malé dítě a dnes bych na to měla zcela jiný pohled a možná i názor... ()

agassi68

Kde toto bolo schované? Takmer dokonalé dobu vystihujúce dielo so skvelým castingom. Teraz prakticky nezrealizovateľné. Kudláčková trošku ukričaná inak som si zgustol.. ()

Leoric

Kvůli této "pohádce" jsem jako malý nemohl asi týden spát. Rozhodně je to jeden z nejpůsobivějších českých hororů :) ()

Kakho-oto

Na film pro děti příliš krvavé a drsné. Já jsem film poprvé viděl až ve věku cca 25 let a vychutnal si jeho atmosféru a přímočarý děj. Vpád pasovských byl v českém prostředí skutečně jakýmsi "prequelem" třicetileté války, která vypukla o sedm let později. Snímek Poslední propadne peklu je neprávem pozapomenutý film, který není ani příliš často vysílán. ()

bull!nka

Dost morbidní a ušmudlaná atmosféra filmu je prostě neopakovatelná...super a ještě jednou super, škoda, že nemáme takových filmů víc, ten film je realistický až hmatatelně a ta kouzelná věcička by udělala paseku v každé době, to je drsná představa... ()

PaRi

Málo komu se podařilo tak přesvědčivě, na formátu komorního příběhu jedné pověsti, tak dokonale vykreslit atmosféru několik let před 30letou válkou. Pohádkou ani hororem bych to nenazval. Michaela Kudláčková je skvěle režírovaná. ()

Rodin

Tedy mně se to moc líbilo už jako puberťákovi, a to i přes účast naprosto nesnesitelné Michaely Kudláčkové, kterou jsem měl opravdové problémy rozdýchat naprosto v čemkoli, neboť její projevy frackózní vyvolávaly ve mně nálady fackózní (onehdy jsem s ní viděl v bedně rozhovor a je z ní příjemná a docela sympatická paňmáma). Navíc to byla doba, kdy ještě i Ivan Vyskočil uměl docela slušně hrát. Zato ovšem Bruno O´Ya, to byl hukot, někdo tak charismatický měl být slavný aspoň tak, jako Max von Sydow, nebo Michael Caine. Ráža uměl točit napínavé věci, ale tohle se opravdu vymklo v kladném slova smyslu kontrole. Rád se znovu podívám na jakoukoli televizní reprízu. Až 85%. ()

Mijagi

Pod vlivem právě rozečtené knihy Bloudění od Jaroslava Durycha jsem se vrhnul na sledování filmů odehrávajících se v období třicetileté války. Poslední propadne peklu je zvláštním mixem naturalistického historického příběhu a pohádky. Na jedné straně se zde setkáme s ostrou mluvou, bitkami, přestřelkami a nechutnými záběry na zraněné a zkrvavené částí těl, na druhé pak s bojem dobra a zla, magickým amuletem, tématikou pekla a především s dětskou postavou v hlavní roli. Kupodivu toto smísení dvou žánrů funguje, ba co víc, díky své nevšednosti vyzdvihuje film nad průměr. Morálně laděný, kompozičně jednoduchý děj funguje samozřejmě také díky hereckému obsazení. Ne často se stává, aby Ivanu Vyskočilovi byl ponechán takto velký prostor k předvedení svého umu a nutno dodat, že se příležitosti chytil s veškerou zodpovědností. Pozadu nezůstává ani Michaela Kudláčková coby představitelka dětské role. Sehranost ústřední dvojice lze obdivovat např. ve scéně, kdy ona jeho poprvé obviní z krádeže peněz obchodníka pana Bartoše nebo kdy musí společně předvést zpěv a tanec před rychtářskými dráby. Další český film neprávem ležící zaprášen v zadní polici archívu. ()

Pulper

Perfektní kombinace pohádky, dětského dobrodružného filmu a historického dramatu. Na české poměry a rok vzniku naprosto exkluzivní. Vlastně žádná postava není kladná, kromě Magdalény. Ale to je tím, že je dítě. Všichni dospělí jsou hamižní, krutí, a hlavně těžcí pragmatici. Reálie se povedly úžasně. Někomu může vadit Zdeněk Srstka jako německý žoldnéř, ale taky dřív jen nenabízel pejsky a kočičky. Děj má tendenci chvílemi váznout. Trochu infa dalším hodnotícím. Začátek 17. století není žádný středověk. Ten skončil znovuobjevením Ameriky, reformací, vynálezem knihtisku nebo změnou kalendáře. A všechno tohle proběhlo o pár desítek let dřív. ()