Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

junxi91

Takový ten film, ve kterém celou první polovinu netušíte, o co vlastně jde, ale pak Vám to dojde a už se začnete chytat. Thomas Babington "Babe" Levy právě dokončuje svůj doktorát v oboru historie a zároveň je vášnivý běžec. Zkoumá stejný obor, kterému se věnoval jeho otec, který se stal obětí mccarthysmu. Babeho bratr Henry, známý jako "Doc" se vydává za ředitele ropné společnosti, ale ve skutečnosti je vládním agentem, pracujícím pro tajnou agenturu vedenou Peterem Janewayem. Následuje vtipná honička dvou aut, v jednom z nich sedí starý nácek Klaus Szell, bratr nacistického válečného zločince doktora Christiana Szella, a ve druhém místní newyorský žid. Oba to napálí do cisterny s palivem a zahynou. Po nehodě má Doc podezření, že Szell přijede do New Yorku, aby získal cennou sbírku diamantů. Doc přijíždí do New Yorku pod záminkou návštěvy Babea, který si mezitím našel novou přítelkyni Elsu Opel, která tvrdí, že pochází ze Švýcarska. Jejich romantickou procházku však překazí muži v oblecích, kteří je přepadnou, a ti samí následně vítají na letišti doktora Szella. Doc vezme páreček na oběd a přiměje Elsu, aby odhalila, že lhala o svém původu. Řekne Babeovi, že Elsa hledá amerického manžela, aby se mohla stát občankou USA. Szell dorazí do Ameriky a hned se s ním sejde Doc, který mu oznámí, že zde není vítán jako nacistický zločinec. Szell to naoko akceptuje, ale pak Doca probodne čepelí skrytou v rukávu a Doc se doplazí do bytu svého bratra, kde mu zemře v náruči. Nyní už začíná být jasno, o co ve filmu jde. Policie vyslýchá Babea a pak dorazí agenti v čele s agentem Janewayem, který se jej ptá na poslední slova jeho bratra a také prozradí, že jeho bratr byl agentem. Babe tvrdí, že mu bratr nic neřekl, ale Janeway tomu moc nevěří. Následně je Babe unesen ze svého bytu dvěma muži, kteří ho a Elzu přepadli dříve v parku, a nyní je mučen doktorem Szellem. Ten se jej opakovaně ptá "Je to bezpečné?", a Babe popírá, že by cokoliv věděl. Celkem divné mučení, zato však prováděné na těch nejcitlivějších partiích - na zubech. Janeway pak Babea zachrání a vysvětlí mu, že Szell je v Americe proto, aby prodal velkou pokladnici diamantů, které vzal Židům zabitým v Osvětimi. Janeway se opakovaně ptá na bratrova poslední slova, ale ten trvá na tom, že nic neví. Janeway se pak ukáže jako dvojitý agent a vrátí Babea za doktorem Szellem. A tak mučení pokračuje a doktor vrtá Babeovi do jednoho zdravého zubu. Naštěstí se Babeovi povede díky jeho sportovní zdatnosti uniknout, během toho uniknout po dálničním nájezdu a schovat se u souseda. Svého černošského souseda přesvědčí, aby mu vykradl byt, a tím odpoutal pozornost. Babe pak zavolá Else a setkají se společně ve venkovském domě, kde Elsa prozradí, že jej odhalila a také to, že dům patří Szellovu mrtvému bratrovi. Dorazí Janeway a Szellovi muži Karl a Erhard, a tak vezme Babe Elsu za rukojmí. Janeway ty dva zlikviduje a nabídne Babeovi, aby nechal zabít Szella jako pomstu za Docovu smrt a za to si nechá ty diamanty. Babe souhlasí, ale Janeway se jej pokusí zastřelit, kulka však trefí Elsu a Babe zastřelí Janewaye. Szell mezitím chce zjistit hodnotu svých diamantů, a tak navštíví klenotnictví, kde je však prodavačem přeživší holocaustu a poznává svého trýznitele. Szell tak začne utíkat a následuje napínavá scéna v přeplněné a chaotické newyorské ulici, během které jedna postarší židovka pokřikuje a ukazuje na Szella, že je to vrah, zatímco ten unikne a nakonec podřeže prodavači hrdlo. Prostě nacistický šmejd a doktor, kterému dělá mučení radost. Szell získává své diamanty, nicméně je tu ještě Babe, který jej bude nutit ty kradené židovské diamanty jíst a nakonec dostane doktor to, co si zaslouží. Film s motivy uprchlé nacistické zrůdy, obyčejného studenta a maratónského běžce, který spadne do průseru a jeho bratra, tajného agenta, který jej do toho dostal. Na film je třeba se soustředit, aby se člověk orientoval a věděl, co se zrovna děje.  () (méně) (více)

Taffey

Vynikající film. Takové se dnes už netočí. Ne, že by se dnes dobré filmy netočily, ale ne tímhle stylem, který je mi velmi blízký. ()

Robbi

Málokdo si uvědomí jednu věc - Schlesinger tu režijně pokračoval v duchu svého podílu v dokumentárním filmu VIDĚNO OSMI. V některých scénách si pohrává s nervy diváka daleko víc, než drásajícími scénami na zubařské židli. Mám na mysli třeba onu malou chvilku před operou, kdy na Roye Scheidera vyskočí ze tmy fotbalový míč. Vzpomínám si, že v kině náhle zavládlo na vteřinu mrazivé ticho a pak se rozléhal šepot - teď to bouchne... Kdo četl knihu, bude možná mírně zklamán, kdo ne, nedá na Maratónce dopustit. Já osobně v něm vidím mnohavrstvenný příběh a i když ono proslulé "Je to bezpečné" hodně utkví v paměti, Maratónce je potřeba vnímat jako celek. ()

crjules

,, Is it safe ?" Priznam, prvnich 50minut filmu me nejak neoslnilo. Pomalu jsem se zacinal nudit ale okolo one padesate minuty, ve scene s veceri a Scheiderovym lisackym vyslechem se vse zacalo otacet. A najednou k memu prekvapeni, napeti a drama jako hrom! Par much se najit da (prvni pule, prekombinovane sceny, jak se tu casto pise, prkeni unosci) , ale davam bez vahani **** . Film mel u me premieru prave dnes, 05.08.2008(hanba, vim :) ) a kdyz se podivam na datum jeho vzniku - 1976 ,mohu pouze smeknout! Takovych filmu se uz dnes bohuzel moc netoci. ()

Tamdydam

Čiší z toho kvalita staré školy, ale ve výsledku mě to nenadchlo. V nejnapínavějších pasážích bych ocenil trochu víc uvěřitolnosti ( neschopnost některých agentů byla občas opravdu nevěrohodná ) a hlavně méně překombinovaný děj. Ale jinak, jak říkám, kvalita ()

Rodin

Čtyři dám. Nicméně celkově spíš zklamání, které bylo přece jen kompenzováno výbornými hereckými Dustina Hoffmana, Lawrence Oliviera a Roye Scheidera. Ani oni však nebyli schopni dorovnat nepopiratelnou a v tomto případě nedosaženou hodnotu literární předlohy. ()

merlik

Napínavý thriler, nevyhýbající se klišé příběhu, několik originálních scén, mistrovské herecké výkony Laurence Oliviera a Dustina Hoffmana. ()

denulik

Mala som pocit, že v strižni spojili dohromady minimálne dva filmy. Ten príbeh vlastne nedával zmysel, postavy konali nelogicky, ja vlastne netuším, prečo celý ten masaker. Úvodná scéna s dvoma zúrivými dedkami na smiech, takto nekonajú ani besní dôchodcovia v Rusku, nieto v civilizovanom svete. Hoffman a Olivier už klasicky dobrí, k zubárovi tak skoro nepáchnem, ale ako celok sklamanie zo slabého príbehu. ()

celticek

Za plnou palbu to není, ale jsem rád, že to mám konečně za sebou. Nevěděl jsem, do čeho jdu a to bylo ku prospěchu věci. Bílý Anděl je vskutku ďábelský, nejvíce mě pobavila scéna, kdy šmikne Žida, který ho pozná ve zlatnictví. Hofmann exceluje, Scheider taky fajn. Přehledné je to dostatečně. Nikoho to myslím neurazí. ()

Brooks

Veľmi pozvoľna sa rozbiehajúci thriller s trochu prekombinovanou, kostrbato rozvíjanou zápletkou. Do tuhého začne ísť až v druhej polovici. Scéna "dentálnej hygieny" je rozhodne nezabudnuteľná, ale ešte lepší mi prišiel nacistov útek židovskou štvrťou. Finále mi naopak prišlo slabšie. Najväčším pozitívom sú tu herecké výkony Dustina Hoffmana a diabolského Laurenca Oliviera. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Herec vedl. role Laurence Olivier. Nominace 4 : Režie, Herec Dustim Hoffman, herečka vedl. role Marthe Keller, Scénář ....... Bafta 2 nominace : Herec Dustin Hoffman, Střih. ()

BUFUU

Solidní thriller, ale bohužel (jak už tu bylo zmíněno) se v Maratonci objevuje příliš nakouslých témat. ()

huzgi

Ve své době velmi vzrušující. Pamatuji tu hloubku zážitku jako náctiletý v kině na malém městě v tuhém komunismu. Dnes už malinko vyčpělý, přesto filmařsky velmo poctivý snímek. ()

Numerobis

Pro mě tak trochu zakladatel žánru "moderní jednohrdinový thriller proti všem". Akorát Hoffmanovi věřit studentíka potom, co hrál před sedmi lety starýho zlodějíčka? ()

Dinsberg

Nikdy nepodceňuj jakéhokoli soupeře. Laurence Olivier ale jako nacistický pohlavár nepůsobí dost věrohodně. Víc mu seděla role lovce nacistů Liebermanna v Hoších z Brazílie. A Dustin Hoffman? John McClane nebyl první. ()

Pitryx

V mládí jsem na tento byl mockrát. Jak jsem již jinde zmínil, podle tehdejších měřítek šlo o krvák a drasťák, jak se tomu tehdy ještě krásně česky říkalo. Nyní, po letech bych již asi tak vysoko nehodnotil, ale přesto jde o velmi dobrý film s dobrými herci. Akce zde, pravda, trochu chybí, což je škoda, ale přesto se na film dívat dá. Proto jej hodnotím jako nadprůměrný snímek. CI 29122010 1180712013 ()

gicous

Skvělý Hoffman a především Sir Laurence Olivier, který je v roli sadistického německého žločince nechutný. Asi nejsilnější zubařská scéna filmových dějin. Dělat to mě, tak jim vyklopím všechno, co by chtěli slyšet a bylo by mi jedno, že nic nevím. ()

Boudyy

Klasická poctivá filmařina 70. let. Je zajímavé, kterak "sedmdesátkové" filmy odehrávající se v NYC evokují jeden po druhém skvělou atmosféru, kterou ani nemusí budovat děj, nýbrž která čpí z každého záběru. Kundera jednou nazval newyorské ulice "omylem krásnými". I zde jsou nablýskané bulváry v kontrastu s téměř chudinskými ulicemi, přeplněné vozovky, sluneční světlo zalívající stromové aleje, panoptikum stereotypem utahaných Amíků a jejich každodenní problémy. A do toho se (mladý skvěle hrající) Dustin Hoffman dostane do megaprůseru. Příběh se sice mnohdy samovolně komplikuje a Laurence Olivier by si rozhodně zasloužil ještě více prostoru, na druhou stranu thriller je to skvělý a důležité scény natočeny opravdu zručně. Předlohu jsem nečetl, tudíž nedokážu posoudit, zda scénář nebo střihač neopomenuli vše podstatné, ale já se za ty dvě hodiny ani chvíli nenudil. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams