Farářův konec

• angličtina The End of a Priest (více)
TV spot 1

V jedné malé horské vsi neměli faráře. Děda, bába a mladičká matka s nemocným dítětem v náruči se proto vypravili dolů do města, aby tam novorozence dali pokřtít. V sakristii kostela nalezli kaplana. Téměř násilím ho museli přesvědčit, aby provedl požadovaný úkon. A stal se zázrak – dítěti se ulevilo. Radost a vděčnost vesničanů neznala mezí. Zazněla zde nabídka, aby s nimi kněz odešel do hor, kde je ho víc potřeba. Kdo by tehdy tušil, že jde o pouhého kostelníka, který si převlečen do kněžského roucha zkoušel žehnací gesta? Protože jde o kostelníkovo životní přání, vydává se do hor, kde ho obyvatelé přijímají s radostí. Kostelník probudí v lidech nejen činorodost, ale vede je také k zamyšlení nad životem. Velký souboj však musí svést s místním kantorem, který je ztělesněním licoměrnosti… Námět na svěží komedii s prvky satiry a skrytého podobenství pochází z pera Josefa Škvoreckého. „Jeden má glejt, ale ve skutečnosti to učitel není, druhý glejt nemá, ale kněz to ve skutečnosti je.“ Tak charakterizoval Josef Škvorecký hlavní postavy filmu, který v roce 1968 natočil režisér Evald Schorm s Vlastimilem Brodským, Janem Libíčkem, Janou Brejchovou, Helenou Růžičkovou, Zdenou Škvoreckou a Josefou Pechlátovou. (Česká televize)

PTuranyi

Výborná fraška, ktorá na osobe kostolníka hrajúceho sa na farára zobrazuje stret komunistickej idey ateizmu s nábožnosťou a poverčivosťou obyčajných ľudí. Na začiatku bola zrejme nejaká duchovná túžba, ktorá hlavného hrdinu prinútila obliecť si ornát a hrať sa na kňaza len tak pre seba. Náhoda mu však prihrala rodinu, ktorá ho pritom pristihla a pomýlená jeho oblečením ho prinútila pokrstiť dieťa. Zážitok tohto omylu a informácia o prázdnej farnosti ho privádza do obce, kde je okamžite prijatý. Musí však súperiť s miestnym predsedom a učiteľom, ktorý však nie je žiaden tvrdý stalinista, ale príjemný pokrokový človek, snažiaci sa povzniesť obec na modernú úroveň. Jeho činnosť je vtipne sprevádzaná zavádzaním miestneho rozhlasu nešikovnými robotníkmi, zakúpením hasičskej striekačky, ktorá z rôznych príčin nedokáže zahasiť požiar a bonmotom "Lidi by se měli mít rádi", ktorý stále opakuje. Príbeh je prezentovaný zaujímavým spôsobom ako divadelné predstavenie na púti avšak prebieha v reálnom svete, ktorý je naplnený vtipnými figúrkami ako je miestny opilec, imobilná babka s ktorou sa nikto nechce rozprávať či Majka "radodajka". Interakcie týchto osôb navzájom, vyvolávajú úsmevné scény, rovnako ako náboženské paralely. Produkcia je výborná a Vlastimil Brodský úplne skvelý rovnako ako všetci ostatní herci. 75% ()

gizi

Svým posláním především VELMI otevřeně (i skrytě) kritizující film totalitní režim. Jeho zpracování je ale na mě trochu moc ujeté, takže myšlenka na 85%, provedení na 55% a celkově dávám 70% a 3*. 28.11.10. ()

Hombre8

Vsadil bych se, že příběh vychází ze skutečné události. Na horách, jak jsem prostředí hor měl možnost poznat, je to situace velmi uvěřitelná. Další z filmů, kde si jen zteží lze představit v titulní postavě někoho jiného, než právě dotyčného. Brodský v roli falešného faráře zrozeného z nedoceněného kostelníka doslova leží. ()

Renciasko

“Kántorovi teče do bot”.. pri polievaní krhlou farárom.. doslova. Neuveriteľný, nadčasový film, s mnohými skrytými význammi. ()

hostivít

Vynikající český, dnes skoro zapomenutý film, který alegoricky popisuje komunistickou minulost. Vynikající jsou herecké výkony ústřední dvojice Brodský-Libíček. Zajímavostí je, že úvodní melodie od Jana Klusáka byla použita stejným autorem i v jeho hudbě pro seriál Nemocnice na kraji města. Asi mu bylo líto toho motivu poté, co byl tento film zavřen v trezoru. ()

tulikt

Celý film má dramatický pouze začátek a konec (zhruba 5-10 min.) zbylý průběh filmu se tváří jako vesnicky laděná satirická komedie. Klasicky celý film stojí na základech hereckého obsazení, poněvadž (a přiznejme si to) by byl těžko koukatelný v jakémkoliv jiném obsazení. Ocenil bych zejména výpravu a dialogy, které byly místy odvážně dvojsmyslné, naopak co mi vadilo byla "Frašková" intermezza, bez kterých by se film klidně obešel a působil by tak mnohem klidněji a uceleněji. De facto jde o celkem uvolňující zajímavou komedii, s poněkud smutným, možná však i trochu nedomyšleným koncem. ()

GrooteLulu

...nejhezčí pohled na mladou Brejchovou v 60kových kalhotkách, kde vyšpulila při hraném pádu, tak hezky zezadu a zboku "to", čím si podmanila takové hvězdné bardy své doby, včetně Brodského a dalších.. ()