Major Kalaš potřetí v podání Rudolfa Hrušínského a naposled. Tentokrát ve skoro komorním příběhu o trestu za viny někoho druhého. Poslední Kalašův příběh v režii Petra Schulhoffa rezignuje na černobílé širokoúhlé pojetí - je barevný, v běžném formátu 4:3, avšak určitá zádumčivost jeho dvou bratříčků z něj nezmizela. Dokonce se dá říci, že nabrala vrchu nad kriminální zápletkou, jež se zdá v podstatě banální. Kousek od sebe dojde ke dvěma neštěstím - havárii řidiče náklaďáku a přepadení mladé ženy. Oba skončí v jedné nemocnici a ledvina ženy by pomohla řidiči se uzdravit. Jenže věc je poněkud komplikovanější, než se na první pohled zdá. Petr Schulhoff klade důraz na atmosféru míst, na dialogy a úvahy o smrti, škoda třeba, že více nerozehrál naznačenou linii vyšetřovatele a jednoho z doktorů v jejich diskuzích.Prioritou snímku jsou i další vnitřní linie o vině a trestu, o tom, co je a co není správné, když člověk miluje a chtěl by obětovat vše. Když tedy nebudeme pohlížet na Diagnózu smrti jako obyčejnou kriminálku, ale spíše psychologický příběh s kriminálními, resp. detektivními prvky, pak může film příjemně potěšit.(24.6.2009)

• Aven

Oproti prvním dvěma dílům podstatně slabší ve všech ohledech. Atmosféra je pryč, napětí téměř také - do velké míry je to dáno přechodem na barevný film, který majoru Kalašovi moc nesvědčí.(8.9.2010)

• Lima

Jasně nejslabší díl z detektivní série s majorem Kalašem. Neodolatelně temná atmosféra přechozích částí (Vrah skrývá tvář a Po stopách krve) je fuč, napětí se nekoná, příběh je nezajímavý a nudí.(3.5.2003)

Rutinérsky natočená detektivka v ponurém prostředí normalizačního Mostu. Ale netřeba se obávat, exteriérů je minimum, stejně jako soudruhování. A tím samozřejmě lépe, absence politické roviny dělá z této detektivky koukatelné civilní drama. Jednotlivé střípky jsou umně odhalovány ve správný čas, takže divák sice od půlky tuší, ale stejně je nakonec pointou trochu zaskočen. Aspoň u mě to tak bylo. Co se týká herců, není co vytýkat, potěší Čepek či Hofmanová, překvapí Jandák v téměř kladné roli.(24.7.2015)

• RonaMidu

já si nemůžu pomoct, Rudolf Hrušínský měl chvílema rty úplně jako Monica Bellucci,ale fakt....... hlavně tedy ten spodní :-D(6.1.2013)