V roce 1979 měl premiéru detektivní film Diagnóza smrti. Poslední případ majora Kalaše natočil osvědčený autor kriminálního žánru Petr Schulhoff, který filmy s tímto kriminalistou natáčel již v 60. letech a jednalo se o snímky Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Major Kalaš se sice objevil také ve filmu Na kolejích čeká vrah (1970), zde jej však ztvárnil Jiří Sovák namísto Rudolfa Hrušínského...Napínavý příběh Diagnózy smrti je posazen do dvou rovin. Ta jedna líčí osud mladého muže, který se po autohavárii ocitá na urologickém oddělení. Je těžce raněn a život mu může zachránit pouze transplantace ledvin. Jako dárce přichází v úvahu těžce zraněná mladá žena, která byla nalezena v lese s vážnou zhmožděninou mozku. Major Kalaš a poručík Martinec se domnívají, že šlo o loupežné přepadení. Začíná se odvíjet složité a napínavé vyšetřování… (Česká televize)

Aniki

Nejslabší článek z celé té slavné "kalašovské" pětky, přestože třeba v "Na kolejích čeká vrah" hlavní tahoun série Hrušínský ani nehrál a ani s ním neměl nic společného Schulhoff . Důvodem nezdaru "Diagnózy" mohou být zvláštně vystavěné schůzky a rozhovory již zmiňovaného Hrušínského s Ornestem, nesympaticky vyhlížející Gasnárková či třeba velmi nahodilé sledy událostí stran transplantace ledviny. Já osobně pocházím z Mostu (dnes bydlím v jen pár kilometrů vzdáleném Litvínově) a tak oceňuji zachycení tehdy velmi moderního areálu mostecké OÚNZ. Tato poliklinika byla ostatně na konci sedmdesátek a na začátku let osmdesátých značně populární a frekventovanou, co se jejího "obsazení" ve filmu a seriálu týče...viz např. "Nemocnice na kraji města". Každopádně jak jsem psal na začátku, tento případ mjr. Kalaše mi moc nesedl ani při televizní premiéře a ani dnes...zde tedy mé resumé - nic moc průměr. ()

Nerajohn

Tak tohle se moc nepovedlo. Čtvrtý film s Rudolfem Hrušínským jako majorem Kalašem nudí dlouhými nemocničními scénami a je založen na náhodě. A ta herečka, co hrála ženu toho řidiče, mě lezla strašně na nervy. ()

brasek

Rudolf Hrušínský ako major Kalaš. To proste nemalo chybu až doteraz... najslabší film z krimi série. Proste už to nie je ono, už to nemá to čaro. ()

PeteBuck

Je to dosť smutné, ale bolo to celé rozťahané, nijak prekvapujúce a major Kalaš tu už jasne nemá tú energiu ako kedysi. V prvých troch filmoch to frčalo, doslova bolo vidieť, ako Kalašovi pracujú závity v hlave, ale tu už Kalaš funguje, ako keby mal pár rokov pred dôchodkom. Prvé tri filmy super, zvyšné dva nič extra. Škoda. Ale pozerať sa to dalo. ()

Pavlosos

Hodně nastavované 4*, jelikož nastavování filmů normalizační jíškou dopadlo pro majora Kalaše dost špatně, v záplavě scén postav Linhartová, doktoři apod. je sice dokreslován příběh a natahována časomíra filmu, ale je zde utápěn potenciál originality a překvapení. Ale detektivní zápletku to mělo, konečně i ženu-vražedkyni a závěrečný odjezd Tatry šestsettři dává tak i pomyslný pozdrav na rozloučenou. A hlavně Kalaše-Hrušínského. Proto 4* a 70-75 %. ()

Kontryhelka

Kvalitní detektivka s velmi kvalitním panem Hrušínským. Hodně poutavý a hodně i mrazivý detektivní příběh, který se zvrtne a nastává pro mnoho zúčastněných okamžik překvapení a zlomových zvratů. I divák dostane svoji dávku překvapení i zajímavého rozuzlení. ()

david141474

No musím říct, že a i tohle není vůbec špatný. Možná to není lepší než nějaký z předchozích dílů, ale za mě je to rozhodně lepší jak Na kolejích čeká vrah. Rudolf Hrušínský je zde opět skvělej a já nemůžu jinak, než uznat jeho herecký um. Co se týče vyšetřování, tak to za mě bylo taky velice solidní a o něco zajímavější než v předchozím díle. No a co se týče herců, tak si zde zahraje i Petr Čepek a já musím říct, že se tímto filmem vykoupil z té příšernosti Adelheid. Jeho výkon byl solidní musím říct. No a co se týče vyšetřování tak to bylo opět solidní, no a ten finální zvrat byl perfektní se skvělou atmosférou samozřejmě. Bohužel další díl už nevznikl, ale musím říct, že tahle sága obsahuje 5 kvalitních dílů. 8/10 No a je tu konec jedné české solidní ságy. ()

PTuranyi

Veľmi slušná československá kriminálka s výborne vystavaným príbehom. Príbeh je trocha rozvláčny, ale produkcia je kvalitná a hudba Pavla Blatného sa veľmi dobre stará o atmosféru. Pre  Rudolfa Hrušínského úloha vyšetrovateľa nebola nová. Zvládol ju výborne už vo filmoch Strach, Vrah skrýva tvár či Po stopách krve, ale aj ostatní herci hrajú svoje postavy veľmi dobre. 70% ()

Big Daddy

V porovnání s předchozími díly tento výrazně ztrácí. Snaží se sice navodit onu ponurou atmosféru, ale z nějakého důvodu to nefunguje. Příběhová linka je sice celkem zajímavá, ale provedení až příliš obyčejné. Ani sám Rudolf Hrušínský tolik netáhne film z vod podprůměru, za což možná může i nevýrazný scénář. Bohužel tečka nakonec se zkrátka moc nepovedla. ()

Martin_L

Klasická československá detektivka sedmdesátých let se všemi svými klady a zápory. Vynikající herecké výkony (zejména Rudolf Hrušínský), zajímavý příběh a psychologie postav, naproti tomu místy zadrhávající spád děje a nulová akce. Petru Schulhoffovi se přesto podařilo natočit solidní tříhvězdičkový film s jen minimem dobového propagandistického zápachu a jde o dobrou podívanou. ()

zeromen

O proti předchozím dílům docela slabota, nejslabší díl ze všech. Jakoby jim docházel dech a nápady. Na druhou stranu výborný Rudolf Hrušínský. ()

vinducha

Poslední Kalašovka s panem Hrušínským režiséra P.Schulhoffa . Přestože nejsem velkým milovníkem černobílých snímků , tak tady tomu ta barva oproti starším detektivkám moc nepomohla , ale pořád důstojné rozloučení se sérií. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková