V roce 1979 měl premiéru detektivní film Diagnóza smrti. Poslední případ majora Kalaše natočil osvědčený autor kriminálního žánru Petr Schulhoff, který filmy s tímto kriminalistou natáčel již v 60. letech a jednalo se o snímky Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Major Kalaš se sice objevil také ve filmu Na kolejích čeká vrah (1970), zde jej však ztvárnil Jiří Sovák namísto Rudolfa Hrušínského...Napínavý příběh Diagnózy smrti je posazen do dvou rovin. Ta jedna líčí osud mladého muže, který se po autohavárii ocitá na urologickém oddělení. Je těžce raněn a život mu může zachránit pouze transplantace ledvin. Jako dárce přichází v úvahu těžce zraněná mladá žena, která byla nalezena v lese s vážnou zhmožděninou mozku. Major Kalaš a poručík Martinec se domnívají, že šlo o loupežné přepadení. Začíná se odvíjet složité a napínavé vyšetřování… (Česká televize)

pakobylka

Krimi říznuté spletitým psychologickým dramatem, což rozhodně není na škodu - ovšem provedení tentokrát trochu klopýtá - kupodivu především o osobu majora Kalaše, který někde cestou (patrně díky přibývajícím letům) poztrácel svou téměř buldočí houževnatost ... a vůbec všechny buldočí způsoby, které ho tak skvěle charakterizovaly. Myslíte, že by major od kriminállky jen tak rozebíral detaily svého případu s lékařem z nemocnice ? I maličko zakřiknuté atmosféře jakoby se stýskalo po starých časech - černobílé provedení jí slušelo neporovnatelně víc ... 3,5* ()

mortak

Prů...švih ve všech směrech. Temné, realisticky pojaté detektivky z let šedesátých plné napětí si tento kašírovaný normalizační dovětek nezasloužily. Major Kalaš jen bezmocně statuje v neživotných dialozích, které šroubovaně spojují práci kriminalistů a lékařů (jeho rozhovory s lékařem u vína jsou opravdu tragické a člověk oba herce lituje a zároveň obdivuje, jak se marně snaží dát postavám hloubku), čemuž odpovídají přepjaté herecké výkony (jak na vesnickém jevišti) a natahované dialogy s dramatickými pauzami skoro po každém slově. Celý film připomíná delší díl Malého pitavalu z velkého města, ovšem tentokrát s výjezdem do přírody. ()

majo25

Také pokojné krimi, v ktorom príde k vražde de facto až v závere a po celý čas sa vyšetruje iba pokus o ňu. Chýba lepšia atmosféra, o napätí ani nehovorím. Ale Hrušínský je štandartne dobrý a aj dialógy sú dobre napísané. ()

otík

Poslední páté setkání s majorem Kalašem (a po čtvrté s Rudolfem Hrušínským) je už jen vyčpělým pokračováním velmi slušné série. Tentokrát Kalaš šetří přepadení mladé ženy, která byla nalezena v lese s rozbitou hlavou. Sekera je poblíž, ale kdo je pachatelem? Zároveň je v nemocnici muž, který se vyboural v náklaďáku poblíž a navíc v tentýž den. Bohužel záhada je od začátku téměř zcela průhledná, jen policie neví, jakým směrem se dát a spíše než pátrání ji k vrahovi přivede řada náhod a postupných přiznání určitých osob. Aspoň že ten závěr je celkem originální. Jinak Hrušínský hraje hodně úsporně, nemá ani co řešit a spíše odhaduje, co a jak mohlo být. Přesto detektivka svou atmosféru má a na průměr to stačí. Hudba: Pavel Blatný. ()

SoolenJV

Nejnudnější "Kalašovka" pod sluncem. Nezajímavý příběh, nevýrazní herci, kecy, kecy, kecy - a ještě ke všemu o ničem. spíš pokus o nějaké drama morálky než o krimi. Shulhoffovy schopnosti, prokázané v prostřední trojici filmů šly s koncem sedmdesátých let do kytiček. A nepomohl tomu ani tradičně herecky silný Rudolf Hrušínský. ()

Mylouch

Pomalý příběh s poctivým obrazovým pojetím, který stojí na standartně vysoké úrovni tehdejšího herectví za přizvukování Blatného hudby, podporující celkovou vážnost sdělení, tolik vzdálenou dnešní zábavěikdybyfotravěšeli. ()

dr.fish

Velice pěkná detektivka, skoro didakticky ukazující jak dospět k pachateli. A že i sám vyšetřující se občas diví, jak se věci vyvinou. Major Kalaš s chladnokrevností a vyfutrován zkušenostmi kriminalisty kráčí krůček za krůčkem k vytčenému cíli, lapení podoucha. Všichni herci jsou naprosto uvěřitelní a role jim sedí. 80% ()

HorrFi

Asi jsem se zbláznil, ale tyhle starý český kriminálky mě docela baví.. s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli jsem ještě neviděl film kterej by mě nebavil, protože ho považuju za nejlepšího herce kterýho tahle země kdy měla.. musim ale souhlastim s tim, že se jedná o nejslabší ,,Kalašovku".. ()

RonaMidu

já si nemůžu pomoct, Rudolf Hrušínský měl chvílema rty úplně jako Monica Bellucci,ale fakt....... hlavně tedy ten spodní :-D ()

farmnf

Bylo to hezké, záhadné, ponuré. Herci si zahráli a zejména Ruda. Blatného vážná hudba také neměla chybu. Úplně jsem na původní verzi vraždy naletěl. Rozuzlení bylo velké překvápko. Ale jak tady zaznělo, ze série Kalašovek díl takový příliš náhodný a otevřený. Zajímavé jsou rozhovory jako bonus. Jandák to vyhodnotil skvěle. Je to české, proto se to lidem líbí. Kéž by si to vzali filmaři k srdci. ()

Sfinkter

Jedna z nejzamotanějších "kalašovek", kterou však Hrůša opět vyřeší. Mezi detektivkami stále nadstandard, u majora Kalaše průměr. ()

noriaki

Na pátý film v sérii to není špatné, jenže od kalašovky jsem čekal mnohem víc. Možná jí uškodila barva, protože atmosféra není mrazivá, ale tuctově normalizačně bezútěšná. Ani Petr Schulhoff se jako scenárista moc nevytáhl. Případ jsem rozpletl zhruba za půl hodiny a stačily mi k tomu dvě indicie. Chování některých postav je minimálně podivné a Kalaš ztratil svou původní jiskru. ()

shantim

Nejde sice o žádnou perlu detektivek a i v porovnání se zbylými filmy s majorem Kalašem jde o slabší počin, ale stále slušná podívaná to je. 59% hvězdiček ()

Aven

Oproti prvním dvěma dílům podstatně slabší ve všech ohledech. Atmosféra je pryč, napětí téměř také - do velké míry je to dáno přechodem na barevný film, který majoru Kalašovi moc nesvědčí. ()

Master19

Rutinérsky natočená detektivka v ponurém prostředí normalizačního Mostu. Ale netřeba se obávat, exteriérů je minimum, stejně jako soudruhování. A tím samozřejmě lépe, absence politické roviny dělá z této detektivky koukatelné civilní drama. Jednotlivé střípky jsou umně odhalovány ve správný čas, takže divák sice od půlky tuší, ale stejně je nakonec pointou trochu zaskočen. Aspoň u mě to tak bylo. Co se týká herců, není co vytýkat, potěší Čepek či Hofmanová, překvapí Jandák v téměř kladné roli. ()

ghatos

Detektivní stavba příběhu je podprůměrná. Vraha není těžké odhalit. Vše stojí na Rudolfu Hrušínském, ten to vytáhl na 53%. ()

JohnSmith

Upřímně asi nejslabší příběh s majorem Kalašem. Dalo by se říct, že se případ vyřešil sám a Kalaš jen sekundoval. Z výkonu Rudolfa Hrušínského byla znát buď to únava nebo otrava. Škoda. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková