V roce 1979 měl premiéru detektivní film Diagnóza smrti. Poslední případ majora Kalaše natočil osvědčený autor kriminálního žánru Petr Schulhoff, který filmy s tímto kriminalistou natáčel již v 60. letech a jednalo se o snímky Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Major Kalaš se sice objevil také ve filmu Na kolejích čeká vrah (1970), zde jej však ztvárnil Jiří Sovák namísto Rudolfa Hrušínského...Napínavý příběh Diagnózy smrti je posazen do dvou rovin. Ta jedna líčí osud mladého muže, který se po autohavárii ocitá na urologickém oddělení. Je těžce raněn a život mu může zachránit pouze transplantace ledvin. Jako dárce přichází v úvahu těžce zraněná mladá žena, která byla nalezena v lese s vážnou zhmožděninou mozku. Major Kalaš a poručík Martinec se domnívají, že šlo o loupežné přepadení. Začíná se odvíjet složité a napínavé vyšetřování… (Česká televize)

J R C Pecuchet

Jednoznačně nejslabší film Petra Schulhoffa ze série s majorem Kalašem. To ovšem neznamená, že je vysloveně špatný. Jen mu chybí atributy, které se objevují v předchozích snímcích (Vrah skrývá tvář a Po stopách krve) jako je např. napětí, které drží diváka neustále ve střehu. ()

mh.mail

50% — Jediný barevný film s majorem Kalašem. Trochu nudnější než předchozí díly, ale stále celkem koukatelná detektivka. ()

Eratashi

Njn Hrušínský a to je jeho charisma. Ten by byl schopen zahrát i strom :-) Příběh spletitý. Dobré herecké výkony. ()

zdeny99

Po deseti letech od filmu PO STOPÁCH KRVE se do role majora Kalaše vrací Rudolf Hrušínský, aby vyřešil svůj poslední případ (ve filmu NA KOLEJÍCH ČEKÁ VRAH jej hrál Jiří Sovák). Tím je násilné přepadení v zapadlém lese mladé blondýny, která následně na svá zranění zemře. I tentokrát se jedná o svižné, dobře natočené krimi. I když možná maličko slabší podívaná než předchozí čtyři snímky, přesto stále slušně vymyšlená detektivka. [2269. hodnocení, 134. komentář, 62%] ()

xdutchx

Smíchejme všechny možné kriminálky LA, NY, ... a nedostaneme ani minutu toho co uvidíme v tomto filmu. Výborné herecké výkony úžasně slouží svému účelu. Je to mnohem víc než jen kriminálka, je to drama pádu člověka. Nejsou zde jednoduše vyloženy karty, není zde dualismus. Jeden z mála plnohodnotných českých filmů. Velké překvapení. Už se těším na repete. ()

helloween93

Škoda, že je tu ten detektivní motiv trochu v ústraní na úkor nemocniční příběhové linie. Vyšetřování se rozjede před koncem a ve finále je ta pointa zajímavá, ale ten prostředek filmu z nemocnice je trochu slabší. Rudolf Hrušínský to tàhne nahoru. 3* ()

kkarx

Solidní kriminálka, ale hlavně tísnivý nemocniční horor. Vždycky se mi u toho filmu svíral žaludek. K atmosféře temného příběhu přidává i na první pohled neskutečně unavený Rudolf Hrušínský, který oproti předchozímu dílu hodně zestárnul a pak též tíživá hudba, která je skvělá a stylem by zapadla někam k Leningradské od Šostakoviče. P.S. Vzhledem k tomu, že jsme od té doby dodnes (40 let!) nenatočili kvalitnější krimi film, který tak musím dát ještě o hvězdičku více. ()

FeriusParfax

Nic moc díl, kdy se bloumalo od ničeho k ničemu. Vyšetřovatelské žezlo samovolně převzala aktivní paní manželka poškozeného. Pořád jde ale o lepší díl, než byl předchozí, protože opět nastoupil do hlavní role pan Hrušínský, který se umí chovat a je o dost sympatičtější. Zápletka byla nezajímavá a vražedné atmosféře nepomáhal ani fakt, že se už jednalo o barevný snímek. Naplno tak vynikla krása a příjemné prostředí komunismu.  Škoda, že tato kriminální série skončila tak nudným případem. ()

Ygnor

Nebylo to vůbec zase tak špatné. Komorní a civilní. Etický kodex transplantace je otázka, která neměla a nebude mít snadné řešení. ()

Schlierkamp

Československá krimi zabývající se vyšetřováním dvou zdánlivě nesouvisejících událostí : zranění mladé ženy v lese a autonehody nákladního vozidla. Případem je pověřen známý major Kalaš v podání R. Hrušínského, jemuž při odhalování neznámých skutečností asistuje více či méně úspěšně V. Besser. Během pátrání vychází najevo úzká souvislost mezi jednotlivými činy a poté už není pro zkušeného kriminalistu problém najít pachatele. Herecké výkony byly slušné, hlavní kriminalista Kalaš však ztratil jeho pověstný odstup a tajemno z předchozích dílů této krimisérie. Také samotný příběh nebyl tak ohromující, jak by snad divák mohl vzhledem k starším filmům s tímto charakteristickým vyšetřovatelem očekávat. Potěšilo mě obsazení P. Čepka, jenž i v malé roli předvedl své nezaměnitelné herectví. Přestože mám Seqeunsovy kriminálky ve velké oblibě, tento režisérův počin hodnotím pouze jako průměrný. Zejména časté zobrazování nemocničního prostředí bylo snímku na škodu, neboť rozmělňovalo stupňující se dramatičnost během vyšetřování. ()

tranquill

Tenhle film s majorem Kalašem se mi zase líbil o něco víc. Zpočátku skvělá temná atmosféra, pak sice upadlo tempo, ale zápletka byla docela zajímavá a Rudolf Hrušínský měl o čem přemýšlet. ()

FOCKE_WULF

Oldschoolová detektivka s výborným Rudolfem Hrušínským. A nebyl by to režisér Schulhoff, aby v ní nefigurovala opuštěná chata v lese. Docent Zíbrt působil trochu buzyš, skoro to vypadalo, že se pokouší Hrušínského sbalit. ()

hlína

Detektinví zápletka mi přišla celkem průhledná a tak byla trošku nouze o adrenalin. Místy to připomínalo díl seriálu Nemocnice na kraji města... ()

swiss

Ty černobílé filmy měli jinou atmosféru i víc děje. A Hrušínského ten Kalaš už taky moc nebaví... ()

Inozuka

Pro mě překvapivě dlouho neobjevená kalašovka ... snad proto, že oproti ostatním nejméně reprízovaná. Proč, je nasnadě, je totiž z celé schulhoffovy série nejslabší. Ale na druhou stranu rozhodně ne špatná. Atmosféře hodně ubral přechod z černobílého nasnímání do barvy, to je bez diskuzí, ale i tak tu zůstává jakési nevyslovitelné dusno, dobře podpořené psychotickou hudbou. Herecky opět skvělé, není zde špatných výkonů (snad až na tu hlídku VN na začátku), hodně překvapuje Drahomíra Hofmanová, která svou Linhartovou trefuje poměrně přesně. ()

donkocicak

Rudolf Hrušínský opět v roli Majora Kalaše, to je bezpochyby plus ( škoda, že se neobjevil i ve filmu Na kolejích čeká vrah, ne, že by Sovák byl špatný, ale Hrušínský je prostě Kalaš a naopak, alespoň pro mne ). Diagnóza smrti není úplně marná detektivka, ale nějak už to nebylo ono. Např. Po stopách krve mi přišlo mnohem napínavější. Ale oceňuji snahu navázat na úspěšnou sérii kriminálek ze 60.let, i když se návrat na filmové plátno dvakrát nepovedl. Jedná se spíše o průměrnou českou detektivku, jakých máme v naší "pokladnici filmů" řadu... ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková