V roce 1979 měl premiéru detektivní film Diagnóza smrti. Poslední případ majora Kalaše natočil osvědčený autor kriminálního žánru Petr Schulhoff, který filmy s tímto kriminalistou natáčel již v 60. letech a jednalo se o snímky Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969). Major Kalaš se sice objevil také ve filmu Na kolejích čeká vrah (1970), zde jej však ztvárnil Jiří Sovák namísto Rudolfa Hrušínského...Napínavý příběh Diagnózy smrti je posazen do dvou rovin. Ta jedna líčí osud mladého muže, který se po autohavárii ocitá na urologickém oddělení. Je těžce raněn a život mu může zachránit pouze transplantace ledvin. Jako dárce přichází v úvahu těžce zraněná mladá žena, která byla nalezena v lese s vážnou zhmožděninou mozku. Major Kalaš a poručík Martinec se domnívají, že šlo o loupežné přepadení. Začíná se odvíjet složité a napínavé vyšetřování… (Česká televize)

TSZ

Hmmm..no tohle už není ono, oproti předchozím snímkům se vytratila hlavně ta ponurá atmosféra strachu a neutěšeného života.Diagnóza smrti je tak ideálním příkladem, kdy tvůrce zřejmě neporozuměl známému pravidlu že v nejlepším se má přestat. Poslední díl téhle famózní série českých filmových dějin je tak již průměrnou kriminálkou, která ničím nevybočuje z řady. ()

Rodin

Schulhoff by býval udělal lépe, kdyby se věnoval těm svým komédiím, které taky nebyly zrovna žádným veledílem, ale aspoň nebyly tak utahané a bezkrevné, jako tento kousek. A když už film nedokáže zachránit ani Pan Herec Hrušínský, je něco opravdu špatně. ()

Tiiso

Veškeré kouzlo, prvních třech dílů, atmosféra, filmařský um je nenávratně pryč. Diagnóza smrti jasně dokazuje jak se dá vše natočit jinak (rozuměj hůře) i když mám stejné podmínky a herce. Už jen režisér ví co se stalo. Už jen posun do formátu barvy a do obrazu 1,70:1 dokazuje hodně. Ačkoliv je příběh silný, jeho zpracování a herecké výkony, ho nemilosrdně posílají ke dnu a do bedny s nápisem průměrně až podprůměrně šedivé. ()

Godhaj

,,Óespé Hradec. V pořádku.“ Poslední Kalašovka mi zlepšila náladu opětovným obsazením Rudolfa Hrušínského, který by utáhl snad i béčko od Asylumu. Je pravda, že narozdíl od předchozích filmů je tento velmi ale velmi ponurý, smutný až depresivní. Příběh se ale odvíjí napínavě a i když je vrah už v druhé půlce jasný, dojde i ke zvratům. Čepek a Jandák jako tehdejší borci byli příjemným osvěžením. Nemocniční prostředí tomu ale uškodilo. Zvuk a obraz typicky postaru parádní, předabování se nádherně poslouchá a divák tak není rušen okolními zvuky z prostředí jako to bývá u současných filmů. Oproti předchozím Kalašovkám s Hrušínským je tento o třídu horší, možná je to způsobeno i tím, že je barevný. ()

strom-z

Není to tak skvělý jako klasiky Vrah skrývá tvář + (hlavně) Po stopách krve, ale přesto mi to přijde malinko podhodnocenej film - musím přiznat, že pointu jsem nečekal :-) ()

Marrianna

Sakra dlouho jsem neměla ponětí o dalším "Kalašovi v akci", takže když se mi dostal do ruky, šup s ním hned do přehrávače....No už to není ono, příběh je sám o sobě slabý, ale Ruda je prostě Pan Herec, který snad zachrání vše, takže jsem vcelku spokojená. ()

Pitryx

Nevím koho napadlo smíchat hrušky a jablka a myslet si, že z toho uvaří dobrý kompot. To co jsem viděl je spíše kompost. Pan Hrušínský tomu vůbec nepomohl. Takže z toho není ani pořádná detektivka, ani pořádné drama. 201311110000/0000+++++++ První barevný pana Hrušínského jako Kalaše. Hodnotil jsem již před čtyřmi lety a nemám co bych dodal. Ale dávám alespoň těch dvacet procent, jako všem třem předchozím Kalašovkám. ()

ostravak30

Po čtvrté a naposledy major Kalaš. Důvodem proč není Diagnóza smrti tak kvalitní je především to, že se odehrává na dvou polích. Tím prvním je nemocnice. Místy se vyšetřovaní prakticky vůbec nedostane ke slovu. Druhé je Linhartova žena. Ta zjišťuje více o Markové, zve si domů sestřičku, chodí do nemocnice. Snímek tak přebírá i jistou psychologickou notu, protože nabízí pohled do duše vražedkyně. A opět chybí R. Brzobohatý. Kvalitu první trilogie už to ani zdaleka nemá. Chybí větší napětí a drama v podkresu do poslední chvíle. ()

subic

V barvě, ale jen formát 4:3, navíc docela hrozná kamera a hudba taky nic moc, je tak jak zpracování cíleně pro televízi než do kina, napětí téměř na 0. V předchozích 3 dílech tu byl Rudla čtyřicátník, hezky kulaťoučký, tak už je pohublý zestárlý téměř šedesátník. 55% ()

yntelygent

Tento film by sa mal premietat ako ucebna pomocka na FAMU,a ako nazorna pomocka,ze co robi farba vo filme....kym stare diely serie z ciernobielym stvarnenim robili z detektivky mrazivy az strasidelny zazitok,toto skor vyzeralo ako tuctova normalizacna detektivka,aj led sa neda povedat ze by z nej vytrcalo politicke posolstvo....skratka,rovnaky reziser,rovnaka hlavna postava,rovnaky zaner a predsa to nie je to iste....max 2 hvezdy.... ()

Tominni

Za mě nejslabší kalašovka, pryč je ponurá černobílá atmosféra, hledání, toho, kdo napadl mladou dívku, se hodně točí kolem nemocnice, některé rozhovory s doktory ale celkem nudí a výsledkem je chybějící napětí i ostatní emoce. ()

LuckyK

Zdánlivě dvě nesouvisející nehody, člověk si říká, proč je míchají dohromady a potom jak je to vypointováno,ty zvraty, skvělý scenář.A zároveň psychologický film s problematikou lékařské etiky a transplantace. ()

pOne

Vcelku obstojně jsem se téměř celý film nudil. Nicméně pointa nakonec byla celkem povedená a pěkně zamotaná .... "Major Kalaš" a jeho atmosféra to sice nebyla, ale nebylo to nejhorší. ()

baxz

Po 10 letech se P.Schulhoff rozhodl vrátit v dalším detektivním příběhu k postavě majora Kalaše opět obsazené R.Hrušinským. Major Kalaš je starší, rozvážnější a celý příběh se snaží být víc psychologický. Filmu bohužel chybí černobílé prostředí, které dodávalo příběhům speciální syrovost a taky širokoúhlá kamera, ale i tak pro mě jako fandu majora Kalaše je to příjemné ukončení téhle série. Jedná se o pátý film z pentalogie o M.Kalašovi (1.Strach 1963, 2. Vrah skrývá tvář 1966, Po stopách krve 1969, 4. Na kolejích čeká vrah 1970, 5. Diagnóza smrti 1979) ()

swinevenca

Když rozlousknu případ půl hodiny před koncem i já, není to tak složitý. Kalaš tady vyučuje marnýho obvoďáka, až sám zapomene dávat pozor, tomu se nechce věřit, byť na Hrušínskýho se nedá nadávat. Zato hofmanová mě bude nějakou dobu strašit, takovej pohled bych si nepřál mít doma. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková