Garch

Od samého začátku, od pocitů horka, smradu z aut, stísněnosti, cizích lidí a spratků tak blízko, té mouchy... To se nedalo vydržet. "Jdu domů" ()

kritiklon

"Volný pád" - to je pro mě synonymum jednoho z nejlepších hereckých výkonů Michaela Douglase co jsem měl možnost doposud vidět, a zároveň další má oblíbená, srdcová záležitost. Douglas tu herecky exceluje v neuvěřitelném tempu a s tím jak vzrůstá a graduje děj, roste i jeho obdivuhodný výkon. Scénář naprosto na jedničku. Vtip i akce tomu nechybí. Téměř legendární dialogy a hlášky které bych se jejich proslulostí nebál přirovnat například k Pulp Fiction! "Volný pád" Vás rozhodně nudit nebude. To spíš dřív uvidíte pršet "Masaryky". 5* za 88% ()

mira007

Co by se stalo kdyby komukoliv ruply nervy z trpkostí všedního dne a neexistovaly by hranice, jak to vyventilovat. Do poloviny filmu hodně zajímavý snímek o kráčejícím magorovi, který problémy řeší velice osobitým způsobem cestou domů, jenže pak se to začne trochu opakovat a ten konec je žánrově spíš krimi než psychologický film, kterým to začne. ()

laepus

Taková pěší roadmovie. A úplně jsem hlavního hrdinu chápal už od začátku - prostě blbej den, všichni mě serou a už toho mám dost. Ty postavičky, které po cestě za manželkou potká, jsou ukázkové typy všech vagabundů a vyžírků, se kterými se člověk může setkat absolutně kdekoli. A je to prostě pech, že je člověk potká během jednoho dne. Robert Duvall je Douglasovi více než důstojným soupeřem a i když se potkají až úplně na závěr (ten mimochodem naprosto přesahuje celý film), vůbec to nevadí - naopak, aspoň se divák čím dál víc těší na jejich nevyhnutelné setkání. ()

Chřástal

Policejní linie je jak z jiného filmu, ne blbého, ale standardně klišovitého, a je zajímavá hlavně nutným nepochopením toho, o co vlastně „D-fensovi“ jde. Tvůrci filmu jako by se naopak zalekli, co stvořili, a proto z Douglasovy postavy nakonec udělali magora ohrožujícího svou rodinu a téměř veškerou nejednoznačnost smetli ze stolu. Do té doby je to ale jiné kakao. Ten „american way of life“ je tu pozorován s takovým šklebem, že to, čím hrdina putuje, když musí opustit svůj vůz, vypadá jako nějaká dystopie. Jeho vzpoura proti absurditě, nespravedlnosti či celkovému sráčství je podtržena tím, že nevypadá jako outsider z podstaty, ale jeho kravata a bílá košile jsou znakem seriózního občana a do té doby fungujícího kolečka ve stroji…kterému ale může jebnout, když je toho už moc. Douglas je famózní. ()

hacho

Vyborny film. Muj typicky den - rano me nekdo vytoci a pak mi kazdy "blbec pres cestu" pridava a uz se to veze :o) ()

jilda

Tak hrdinu tohohle filmu chápu, nic se mu nedaří, rozpadla se mu rodina, uvízne v zácpě a když si jde koupit colu, všechno se to uvolní a on se opravdu pořádně naštve. Nejlepší role Michaela Douglase, takhle to dopadá když se někdo pěkně nas........ Robert Duvall nebyl v roli stárnocího policisty s bláznivou ženou o nic horší. ()

thunnus

Douglas skvělý, ale Duvall nudný. Prendengust mě jako postava nudil, zatímco D-Fense bych chtěl víc. Jinak ale nadprůměr a velké ponaučení z činů tohoto muže. ()

no2

10/10 - „Bílá muž, košile, kravaha…“ Dnes již legendární snímek režiséra Joela Schumachera, který má na svém kontě převážně průměrné filmy. Výjimky – a jednou z nich je i tento film - však potvrzují pravidlo. Schumacher je takový typický americký režisér, i tomuto filmu by se daly vytknout drobné chybičky, ale je tu kvalitní scénář (nezapomenutelných scén i výroků hlavního ´hrdiny´ D-Fense je tu celá řada – např. scéna v restauraci ála McDonald´s („Máme tu kritiku!“), na golfovém hřišti, v Army shopu atd., atd..). Vynikající je Michael Douglas i Robert Duvall, dvě dějové linie nepovažuji za zápor – naopak, chvíle ´oddechu´ mezi D-Fensovým řáděním nejsou na škodu a divák se aspoň již podvědomě ´těší´, co dalšího v příští scéně D-Fens provede. Osobně tento film stále řadím mezi nejzajímavější americké thrillery 90. let. PS: Update 12. 5. 2024 - stále dobré, scény s Douglasem si stále užívám, ale ty s Duvallem nyní možná ještě víc. Tohle je snad nejen životní role Douglase, ale i Duvalla. ()

Emzet

Tak trochu satirický protest proti americké kultuře zároveň dostává úplně jiný význam, pokud se na něj podíváme jako na zdrcující popis událostí, ke kterým dojde v rámci pochopitelného (ovšem neomluvitelného) sobectví, vyvolaného pocitem "že mi lhali". V tom vidím Schumacherův největší přínos - nadávat na "systém" dokáže každý, ovšem narozdíl od takového Klubu rváčů (který je opravdu pouze a jen onou satirou) je Falling Down filmem, který se na revoltujícího nedívá z jeho hlediska, nýbrž z pozice objektivního pozorovatele. Samozřejmě že spousta diváků bude D-Fensovi fandit (scéna ve fastfoodu k tomu vyloženě vybízí), ovšem ten největší zásah film uděluje v posledních minutách, které vybízí k přemýšlení. 90. léta v LA můžou být zdrcující a když sedíte v autě v zácpě, kolem horký letní den, všude kolem límečkáři a hyperdůležití budovatelé kariéry a vás dusí všudypřítomný smog a ještě všudypřítomnější Howard Stern otravující z rádií, snadno si můžete představit, jaké by to asi bylo vyjít ven a na celou společnost se vykašlat. Ovšem pokud to opravdu uděláte, je z vás tedy nakonec drsný antihrdina nebo spíš antizáporák? Falling Down přímou odpověď nenabízí (ačkoliv Schumacher tak trochu dává najevo, kam by se nejspíš přiklonil on), ovšem vzhledem k moderní vlně "antisystémovosti" jej považuju za velice přínosný snímek a rozhodně jeden z nejzajímavějších, kterými nás tento režisér obdařil. A to i díky perfektnímu Michaelu Douglasovi. ()

Brejlil

Chlápek se zblázní a jde domů. Cestou vytrvale hájí svoje práva až do sebezničení. D-fensovy potyčky a jejich stále cyničtější řešení se prolínají s příběhem policisty, který není zrovna hvězda a kvůli hysterické ženě odchází předčasně do důchodu. Přiznám se, že D-fensova story je rozhodně zábavnější (hamburgrárna, golfové hřiště a raketomet na silnici u mně vedou), zatímco příběh policistův mně spíše nudí (i přes přesného R. Duvalla). ()

Kroupa

Neskutečné, jak lze úspornými prostředky vytvořit tak strhující snímek! Michael Douglas podle mě není příliš dobrý herec, jen dokáže (alespoň v devadesátých letech dokázal) vybrat pro svou účast velmi zajímavé mainstreamové kusy. ()

chalp

Tomuto sa hovorí blbý deň :)podľa mňa životný výkon Michaela Douglasa, ktorého si navždy zapamatám ako urádnička ktorý sa rozhodne pre svoju osobnú vendettu voči všetkému a všetkým. ()

laserr

Michael Douglas předvádí skvělý herecký výkon, kdy se opravdu můžeme dohadovat, kdo vlastně je D-Fens. Já ho vidím jako člověka, který je příliš normální na to, aby vydržel žít v neskutečně absurdním kolotoči velkoměsta. Proto se vydává na svoji cestu, kdy ze začátku chce jen domů, ale ke konci už se z něj stává samozvaný anděl pomsty. Nemstí se však společnosti, ani systému, ale obyčejným lidem, kteří jen měli tu smůlu, že jim nedošlo dostatečně v čas, že řvát na TOHOHLE chlápka je zatraceně špatnej nápad. I příběh Prendergasta, jeho šílené ženušky a jeho sympatických kolegů je velmi povedený, ale bohužel filmu chybí stejně povedené zakončení. Takto dobrý film by si zasloužil mnohem lepší konec, nicméně i tak rozhodně stojí za to vydržet až do konce. PS: Kdo si myslí, že D-Fens je psychopat a že něco takového by se nikdy nemohlo stát, je dle mého soudu nemocný člověk, stejně jako doba, která slušného Billa dohnala k tomu všemu. ()

hnkflknk

Nedivím se, že se ten chlápek zbláznil..... Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy viděla. Michaelovi Douglasovi jdou tyhle nechutný role na tělo....:-) ()

Perfo

Tenhle film má neuvěřitelně promarněný potenciál. Skvělý příběh právě zešíleného muže, který podniká cestu "domů" za svou (bývalou) rodinou, který se od baseballky dostane až k bazuce a ničí na co příjde, pokud mu k tomu někdo dá důvod, nebo mu v něčem pro něj obyčejné věci nevyhoví je naprosto zničen pitomou, zbytečnou a nudnou sekvencí s poldou Prendergastem a jeho vrtošivou ženou, co mu furt volá. Vše pak vyvrcholí pitomým rodiným klišé a zabitím toho zlého, tím dobrým, aby jste nemohli s hlavním protagonistou sympatizovat, jelikož D-FENS symbolizuje vztek a osobní vzpouru každého z nás, kterým už všechno začlo jít na nervy. Být více propracovaná linie D-FENSE a více rozebrané jeho šílenství jedná se o naprosto bezkonkurenční film. ()

JM87

Kua, dat tomuhle filmu trošičku jinou tvář, magora, kterej má přesvědčívější argumenty a vynechat pár scén, bylo by to genialní. Tenhle film je pro mnohý dobrej pravděpodobně proto, že se vidí v příběhu hlavního hrdiny. Ani já to nevidím jinak, nervy má člověk jenom jedny a ty mužou rupnout kdykoliv. Jinak Robert Duvall jako klaďas byl samozřejmě dobrej a celou dobu tomu dodával jakýsi napětí... napětí, že se tomu sympatickýmu dědovi něco stane, když teda končí u těch policajtů... film mě bavil, bohužel mohl být lepší. ()

Kratoc

Kdyby Michael Douglas zůstal na úrovni naštvaného řidiče, který si to jde vyřídit s celým světem, tak bych tomu dal ještě o hvězdu více. Bohužel na konci to sklouzne trošku někam jinam a výsledný pocit z toho mám takový, že Douglas zahrál prostě magora, který byl magorem už od začátku, akorát jednoho dne se neudržel. To srazilo celou myšlenku o "slušném" naštvaném občanovi o řád níže. ()

crozet

Samozřejmě bezvadný Michael Douglas, rád ho člověk vidí. A samozřejmě spolehlivý rutinér Schumacher.. Dílo středního dosahu, které je dokladem brilantního řemesla. Logicky utříděný, konzistentně kompozičně sestavený, rytmický a gradující scénář režisér naplňuje beze zbytku, chválu jemu. Je principiálně ocenitelné (a platí to i o Holywoodu), pokud někdo splní úkol na jedničku. Tento Schumacherův úkol, který si po schumacherovsku vybral a se kterým si příkladně poradil, ale považuju za poněkud necharismatický, profesorský a zemitý - JS se omezuje na zfilmování spravedlivého rozhořčení s prvky hospodského rozčilení, toto vše sevřené v klinči strojového scénáře a spolu s telefonními budkami, hráči se smrtí a podobnými epizodkami se zařazuje do šedé zóny filmových dějin. Jeden den v práci nikoliv Williama Fostera ale pana Joela Schumachera, to je pro mne závěr, který si po shlédnutí odnášim.. Samozřejmě nic ale nebrání sednout si k televizi a docela dobře se skoro dvě hodiny pobavit, ano. Film vytáhl hlavně Douglas. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher