Strach je silnější než bolest... Stárnoucí profesor Trojan (K. Höger) je šéfem velké pražské kliniky. Neprožívá právě šťastné období života – má spory se synem (J. Abrhám), v nemocnici kolují nepodložené řeči o jeho vztahu s vrchní sestrou (S. Budínová), z bytu kvůli neshodám vyhodil synovce, o jeho funkci má údajně zájem asistent Dvořáček (Z. Řehoř). Když Trojanovi uhyne kočka, vezme ji profesor do laboratoře na rozbor. Zkoušky potvrdí otravu kyanidem. Večer po Trojanovi někdo vystřelí. Muž od té doby podlehne sebezničující hrůze. A začne podezírat každého ve svém okolí… (Česká televize)

mh.mail

60% — Spíš psychologický film s detektivní zápletkou. Vynikající Höger, který nám servíruje uvěřitelnou přeměnu normálního člověka v paranoika, který si pro každého z lidí, kteří ho obklopují, dokáže vymyslet důvod, proč by se ho chtěli zbavit. Zajímavý film. ()

Untentrauer

Jak nahlížet na své okolí potom, co by se Vás někdo pokusil zavraždit. Bilancování nad životem, tipování podezřelých z okruhu blízkých. Jiná možnost není. Intenzivní hledání důvodů a motivů. To vše nakonec zákonitě dožene člověka k nedůvěře, nevraživosti, vyčerpanosti a duševní nevyrovnanosti. Je to velmi zajímavý námět, jehož hodnotu zvyšuje fakt, že se jednalo o omyl. Člověk sám pak musí být překvapený tím, koho je schopen podezřívat, jaké křivdy a motivaci je schopen vymyslet a přiřknout ostatním. A nakonec, jak se s tím ostatní, které podezříváte srovnají sami? Pochopí vás? Odpustí Vám? Nebo navždy s těmito lidmi smažete vazby, které za ty roky vznikly? ()

MickeyStuma

Psychologický snímek z detektivní zápletkou, kde tradičně předvedl svůj herecký koncert Karel Höger. I tato role dokazuje, že to byl >pan herec<. Zahrál si člověka, jehož averze ke všemu a ke každému je více než příznačná a tak se nelze divit, že jednoho dne odněkud z venku přilítne kulka ze střelné zbraně. Hledání sebe sama a snaha se na svět dívat také z jiné stránky, než jen svým přísným a téměř diktátorským pohledem. To je hlavní motto tohoto počinu. Na svou dobu standart, dnes již bohužel místy značně nudící. Přesto se jedná o dílo, které má co říct a které vynáší i jisté poselství. Být morous v životě prostě nepřináší nic dobrého. ()

Denny

Profesor jedné pražské kliniky je pronásledován vizí, že ho chce někdo zabít. Je to docela nudné, dost se mluví a nic se neděje. ()

Schlierkamp

Českosloveská krimi s nevšedním zaměřením na psychologický vývoj hlavní postavy. Na profesora Trojana (opravdu skvělý K. Höger), až nelidsky necitlivého a zahořklého ředitele pražské kliniky, jsou páchány nebezpečné útoky, jež zpočátku považuje za klukoviny, avšak netrvá dlouho a začne podezírat všechny okolo. Tato postupná přeměna z realisticky uvažujícího profesora na totálně paranoidní trosku je zobrazena velmi působivě a plynule, zatímco kriminalistický příběh je odsunut do pozadí. Stojí za povšimnutí, že hlavního kriminalistu ztvárnil netradičním způsobem J. Hanzlík. Další vedlejší postavy se představily taktéž ve výborném světle, ať už vzpomeneme na M. Růžka, jediného přítele domnělé oběti trestných činů či vždy elegantního J. Abrháma, jež si zahrál despotova syna. Titulní song se mi zpočátku jevil jako dobrý, avšak když se během snímku objevil minimálně třikrát, působil dost ohraně. Kontroverzní režisér J. Sequens zkrátka uměl točit vynikající kriminálky a tato je významná zejména svým perfektním psychologickým rozborem oběti. ()

Drom

- ...a vrahem je zahradník! - Ano, ano, je to další bod pro Černobílý tým v bratrovražedném souboji s Barevnými. Cenu z dnešního floutkovství si odnáší výrostek Vízner, sysel Abrahám a fízl Hanzlík... - I když ten, sluší se poznamenat, se ale nakonec dal do kupy. - Holt policejní ornung. Převeliká škoda, že do dnešního utkání nasadil trenér Sequens jen televizní kameru, ač přišel s nevšední taktikou... - I když střih byl chvílemi i na mě snad až příliš splašený, he he - ...a opravdu skvělou hereckou dorážkou. - Čemuž Barevní z 80. let nemohli konkurovat... - V dnešním zápase se také, a řekl bych možná překvapivě, velmi málo agitovalo. Černobílí si tak nepřinesli do klání žádné body navíc. A i přes to... - Možná právě proto! - Ano, ano, možná, v každém případě je to opět suverénní vítězství Černobílého týmu zde v KrimiAréně a zasloužený bod do tabulky, kde si zatím udržují vedoucí pozici. - Nyní se již loučíme a přepojujeme zpět do studia... ()

MELODY

Výborný psycho/krimi film. Uvěřitelná postupující paranoia hlavního hrdiny vyúsťující v logicky hysterické (byť nepříjemné) výstupy neprávem podezíraných postav z nejbližšího okolí. Mistrovský kousek, řekla bych. ()

Ceberus

Zkusil jsem to, ale prostě to není můj šálek kávy. Film před rokem 1980, černobílý a navíc český... těmto parametrům se snažím obvykle u filmů vyhýbat a tento snímek mi zpětně potvrzuje, že na tyhle typy prostě nejsem ten správný člověk. Nezáživná černobílá barva, prakticky statické kamery, jejich případný pohyb velmi nestabilní, akce žádná, samá monotónní konverzace každodenního života, nijak zvlášť vyprofilované postavy... prostě všechny typické neduhy starých filmů v jednom. Někomu se tyhle dobové snímky mohou klidně líbit, já k nim však nepatřím. ()

cyright

Bez Hogera by nebylo o co stát, ale ani on to nezachrání. Ačkoliv po většinu filmu vyvolává dojem, že zachrání. Ale nezachrání. Naopak v druhé půli podprůměrný film svým vycizelovaným herectvím spíše ještě pohřbí. Motiv filmu zajímavý, ale špatně až otravně zpracovaný. ()

maoc

Detektivka to zrovna moc není, což mohlo někoho nakrknout. Brejchová mi tam příjde divná, Hanzlík má tupé dialogy, takže nemá jak excelovat a ústřední píseň je nadužitá, už spíš odpuzuje. Tolik k záporům. Klady? Slušné psycho a vynikající Höger. ()

ostravak30

Více než kriminálka jde o psychologický profil muže, který postupně nabyde dojmu, že jej všichni nenávidí. A tento pocit se stupňuje. Právě to mě na filmu bavilo nejvíc. Jak se Trojan pomalu stával nervózním a strachem ovládaným člověkem, který ve svém okolí podezírá každého. Co dokáže s člověkem udělat strach a podezíravost tenhle film dokáže spolehlivě. A hlavně Karel Höger zahrál dobře, já ho mám jako herce rád. Možná kapánek přetažená stopáž, ale jinak velmi spolehlivý film od autora takových klenotů jako byl rada Vacátko v seriálu Hříšní lidé města pražského a následných filmů. ()

pOne

Film jsem vůbec nevnímal jako krimi nebo detektivku. Spíše jako psychologické drama. Karel Hőger, myslím, ztvárnil osobu profesora Trojana výborně. Docela slušně byla vytvořena atmosféra (mj. díky hudbě - tím nemyslím ústřední píseň). Nedokážu si tento film představit v barvě. Černobílá mu vyloženě sedí. ()