Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Korbitch

Asi nejlepší záporák, kterýho kdy Harry naháněl. Sám jsem měl neskutečnou chuť tomu parchantovi vykopat mozek z hlavy svýma Gladiatorama!!! ()

mysiak

Klasika čo nestárne....podmanivá hudba, výborný Clint Eastwood...no proste kvalitná "kultovka", ktorú treba vidieť....a Clint Eastwood je neskutočne cool... ()

kobejn

K znovu podívání se na Harryho mě postrčily Tarantinovy spekulace, já si ten film pamatoval jako takovou celkem tuctovou kriminálku, kde Eastwood byl sice skvělej, ale ten psychopat mi přišel směšnej. Po dnešním zhlédnutí zvedám na pět, páč mi to najednou přišlo dokonalý. Nechápu, že to ve svý době kritizovali a Herryho nazývali fašistickým. Ve srovnání s dnešními filmy a dnešní dobou a násilím všude mi příde Harry dokonce jako velkej a krotkej lidumil. Eastwoodovi ta role fakt sedla a i ten psychouš byl dobře zahranej. Nyní tak uznávám, že jde o právem kultovní a přelomový snímek svýho žánru jako třeba Přání smrti nebo Francouzská spojka. ()

Riddick77

Prototyp drsného, nevybíravého policisty, který vidí spravedlnost prakticky pouze ve dvou extrémech a stejně je tomu tak přizpůsobeno i jeho měřítko trestů. Docela zdařilá kriminálka z počátku 80tých let, kdy o takové drsňáky ještě byla nouze a všude se hrálo spíše na notu hodný a citlivý policista, který ctí dobré mravy. Tohle je ovšem o mnoho zábavnější, zvláště když v hlavní roli exceltuje Clint "nevím kolik mám v bouchačce nábojů" Eastwood. Kvalitní filmařina. 9/10 ()

Laxik

Jo, jo, kvalitní filmařina ze starý školy, záporák, kterej sice není génius, ale není ani blbej, je to magor ale zároveň má světlý chvíle, no a samozřejmě drsnej Clint. To jsou hlavní klady a lákadla tohohle filmu. A co, že je to docela naivní. Má to totiž styl. Ale ne ten dnešní více či méně stylovej styl, ale nekompromisní a obhroublej styl sedmdesátek. Díky za něj. ()

jondzavid

Nebyť dobre obsadeného Clinta Eastwooda (ktorý opäť potvrdzuje, že niekedy stačí, keď ´´iba´´ je a nemusí sa snažiť o nejaké výrazné herectvo - proste charizma je charizma a Clintovi životom ošľahaného policajta zhltnem aj s navijakom). Plusom je aj drsný štýl, zato hlavný záporák už v súčasnej dobe nepôsobí zrovna originálnym dojmom, ale v rámci 70-tych rokov sa to dá tolerovať. Takže celkovo kvalitná krimi starej školy s priemerným príbehom a schopnou dávkou akcie (trebárs scenárista (i) Smrtonostnej pasce 3 vedia, kde kradli), ktorá je ušitá priamo na telo Clintovi Eastwoodovi, ktorý do svojej flegmatickej zbierky (ala Leoneove westerny) pridal ďaľší silný charakter. ()

Freemind

V rámci žánru nedostižný vzor - a myslím si, že takový David Fincher musí znát každý záběr celé Harryho série nazpaměť. Skvostná hudba, dlouhé švenky kamery a kreativní úhly záběrů, krásná gradace příběhu, skvěla napsané postavy, špína, syrovost a opravdovost. Kde se dnes tohle všechno ztratilo, přátelé? ()

zipper111

Až na nějaké nejasnosti v příběhu (lehce naivní, ale má docela grády) se mi Dirty Harry vskutku líbil. Eastwood hraje přesvědčivě, má charizma a se zločinci se umí vypořádat se zručností sobě vlastní, aneb: Magnum 0.44 :) ()

SarumanKo

"Well, when an adult male is chasing a female with intent to commit rape, I shoot the bastard. That's my policy." Kultovka, ktorú by pomenovanie "tradičná žánrovka" mierne urážalo, hoci Drsný Harry proporčne zodpovedá práve tomuto označeniu. Ak si však uvedomím, že je to práve nekompromisný policajt Clinta Eastwooda, drsnými hláškami reflektujúci skazenosť americkej spoločnosti, ktorý tie žánrové proporcie s príchodom 70. rokov definoval, nemôžem filmu vyčítať konvenčnosť. Práve naopak, originálny nie je len obsah filmu, ale aj jeho formálne spracovanie - niektoré scény sú nasnímané takmer priekopnícky. Kazí to len nepresvedčivý záporák. (8/10) ()

kaylin

Čekáte akční film a dostanete něco naprosto jiného. Don Siegel tohle natočil tak skvěle, že nejste strženi epičností jednotlivých scén, ale jednoduše tím, jak je všechno rozvrženo a jak nesmírně realistické to celé je. Clint Eastwood je neskutečný borec a skvěle se na něj dívá. Tohle je polda, kterého chcete mít ve sboru, protože on si poradí i v těch nejhorších situacích. ()

Kaluž

Když vezmete v potaz, že tady hlavního záporáka hraje hnusnější dvojče Cameron Diaz, je to vcelku úlet. A hudba je šmrncovní. ()

Maq

Vypadá to, že přece jen ne ve všech ohledech jsme hloupější a hloupější; vyzráváme v oboru hloupých akčních filmů. Zápletka tohoto díla je tak děravá a naivní, že dnes by nepochybně spadala do béčkové kategorie. Před čtyřiceti lety na ni Hollywood nasadil špičkové síly. --- Eh, možná jsem se s tím vyzráváním unáhlil. Když se dívám na zdejší hodnocení… ()

italka63

Tenhle film s mladým Clintem s dlouhýma nohama a drsnějšími způsoby, coby inspektora Harryho Callahana, jsem viděla asi pětkrát. A když ho budou dávat pošestý, ráda zkouknu zase. Ani chvilku jsem se nenudila a přiblížení americké realitě bylo asi hodně věrné. Taková super krimi.-) ()

MATADOR

Nápaditý kriminální filmík. Harry Callahan a jeho Magnum 44. (ten známej kanón) to je zkrátka něco a Clint Eastwood podává výkon, který umí báječně. Nekompromisní polda se "smyslem pro humor". Atmosféra je přímo parádní a hlavní záporák, kterej je pořádnej psychouš, no lahoda pohledět. PS: asi takhle by se mělo zacházet s psychoušema u nás. ()

decouble

Když se člověk mrkne na o cca 15 let novější film Cobra se Stallonem, se kterým má Drsný Harry ideologicky a dějově spoustu podobných znaků, tak si říká, do čeho se to hollywoodský drsňáctví převtělilo? Jasně, i starší Harry je pořád černobílej konzervativní pohled na svět, kde liberální zákony a lidský práva zabránily poldům dělat jejich práci správně a dokud se pořádně nebouchne do stolu a člověk nevezme bouchačku do ruky, tak se nic nevyřeší. Je to na hraně karikatury, ale na rozdíl právě od Kobry je to konzistentní, zemitý a nesklouzává to do nechtěně směšný pózy. 7/10. ()

Duotone28

Clint Eastwood je král. Ďaleký západ mu sedí na 110%, ale aj v skutočnom svete dokáže zahrat nadpriemer, a jeho výkon aj tu sa dá kludne odhadnúť na slušných 100 percentuálnych číseliek. Tu už chýba k tomu magnumu len kvalitný doutník... ()

salalala

"Do I feel lucky? Well, do ya, punk?" Neskutečná a hlavně nekompromisní a politicky nekorektní kriminálka s famózním hrdinou (uznávám, že tady jsem neobjektivní). Způsob, jakým Eastwood zamete se zločinci, je moc a moc fajn i po letech a člověk si jen říká, že by to nějakého takového Callahana chtělo pořád :) On i ten Škorpion Robinson je velmi dobrý a důstojný protihráč, ale na Harryho zkrátka nemá. I po té době to funguje a pořád se na to hezky kouká. Neuvěřitelné hlášky a takřka geniální Eastwood, kterému věřím úplně všechno. Fakt bych si s ním nechtěl moc zahrávat. Siegel to natočil svižně, sem tam si pomohl dobrou kamerou a tak nějak to odsýpá. Jen uprostřed filmu to tak nějak stagnuje a nikam se to moc nehýbe, jinak ale parádní záležitost, kterou mám moc rád. 80% ()

togaf

Inspektor Callahan je opravdový drsňák, proto ani film nemůže být jiný. Není tu žádný tvrdý, ale spravedlivý polda, který po zdárném vyřešení případu a záchraně rukojmých odkráčí do západu slunce. Harry se brodí špínou a konflikty řeší tak jak jeho protivník - pěstmi a pistolí. Případ sice vyřeší, ale žádný happy end to není. Dnešní akční thrillery by si měli (mimo jiné) vzít příklad i ze stopáže - není třeba dvou a půl hodin k navození drsné atmosféry. ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)