Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Anderton

Nie len New York, Los Angeles a Chicago sú prehnité mestá s nekonečným zločinom a korupciou, ktorú sa snažia odbúrávať naivní drsní policajti. Medzi ne patrí aj neprekvapivo San Francisco, kde by tieto neduhy mal najradšej pod palcom jeden z najdrsnejších strážcov zákona, Drsný Harry Callahan. Robota je to vskutku špinavá a nie vždy sa podarí dolapiť zloduchov ešte predtým, ako spáchajú ďalší ohavný zločin. Ja mu v tej práci držím palce a nechcem vedieť, čo by jeho prítmnosť urobila s bratislavským podsvetím. ()

Frajer42

Abych pravdu děl, tak jsem čekal, že Harry bude o malý kousek drsnější, jak ostatně slibuje název. Nicméně, rád jsem si doplnil filmové vzdělání i z toho akčního soudku. Je mi záhadou, jak se snímku dařilo, že po léta letoucí unikal mé pozornosti. Celkově se mi dílo docela zamlouvalo. Není náhodou, že mám Clinta v oblíbených. Je to skoro takový frajer jako já. Mladého jsem ho viděl hrát snad pouze v několika westernech. Tohle tedy byla příjemná změna. Děj je vážně pěkný a hlášky mají grády. Trošku tomu všemu ubírá na kráse nudný záporák. Celkově bych to viděl kolem těch tří hvězd. Snímek je lehce nostalgicky přeceňovaný, ale špatné to určitě nebylo. ()

Kothy

Clint Eastwood ve vrcholné formě. Tato role mu skutečně sedla, protože jeho Harry je vážně drsný. S žádným padouchem se nepáře. Když v San Franciscu začne řádit nový vrah, dělá vše pro to, aby ho dopadl. Nemá to ale vůbec jednoduché. Tento vrah je totiž mazaný a dost nelítostný. Kdo nakonec vyhraje tento krutý souboj? "Vážně chceš umřít?!" ()

AllShallFall

Clint Eastwood jako Harry Callahan se zapsal do síně legend. Typické Eastwoodovo prvky jsou sarkastický humor a kuráž. Už jen kvůli těmto dvoum věcem Drsného Harryho zbožňuji. Tento film má vše potřebné k divákovo potěšení. Napětí, akce a Clinta Eastwooda. ()

swamp

Tato klasika s Clintem Eastwoodem je zkrátka drsná.. nebo aspoň kdysi byla. V novém tisíciletí už sice ztratila svůj největší glanc, ale přesto zůstává kultem. "I know what you're thinking. 'Did he fire six shots or only five?' Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' 'Well, do ya, punk?'" ()

nascendi

Prečítal som si niektoré z obdivných ód na Clinta Eastwooda a jeho Magnum. Je možné, že týmto filmom začala nejaká nová epocha filmových detektívok. Je možné, že vo svojej dobe film vyvolal nielen búrku nadšenia, ale i nevôle. Ja mám ale problém s tým, že som film dopozeral pred chvíľou a nie v dobe jeho nakrútenia, keď začínal tú epochu. A dnes ma už neohúril ani Eastwood, ani Magnum, ani neúspešný samovrah, ani zakopaná obeť, ani politicky korektný starosta, s prokurátorom a sudcom, ani nič iné. Videl som to už toľkokrát. Že v tomto filme to bolo prvýkrát? No dobre, ale to je problém filmových historikov. Sú však obdobia, keď moja náročnosť poklesne a Harry aj s jeho Magnumom dostanú málo zaslúženú hviezdičku navyše. ()

PetrPan

Morálně bezúhonná glorifikace násilí na hajzlech. Navíc se skutečným hrdinou, kterého nelze jen tak následovat, patrně by vám chyběly koule. Přidám-li si k tomu zjevnou nadsázku vyjádřenou kopcem nesmrtelných hlášek nenapodobitelně procezených skrze vynikající chrup páně Clinta, jak asi můžu hodnotit? ()

WANDRWALL

Podle čeho se pozná drsný muž? Podle tvrdých metod, slovníku či činů, ke kterým mají ostatní daleko? Ve městě řádí odstřelovač, narušuje tím pádem poklidný život obyvatel. Odstřelovač by si dal i říct, aby nestřílel, ale chce za to maličkost - milion dolarů. Starosta města má obavu, že kdyby mu ho vyplatil, byl by to precedens. Policii se do takového případu nechce, a tak šahá po takovém muži, který by si s odstřelovačem poradil a znovu ve městě nastolil klid a odradil ostatní žadatele o milion dolarů. Výběr takového muže není široký. Do akce jde poručík DIRTY HARRY. NA DIRTY HARRYMU je pěkné, že nechce milion dolarů a spokojí se s částkou velice nízkou. To se líbí starostovi i policii. DIRTY HARRY by nejraději pracoval sám, ale to se nelíbí policejnímu veliteli, takže mu přišoupne do jeho práce parťáka. To DIRTY HARRY není rád, protože nesnáší, když ho někdo brzdí při jeho práci. Dochází mezi nimi tedy ke konfliktům, které ale vedou k dosažení cíle, takže nakonec i DRSNÝ HARRY je rád, že měl parťáka, který mu v některých okamžicích trochu pomohl. HARRY je sice DIRTY, ale dovede - po svém - pochválit i dobrou práci parťáka a uzná, že ve dvou se jim to lépe na Škorpiona táhlo. ()

Willy Kufalt

Harry byl opravdu drsný a nesmlouvavý, ale to je asi tak všechno. Po čase jsem dostal chuť doplnit si vzdělání, podívat se na klasiku, která mně dosud míjela, a opět jsem naletěl na vysoká hodnocení a oslavné ódy s nimi spojené. Příliš nechápu, proč mohl někdo tohle primitivní akční béčko zařadit do žebříčku TOP neo-noirů vedle takových filmů jako Francouzská spojka či Serpico.. ale to raději ponechám stranou směrem k odborníkům, stejně jako ideologický podtext. Pro mne Drsný Harry postrádal jakoukoliv atmosféru, navzdory tomu, že se to odehrávalo často v noci. Nevnímal jsem bohužel ani spoločensko-kritický rozměr, o kterém tu v komentářích píše poměrně dost lidí, vnímal jsem jen 102 minut prvoplánového akčního filmu (svým příběhem i pojetím vlastně zaměnitelného s hromadou dalších), který měl průměrný scénář, nebavil mne a nenašel jsem v něm mezi výraznými postavami alespoň jednu zajímavou. Nepobral jsem moc ani tu násilně vloženou náboženskou symboliku s betonovým křížem či svítícím nápisem Jesus, přijde mi to stejná účelová senzace jako všechny ty akční scény plné extrémů, vrcholící v dávno předvídatelný závěr. Pro mne osobně žádný přínos, žádné kladné emoce, nadchnutí ani zábava. Měl jsem to problém dosledovat do konce a normálně se teď bojím podívat na další filmy Clinta Eastwooda, byť se mi třeba jeho Nesmířitelní líbili naopak hodně... ()

Claw

Tohle je prostě jasná kultovní klasika... Při sledování filmu jsem si uvědomil, kolik akčních filmů z něj po dalších 50 let čerpá nápady a opakuje myšlenky... Všechny ty "Smrtonosné zbraně", "Smrtonosné pasti", "Bláznivé střely" atd... "Dirty Harry" ovšem nabízí jako film obrovský "prostor" a děj pro zábavu, obsahuje tolik témat, perliček z různých "sub-sub-subžánrů"... Nesoustředí se striktně na jednu dějovou linku, ale plynule přechází z jedné části do druhé. Dlouhá stopáž je zde vyloženě výhodou. A jako celek je to obrovská zábava, která podle mého názoru ovlivnila "akční svět" více než drtivá většina podobných ("příbuzných") kultovních klasik a v podstatě můžu zmínit i kulturu obecně či třeba videoherní trh (GTA...) apod... Film od začátku svým dokonalým zpracováním, špičkovými i když decentními hereckými výkony dává divákovi pocit obrovské svobody hlavního hrdiny, který jezdí a běhá po obrovském San Franciscu a prožívá různá dobrodružství. Tento film se prostě povedl, je to průkopnický klenot a nejedná se o žádný levně vypadající grindhouse... Opravdu špičkově provedená práce ve všech ohledech, tomuto filmu nejde nedát plný počet právě ve vztahu k jeho úctyhodnému věku... /90% + FILM ROKU/ ()

Rocky62

Spolupráce Dona Siegela s Eastwoodem nemůže dopadnout špatně a Dirty Harry je toho zářným příkladem. Tohle je můj šálek čaje, skvěle vykreslený charakter hlavní postavy, legendární hlášky, napětí a prvotřídní akce. Tohle je jedna z Clintových parket, na které mu jde tanec perfektně. ()

Bachy

Muška mu zůstala stále perfektní, stejně tak i drsný výraz. Ale samozřejmě - Leoneho westernovky to nejsou. Trošku zatlačit na atmosféře by neuškodilo. Typ filmu, kdy kolem jednoho charismáče postavíte vše okolo a pokud je ten jeden vyvolený opravdu dobrý... bohatě to stačí. A pak je to možná"jen" dobrá kriminálka s dokonalým Clintem. Co zůstane v paměti? Callahan čekající na autobus, sebevražedník, stadion. Není toho málo. ()

Tommy987

"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?" 9 / 10 ()

Chrustyn

"Powesternová" detektivní klasika s Clintem Eastwoodem, jako poldou, který se s ničím nepáře a psychopatem připomínajícím legendárního Zodiaca. ()

SeBig

Párádní detektivka u který když Harry Callahan vystřelil z toho svího kanonu tak jsem stříkal do kalhot!!! Příběh napínavej jak svině drsnej inspektor honí psychopatickýho skurvysyna celej film je drsnej a hlavně Clint filmy snim mě prostě baví a na to že je to z roku sedmdesát je to kurva našlapaný! ()

klerik

Tvári sa to ako archetypálna americká klasika, ale je to dosť prostoduché aj pri zohľadnení doby vzniku. Príbehov typu magor vs. policajt je kopa (POLICAJT ZO SAN FRANCISCA, RICOCHET, MYS HRÔZY) a Harry má viac neduhov sedemdesiatych rokov (napr. bláznivé strieľanie bez mierenia) než dravosti svojich deväťdesiatkových nasledovníkov... ()

LaciLC

Legendérne krimi s drsňákom Clintom Eastwoodom alias Harrym, ktorá sa o pár rokov dočkala mnohých viac či menej vydarených voľných pokračovaní. Drsný Harry je však z nich film určite najvydarenejší, aspoň čo sa týka tej zaujímavej atmosféry. Mimochodom Harry Callahan je jeden z mojich obľúbených filmových drsňákov. ()

korbitch22

naprostá klasika,nikdy se zničím nepárající drsný harry,kterému nedělá žádný problém střelit utíkajícího hajzla pěkně do zad.poslat do prdele pár špatných nadřízených,přijít klasicky o parťáka,opovrhnout novináři a utoho si postřílet každýho parchanta ve městě. ()

classic

Megahviezda Clint Eastwood vo svojej najuznávanejšej úlohe inšpektora Harryho Callahana,ktorý ide po krku vyšinutému psychopatovi Scorpiovi,ktorý obyvateľov San Francisca udáva do pozície ovečiek,do ktorých si bača len tak strieľa... Andrew Robinson v úlohe Scorpia je extrémne presvedčivý,že to nie je normálne,Clint Eastwood v úlohe nekompromisného policajta s množstvom hlášok,štýlu,cynizmu,nadšenia,odhodlania zničiť všetko,čo mu bude stáť v ceste.Film,ktorý sa neštíti násilia,brutality v šate,ktorý Don Siegel dokáže sprostredkovať formou,ktorá za vryje pod kožu. Prvý a jediný film z dielne Harryho Callahana,ktorý uznávam,pokračovania už nie sú také vzrušujúce ako originál,ktorý inšpiroval budúce akčné hviezdy... Aby som nezabudol,český dabing s pánom Ladislavom Županičom má ten správny nádych,že sa môže zdať lepší ako originál hlas. ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)