Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

curunir

Spracovanie slávnej legendy z pohľadu človeka 20. storočia. ,,Excalibur" sa dá považovať za vrcholné dielo Boormanovej tvorby a ako adaptácia legendy o kráľovi Artušovi zostáva dlhodobo neprekonanou. Film som prvý krát videl v útlom veku asi šiestich rokov a doteraz si dobre pamätám ako veľmi mi bolo ľúto Artuša v závere. Nominácia na Oscara za kameru je oprávnená a podľa mňa ide o jeden z najlepšie nasnímaných filmov vôbec. Rovnako mal byť aspoň nominovaný aj samotný Boorman za najlepšiu réžiu. Snímka je vyšperkovaná po posledného detailu a hudba je jednoducho skvelá. O Fortuna z Orffovej Carminy Burany je pre bojové scény ako stvorená! Z legendy sa stala (filmová) legenda. ()

Krt.Ek

Zvláštní, zvláštní, zvláštní. A ještě jednou, zvláštní, zvláštní, zvláštní. Vezmu-li v potaz Davídkův vztah k fantasy, totiž to, že u něj uslintává; a to častěji než obyčejně, ale to sem nepatří, o tom si promluvíme jednou s doktorem z očí do očí, jako chlap s... jako chlap s... no s... se mnou; je s podivem, že ho Artušsko-Merlinsko-Lancelotský epos nudil, hojně se v něm neorientoval a vlastně o to ani nestál. Stát se to samozřejmě může, tedy to, že se dostaví pocit, že ztrácíte čas, že jste dvě hodiny a dvacet minut života doslova a do písmene promrdali, pardon, promrhali... ale tady?! Koukněme na procentní ohodnocení, na ty ceny a nominace. No nic, já, ano já a Davídek jedno jsme, se spíše nudil, než abych se bavil a chci, abyste to věděli. Ale zase, zase... zase ta Carmina Burana, to je hudba, pánové... 50% ()

NinonL

Konečně jsem se dozvěděla, jak to s rytíři u kulatého stolu bylo doopravdy. Film se skvělou výpravou. Film plný kouzel, čarodějů a úkladů. Film o anglické historii opředené bájemi. Každý by měl vidět. ()

Wysch

Věrné a sugestivní ztvárnění artušovské legendy, které hyzdí jen historická nepřesnost v podobě brnění (ta mě fakt iritovala). Podmanivá vizualizace a skvělý hudební doprovod jsou pak společně s umnou kamerou a dobrými hereckými výkony jen malinkou třešinkou na dortu... 90% Stydím se, ale [viděno jako DVDrip] ()

_Moon_

Excalibur má nenapodobitelnou atmosféru magického a temného středověku. Přispívá k tomu i syrovost a brutalita bojových scén podpořená hudbou velikánů klasiky jako je Richard Wagner nebo Carl Orff. Velmi důležitou roli hrají též kouzla a iluze. Mystika je se středověkem pevně spjata a Excalibur toto plně respektuje. Film je tak více než důstojné podání tradičního příběhu. ()

fragre

Někdy v roce 1984 či 1985, kdy jsem bránil hranici Míru a Socialismu v Písku, to byl silný zážitek. Film mi připadá silnější spíše v obrazech (a hudebním doprovodu) než v ději. Ani by mi nevadilo, že rytíří z 5. a či 6. století jsou navléknuti do zbroje inspirované až stoletím patnáctým (nakonec sir Thomas Malory svou Artušovu smrt v tomto století psal), takový ahistorismus byl středověku vlastní. Ale proč se všechny ty pancíře blýskají jak čerstvě sidolem vypulírované. Scéna z poslední bitvy s bojištěm pokrytým vrstvou padlých v blyštivé zbroji zacákané krví vypadá spíše jak výbuch v konzervárně, než jako pohled na trudné pole Smrti. ()

Macejko

"Keď nevieš, jebni tam Carminu Buranu." Takmer dvojapolhodinový zlepenec tu väčších, tu menších útržkov artušovskej legendy a zároveň obrovský nátlak na moju nervovú sústavu a na to, čo som schopný ako divák vydržať. Emocionálne spojenie s filmom (alebo aspoň mierna zainteresovanosť) prakticky neexistuje, pretože všetky postavy do jednej sa nesprávajú ako normálne uvažujúci ľudia z mäsa a kostí, ktorých motivácie a konanie by sme mali chápať, ale takmer ako nejakí lyrickí mimozemštania, čo sú na dôvažok ešte neuveriteľne otrasne zahraní (spomienku na hnusné kvíkanie Merlina a Artuša neprebije ani Helen Mirren, ako jediná solídne hrajúca). John Boorman potom ukážkovo zlyháva v každej scéne, ktorá by mala byť napínavá, romantická, alebo nedajbože ikonická. Trebárs taký súboj Artuša s Lancelotom sa v jeho podaní mení na smrtonosnú nudu, kde do seba dvaja mamrdi štuchajú mečíkmi bez akéhokoľvek hudobného podkladu, a keď už má prísť rad na niečo veľkolepejšie, tak sa režisér jednoducho vytasí s majsterštykom Carla Orffa a povie si "Ok, to by sme mali". No to teda nemali. Žiadna vyhrotenosť, žiadne zimomriavky, žiadna gradácia, proste nič. Len úmorne dlhé potácanie sa prehliadkou írskych lesov a ako riť sa blyštiacich brnení, ktoré cíti príšernú potrebu hrať sa na hardcore krvavý epos. Kozy, krv a vylúpnuté oči pritom vrelo vítam. Keď ale samotný scenár pôsobí ako chabá rozprávka, táto rádoby "dospelosť" ho nezachráni. ()

kaylin

Pro mě tohle není ultimátní verze artušovské legendy, ale docela se jí blíží. Nějak si nemůžu pomoct, já jsem měl vždycky raději tuhle legendu s větším množstvím fantastických prvků. Nějak mi k tomu prostě sedí. A asi méně boha, ale tak je jasné, že to bude ke svatému grálu prostě patřit. Po letech stále výborné. ()

Tony.cs

Příšerný brnění, nemotorné souboje, divadelní monology a ostatně i herectví, ale úžasná legenda. S věkem ovšem o malinko přišla. ()

slunicko2

Nudil jsem se v kině Alfa v Praze v roce 1982 a nyní znovu u televize. 1) Deklamativní ilustrace jedné z verzí artušovských legend je navzdory zajímavému vizuálu a hudbě nudná a popisná. Looking at the cake is like looking at the future, until you've tasted it what do you really know? And then, of course, it's too late. 2) Zaujali mě 21letý Robert Addie (Morganin syn Mordred), 35letý Nicholas Clay (Lancelot), 26letý Paul Geoffrey (Lancelotův sluha Perceval) - I can't give up hope, Lancelot. It's all I have. 3) Zajímavý koment: monolog*****. Výstižný koment: antragus**. ()

Sigurd

Legendární zpracování artušovského mýtu stále nenašlo svého přemožitele. Žádný Král Artuš a nebo o třídu lepší Mlhy Avalonu na něj prostě nemají. Čím to je? Herci, nikterak známí, hrají dobře a zvlášť vyčnívá skvělý Nicol Williamson jako Merlin. Kostýmy a výprava může být pro někoho kamenem úrazu. Tvůrci se netají tím, že nejvíce inspirací brali ze středověkého románu Thomase Maloryho (Morte d’Arthur). Rytíři v plných plátových zbrojích, nespočet hradů a vůbec odívání z pozdního středověku, jev zcela typický pro díla z doby T.M.: Přizpůsobování historických událostí do časů své vlastní doby. Avšak kdo nehledá dokument, ale nádherné ztvárnění legendy, rád překousne tyto nesrovnalosti. Další možnou slabinou tohoto opusu je jeho délka a jistá epizodnost. Pro normálního diváka určitý zádrhel, ale příznivec fantasy obřím soustem určitě nepohrdne. Odměnou mu bude spousta nezapomenutelných scén. Uther milující se v plné zbroji, příchod Percifala ke stromu „života“, závěrečný souboj Artuše s Mordredem, atd. Zvláštní kapitolu by si zasloužil hudební doprovod. Trevor Jones využil motivů z děl Richarda Wagnera a Carla Orffa a zkomponoval hudbu, která nemá ve světovém filmu obdoby. Zkrátka, Excalibur je nekorunovaným králem artušovských adaptací. ()

Damiel

91 % - Toto je správný Král Artuš. Když jsem ho coby dítě poměrně útlého věku uviděl poprvé, málem mi vypadly oči z důlků. A nic, co se snažilo z excaliburovské tematiky později něco vytěžit, se tomuhle kousku nemůže vyrovnat. ()

stration

Pro mě nejlepší zpracování legendy o Excaliburu, Merlinovi, rytířích kulatého stolu... Krvavé, tajemné, nekompromisní s perfektně vybranou hudbou, hlavně Carmina Burana geniálního Carl Orffa. ()

džanik

Jasně, 80ky z toho čiší na sto honů, ale o to nejde. Vadí mi celková hutnost a spád děje (kteréžto zde většina vyzdvihuje), snaha vecpat do filmu snad všechny artušovské legendy. Neškodily by větší přestávky a koncentrace jen na "něco". I tak silné 3 hvězdy. ()

Derek

geniálny fantasy film. jeden z mála filmov s autentickou brutálnou atmosférou stredoveku. rytieri sú po boji unavení a špinaví, čo u iných filmoch tak často nevidíme. film do magických výšin zdvíha vynikajúca hudba carla orffa. dosť silný filmový zážitok na ktorý len tak ľahko nezabudnete. ()

Thewho18

Ač se to možná na první pohled nezdá, Excalibur není jen o nablýskaných zbrojích, magii a rytířských bitvách. Pozorný divák najde spoustu hlubokých poselství... Mimořádně vyvedená záležitost po všech stránkách. ()

FilmFan24

Asi nejlepší ztvárnění legendy o králi Artušovi...A v našich kinech to byl tenkrát obrovský zážitek daný i tím, že prakticky to byl tenkrát na dlouhou dobu jediný film podobného ražení! ()

Vědma

"Je prokletím lidí, že tolik zapomínají". No ano, je to jejich prokletím i jejich spásou. Já také zapomínám, ale bůhví proč na tenhle film jsem nezapomněla nikdy. Na jeho atmosféru, herce a hudbu. Teď po letech jsem se bála zklamání, ale nedostavilo se. Film není dokonalý, ale je překrásný. Jestli ho ještě někdy budu mít příležitost vidět, vím jistě, že se na něj budu zase dívat s úctou a obdivem. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)