1941

• USA 1941

Bláznivý komediální velkofilm režiséra Stevena Spielberga byl nominován na tři Ceny Akademie. Okázalé a efektní scény společně s herci světové extratřídy jsou hlavními přednostmi snímku, který se odehrává v Los Angeles jen několik dní po útoku na Pearl Harbor, kdy strach z japonské invaze uvrhl město do stavu Pandemonia – totálního chaosu. Změť zmatených postav pobíhá po Hollywoodu – rozčilení vojáci, horliví obchodníci, uplakané dívky i hádaví nacisté – a všichni dohromady tvoří sladký nákyp plný vtipu, ve kterém si navíc Spielberg dovolil zparodovat i úvodní záběry ze svého vlastního filmu Čelisti. (Magic Box)

Mylouch

Sled více či méně žánrově zvládnutých crazy scén, které ne vždy mají správné gradační proporce samy o sobě i ve vztahu k celku, přesto napovídají svým komediálním následovnicím. K velké historii neuctivé zpracování mezníku amerických dějin se Stevenovou velkou režijní jistotou, širokoúhlá Frakerova nádhera, jako celek asi slabší 3* ()

Courtemanche

,,Susan Backlinie a plavání,, -to se povedlo geniálně. Ale to bavím o prvních záběrech, zbytek je o ničem. Jednak ne moc kvalitní humor (spíše A la Mel Brooks) , plus Spielberg vlezl do něčeho co není jeho parketa. 2,5/5 ()

filmmovier

Je to tak, 1941 je nejslabší Spielbergův film, k němuž se buď už nevrátím vůbec, a nebo naopak úmyslně ano, abych si ho buď víc vychutnal a hodnocení navýšil, a nebo si to mé současné potvrdil. Nápad je geniální a za všechny prachy. Bohužel ty úplně nejlepší zdejší figurky (německy hovořící Christopher Lee a japonsky mluvící Toshiro Mifune v ponorce a letec Johna Belushiho) tu mají méně prostoru, než by si zasloužily. Jako celek bohužel film moc nefunguje, což není ani náhodou vinou Spielbergovy režie, ale spíše nezvládnutého scénáře, což od takových jmen zamrzí dvojnásob. Většina postav není příliš sympatických a vůbec mě nezaujal ani děj, ačkoliv ulítlý závěr už byl docela fajn. Ten film je bohužel příliš dlouhý, ačkoliv jinak by dvě hodiny na tuhle věc (která úplně klidně měla potenciál být dost možný i tou nejlepší většiny zúčastněných), byly úplně akorát. No uvidíme, jsou lepší oddychovky. 60 %. ()

yeniczek

Spielberg si v prvních minutách zparoduje svůj vlastní film za použití pěkné nahaté bábovky. A to je tak všechno, co stojí za zmínku. Tedy.. Až na velmi dobré filmařské řemeslo jako vždy a Ch. Lee v roli nácka. Jestli ten Jack Nicholsnon nekecal o tom, co říkal Stanley Kubrick o tomhle filmu přímo Spielbergovi, tak to vystihl opravdu dokonale. "This film was great, but not funny..." ()

Brain-D

Válečná satira, která je místy tak ujetá, až jsem se ztrácel. Některé nápady byli skvělé a obsazení nebylo také moc zlé. 60% ()

JohnSmith

Po skvělých filmech se Spielberg pustil do válečné komedie a nutno říci, že šlápl trochu vedle. Je to celkem vtipné, ale chvílemi je to až trapné a nudné. ()

Babous

Pěkná hudba, zbytek je tak šílený, až jsem místy nadzvedl levé obočí. Ale scéna v tanečním sále, která se promění v bitku byla vzrušující. ()

Arkanoid

Nechať udalosti voľne plynúť nebýva vždy zárukou kvalitného zážitku, najmä nie vo filme. Scenár ponúka rôzne kombinácie, kto všetko sa môže s kým pobiť alebo ho zostreliť. Pri tom samozrejme žiadne skvelé herecké výkony čakať netreba. Spielberg ukázal, že vie kamerovať dobrodružné naháňačky, čo mu vydržalo doteraz. Intenzity Horúcich striel to nedosahovalo. Pri mnohých scénach nebolo ťažké odhadnúť, ako asi dopadnú, v pamäti mi utkvelo len balenie na lietadlo v úvode. Vznikla patriotistická snímka o vojakoch, ktorí nedokážu riadne bojovať a civiloch, ktorí ich dokážu spoľahlivo nahradiť. Pre Spielberga je výnimočné, ak sa jeho film nesnaží driapať po najvyšších métach, čo sa mu s týmto podarilo. ()

bruceman7

Přišlo mi to jako předstupeň prvních Policejních akademií a podobných starších kousků. Je to v podstatě estráda více čí méně zdařilých, řekl bych inteligentních scének. Já osobně jsem se docela zasmál.7/10 ()

Han22

1941 jsem kdysi viděl tuším v televizi, když jsem projížděl Spielbergovy filmy, dokonce ho tu ohodnotil 4*. Po prvních pár minutách jsem se děsil co to proboha je. K L.A. se blíží japonská ponorka, kolují zvěsti o letadlech a všichni začínají šílet. Je to naprosto pošahaný humor (nahá holka na periskopu ponorky, někdo pětkrát spadne z křídla letadla). Jenže! Spielberg to natočil s takovou vervou, energií a nadšením, že to po chvíli strhlo i mě a smál jsem se od začátku do konce. Ani na chvíli se to nezastaví, vše probíhá v šíleném tempu, neustále někdo křičí, běhá, mlátí se, padá, něco se demoluje. K tomu obrovské množství herců hrající naprosto šílené postavičky - táta od rodiny s protiletadlovým kanonem, šílený pilot, milostný čtyřúhelník či ženská která se vzruší jen v letadle. Tank v ulicích, postupná destrukce domu na pobřeží, kutálející se horské kolo. A jen tak mimochodem úžasná pestrobarevná výprava nočního L.A. 40. let s perfektními davovými/tanečními scénami a leteckým soubojem v ulicích. Jsou v tom cítit osmdesátky a přitom se to blíží groteskám. Brooks či Žhavé výstřely to nejsou, ale na to že Spielberg točí něco úplně jiného parádní zábava. ()

wosho

Spielberg se chopil scénáře svého přítele a chráněnce R. Zemeckise, který si udělal legraci z USA i Hllywoodu. A výsledek? Po technické stránce nelze filmu nic vyčítat. Bohužel, na to že to má být hlavně bláznivá komedie, tam hodně scházel humor. Párkrát jsem se zasmál, povětšinu času jsem měl však jen lehký úsměv (a to hlavně díky dobrému výběru herců), Což je však škoda, protože námět měl potenciál na kvalitní komedii. ()

Earl10

Pravděpodně nejakčnější komedie klasického Hollywoodu! Toho Hollywood, který zde hraje značnou roli. Neobvyklý filmový zářez mistra Spielberga se nedočkal pochopení, ovšem já se bavil královsky. Na spoustu kiksů se dá bez problému zapomenout, protože snímek jde svou cestou a je absolutně originální. Od chytrého námětu, přes vtipný scénář až k dokonalé režii. Nadhled, vtip, akce, brilantní obsazení a překrásné holky (Nancy Allen to zde vážně moc sluší) a skvělý Williams k tomu. Opravdu obsazení se povedlo na jedničku, od herců z SNL, přes "vlasatého" Treata Williamse a Christophera Lee v roli nácka až po překrásné herečky ve vedlejších rolích. Jako příjemná oddechovka film slouží bezchybně. Tento krok Spielbergovi vyšel a tolik kritiky si nezaslouží! [70%] ()

gumolit

Netradičný Spielbergov film je síce trochu chaotický a akosi plno gagov,ale pobavil ma.Škoda,že nebol taký úspešný svet čakal asi niečo iné.To nemení nič na tom,že z filmu sú samé pamatné scény ako napríklad hned úvodom Spielberg paroduje seba a to dievča na ponorke nemá chybu alebo tá bitka v bare či nekonečné odpalovanie na ponorku proste zábava a aj ked režisér sa nedal na koľaj komédii stále nejaké prvky humoru v jeho filmoch sú v tomto ale najviac! ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams