1941

• USA 1941

Bláznivý komediální velkofilm režiséra Stevena Spielberga byl nominován na tři Ceny Akademie. Okázalé a efektní scény společně s herci světové extratřídy jsou hlavními přednostmi snímku, který se odehrává v Los Angeles jen několik dní po útoku na Pearl Harbor, kdy strach z japonské invaze uvrhl město do stavu Pandemonia – totálního chaosu. Změť zmatených postav pobíhá po Hollywoodu – rozčilení vojáci, horliví obchodníci, uplakané dívky i hádaví nacisté – a všichni dohromady tvoří sladký nákyp plný vtipu, ve kterém si navíc Spielberg dovolil zparodovat i úvodní záběry ze svého vlastního filmu Čelisti. (Magic Box)

Niktorius

Slavný Spielbergův propadák jako celek postrádá pořádné dějové jádro a v jednotlivých scénách zase pointy. Ztřeštěný humor zahrnující mnoho velkolepých destrukčních scén se díky Spielbergově umu občas mění v opravdové zlato (Ned Beatty a jeho epizodka s protiletadlových kanónem v domě je fenomenální a skvěle načasovaná), naproti tomu je však mnoho fórů upachtěných a často ani nedojdou vrcholu. V tomto je největším zklamáním totálně bezradný závěr filmu, který nezamaskuje ani švejkovský úsměv Johna Belushiho. Vyprávěcích linií je v 1941 opravdu nadměrné množství a nelze se zbavit pocitu, že početnost zde má nahradit jejich zoufalou nedotaženost, kdy všechny dílčí příběhy skončí jen pár kroků za hranicí expozice. Věčná škoda, protože se jedná o vesměs solidní zábavu, jíž byla pověst naprosté slátaniny přisouzena zcela neprávem. ()

pepo

keď som bol malý veľmi som sa bavil.ale teraz...neviem čo si mám o tom myslieť.každopádne úvodná scéna parodujúca Čeľuste je geniálna ()

Xmilden

Je pravdou že Steven nenatočil vždy jen kvalitu. 1941 budíž důkazem. Ve filmu se mě líbila snad jen scéna kdy se Japonci převlečou za vánoční stromečky. Film je nelidsky dlouhý a hrozně se vleče. ()

JohnnyD

Aj majster Štefan sa utkne. Monumentálna konina, že sa až nechce veriť, kto to režíroval, písal, či tu hral... V podstate bez funkčného humoru, afektovaná groteska, kde vynikne jedine skvelá atmosféra štyridsiatych rokov. Kľúčovým problémom je, že kým to je nudné a nevtipné ako iné dobové slapstick komédie, kvôli Spielbergovmu egu to má neznesiteľných 2 a pol hodiny. Suverénne jeho najhorší film. ()

Boogeyman

Druhou světovou válku jakožto filmový námět si Spielberg oblíbil a já si díky ní oblíbil Spielberga. Totiž dva nejlepší a nejsilnější filmy z tohoto lidského selhání natočil právě on (Schindler a Ryan) a ještě jako bonus přihodil excelentní sérii Bratrstvo Neohrožených. Ale úplně první Spielbergovo setkání s WWII nedopadlo nejlépe. Zručně natočená výpravná bláznivá komedie totiž není zrovna moc vtipná. ()

S.Quentin QUALE

Jako pochopil jsem o co tady mělo jít, dokonce jsem pochopil i spoustu skrytých gagů, jen mně bohužel nedokázaly rozesmát. Suchoparnýho humra bych odpustil Anglánům, Spielbergovi ne.... 45% ()

HAL

Co vznikne když se sejde Toširó Mifune, Christopher Lee, Dan Aykroyd a John Belushi ve filmu Stephena Spielberga a Roberta Zemeckise? Bolest, vznikne bolest. Už dlouho jsem u filmu necítil takové utrpení jako teď, je to strašlivá křeč, a ohromující plýtvání talentem. Těžko uvěřit že tohle Spielberg stvořil ve svém nejsilnějším období - ale sám si za to může, jen na scénář ten tragický festival trapnosti, hlouposti a nevkusu hodit nejde. Musel mít totální výpadek soudnosti a schopností, i ten timing gagů je mimo a ještě to slapstickové šaškování opakuje do zblbnutí pořád dokola. Kdyby to nebylo od něj, nedám to dýl než do třetiny. Ani jednou jsem se nezasmál, zato jsem dvakrát usnul. Řemeslně brilantní, vizuálně a výpravou to za Indym nijak nezaostává, taky to mělo rozpočet velký jako tehdejší Indy, E.T. a Čelisti dohromady... ale všechno ostatní je bolest. ()

Webb

Stevenova první komedie. O prvotřídní zábavu se sice nejedná ale já se pobavil podstatně více než u většiny současných "rádoby" komedií made in USA. ()

HoneyBunny

Kdyby tenhle film nenatočil Spielberg, má určitě lepší hodnocení. Pro mě je to docela vtipná a stylová komedie určená pro sobotní odpoledne, nic víc, nic míň. "Ty!" "Ty!" "Ty!" "Ty máš fakt problém s oblečením, chlape!" ()

Anderton

Komédia a vojnový film príliš nejdú dokopy a Spielberg a komédia nejdú dokopy, zato Spielberg a vojnový film dokopy idú. Takže 1941 funguje tak z jednej tretiny. Dobrodružný princíp, na ktorom funguje Indiana Jones, v tomto filme nefunguje skoro vôbec, ujačané ženské a vyjavené vojenské ksichty lezú na nervy, pokiaľ je to satira na vojnu, tak nechápem, v čom je jej antimilitaristické posolstvo. Ale zachraňuje to aspoň Spielbergova technická zručnosť. Celkový pocit z filmu je príliš veľa kriku pre nič, alebo ako sa zbytočne minulo veľa peňazí na zbytočný film. V tom sa dá nájsť paralela so zbytočnosťou vojny. Pokiaľ to bol zámer, jedná sa o najdrahšiu metaforu v dejinách kinematografie. ()

Spinosaurus odpad!

Jasný kandidát na nejvíce promarněnou hodinu a půl v životě. Bohužel mě to zhruba po té době začalo tak srát, že jsem byl nucen film vypnout. Na film jsem koukal proto, že to natáčel můj oblíbený režisér Spielberg, kterého jsem považoval za garanta kvality, ale zde si to u mě teda hodně pokazil. Za tu hodinu a půl naprosto nelogického přeskakování z jednoho místa na druhé s absencí příběhu, či jakéhokoliv náznaku děje, jsem viděl to nejtrapnější, co hollywoodský komediální žánr vymyslel. Jednu hvězdičku jsem chtěl dát alespoň z lítosti Christopheru Leemu a Toshiro Mifunemu, ale když nějaký film nedokoukám, tak co jiného mám asi tak dát... ()

Willy Kufalt

Na poli filmové komedie je 1941 podle mě ještě větší fiasko s promarněním (na svou dobu) astronomického rozpočtu, než Muž z Hongkongu (1964) a to už je co říct. Spielberg dokázal překonat snad všechny aspekty zmíněného De Brocova filmu a přinést o 15 let na to světovou podívanou ještě větší výpravy, ještě větším vizuálním „luxusem“ a to zároveň s ještě zoufaleji nepovedeným uchopením slibného námětu, s ještě ubožejším humorem a zanechávajíc v některých scénách pocit ještě větší trapnosti. Byl jsem upozorněn jednou oblíbenou uživatelkou na to, že mi Spielberg svým filmem může snadno zašpinit monitor od obrovské dávky patosu. Patos i velká přemrštěnost ve všech směrech zde sice nechyběli, ale co hůř, já měl ten monitor velmi brzy zašpiněn od neskutečně trapného a laciného humoru. I mistr tesař se jednou utne, jak se říká, ale tohle utnutí bylo na můj vkus příliš drahé. Technicky se tomu nedá vytknout nic, ale vedle výpravy a speciálních efektů zbyl asi jediným pozitivem zábavný Warren Oates v epizodní roli plukovníka. Jinak jsem se tady cítil trapně i za některé účinkující. 15% ()

iamek

Hodně nedoceněný snímek Stevena Spielberga. Ja jsem se celé dvě hodiny dobře bavil. Udělal jsem dobře, že sjem nejdřive viděl film o filmu a pak pochopil některé scény které bych normalně asi nepochopil. Jsem moc rád, že se tady Steven odvázal a natočil tak trochu jiný film. A úvodní parodie na Jaws je neuvěřitelná. ()

classic

Jednoznačne a definitívne: « Najhoršia, najnudnejšia a najzbytočnejšia » , to sa bezprostredne týka 194-jednotky, ktorá je tak neuveriteľne nasiaknutá samou hlúposťou, a to od začiatku až do konca (a rozšírená verzia to len čoraz viac podtrhuje), že som si stále myslel, či náhodou režisér nepojedol nejaké divé huby, alebo, nedajbože, či nebol počas nakrúcania na práškoch, ako aj všetci ostatní pred kamerou i za ňou, pretože takéto neštandardné uchopenie, t. j. odtrhnutie sa z reťaze absolútne nerešpektujem, lebo bolo väčšinou strašne postavené na hlavu, až mi to prišlo úplne choré, nezodpovedné zo strany tvorcu, » ktorého ešte zrejme aj rozzúrený žralok pohrýzol s doživotnou jazvou na nohe, alebo ho uniesli mimozemšťania, keď sa mu pokúšali vyvŕtať dieru do hlavy, či čo ? « _ Skrátka, trvá to moc dlho, až to je neznesiteľné, aj keď za tým stojí rešpektovaný a obdivovaný Pišta Spielberg, ba ani on nemôže poprieť, že sa mýlim !? Počas jeho kariéry nikdy tak nezakopol, ako s touto nepodarenou, filmovou, chaotickou katastrofou, ktorej naozaj veľa nechýba k tomu najnižšiemu hodnoteniu, aké poznám (odpad !). Síce sa nejedná o typický prepadák, no i napriek tomu nemôžem považovať tento snímok za extra vydarený ! Toto je presne ten typ filmu, ktorý už nikdy v živote viac netúžim vidieť. Števko chcel byť asi móóóc vtipný, čo mu bohužiaľ nevyšlo, podľa môjho „sedliackeho rozumu” , sa skôr poriadne zosmiešnil aj s jeho hereckým ansámblom na čele ! ()

rikitiki

Začátek měl takový švih! Groteskní epizodky baví, když divák přistoupí na Spielbergovu nadsazenou hru. Jenomže postupem času místo aby se pospojovaly nebo doplňovaly, ještě víc se rozpadají na sled legračních scének. Nesoudržnost ale diváka utluče. Protože si k epizodním postavám nemůže vytvořit nějaký vztah, postupně ztrácí zájem. ()

honajz

Ačkoliv chápu snahu Stevena Spielberga natočit parodii na americkou povrchnost a pochybnou morálku, tenhle film se mu prostě nepovedl. I když byl nominován na tři Oscary (kamera, vizuální efekty, zvuk), skutečně se snímek nevydařil, nelíbil se ani v době svého uvedení do kin, ani později. Zvlášť když navíc trvá dvě hodiny. Úvod je ještě dokonalý – nahá parodie na Čelisti je úžasná. Pak se však příběh o zbloudilé japonské ponorce (velitele hraje Toshirô Mifune), která chce zaútočit bez mapy na Hollywood, zvrhává v množství uřvaných, chaotických a rádoby vtipných scének, kde je takové množství postav, až je problém se v nich orientovat a někomu fandit. S výjimkou pilota v podání předčasně zesnulého Johna Belushiho. Ostatně, pusťte si v bonusech závěr filmu o filmu, kde se tvůrci filmu zmiňují o premiéře a reakcích publika. Zazní zde zajímavá věta: "Komedie, u které se diváci nesmějí, je na pováženou." Pokud jde o DVD, můžeme se těšit na dvoudiskové vydání. Film na prvním disku má pouze stereo zvuk u českého dabingu, a i když je ve formátu 2,35:1, obraz není moc kvalitní, přišel mi neostrý. Bonusy na druhém disku – všechny s českými titulky – pak zahrnují celovečerní a hodně upovídaný film o filmu (1:41:14), osm minut vystřižených scén (8:41), produkční materiály (trivia zajímavosti z natáčení a fotografie z natáčení, několik desetiminutových bloků), komiksové vtípky ve fotkách (1:51), marketingové texty a obrázky, tři trailery (agitační, výbušný, veselý) a recenze, jež vyšly v časopisech a novinách - protože jde o textové informace, chybí čeština. ()

HellFire

Je zajímavé sledovat filmy, které Spielberg natočil mezi svými obrovskými hity. 1941 vznikl těsně po Čelistech a Blízkých setkání třetího druhu. Spielberg se zde opřel do amerického válečného stavu po bombardování Pearl Hardbor, a to humorným způsobem, což vám prozradí hned první scéna. Ne nadarmo tu hraje spousta komiků. Film má příjemnou atmosféru, svérázné postavičky a v režisérské verzi, kterou jsem viděl já, poněkud přepálenou stopáž. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams