Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

JohnFarst

Hňeď na úvod treba povedať, že nie je zatiaľ na svete lepší film o UFO a mimozemšťanoch ako sú Blízke stretnutia. "Ranný" Spielberg do filmu vložil všetku svoju bohatú fantáziu a aj na vtedajšie obmedzené možnosti natočil úchvatné sci-fi divadlo, ktorému ešte aj teraz po tridsiatich rokoch môžu závidieť všetky podobné projekty. Nie je to zarážajúce, že film sa zaraďuje medzi naj vo svojom žánri aj po tak dlhej dobe, v ktorej bolo už natočených nespočetne veľa iných, technickejšie vyspelejších filmov? Nie, pretože tento film natočil jeden z najvizionárskejších režisérov modernej doby, u ktorého je už v podstate pravidlom, že nenatočí vyložene zlý film. Lenže vtedy sa toto ešte nevedelo a Steven už mal po Čeľustiach voľnejšie ruky a vďaka Bohu, že mu dovolili natočiť tento silno osobný príbeh. Pri pozeraní Stretnutí akoby ma niečo osvietilo, neviem si to vysvetliť ale pôsobivosť scén je na svojom maxime. Pri tej, v ktorej chlapec vidí nečo na dvore som mal neopísaťeľný pocit z neznáma aký som ešte nezažil. No a finálna scéna komunikácie s UFOm a prepustenia ľudí je len akousi čerešničkou na torte. Oči sa nedali odtrhnúť ani o sekundu filmu a to už mali za sebou dve hodiny nepretržitého sledovania. Neskutočné. Proste Spielberg tým, že natáča filmy aké by sám chcel vidieť spravil revolúciu v kinematografii. Každá scéna je obohatená o niečo viac, pri každej nás príjemne zamrazí a o to mu hlavne ide. A keď si dokáže krásne zrežírovať hercov ako v tomto prípade máme na svete veľdielo o mimozemskej civilizácii. Dreyfuss svojím herectvom dodáva filmu dávku tajomnosti a záhady a Truffaut si vystačí srandovným prízvukom a neodolateľným úsmevom. Williams je kapitola sama o sebe. U tohto týpka sa ani nedá určiť, ktorý sondtrack je jeho najlepší, pretože každá jeho spolupráca so Spielbergom prináša nové a nové nezabudnuteľné motívy a dychberúcu hudbu. Stretnutia nie sú vínimkou, hudba spolu so slávnym päť-tónovým motívom uzatvára kruh dokonalosti. Lepšiu poctu fenoménu ´UFO a mimozemšťania´ si neviem predstaviť. ()

dvd-L

Bylo by fajn kdyby nám mimozemšťané místo zvrácených experimentů, ničení měst popř. vykusování lebek, přiletěli jenom zahrát... Ostatně jaký lepší důvod potřebujete pro mezihvězdný let? Stále skvělé. ()

Petrus1

Tak další "klasika", kterou sem viděla poprvé. Ach jo. Se mnou je to holt těžký. :-) Sem se celkem divila, že se ten chlapeček nebál, když se tam začaly jeho hračky pohyboval...to já bych se asi bála. :-) A další chlapeček, kterej tam prznil tu pannu (panenku - hračku, mám na mysli :-D) a jeho rodiče byli klidní...já bych ho seřezala, jak žito! Policejní honička s ufonama - tak to sem taky ještě neviděla... A udělat mi v kuchyni takovej bordel, jakej Richard udělal své ženě, tak ho asi usmrtím...a pak si v pokoji postaví takovou zrůdnost - Ďáblovu věž, která vypadá, jak hromada sraček! Ten chlap snad není při smyslech nebo co?! :-) Taky je krásně vidět, jak se dá vyvolat panika a jak dokážou lidi šílet (to je něco, jak u nás, když nějakej obchod oznámí big výprodej :-)). Setkání s mimozemšťanama mi trochu připomínalo povinný výchovný koncerty na základce! Fuj! :-) A je zajímavý, že postavy zhmotňující se ve světelným kuželu (jak tomu já říkám) si vždycky vyberou ke svým plánům Ameriku (a nejen ty - všechny ty prapodivnosti se odehrávají v Americe). USA je evidentně středobod celýho vesmíru, jinak si to nedokážu vysvětlit! ;-) Ale no, jo, no...mělo to atmosféru, vtip a Steven si prostě umí s efekty vyhrát! Na dobu vzniku...hodně nadprůměrný. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

xargos

Srdeční záležitost (společně s Kozorohem 1). Mimozemské civilizace - život mimo zemi ve všech možných formách - jsem bral ještě dřív, než jsem tenhle film viděl, jako naprostou samozřejmost. Po tomhle filmu (bylo mi 10) jsem nebyl jiný, ani nestavěl hory z bramborové kaše jako galadriel:) Ale cítil jsem obrovské zadostiučinění svým kosmickým představám. Za tyhle bytosti z hvězd - všechny hvězdy. ()

AndreyCSFD

Můj první film Stevena Spielberga, který zapříčinil moji zálibu ve sci-fi. Spielberg musí být génius nebo emzák, protože natočit film, který byl v té době revoluční ve vnímání mimozemského života a udělat z něho kasovní trhák, to se jen tak někomu nepodaří. Skvěle budovaná atmosféra, kdy ani pět minut před koncem nevíte, jak to všechno dopadne, je působivá ještě dnes a co víc tenhle film stále ještě nevyvolává ten nostalgicky připitomělý úsměv nad tím, co se nám kdysi líbilo. ()

TomasKotlant

Já toho pana Spielberga nějak nechápu. Sentiment až na půdu, přeflákané efekty a megasenzačními událostmi prošpikovaný děj. Oproti Válce světů jsem u toho alespoň nedostával záchvaty smíchu, ale ono to ve výsledku vyjde podobně. ()

Mr. Sandman

Sci-fi těch jsem viděl hodně, ale aby tam dělali hory z bramborový kaše to už musí bejt nějakej vosmah. Tady to asi stojí na tom zaujetí Dreyfussáka, páč ten mě fakt dokázal strhnout do děje. On i Spielberg to dobře tempoval a točit uměl už tehdá. Moc to ale toho novýho a podnětnýho nepředává teda. Vlastně to dorozumívání hudbou je docela pěkná myšlenka. To by mohl bejt univerzální jazyk. No ale většinou je to spíš napínavý než přemýšlivý. Tenkrát to asi taky každýho víc zajímalo tohle téma a spíš věřili, že by se něco takovýho mohlo stát. Tak to má ještě v sobě jistou romantiku. Nesnaží se to furt vo reálno. ()

Yarwen

Chápu, že snímek je staršího data, nicméně efekty zde nehodnotím - v chování postav je spousta logických kiksů, vše je pozérské, přehnané, hloupé. Někomu se možná zdá zábavné, že Roy vytrhá pletivo u umělého kachního jezírka, že vysype koš s odpadky, ale fakt, že to nemá žádnou návaznost, že je to ve filmu jen proto, aby to tam bylo, je skutečně naivní. Děj je plytký, celou dobu se snaží o vybudování atmosféry tajemného očekávání, ale nedaří se mu to. Závěr se mi jeví spíše tak, že měl ve své době ohromit diváka svými efekty, ale pokud je pomineme, nic zvláštního nepřinese. Nezaslouží si to ani 30%. ()

cyphercz

Za nejlepší scénu filmu považuju jízdu autem a následný kontakt s UFO + honička potom... bohužel celý cca 20 minutový závěr je ve srovnání s touhle scénou v mých očích pořádná nuda ()

djfun

Všechny dnešní sci-fi napěchované digitálníma efektama se můžou jít zahrabat do "celuloidovýho" šrotu...Tohle je -aspoň pro mě- ve svém žánru č. 1!!! O atmosféře a poselství netřeba mluvit, nádhera! A i ty efekty zůstávají na tehdejší dobu neskutečně dobré...Těžko ještě někdy zažiju, aby po promítání celý kinosál povstal a s dojetím tleskal, a tleskal, a tleskal... PS: hodnocení sem dávám až dnes, poté , co mě UFO vysadilo zpět...:)) ()

Israha

Tady se mi Spielberg do chuti netrefil. Blízká setkání...v jeho podání jsou skvěle udělané a natočené, leč úmorně dlouhé nůďo. Přitom začátek je naprosto vynikající, odevšad srší mysteriózní atmosféra, mnohé scény jsou stvárněny s mistrovskou strašidelností a jakousi špatně popsatelnou "nepříjemností" (světla v zadním okně auta...fuj) a člověka začne neodolatelně zajímat, jak to dopadne a jaké bude odhalení. Jenže pak se začne děj kouskovat, dlouze se žvaní, napětí opadá a mezi čmáráním a modelováním kopců se koukáme na magořícího Dreyfusse, jeho hysterickou ženu a příšerně frackovité děti (takto nesympatickou filmovou rodinku už jsem dlouho neviděl). Konec pak začne zase trochu tlačit na tajemnou strunu...aby pak vyšuměl v utahaném finále, které nepřekvapí a otázky zodpoví suše a bez údernosti. Za skvělou první půlku a precizní stvárnění však ty tři hvězdy dát musím. ()

zdeny99

Chvílemi zdlouhavé, o to napínavější. Vizuálně dokonalé sci-fi, ze kterého téměř v každém záběru cítíte letní vůni amerického venkova 70. let. Spielberg poprvé dokázal, že se dá natočit sci-fi o mimozemšťanech i tak, že nemusí všude jen vraždit a vše ničit. Což o pár let později ukázal znovu v ET-mimozemšťanovi. [14108. hodnocení, 618. komentář, 82%, 845. nejoblíbenější film] ()

Mona-Lisa

Spielbergovy filmy jsou vypočítavé. Vypočítavě z vás ždímou emoce. Vypočítavě je Steven tvoří tím kouskem dítěte, které v sobě pořád má. A tu vypočítavost žeru a miluju. Každou molekulou dítě, které v sobě mám. Takto to vypadá, když se pro svoji práci někdo narodí. Ale! Toto na mě bylo až moc roztáhlé, tzn. ubírám hvězdu. (Prosadil se až Čelistmi, toto natočil hned potom) ()

Lobotomas

Když George Lucas uviděl Spielbergův plac a obří modely, byl úplně u vytržení a navrhl že mu dá 2,5% z budoucího zisku star wars, když mu totéž nabídne za blízká setkání ()

Wargoo

Steven Spielberg môže byť na seba hrdý. V žánri sci-fi je skrátka doma. Nádherné plynutie deja, pri ktorom určite nestratíte vodítko vás dovedie k ešte lepšiemu záveru a predstaveniu UFO, tak ako to ešte do tohto filmu nikto nevidel. Kontakt s UFO loďou zvukovou formou bol úžasný, ani som nedýchal. A keď sa po prvom UFO tóne rozbilo všetko, čo sa dalo, mal som dosť aj ja. Vynikajúci Spielberg aj s jeho originalitou, s akou nikdy nesklame oko a dušu diváka. 5***** a 87,33 %. ()

agassi68

V tej dobe som bol malé decko a film na mňa urobil neskutočný dojem. Vtedy nebolo bežné vidieť niečo tak zaujímavé, tajomné a zároveň mládeži prístupné. Bravo Steven! ()

strikeman

No tady asi není třeba nic dodávat, stejně už všechna slova chvály vypotřebovali jiní. Pro fanoušky sci-fi je tohle povinná filmová literatura... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi