Blízká setkání třetího druhu

Close Encounters of the Third Kind

• slovenský

Blízke stretnutie tretieho druhu

Sci-Fi / Drama

USA, 1977, 135 min (SE: 132 min, Director's cut: 137 min)

Mágia v púšti za zvukov opantávajúco jednoduchej hudby. Stevenova slávna nadpozemská sci-fi, ku ktorej si aj napísal scenár, čo sa naozaj často nestáva. Pre niekoho klasika, pre iného (Terryho Gilliama) trápna detsko detinská rozprávka so svetlami v tme. Pre ďalšieho dôkaz, že Steven "E.T." Spielberg by nikdy nedokázal režírovať agresívnych mimozemšťanov (potom im vytrel kocúra VOJNOU SVETOV). Každopádne, ak je pravda, že kvôli tomuto odmietol (spolu s Richardom Dreyfussom) návrat do ČEĽUSTÍ 2, potom troška ľutujem. Predsa len, Veľký Biely ludožrút je mi bližší, ako tykadielka ufónov.(1.11.2004)

Jedno z klíčových děl žánru, které muselo být ve své době neuvěřitelnou peckou, mě dnes léta páně 2012 docela velkým obloukem minulo. Honba za kontaktem s mimozemšťany je sice plná „úžasných“ vizuálních efektů i zajímavých nápadů, ale to, že jsem ji viděl až nyní, bude zřejmě tím největším kamenem úrazu. Slušnou atmosféru nabízí jen sporadicky, hluchých míst naopak poměrně hodně. Přepálená délka z ní pak dělá na můj vkus až příliš neosobní (místy takovou až na Spielberga překvapivě nepříjemnou) záležitost. Ale jak říkám, pětatřicet let poté nemůžu čekat zázraky. PS: Spielberg se navíc opět ukázal jako oscarový smolař (osm nominací, pouze cena za kameru)..(30.3.2012)

Hodne solidni sci-fi, ale ze by to byla zase naka super pecka, to ne. Nejvetsi problem je asi v delce, protoze celej film je o tom, jak vsichni cekaj, co bude a na zaver se ukazou mimozemstani, takze hlavne prvni hodina filmu je vyplnena strihama na ruzny skupiny lidi, ktery si zacinaj vsimat podivnejch ukazu. Proste to chtelo misty trochu pridat na tempu. Nicmene musi se uznat, ze atmosferu ma film solidni, misty skoro az strasidelnou. Co se tyce triku, doba vzniku na nich je sice znat, ale jsou hodne slusny. Za coz ale taky muze fakt, ze vetsina toho se deje ve tme a je videt jen svetlo. No a co se tyce hercu, tady v podstate zadnej hlavni hrdina neni, i kdyz ke konci se pozornost stoci na Dreyfusse, takze vsichni odvadej slusnou praci. Kdyby byl film kratsi a tempo misty rychlejsi, bylo by to na 5*, ale takhle jen ctyri.(7.4.2008)

Zajímavá, ale od dob Zemeckisova Kontaktu překonaná vize o prvním kontaktu s mimozemskou civilizací. Spielberg se snaží kombinovat rodinné dobrodružné drama s velkolepým sci-fi (efekty jsou vskutku okouzlující) a ačkoliv v pár místech dokázal vytvořit vynikající atmosféru a celkově odvedl dobrou práci na režijní stoličce, jeho výsledek není v konečném důsledku tak působivý. Sci-fi prvky jsou zjednodušené, porvrchní, zejména komunikace s "třetím druhem" až parodicky naivní - není divu, že v mnoha Oscarových nominací chybí právě ta za scénář. Film je evidentně o "civilizacích", nikoliv o jednotlivcích, přesto je přespříliš prostoru věnováno rodinému melodramatu. Tím se do filmu vkrádá nuda a to je obzvláště v tomto žánru (napínavé sci-fi?) neodpustitelné... 5/10(4.5.2010)

Na závěrečných třicet minut jsem hleděla doslova s otevřenou pusou - o tomhle vynikajícím sci-fi snímku by se dalo napsat mnohem více - ale tohle mluví za vše...(12.7.2004)

• - Film se v naší zemi dočkal dokonce pěti dabingů. (L_O_U_S)

• - Titul se stal prvním snímkem Stevena Spielberga, který vyšel ve formátu high definition na Blu-Ray v listopadu 2007. (don corleone)

• - Maketu kosmické lodi, jež měla originální podobu, drželi filmaři až do poslední chvíle před premiérou v tajnosti. Uschovaná byla v garáži režiséra snímku. (Lynette)