Blízká setkání třetího druhu

Close Encounters of the Third Kind

• slovenský

Blízke stretnutie tretieho druhu

Sci-Fi / Drama

USA, 1977, 135 min (SE: 132 min, Director's cut: 137 min)

Na závěrečných třicet minut jsem hleděla doslova s otevřenou pusou - o tomhle vynikajícím sci-fi snímku by se dalo napsat mnohem více - ale tohle mluví za vše...(12.7.2004)

I když je filmové podání stále docela poutavé, tahle představa o blízkých setkáních má podle mě už svůj zenit za sebou.(9.12.2006)

Chápu, že je to slavné sci-fi s průkopnickými efekty, ale ta nuda, která se přibližně v půlce solidně rozjetého snímku nečekaně dostavila, byla skutečně nepříjemná. Navíc do toho pan Williams nechal zběsile rozfidlat nekonečné zástupy houslí do tak vlezlého zvuku, že bych v tu chvíli snad raději vyrazil na dechnopárty pro důchodce a to tam rozhodně nejsem pravidelným návštěvníkem. Zkrátka jsem zatím s každým skutečným mimozemšťanem, kterého jsem na Zemi potkal, zažil větší zábavu než s tímto filmem. Ale manipulace s veřejným míněním je taky ukázána skutečně krásně.(3.3.2014)

Mimo mísu... - - - Tak co nám to zase uklohnili (ixtá repríza na >třetím sprostoru< 9.4.2012) naši mistři >veřejnosrádní< pro >náročného< stádního diváka? Úžasný výřez z ořezu obrazu (chápou nešťastní diváčtí troubové, že z původního formátu 2,20:1 dostali po dvojím oříznutí k nahlédnudí zmršených pouhých cca 60% ze skutečné obrazové plochy filmu?) a v řadě sekvencí zcela bezzvučný (zato v dialozích ponašem kdákajících postav řádně osolený) kuchyňsko-čudlárenský dabing (vyplodila ČT roku 2003!) prakticky bez originálních reálných ruchů a původními zvukaři vytvořené atmosféry filmu? . . . Tož kdo nemáte to štěstí a neviděli jste v současnosti film na dvd, užívejte blaze lidičky a pište děkovné dopisy debilním sračkařům z Šašské tupovize... Howgh. - - - - - (Poprvé viděno v dobách dávných normalizačních v kině, při repete pak po vydání na dvd /s původní zvukovou stopou s č. titulky a v originálním formátu obrazu/, hodnocení 08.10.2005, nekomentář zde jako čtyřistadvacátýdevátý - 9.4.2012)(9.4.2012)

Táhlo se to jako sopel malýho cikána, ale kupodivu to fungovalo. Asi proto, že to bylo tehdy určité novum. Dnes by to byl existenciální provar na způsob Turínského poníka. Pamatuju si jen tři klíčové momenty. Ne, čtyři. 1. Světla nad Velkým Malíkovem. 2. Osoby modelující robertek ve tvaru skály. 3. Znělku, kterou se komunikovalo s emzáky. 4. Návrat unesených. A tohle vše na tom bylo to nejkrásnější.(18.5.2014)