Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

Igwar

Super film (dnes už bezpochyby klasika), ktorý vždy patril k mojim najobľúbenejším sci-fi a už pri prvom pozeraní ma veľmi oslovil najmä svojou atmosférou. Neváham dať plný počet hviezdičiek a aj to je ešte asi málo. Čo sa vydaných verzii filmu týka, text obsahu nie je celkom presný. Totižto tých verzii je viac, nie len dve. Spelberg síce do verzie, ktorá vyšla ako druhá v.r. 1980 scénu z interiéru lode pridal, ale v ďalších verziách ju odstránil, pretože údajne kvôli nej zožal vlnu kritiky pre chudobné efekty, ktoré v nej použil a vraj kazila celý dojem zo záveru filmu. Takže po tomto pozmenenom vydaní vyšlo ešte niekoľko verzií (napr. žánrová, zberateľská, alebo režisérska) v ktorých robil Spelberg mierne zásahy a úpravy, ale zmienený predĺžený koniec už nedal ani do jednej. Dá sa však nájsť v zberateľskej verzii v bonusoch ako súčasť vystrihnutých scén. ()

ricous

Někdy v devíti letech jsem se na to zázrakem s kámošem dostal do kina (jeho teta šatnářka?). Na rozdíl od kámoše jsem uměl celkem obstojně číst a tak jsem to stíhal. Byl to pro mne šokující zážitek, hlavně pak cesta domu ve tmě. A to ještě štěstí, že ty ufouny moc neukazovali... Dneska je to na blu-ray v rozšířené verzi v mé filmotéce klasika, na kterou se velmi rád sám podívám (pro manželku dlouhá nuda...). Na svou dobu to muselo být po trikové stránce veledílo, velmi dobře natočené. 95% ()

Drakon

Mě se to nějak zválšt´ nelíbilo, člověk jako by od začátku dokonce čekal kdy se něco pořádného začne dít a ono furt nic. Asi jsem za svůj život viděl přiliš mnoho filmů kde se z mimozemšťany zásadně bojovalo a tak mi úplně nesedí film kde se s nimi jedná mírumilovně. ()

johael

Všechno mělo být jinak. Mr. Spielberga předcházela pověst mistra napětí (Čelisti). Já jsem byl nekritický milovník všech zpráv o UFO. K tomu jsem byl v té době malé pako, co ho mohli vzhledem k věku snadno obalamutit lecjakým pozlátkem. A na film jsem se chtivě třásl. Výsledek? Zklamání! Netoužím vidět znovu. ()

january

Nemuzu si pomoct, ale hrozne jsem se nudila. A kdyz zrovna ne, tak me neskutecne stvalo to pitome decko nebo ta histericka manzelka. Ovsem ten konec.... jedno z nejvetsich filmovych WTF... ()

snufec

BAFTA 1 : Výprava a 8 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR: Francois Truffaut, Kamera, Hudba, Střih, Zvuk, Scénář ()

PekoK2

Oskarový super sci-fi film v podaní majstra Stevena Spielberga, prepracovaný snímok ktorý poukazuje na otázku ktorú si snaď dáva každý človek na zemi. Tento film dáva perfektnú nádej ľuďom, ale aj ufo fanatikom na možné stretnutie sa s mimozemšťanmi. Verím že keby bol tento film natočený v dnešnej dobe, už by to nebolo také autentické, ozajstné, neprehnané. Jasne aj zobrazuje ako sa k danému problému stavia vláda, ale vždy sú tu ľudia ktorý majú kopu otázok a to čo videli na vlastné oči ich len ťažko presvedčí o opaku. Rád by som zažil ufo a špekuloval čo to bolo, kto to bol a pod. však na toto čaká ľudstvo už celé desaťročia a večnosť, však v takom obrovskom komplexe vesmíru sa nemôžme nachádzať osamote. ()

lineker

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi. Jako mnohým ostatním, mně přijde stopáž přes dvě hodiny zbytečně dlouhá a některé scény dost mimo realitu. Nicméně kultovnost jiných scén a také jasné poselství celého snímku je tím co rozhodlo. Dreyfusse v autě u železničního přejezdu považuji za top sequenci co se sci-fi filmů týká. ()

Onlajn

Tento film sem poprvé viděl až po dlouhé době co je natočen, ale i tak mě film bavil. Skvělý příběh a zpracování o setkání s mimozemskou civilizací. Spielberg ví jak na to. ()

JARDAHONDA

Film je fantastickou kolekcí perfektního děje, trikových a uměleckých efektů. Možná právě ona tvrdá možnost děje odpovídajícího velmi pravděpodobné realitě jakéhosi fiktivního setkání je tím, co z filmu tvoří něco, co ani po třiceti letech neztrácí na kouzle a chuti znovu a znovu film sledovat. Lidé se ve filmu cítí jako malé děti a chovají jako malé děti a mimozemšt´ané se naopak chovají velmi dospěle, cílevědomě a ve většině případů chladně - jejich vizuální vzhled je přitom více dětský než cokoliv jiného. Využití hudby pro začátek komunikace mezi lidmi a mimozemšt´any je také prvek rozhodně zajímavý. Film zárověń maximálně využíval všech doposud známých projevů setkání s UFO těles, nerovroměrné opálení, podivné chování lidí. Stejně, tak využil několika případů zmizení lidí a dokonce celých předmětů k tomu, aby každého ufologa doslova přišpendlil k židli v očekávání dalších objevných sdělení. ()

Porthos

Pokud jste příznivce sci-fi, které k divákovi přistupuje inteligentně, které divákovi umí rafinovaně poodkrývat tajemství jen krůček po krůčku a pokud jste tím kdo mimozemskou civilizaci předem nepovažuje za noční můru... pak jde o film právě pro vás. Dokonalé zpracování efektů, úchvatná atmosféra přicházejícího a nepojmenovaného, dech beroucí atmosférické scény a monstrózní, úchvatný závěr, to je film od mistra sci-fi S.Spielberga. Naprostá nutnost pro fandu žánru. ()

Udet

...naprosto kultovní sci-fi. . ..nekonečný vesmír, tajemná světla na obloze a odvěká zoufalá touha člověka po setkání s mimozemskou civilizací.. ..nemůže být snad vhodnější námět.. ..někdy máme pocit že již téměř vše známe, umíme a ovládáme ale při podobné konfrontaci jako v tomhle díle- lidstvo versus mimozemští návštěvníci- se nemůžeme ubránit sžíravému pocitu vlastní malosti, ubohosti a omezenosti.. ..snad již brzy dojde k setkání opravdovému a ne jen tomuto filmem zprostředkovanému. ..snad někdo lidstvu konečně otevře oči a dá mu jiný směr, ven z téhle špíny a beznaděje.. ..tohle je pro mne- a nejen pro mne- skutečným poselstvím tohoto filmu.. ()

stargate17

Já nevím... tenhle film musel být v době svého vzniku absolutní trhák, ale já už patřím ke generaci, která chce u příběhu s mimozemšťany asi takové efekty, jako lze najít třeba v Avataru. Vrcholem filmu je podle mě scéna v domě matky a dítěte předtím, než je unesen mimozemšťany. Kosmická loď na konci vypadá rozhodně dobře, ale čekal jsem něco trochu chytřejšího než jen návrat lidí ztracených v Bermudským trojúhelníku. ()

Lighthammer

Jedna z největších ikon sci-fi žánru. V tomhle filmu není špatně snad vůbec nic, triky dokážou zaujmout i po téměř 40 letech (resp. ani dnešní divák necítí během sledování potřebu skočit samou trapností pod stůl), pomalejší tempo perfektně buduje atmosféru, finále vizuální nádhera, plus oceňuju balanc: zodpoví se toho dost, ale zároveň se nechá i prostor pro divákovu fantazii... Ač nejsem z tábora Spielbergových skalních, tenhle kousek patří do učebnic. 95% ()

Digi_cz

Asi nejlepší a první setkání je u železničního přejezdu. Z ničeho nic Roy ve svém autě spatří talíř a hned je vše jinak než obvykle. Výkon Richarda byl dostačující a nejvíc jsem se bavil jak Roy na své zahrádce dělá vše jinak než je běžné. A pouze dítko mu pomáhá. Těch barev a světel je až moc a jsou zaručeně po celou dobu filmu, ale to mi nestačí. K čemu je pěkný obal bez dobrého obsahu...?! ()

Sadova302b50

Typické Spielbergovské vyprávění, na které se nelze zlobit. Snímek má zajímavý začátek, po emoční stránce je výtečně zahrán a doplněn vynikající hudbou. (A scéna s házením hlíny do okna nemá chybu.) Jenom mi nesedne, že hlavní hrdina, tak jak je vylíčen, je ochoten opustit úplně (sic!) všechno. 81% ()

pekos

Tento film som videl v čase hlbokej totality v 70-tych rokoch a vidieť ho v kine a v tom čase bol hlboký zážitok. Dnes už pôsobí trochu archaicky, no spôsob, ako ho Spielberg natočil, mu zaručuje nesmrteľnosť a radí ho medzi klasiku filmového umenia, z ktorej sa môžu poučiť súčasní režiséri. Predovšetkým je to postupnosť a vyváženosť jednotlivých scén, ktoré privedú diváka do skvelého finále, ktoré Spielberg dodatočne v režisérskej verzii vylepšil a tým zvýšil celkový dojem z filmu. Nemyslím si však, že tento film dokáže osloviť aj súčasného mladého diváka, ktorý je zvyknutý na akčný typ sci-fi a najmä na inú úroveň trikových scén. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi