Název filmu režiséra Jiřího Svobody odkazuje na pokyn, který dávali vězeňští dozorci manželkám politických vězňů, když je upozorňovali, o čem smí hovořit při návštěvách a psát v dopisech. Samotný film totiž pojednává o inscenovaných politických procesech z padesátých let. Hrdinou filmu je stranický funkcionář JUDr. Jan Steiner-Kamenický (J. Bartoška), který je jednoho rána nečekaně zatčen a obviněn ze záškodnické činnosti proti socialistickému režimu. Skutečným důvodem je ovšem jeho židovský původ a emigrace na Západ během války. Podobný osud stihne i tajemníka Krajského výboru KSČ Jaroslava Mrázka (J. Hanzlík). Oba zadržené, stejně jako jejich rodinné příslušníky, čeká tvrdý nátlak, jehož cílem je přimět je k doznání všech údajných zločinů… (Česká televize)

Dvojirakri

Vždy je zajímavé a někdy i osvěžující vidět herce který je zafixovaný v určitých typech rolí hrát typ úplně jiný. Kdo zná Jaromíra Hanzlíka jen jako pohodového kovboje z Léta, starostlivého doktora Janderu nebo moulovitého nápadníka slečny z hastrmanské rodiny, mohl by ho porazit ukazovák v rektu této kdysi herecké veličiny. Snímek je to totiž celkem naturalistický, tak jak ho ve své nátuře jen dokázal Jiří Svoboda, na konci své výjimečné dvanáctiletky, natočit. Je ohromná škoda, že poté, co se jmenovaný režisér stal předsedou KSČM, upadly pro ČT v nemilost i téměř všechny jeho filmy, snad kromě Skalpel, prosím. Jen o rodinných záležitostech je zase úplně jiný než režisérovy snímky předešlé. Film jako je tento, na téma 50.let a soudobých procesů tehdy prostě musel vzniknout a je dobře že se ho ujal kvalitní tvůrce. Sice mám ve Svobodově biografii jiné koně, ale zde rudými hvězdami zakrytými černými páskami šetřit nebudu. ()

merissa

Řemeslně po všech stránkách dobrý, námětově už poněkud sporný snímek, který sice poukazuje na bezpráví v padesátých letech, ale pouze na příkladu dvou pravověrných a charakerních komunistů. Tím pádem jednak zůstali stranou političtí vězni, kteří byli komunistickému režimu nepohodlní - od kulaků po duchovní - druhak to vypadá, že stranické čistky v 50. letech postihly právě jen ty komunisty charakterní. Bohužel jsou oba dva postižení vysocí funkcionáři vylíčeni bezmála jako socialističtí světci (dělnický původ, práce ve straně už od 30. let, odbojová činnost, nasazování vlastního života za soudruhy v ilegalitě), byť je z dnešního pohledu jasné, že do pozic, které zastávali, se nemohli dostat za ryzí charakter, ale spíš po hlavách těch, se kteými se mohli o něco později sami sejít v cele. ()

RexT

Vůbec se nedivím, že tohle zapadlo. Ale nikoliv kvůli kvalitě, ta je výborná. Z filmu až mrazí v zádech a Roden, Kňažko i další jsou velice přesvědčiví. Bohužel byl tento film natočen v době, kdy zřejmě bylo nutné ještě chodit kolem komoušů po špičkách - to, že o tomto filmu málokdo něco ví, tomu by se dalo říkat i sabotáž. V kinech takový film možná propadl, ale opět kvůli době - lidé byli natěšeni na americká béčka. Dnes by své diváky určitě našel. Svým způsobem i komunistická propaganda, jako by režisér komunista chtěl naznačit, že ONI, ti hodní komunisté, za nic nemohli ... Hvězdička navíc za Magdu Reifovou ... ()

Stealth2

Těch pět rudých hvězd je hlavně za téma.... odpornou část našich vlastních dějin, dějin psaných našima vlastníma rukama. To že to takhle působivě ztvárnil Jiří Svoboda má zcela určitě několik / né nepodstatných/ důvodů. Psát o nich nebudu. Svobodovi a ostatním komunistům nevěřím ani slovo a jakoukoli snahu o jejich sebereflexi může sežrat jen hlupák. M.Vančurová to ostatně uprostřed filmu řekla jasně, a to byl důvod proč Svobodovi nesmíme věřit. Je opravdu škoda že tenhle povedený snímek zapadl a že nebyl vydán alespoň v edici levných DVD. ()

joywork

Kdyby se tento film dostal do kin před rokem 1989, tak by to byla neskutečná nálož sudu se střelným prachem, ke kterému by zbývalo dohořet tak 10 cm zápalné šňůry, aby poté rozmetal základy již tak hroutícího systému. Pamatuju se, jakou sílu mělo třeba Abuladzeho Pokání, když jsem ho v roce 1987 viděl v kině. Tento snímek mne oslovil, viděno optikou roku 2015 je však ještě dost umírněný, co se např. vyšetřovacích donucovacích metod k doznání týče. Takhle v rukavičkách tam s obviněnými vyšetřovatelé v té době nezacházeli. Škoda, že takových filmů mnoho není, je neustále třeba si tuto historickou část dějin připomínat. ()

Martin_L

Jedním dechem shlédnutá řemeslně dokonalá obžaloba období nejtvrdšího stalinistického teroru s excelujícími herci v hlavních i vedlejších rolích. Působivé scény z vesměs ponurého prostředí dokáží navodit dokonalou dobovou atmosféru. K pěti hvězdičkám chybí jen širší dobový rozhled za hranice komunistické strany, které se omezuje jen na úplný závěr a postavu kněze. ()

Johgas

Bezmoc. U mě jako u diváka značná nevolnost. Bylo to pro mě tak realistické, že mi bylo opravdu fyzicky zle. Velmi silné a člověk by si to měl čas od času pustit, aby nezapomněl...selektivní paměť je prevít. ()

Renciasko

Roden, Donutil, Kňažko... Tak táto partička tu v tomto filme odohrala pekný kúsok umenia. Roden sa pre takéto úlohy snáď asi narodil. Respekt, dokazat hrat negatívnu postavu a tak dobre az má clovek sto chutí ju praštit je umenie. Ale nesmieme zabúdať na to najdôležitejšie, čo nám tu film podsúva, posolstvo 50. rokov, paranoia, vykonštruované procesy a taký tlak ŠTB, ktorému len málokto dokázal odolať.. Niet divu prečo samotné Rusko konštatovalo, že ČS tajné policajné zložky sú tvrdšie ako KGB. Tento film by nemal upadnúť do zabudnutia, ale naopak púšťaný novým generáciám.. ()

Baroque odpad!

kde bolo, tam bolo, vznikol jeden film poplatný čerstvému režimu, opakujem režimu, z ktorého vzišiel ďalší režim, kde sa konajú nové gestapácke procesy a herci zbožňovaní v minulom režime (čo im evidentne lichotilo) sa náhle nechali naverbovať znetvorcami reality, vediacimi prečo tvoria takéto prdy do vetra. treba si totiž urobiť čo najrýchlejšie finančné zázemie. asi aj preto si vašek havel hneď zhabal rodinné dedičstvo, štúdiá barandov. veď prečo nie, páni herci, vždy vediaci oblbnúť naivné publikum, ktoré vtedy len sralo do plienok, takže im sú fakty o minulosti absolútne naservírované podľa potreby autorov. treba sa držať stoj čo stoj na výslní, aj keby začali traktory padať. toto "veľdielo" plné rádoby reality mi iba pripomenulo, že rozprávky nemusím. ()

slamic5

Nechápu, jak může někdo natočit tak sugestivní film o praktikách komoušů v 50. letech a přitom být předseda KSČM. ()

Bohdy67

Velmi zajímavé drama z jednoho z nejtemnějších období naší historie... Za mě srovnatelné s okupací.  Možná vlastně ještě horší, neboť za okupace nás tu vraždili Němci, ale tady sme se mezi sebou zabíjeli sami. Byť na popud Moskvy... Každopádně těžko říci jak moc realistické, přesto působivé svědectví o době a o procesu se Slánským a spol.... 78% ()

oskiii

Strašně nedoceněný film nabitý hvězdami, které podávají, bez výjimek, vynikající výkony. Především pak démonický Roden. Škoda, že film nevznikl o deset let později. Syrové drama z temné kapitoly českých dějin, kdy nikdo nebyl v bezpečí a lidé byli vězněni dle potřeb. ()

Jiljí

natočeno ještě před listopadem, především z tohoto důvodu dávám o hvězdičku víc, než si zaslouží. je to logicky zcela zapomenutý film - jednak se určitou dobu po listopadu do kin nahrnulo tolik materiálu, že spousta zajímavejch kousků zcela zapadlo. tento navíc obsahoval pouze kritiku vnitrostranických procesů, což v tý době už nikoho netankovalo. ()

JSYSMHJF

Drsný příběh o svinstvech politiky...Název trochu zavádějící, po zhlédnutí pochopitelný, neměla jsem o filmu tušení, působivě vystavený příběh, perfektní herecké výkony (kromě níže zmíněných bych ještě vyzdvihla Martu Vančurovou-moudrá silná žena v křehké slupce). A hodně poučný závěr - "Ještě že jsme dopadli takhle..." ()

OiSkinhead

Tady mě naprosto dostal Rodenův výkon alias sadistickej důstojník tušim že StB? To není tak podstatný. Dál ani nevim co k tomu říct, snad jen - odporná doba. ()

Naive

Výborné, co se filmu týče možná ne na plný počet, ale ten děj je tak silný, že by ho povinně měli vidět všichni, je to prostě naše nedávná historie. Nechápu, proč tento typ filmů vůbec nedávají na naší "veřejnoprávní" TV, viděla jsem ho myslím na CS filmu, pokud byl na ČT1/2 uveden, tak snad jen jednou. Škoda. ()

Lukke32

Temné, děsivě realistické, atmosférické drama citlivě prokreslené démonickou hudbou... Když navíc připočtu naprosto dokonalé herecké výkony - Bartoška, Hanzlík a Roden - a naprosto úchvatný pohled na ňadra Ilonky Svobodové, bez dalšího rozmýšlení uděluji pět hvězd! Opravdu tleskám. ()