Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

strikeman

Dnes už sousloví "kultovní film" - vlivem jeho příliš častého a veskrze komerčního (reklamního) využívání - ztratilo na zvuku, ale Shallow Grave patří ještě mezi snímky, které se tímto označením honosily právem, respektive tento abstraktní, původně slangový termín vymezovaly... ()

Evander

Dostal jsem o mnoho méně než jsem čekal, takže zklamání. Jediné co snímku skutečně nelze upřít, jsou velmi dobré herecké výkony. ()

Adm.Nelson

Spomína sa, že ide o dobrú komédiu - no neviem, podľa mňa ide o čistokrvný a mrazivý thriller (aj keď ja si zase na škatuľkovanie filmov veľmi nepotrpím). Boyle už v tomto filme prekvapuje viacerými skvelými režijnými nápadmi, a podobne ako aj v ostatných jeho filmoch, aj tu som našiel scénu, ktorá mi privodila nie veľmi príjemný pocit v žalúdku (v Trainspottingu to bola halucinácia s malým dieťaťom lezúcim po strope, v 127 hodinách zase oslobodzujúca amputácia, a tu budem ešte dlho spomínať na chrupkavý zvuk pri vybíjaní zubov mŕtvoly, to ma pekne striasalo). Snáď jediné, čo by som vytkol, bol scenáristický nápad, že k prípadu sa dostane práve Alex, to bola pre mňa až príliš neuveriteľná náhoda. 8/10 ()

Hapretor

Mě to teda tak nedostalo. Docela jsem se při tom nudil. Ale tomu brejlatýmu intelektovi hráblo slušně. Těžko říct, jestli bych podobnou situaci ustál. ()

Heroine

Mám trochu smíšené pocity. Ne jenom proto, že mně film moc nebavil. Řekněme že to není přímo pro "pobavení" v pravém slova smyslu. Ale celou dobu jsem se v tom jakoby marně snažila najít něco, čeho se chytit. Jde o ukázaný případ ztráty důvěry mezi přáteli? Jak může všechno špatně skončit, když je člověk zaslepený penězi? Nebo je to jen takový sociologický naschvál? Protože já si tam nevšimla ani žádného pevného přátelského pouta, protože hlavní tři postavy sdílejí kromě bytu snad už jen zlomyslný smysl pro humor, ale ve skutečnosti mezi nimi až tak dobré vztahy nejsou. A o peníze a jejich vliv taky nemám dojem že by šlo, protože když se David rozhodl žít na půdě (což bylo pochopitelné jen díky polopatické vysvětlivce ostatních postav, ve stylu "on se rozhodl žít na půdě!"...", nemám z toho dojem, že by mu šlo o peníze, ale spíš jako by se pomátl docela. Nevím prostě, nevidím v tom žádnou jasnou myšlenku, žádný cíl. Herecky mne to nijak nenadchlo, snad jen výjimečně mi některé scény, i díky použité hudbě, připadaly tak trochu cool. Ale bez hlavy a paty to nemá velký význam. ()

Kaktusak12

Jedna z mých oblíbených Boylovek. Správně morbidní, nečekaně ujeté a hlavně vtipné. Shallow grave sice není příliš známý ani se nestal takovým kultem jako Trainspotting, ale i tak rozhodně stojí za zhlédnutí. Jednoduše skvělý Dannyho debut. 80% ()

GOREGASM

Shallow Grave na začátku hodně klame tělem a vyvolá ve vás dojem, že by se mohlo jednat o černohumornou kriminálku, atmosféra ale postupně houstne až do solidní psychologické války, ve které se ústřední trio ocitne. Danny Boyle ve své prvotině nenaznačuje, ale naprosto dává jasně najevo, že jako tvůrce nezná limity, natož mantinely a poměrně profláklou zápletku o nalezených špinavých penězích třemi čistými dušemi dokáže rozvinout do velmi výživného zážitku. Eccleston, McGregor a Kerry Fox (škoda, že se dále neprosadila) perfektně ztvárnili postupně křivící se charaktery mladých a neposkvrněných duší, které zasáhne pokušení a nezastaví je ani dokonalý stonefacekiller, Peter Mullan. Shallow Grave by možná hlavně v koncovce větší pomazlení a doladění, ale na dravosti a zábavnosti mu to neubírá a jako odrazový můstek pro progresivního Boyla nemá chybu. 85% ()

Dimo

Skvělé drama, které zprvu nastolí černý humor, který následně vyxtřídá nervydrásající psychologické prostředí mezi třemi lidmi. Nemám výhrad, opravdu kvalitně odvedená práce. ()

Yojimbo

Povedený, zručně udělaný thriller, který mě však úplně za srdce nechytl a body získal především díky paranoidní atmosféře a Ewanu McGregorovi... ()

fogs

Dobrý film, a když říkám dobrým myslím tím tentokrát dost dobrý. Konec mě velice překvapil, určitě se vyplatí počkat si až do konce. Ewan McGregor mě zase jako vždy celý film přesvědčoval, že je brilantní herec. Pěkné! ()

Kingjiri

Aneb jak se na přátelství podepíše kufr plný peněz :) Myslel jsem, že půjde spíše o komedii, nakonec jde převážně o drama/thriller s prvky komedie. Britská produkce je z filmu znát, hlavně při pohřbívací scéně. Možná by bylo fajn, kdyby se scény převážně neodehrávaly jen v bytě třech kamarádů, ale chápu, že na to asi nebyly peníze. Konec nebyl špatnej, ale přesto dávám tři hvězdičky, něco tomu filmu k mému lepšímu hodnocení přeci jen schází. ()

dakarin

Pro mě zklamání. Zřejmě ne zcela vydařené vykreslení hlavních postav - neztotožnil jsem se, nevžil a sice se tolik netrápil různými šialenostmi, ale ani si to nijak nevychutnal. Nevyvedla se celková atmosféra, byť několik zdařilých gagů nabídnuto bylo. S daným tématem by jiný tvůrce s jiným týmem mohl dělat jinčí kouzla :-( tak snad příště ;-) ()

ZackSawyer

Slovy klasika, ani jsem se nebál, ani mě to nešokovalo (už), bohužel jsem od úvodní chvíle čekal víc... ale zápletka nakonec dobrá, vyústění taky. Zajímavá squadra lidí a hlavně lidí, z peněz vám tak akorát hrábne! Mě ne! :-) Aneb co by člověk neudělal pro prachy! Film o hledání svých morálních limitů. ()

VerenaLord

Bylo zajímavé vidět hvězdu Ewana McGregora coby mladé nezkušené herecké ucho. Ale už tehdy měl něco do sebe a utvořil z filmu víc, než bych očekávala! Celkový námět nebyl tak extra originální, ale na dobu, kdy vznikl byl pravděpodobně velmi zdařilý. Mě to celé působilo místy velice přitažené za vlasy, ale celkový dojem, to už je jiná.. ()

bubblebobble

Možno spoiler!!! Sledujem priateľstvá rôznych ľudí a keď mi tento film chcel naznačiť, že žiadne priateľstvo nie je až také pevné keď príde do cesty kufrík s peniazmi, tak v tom u mňa nepochodil. Ich priateľstvo bolo povrchné a založené len na radovánkach ( a takých je veru požehnane). Je jasné už od začiatku, že tí traja nemdopadnú dobre keď si ho nechali. Inak ale atmosférou zuppoa a napínavé je to tiež až až. ()

anitae

Zvláštní film. "Jako všichni spisovatelé hledám nitro..." "Už si to zkusil za ledničkou? tam já obvykle nacházím spousta věcí...." tak tohle bylo na rozjezd, pak už následovalo jen kopání hrobu, likvidování mrtvol a trocha šílenství... ()

Biopler

Nevyhľadávam čierne komédie, ale tak túto si zapamätám. To čo hodnotím veľmi pozitívne je atmosféra, ktorá je hodne dusná a na svedomí to má Christopher Eccleston a jeho David. Navyše film svojsky vykresľuje vzťahy ústrednej trojice, ktorá sa sama dostala do maléru a ktorej sa vďaka tomu rozpadá vzájomné priateľstvo. Snímok je pekne neučesaný, je na debut Boyla perfektne režírovaný čo je jeho najväčšie plus. Už tu Boyle ukázal aký talent má na vloženie hudby do deja. Je to jeho veľká prednosť. Vyzdvihnem len zárez hudby do záreza tela v závere. Brilantné. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)