Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

MaxForValue

Fantastické. Danny Boyle sa vo svojej prvej serióznej prvotine vrhol na do žánru krimi a predostrel nám podobne zaujímavú partiu ako Guy Ritchie. Jeho Shallow Grave vyzerá viac ako antická tragédia s kolíziou, zápletkou a šokujúcim rozuzlením, ktorá zaručene ocenia milovníci inteligentných koncov. Shallow Grave má, napriek svojej nespornej minimalistickosti, všetko to, čo má film mať, Boyle nepodceňuje psychologický aspekt viny, aspekt ľudskej túžby po bohatstve, fenomén akéhosi nabobúdania bohatstva a jeho traja mušketieri sa postupne menia na krvilačné monštrá, ktorých jediným cieľom je to, aby na bojisku zostali len oni. Krásna psychologická krimi, to sa len tak nevidí. ()

viktor.danek

Co na začátku vypadá jako absurdní komedie o mrtvém podnájemníkovi (to už tu bylo!) se postupně mění v psychologickou studii přátelství na pozadí děsivé společné zkušenosti rozřezání a zakopání mrtvoly v lese. Každý ze tří hrdinů se s vinou vyrovnává jinak a stejně jako v Tahle země není pro starý bratří Coenů se nakonec pokus o nezasloužené obohacení stává bojem o přežití, a tak musí jít i přátelství stranou. Mělký hrob je neuvěřitelně napínavý. I když divák tragický konec tuší od začátku, zápletky filmu pro mě byly nepředvídatelné a vychytralé natolik, že jsem se nemohl odtrhnout od obrazovky. Syrová hyperbola, kdy se postavy navzájem šmírují dokonale připravuje diváka na záverečná pointu, která baví stejně dobře jako skotský přízvuk mladého Ewana McGregora. Mělký hrob předznamenal úspěch Trainspottingu, který Danny Boyl natočil jen o dva roky později, ale přesto žije trochu nezaslouženě právě ve stínu pozdějších mnohem slavnějších Boylových snímků. ()

pekas

Boyle se tepve rozehříval na pozdější pecky. Tři floutci se dostanou k dilematu, co s mrtvolou u které je velký balík peněz a řešení dopadne neslavně. Postava McGregora je maximálně nesympatická. Pro mne průměr. 50%. ()

PAVLIS

Trochu jsem se bál, podívat se po mnoha letech znova, zvlášť když jsem si stále pamatoval závěr a ještě měl k dispozici pouze dabovanou verzi. Překvapivě ale Dannyho prvotina nijak zvlášť neztratila na působivosti. Naopak, nyní jsem si oproti "dětskému" pohledu, který byl hlavně o fascinaci z překvapivého závěru, více užíval psychologickou rovinu příběhu. Takže nelze než doporučit! ()

rezistence

Mě tyhle britský záležitosti už baví z nějakého vnitřního čehosi, mám to vážně rád, rozpočet minimální a nakonci jsem se potutelně usmíval s Ewanem. 85% ()

kubilov

Nutno říci, že je Mělký hrob velmi povedenou fúzí černohumorné komedie a napínavého thrilleru, což do sebe pochopitelně příliš nepasuje, ale tahle britská partička v čele s debutujícím Danny Boylem si s tímto nejednoduchým problémem poradila až nadmíru dobře. ()

Davis I

Když vyčteme informaci, kolik prostředků měl Danny na svůj celovečerní debut, tak z toho vymačkal celkem chutnou šťávičku...herce role baví a scénář je originální. Musíme ocenit oproti dnešním přehnaným produkcím, že tohle je film u kterého se člověk nenudí a náklady byly minimální... ()

Ukrizku

Vadila mi jednoduchá dějová linie. Nic navíc jsem nedostala. Jen pochybnost o nápadu samém - copak by opravdu souhlasili 3 ze tří? A proč vlastně tak dlouhou dobu čekali? Až si je najdou? Celá zápletka byla neuvěřitelná. Napětí tam bylo, ale *** je max. ()

johnny01

Skvěle natočené psycho, kde pozorujeme změny jednotlivých postav, exceluje zejména Christopher Eccleston, z něhož se stává místy až monstrum. Plno absurdity dodává správnou atmosféru. Vytkl bych možná pouze jedině poněkud mělký scénář, kde se mohla více rozvíjet nějaká další zápletka. ()

JosefTomas

Jeden z mála filmů, jehož celková genialita nelze popsat v tak krátkém formátu, jako je komentář. Stejně mi ale nezbývá, než to zkusit. Vynikající scénář dokáže od teenage komedie přejít do syrového krimi, aby se po chvíli vydal ke zrodu (ne)jednoho sociopata a zároveň na konci morálně podkopal tu poslední světlou věc v našich životech. Přebíhání mezi tím je však natolik ladné a nerušící, že člověk nemůže odtrhnout pohled, neboť by k tomu přišel o kompozičně precizní a herecky úžasně obsazenou věc. Pardon, geniální věc. ()

iz67

Viděl jsem před mnoha lety. Tehdy jsem z toho byl naměko. Dnes (2024) už tak zas ne. Furt ale docela dobrý. ()

seba

Skvělá prvotina Dannyho Boyla. Kvality Ewana McGregora jsou všeobecně známé, ale Christopher Eccleston v roli magora (po uřezání všech končetin mrtvoly by byl magor i ze mně, ale co by člověk neudělal pro peníze) byl snad ještě lepší. ()

JasonV

Dajte páru obyčajných ľudí balík peňazí, spravte z účtovníka mäsiara a môžete si byť istý, že sa niečo posere :) ()

Yuksek

Uff, hodně krutá varianta toho "co se může stát, když najdete kufr plný peněz?". Snímek se zpočátku tváří nevinně, ale velmi rychle se změní ve zběsilou jízdu a nevybíravou hru o život. Určitě jeden z nejlepších filmů Dannyho Boylea navíc se začínajícím Ewanem McGregorem. Vidět to v kině, tak strachy uteču! ()

Daves97

Krutý, ale vůbec ne nereálný film o lidské psychice a povaze. O tom, že za peníze potopí každý každého. Tento film mě přivedl na myšlenku, zda nepřecenujeme přátelství obecně...ono přecejenom, když o něco jde, tak "každý" má svou cenu, za kterou toho druhého zradí, podrazí, zlikviduje...tak to prostě je a je zbytečné se tvářit, že ne. Jen má někdo tu cenu vyšší a někdo nižší. Závěrečné titulky jsou třešinkou na dortu. :-) ()

v3s

nenapsal bych to lip nez Matty ... prestoze mi to obcas prislo prilis brutalni, obcas zas docela hloupe, dostalo se mi to pod kuzi ... rozhodne stoji za zkouknuti ()

ali-n

Traja priatelia a jeden kufor. A i keď sú to pošahanci na pohľadanie, predsa len som tento vývoj postáv nečakal a preto som aj veľmi spokojný. Pri danej zápletke nutná dávka čierneho humoru a vyhrotených situácií. A kopa dier v strope. MOJE NAJ - Nevídaný rozpor medzi náladou a vzťahmi na začiatku a na konci filmu. Teda ak nepočítam titulky, počas ktorých sa nám opakovaným záberom pripomína, ako sa to všetko zmenilo. Prachy sú prachy. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)