O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

rakovnik

Krásná pohádka, jedna z těch pro mě už klasických. Příběh správně pohádkový, zaporáci správně záporní, král jak má v pohádce být, jen ta princezna, za tou bych opravdu neletěl... Nejvíce mě potěšil Jaroslav Čejka a jeho mašle. ()

Martin741

Troska v 80. rokoch tocil kvalitu. Tato rozpravka je toho dokazom, a hrala tu aj moja oblubena herecka Helena Ruzickova. 82 % ()

MrPierc

Tuhle pohádku nemám rád díky mučení mladé princezny těmi dvěmi špindírami. Už jako malý jsem se toho filmu bál. Je to spíš napůl horor. ()

MA.KI

Nápaditá pohádka s nápaditou kamerou. Člověk by nevěřil jménu režiséra, i když i zde je Troškův rukopis znát (a to nemyslím nikterak ve zlým). ()

Kwaichi

Rozprávka s pekným príbehom, len princeznej Jasnenke mohli do úst vložiť aj zaujímavejšie repliky ako stále dookola opakovať: "Jirku, pomóc, pomóc, zachráň ma!" ()

tomtomtoma

Poměrně příjemná pohádka, která ničím neurazí, ani nenadchne, ale která poslouží přesně k tomu, k čemu byla stvořena. Pohádka, kde obyčejný bezstarostný švec a skromná princezna ke vzájemnému štěstí přijdou. Samozřejmě po překonání všech nástrah a zla. A jsou zde k vidění půvabný hrad Bouzov, tajemný hrad Frýdštejn, elegantní zámek Průhonice, ušmudlaný zámek Vítkovec, starobylé Loretánské náměstí v Praze a romantické Suché skály. Dobro bojující se zlem, láska, která musí překonávat těžké překážky, aby potvrdila svou velikost, důvtip nadšeného prostého občana a pomoc nadpřirozených sil. Princezna Jasněnka (půvabná tvářička Michaela Kuklová) je skromná a lehce naivní dívka, která se bezhlavě zamiluje do věčně šťastného a lehkomyslného ševce Jíry (Jan Potměšil), kterému bylo umožněno vyplnit si sen a zhotovit si létající křídla. Z dalších rolí: bojácný král (dobrý Lubor Tokoš), chránící princeznu před prokletím, přísná puritánská chůva (Antonie Hegerlíková), neustále usínající, oddaný králův komoří (Jaroslav Čejka), zlomyslná čarodějnice (dobrá Helena Růžičková), stojící za veškerým trápením dvojice, neposedná a škodolibá Černava (zajímavá Yvetta Blanarovičová), dcera čarodějnice, záludný Řimbuch (Oto Ševčík), sloužící čarodějnici, šarmantní vládkyně dne Sluneční paní (půvabná Venuše Humhey s hlasem Jany Preissové), pomáhající zničit zlo, a Černý princ (Zdeněk Podhůrský), toužící po Jasněnce. A děti se snad velmi dobře zabaví a nadchnou. ()

C0r0ner

Potemnělá atmosféra téhle pohádky je skoro tak nemístná jako demence třeba v Princezně ze mlejna. Přesně takhle by podle mě pohádka vypadat neměla, protože charaktery jsou tak plytké a vyústění tak nijaké, že se v tom přece nikdo pod deset let nemůže pořádně vyznat. 25% ()

Fallen_One

Jediná česká pohádka, která mne doslova pohltila. Troškův nejlepší film. A zároveň jediný dobrý, když nepočítám slunce seno. ()

zette

Pohadka je to celkem pekna, hledani princezny mi ale prislo dost zdlouhave a v konkurenci socialisticke produkce to zase neni zadna pecka. Pekny namet, krasne zabery na Bouzov a duo Kuklova - Potmesil nezklamou. ()

WolfR

Já nevím, mnohým lidem se to líbí a říkají, že je to opravdu skvostná pohádka. Ale mě to nějak extra nenadchlo. Jako určitě je to kvalitní pohádka, ale že bych ji nějak miloval to ne. Prostě klasická pohádka o tom, kde nějaký obyčejný člověk zachraňuje princeznu ze spárů někoho. Tentokrát má ovšem náš hrdina k dispozici křídla a je to švec. 3 hvězdy. Za kultovní, tuto pohádku rozhodně nepovažuji. PS: Ale Míša Kuklová je ve svých, mladých letech opravdu nádherná. ()

KajusaK

Velmi pěkná pohádka , která je sama o sobě dokonalá až na některé malé momenty které jsou nepropracované. ()

sir-dave

Pro mě zůstává nejlepší pohádka od Trošky Princezna ze mlejna, kde dotáhl Blanarovičovou k dokonalosti :-) Zde mě obzvlášť princezna Jasněnka nějak nezaujala. Když bych pominul několik absurdních scén vzhledem k tomu, že to je pohádka, tak dějově prázdné. Žádná z postav nemá pro mě ani potřebné charisma, které by hlavně u pohádek mělo být. Přeci jen tady byla aspoň od pohledu sympatická Kuklová, ale s tím Jíííro Jíííro to přeháněla... ()

kocik1

Jako děcku se mi hrozně líbila knížka a jako teenager jsem dychtivě hltala i filmové zpracování. A líbí se mi do dneška. Takže za 5, bez váhání. ()

sator

Co chybí ve scénáři to doženeme pitvořením...Scéna kdy čarodějnice - Růžičková a Blanarovičová stojí ve věži hradu Frýdštejn, nešlo natočil s Helenou protože do 15 metrové věže nevyšla. Nakonec ji zaskočil kameraman filmu Brabec který si oblékl její kostým. ()

otík

Dnes už legendární pohádka hlavě kvůli Jírovým létajícím křídlům. Je to pohádka spíše pro větší děti a dospělé, malé děti dostávají panický strach při souboji Jíry s upírem (zkušenost s vlastními dětmi). Výpravná, nadupaná pohádka, která je pohádkovým topem režiséra Trošky. ()

SeanLSD

Já zírám! Tak povesti neklamali a Zdeněk Troška skutočne kedysi nakrútil VYNIKAJÚCU rozprávku! A keby len to! Rozprávku, ktorá je režírovaná tak nápadito a energicky, že to ani dnes nie je štandardom. ()