Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Cenobita

Perfektní sonda do života české socialistické vesnice před rokem 1989. Buranství, hloupost, furiantství, blbost, závist, zlomyslnost - Zdeněk Troška si vyhrál s lidskými vlastnostmi, které tak nějak nechceme. Postava faráře Otíka ve filmu, natočeném na konci totality, je pro mě stálým překvapením i dnes. Vždycky si znovu říkám jak totomohlo Troškovi projít. Ne vždy a všude je film povedený, některé scény působí trapně, ale po tolika letech již zlidověly a divák (dnes už pamětník) je toleruje a nevadí mu. První díl trilogie je nejlepší, klasika, nutno vidět. ()

whoof odpad!

OK .. pokud by toto mělo byt dokumentární drama s titulkem "Jak to s těmi Čechy je doopravdy" tak bych tomu dal plnej počet ... otherwise ... ()

bazmo

Prekvapuje ma trošku nízke hodnotenie tohto klasického českého snímku, ktorý až parodickým spôsobom zachytáva českú dedinku v časoch KSČ- JRD (JZD).Herci amatéri podľa mňa len potvrdzujú mravenčiu prácu režiséra, ktorý svojej „klientele“ predostrel výbornú podívanú na dobový život. Ja som sa narodil a detstvo prežil v podobnom prostredí a musím uznať že Troškovi sa to podarilo veľmi dobre i keď s nadsádzkou ale s množstvom humoru ktorý či sa to mnohým z vidieka páči alebo nie je dosť blízky skutočnosti. Posteľná scénka, kde Ružičková hovorí „Prosím tě nedejchej na mně..táhne s tebe pivo a smrděj ti nohy ...“ ma rozosmiala už viackrát a poriadne..samozrejme je to komédia pre jednoduchého diváka, ale ako vo všetkom aj tu platí osvedčené ale známe že v jednoduchosti je krása..nuž päť hviezdičiek minimálne preto ,lebo je to film ktorý som videl už pár krát a si ho ešte určite párkrát pozriem a to nie len z nostalgických dôvodov... ()

psycholog

Když jsem porpvé viděl tento díl, tak jsem bral Trošku za velice dobrého režiséra, který by mohl mít ambice do budoucna a mohl by obohatit českou komedii - spletl jsem se a výrazně. Zpět k tomuto dílu slavné Hoštické trilogie. Humor této Jihočeské provincie by se dal rozdělit do trapných hantýrek a do nekvalitně vtipného humoru. Některé až primitivní fráze mi nakonec utkvěli v hlavě, jako dalším milionu čechů, kteří stále z radostí tuto troškovskou komedii sledují. Asi právě proto dávám 4*, jinak bych asi šlo o jednu níže. Takže 75% je snad přijatelný....:) ()

henny2010

Ze Zdeňka Trošky nějak na větvi nejsem a upřímně ho moc nemusím. Co se týče jeho ranné tvorby, tak to nebylo úplně na vývoz do odpadního skladiště, kde jeho budoucí tvorba končí, ale kupodivu to bylo vtipné a působilo to jako film. Já vždycky budu mít raději trilogie Homolkových, ale Slunce seno není špatný, pokud vezmem v úvahu první dva díly. Troška natáčí z prostředí, které je mu známé z jeho mladých let, takže natočit film z tohoto vesnického prostředí asi nebyl takový problém. Využíval vandrácké dialogy, ale mně se líbily, tedy zpočátku určitě. Jeho herecký ansábl byl velký a těch pár herců mu tu kvalitu udržovali, což se nedá říct o jeho budoucí kariéře. Dokonalé to úplně není už jen kvůli šimonku pláničkovi, kterého nemůžu vystát a světe div se kvůli evíkovi, kvůli které jsem měl špatné sny a při mé smůle o ní. Hodnocení je 75%, které mi přijde na první díl slušný. PS: Pokud chce Troška se trošku zase navléct do starých kalhot, tak ať začne tady, na jeho počátcích a nenechá se zatlačovat do těch idiotských kameňáků, peklů štěstí a doktorů od jezera hrochů. Tudy cesta opravdu nevede. ()

lineker

Nemá cenu dělat pseudointelektuála a na jméno Troška reagovat jak býk na červenou. Jako dítě v kině jsem šílel smíchem. A to že se na reprízu (pokud na ni narazím), vždy rád podívám je také pravda. První dva díly trilogie hodnotím kladně. U třetí se nápady už tahaly z pat celého realizačního štábu. ()

mondo

Tady se snad většina uživatelů narodila v Americe nebo kde, takhle přesně to dřív vypadalo na vesnicích. Rád na to vzpomínám. Parádní hlášky a nezapomenutelné situace. Opravdu se divím, je to asi tím že je náš národ už natolik zválcovaný trapnýma americkýma komediema, že se klasice nezasměje. ()

Fixa

Jakože Trošku kritizovat můžu, ale tady ne. Nene dámy a pánové, tady se tohodle pana " "režiséra" ", musim zastat. Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že jsem se u toho zpočátku nebavil. Z týdle jeho "prvotiny" si pamatuju docela dost dorejch hlášek ()

CarlaBrunn

„Maminko, nezlobte mne furt“. Bóóóže, tá už zase žvaní......“. Vykon Heleny Ruzickovej v prvom diele z trilogie od Zdenka Trosku ma dokazal pobavit najviac. Moje neustale vybuchy smiechu to len potvrduju. Pre mna jedna z najlepsich ceskych komedii, v ktorej kvitujem vela autentickych scen a komentarov. „Ty seš ale blbej“ :-) No more than KELISOVA. ()

Necrophobic

Stupidní krávovina u které se většina lidí dobře baví a já s nima,jen se o tom nesmí mluvit Troška není dost košér.Ostré 4 hvězdy ()

vom2

Povedený film z trilogie Slunce, seno..., česká klasika, znám ho už na zpamět, ale pořád mě baví a zasměju se i když nějaká ta chybička tam je, ale povedeně natočené 4* ()

Bojinda

Prvoplánový humor a samozřejmě to není pro filmové gurmány, ale na první shlédnutí pobavilo. Jen kdyby to nedávali furt, to samé jako u dvojky, pořád dokola bych na to koukat nemoh, Vesnička, Vrchní, Mareček ani Postřižiny to nejsou. ()

padlar

První a nejlepší z celé "Hoštické" trilogie. Kolikrát jsem ji již viděl ani raději nechci vzpomínat, ale pokaždé jsem se u ní královsky bavil. A co víc si může člověk od komedie přát. ()

botka2

Podle mě se v tom každý najde :-) Počkej až tatínek vystřítlivý, ten ti jich nandá.....nesmrtelná věta. ()

bratr_jezek

Česká klasika, režisér vyšel ze svých zážitků, takže fungujou různé propletence vesnických vztahů i charisma postav. Typická komedie ze života plná legendárních hlášek a nezapomenutelných postav - svérázná matka a až flegmatický otec Škopkovic, farář Otík, místní drbny v čele s Kelišovou a další. Přísné hodnocení jiných nechápu. Buď sem chodí hodnotit jen přísní kritici, které odrovná jen vysoce sofistikované drama nebo tomu kazí popularitu televize, která to vysílá pořád dokola ()

shakeXL

Co to tady vidím pouze 68%? Samozřejmě to není skvost české kinematografie ale je to česká klasika s luxusníma hláškama a téměř všechny postavy ve filmu jsou prostě legendární. 4 hvězdy ()

mirec2211

Tomuto hovorím československá klasika. Vždy si to rád pozriem. Veľa mladých tomuto humoru už moc nerozumie, bohužiaľ. Je to však iná doba. Doba, kde sa ľudia báli prezentovať svoj názor a báli sa robiť to, čo je teraz úplnou samozrejmosťou je chvalabohu preč. Nezabudnuteľné scény a gagy s PANI HEREČKOU Helenou Ružičkovou sa mi vryli do pamäti. "Jen počkej, až táta vystřízliví, ten ti jich nandá.!" , alebo „Prosim tě, nedejchej na mě. Táhne z tebe pivo a smrděj ti nohy, jdi si je umejt, dobytku jeden! To je život!” a samozrejme prefackanie mladého, keď sa spýtal, čo je to coura a takto môžem pokračovať. Za mňa plný počet * * * * * a to na všetky tri časti. Slunce, seno, jahody. Slunce, seno a pár facek. Slunce, seno, erotika. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů