Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Cyklojaryn

Moje srdeční záležitost. Hoštice , místo , kde jsem sám několikrát byl a Zdeněk Troška tu natočil komedii , v níž naprosto vystihuje vesnický život. Dost lidí se tady poznává a já se při každé další repríze , rád zasměju. ()

Tomgunses

Stejně tam má hovno... Jedna z nejmilejších a nejpohodovějších českých komedií. 90% A zdejší některá "odborná" hodnocení tohoto kousku? Vždy mne baví se podívat na profil "odpadů" na jejich vkus, povětšinou je hnedle jasno, ego je proste sviňa... :-) ()

scarlet odpad!

Komedie stupidní i na komunistické poměry. Pokusy o humor neskutečně trapné a primitivní. Herci (a hlavně mladé herečky) se pitvoří a dělají ze sebe idioty. Má to být jako vtipné, nebo je to improvizace ?? Scénář je tak slabý, že se z nedostatku nápadů některé repliky musí opakovat dvakrát i třikrát. Troška prý z tohoto prostředí pochází… nevím, zda je to dostatečná omluva pro tak špatný umělecký vkus a nedostatek talentu, který nevylepšilo ani absolvování FAMU. To něco vypovídá i o kvalitě našich uměleckých škol. Nicméně TV NOVA tento film považuje za takový klenot, že to odvysílala úplně bez reklam... ()

Mateskimos odpad!

Úplně se stydím, že jsem to viděl... Vzpomínám, když jsem byl kluk a dávali to v televizi a já byl nucen se na to dívat,protože se na to dívali rodiče. Dodnes z toho mám trauma. Už tenkrát jsem věděl, že je to hloupost stvořená pro hlupáky. Od hlupáka. Bože! Hrozný dětství. Přijdu si jak zneužitej. ()

Josef.Svejk

Troškovy filmy oslavují buranstvi a populismus, proto mě vcelku nebaví. Ale u téhle komedie musím udělat výjimku, protože to natočil v hloubi komunismu a film šel málem do šuplíku. Komunistická cenzura házela filmu klacky pod nohy už při produkci, a z finální verze pak vystříhali minimálně 10 minut politicky "nevhodných" scén. Čtyři hvězdy za dobre herce a vzdorování cenzuře. Bohužel, z dnešního pohledu, kdy bují populismus a oslavování (pod)průměrnosti, se i tahle komedie zda poněkud trapná. "Agrokomedie" se dají natočit inteligentně, viz Menzelovy Vesnicko má středisková a Na samotě u lesa. ()

martin2702

Slunce seno jahody byl nejslabší začátek trilogie ale taky mě to bavilo tyhle tři filmy nikdy nezestárnou vždy se bavím je to neokoukatelný. ()

aragonit

Nad touto komedii, se asi většina filmových kritiků ušklibne, protože se tento film nesnaží o nějakou hloubku, je to taková lehká komedie, mně je blízká svou přirozenosti, uvěřitelnosti, přesto, že se podle asi většiny filmových kritiků, nejedná o nějaké velké dílo, pro mne je cenné, protože skutečně vtipných komediích, je u nás v posledních 20 letech natočeno, velice málo. Toto patří podle mne k tomu lepšímu v českém filmu, podobně jako třeba filmy, Homolka tobolka, jsou hlavními hrdiny, běžní lidé, kteří jsou zde vykresleni, jako jednodušší, ale o to zábavnější ve svých svérázných problémech a jejich řešení, pak můžeme spatřovat typický obraz českého člověka. ()

GrooteLulu

Není to klenot světové kinematografie. Vlastně to není ani světové a možná ani kinematografie. Rozhodně to je však klenot. Nejvtíravější komedie mých dětských let na přelomu 90tých let. Neznat ji, znamenalo být jedině cizincem. Tenhle díl je vlastně nejnudnějším, ale mladý Šimon je světlem lepších zítřků. ()

BigJohn02

Vydržel jsem 15 minut. Proč se proboha koukat na rozhulákaný jezeďáky? Ale potom, co jsem učinil podobnou zkušenost s dvojkou, nemohu dát odpad. ()

Rocky75

I kdyby Troška nenatočil nikdy nic jiného, tak tuto trilogii mu nikdo neodpáře a hlavně ani nezapomene. Je to prostě pecka, každý kdo vyrůstal v 80 letech na vesnici se v tom musí vidět. Nechápu zdejší hodnocení typu odpad atd. vždyt zde je vidět řežisérova láska k prostředí, jež ho v dětství formovalo a láska k němu, stejně jako u mnohých z nás. Není to Enzejstein ani Tarkovskij, ale je náš a pohladí. A i když běží trilogie v TV aspon 1x za rok, vždy se rád podívám.... ()

adaben

Viděl jsem to možná po třiceti letech, moc jsem si to nepamatoval, ale čekal jsem, že se zasměji víc, už proto že u prvního dílu se ještě dařilodržet jisté mantinely humoru. Po letech mne pobavil jen vláček, který nestaví a kde je třeba zabránit naklonění a nápaditá mi přišla ještě učitelka Jirásková se zpěvem a počasím a sbíhající se babky, když to bylo poprvé použito. Růžičková to hraje jistě dobře, ale jak melou pořád všichni naráz, není tomu moc rozumět. Osvěživí byli ještě oba mladí kluci (Černý a Kikinčuk) a snad O. Kopřiva a malý Šotola, ostatní se mi po letech nějak vytrácelo, včetně třeba Lábuse a Kretschmerové. A některé věci se prostě příliš nepovedly, kouzelný mizející dědeček. A trochu nevím, jak přijmout ten odkaz na Formana, že se běželo z tancovačky zase k ohni a ono to bylo tentokrát něco úplně jiného...ale možná, že tohle zase nebylo z filmu tak nepřijatelné. ()

CernaZanetka

"Troškovská" komedie, která nepostrádá smysl pro humor s jednoduchou, byť přehnanou, zápletkou z prostředí venkova. Film jenž neztrácí své kouzlo více jak tři desetiletí. V hlavní roli nezapomenutelná, osobitá, herečka paní Růžičková, která svým podáním Škopkové nepřestává udivovat. Pro nenáročné, kteří si rádi dopřejí pohodový večer. ()

vk252

Přirovnal bych to k poslechu hudby. Jsou chvíle, kdy mám náladu na Bachovy fugy, jsou chvíle, kdy si "Bachovy" barokní reminiscence poslechnu ve vyhrávkách Jona Lorda z Deep Purple, a jsou chvíle, kdy si pustím zemité tříakordovky Slade nebo věčné boogie Status Quo. Podle stavu duše. Tak nějak je to i s tímhle filmem - rozhodně bych si ho nepustil naladěn na felliniovskou notu, ale po pořádném obědě zapitém pěti plzněmi je to věc tak akorát :-). Někdo tu píše, že se v něm permanentně snižuje lidská důstojnost - no, to by dotyčný musel strhat i Hraběte Monte Crista, Bídníky nebo Motýlka - to je prostě blbost non plus ultra. Takže Troško zatracovaný - jedna hvězda za znalost svých papenheimských, jedna za krásnou vesnici a jedna za skvělého balvana Třísku s věčným lahváčem a skvělou Růžičkovou s králičími hody. Viva Hoštice! ()

Lipna

Na rozdíl od Kameňáků se na tuhle trilogii dá koukat i opakovaně. Některé hlášky i zlidověly a to je asi to nelepší zhodnocení ()

KITTbx

Ne je to dobré, je to dost dobré, je třeba hodnotit dle vzniku a tehdejšího pohledu ne dle současného trendu. Uvědomují si zdejší „kritici“ kdy, že to ten film vznikl!?! No asi ne. Případně kolik z nich vůbec zažilo tu „zvláštní a absurdní dobu“… Takže hodnotím podle toho, že jsem to viděl, když to bylo poprvé v kinech a podle toho, že ať se to někomu líbí nebo ne patří film k tomu NEJ pana Trošky a také k tomu lepšímu té doby. No a hlášky z filmu již patří k lidovému folklóru. ()

bohus75

Brána do Troškova filmařského pekla. Tady natočil film plný jihočeských krav, naštěstí ještě nezabřednul do hoven, které z nich padají. Standartně výborná Helča Růžičková, taktéž bába Erna Červená na pekelné posteli. Jinak je to celé tak nějak o tom hnědém nevoňavém, nicméně tady ještě režisér tak netlačil na pilu debility a stupidity...jo, ještě se to dá ()

white_wolf

Sice pana Trošku moc nemusím, ale tohle se povedlo. Hned po první scéně je jasné. o čem film bude, o parodování skoro všeho a to se podařilo. Je vidět, že postavy jsou psané podle reálných předloh a nejsou dvojrozměrné, stejně jako celé Hoštice. Zkrátka skvělý film, ze kterého na vás dýchne letní atmosféra i během zimy. ()

Nellaron

Som rozčarovaný z nízkeho hodnotenia tohto filmu a kritiky na Trošku. Každý má samozrejme právo na svoj názor. Z pohľadu filmárčiny určite nejde o veledielo, ale skúsme sa na komédiu Slunce, seno, jahody pozrieť inak. Predstavme si, že by film nikdy nevznikol. O koľko hlášok by sme prišli? Koľko kultových scén by nikdy nevzniklo? Veď Helena Růžičková, hoci excelovala v množstve iných filmov, sa našla práve v postave Škopkovej. Pre mňa osobne je komédia Slunce, seno, jahody synonymom leta a obrazom dedinského života, ktorý Troška výborne vystihol. Ja za tento film Troškovi ďakujem, že vznikol. Pozeráme ho niekoľkokrát do roka a vždy s rovnakým nadšením. ()

wistar

no je vidět, že Troška si dělá srandu z vesničanů a daří se mu to. Ten film, když přejde k humoru, tak je fajn. Jakmile se, ale objeví otravná love story s Milunou tak je to příšerná nuda. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů