Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

asus

Barz dobrí a dojemný film.zaujal ma od začiatku do konca.scifi filmy mam radšej take jak nejaké bitky s robotmi,v buducnosti atď.. ()

Digi_cz

Pohodový Travolta co si pěstuje před domem zeleninku a opravuje porouchaná auta místním spolubydlícím a známým ve svém městečku co náhle po své narozeninové párty projde jakou si vnitřní proměnou skrze světlo, které ho zasáhlo z Vesmíru. Všimněte si, že jako jediný má stále úsměv na tváři a život ho baví víc než ostatní a jakoby ví co bude následovat a dokáže se napojit na různé lidi a jejích mysl. Bylo moc fajn pozorovat Travoltu ve svém "světe" a čerpat z toho co nám není třeba jasné. Těch pár momentu třeba jako, když kopal záhon "hráblem" a najednou holýma rukama pač to "hráblo" k tomu ani nepotřeboval a chtěl se prostě dotknout/spojit/cítit hlínu a v tom jaksi zbystřil ještě víc a kouknul se na strom, který byl v souladu s větrem a v pohybu, kdy my lidé také setrváváme po nějakou tu dobu jak jsme malí. Jenže to zapomínáme v dnešní době a měli bychom tomu v průběhů života přijít znovu k chutí, protože je nám takhle... Nebo, jak měl rozhovor s doktorem ohledně toho co je důležité a co vlastně není. Nebo, když vysvětloval svůj odchod dětem skrze jablko... Tohle jsou kousky, které mí stačili k tomu, aby se mi film líbil. Možná ta telekineze tam nemusela být, tak na "očích" nebo vůbec, ale tohle není můj film :-) ()

darius1706

Ačkoliv snaha z mé strany byla (už proto, abych se necítil divně, když film má tak vysoké hodnocení), tak to zkrátka nešlo a s filmem jsem se naprosto minul. Jednak asi proto, že je to snímek téměř 20 let starý a zkrátka věci, které mi dříve nevadily, tak nyní vadí - zejména to amíkovské přehrávání. Druhá věc, která mě příšerně iritovala, byl tak ucajdaný soundrack, kdy zřejmě měl divák být dojatý - což by nevadilo, kdyby ho k tomu nenutili celý film - zbytečně se v tomto tlačilo na pilu. Je to přitom škoda, film měl velký potenciál a vždy se začala nějaká myšlenka, která ale záhy skončila. Nevím, jestli to byl záměr nebo ne, nicméně kromě poselství, že když je někdo výjimečný, tak to má mezi ostatními blbé, jsem tam marně hledal něco dalšího. Doufal jsem, že alespoň ten konec bude nějak propracován, tedy ta láska, ale opět to zůstalo viset někde na půli cesty. Závidím ostatním, že v tom cítili soulad s přírodou a pohodu, bohužel mně se to nepodařilo. Navzdory vysokému hodnocení pro mě zklamání. ()

Tauloo

Rád se vydávám na venkov a tenhle film je ho plný. Krásné prostředí, kamarádští obyvatelé a jejich denní rutina, narušená zvláštní příhodou George Mannyho. Vyprávění jeho příběhu je chytré a zábavné až do dojemného konce, který není kýčovitý jak u podobných filmů bývá. Travoltova jedna z nejvydařenějších rolí, ve kterých není otravný ale dokáže vzbudit empatii a vtáhnout do děje. Klasici jako Duvall a Whitaker svými postavami děj příjemně doplňují. ()

Killy

Proc ne, neurazi, nenadchne ale je to mily film o tom jak se lidi boji neceho co neznaji, jak odsuzuji odlisnosti a jak dovedou byt zly... ()

Zikfryd

Je to opravdu hodně romantický film - skoro bych řekl na hraně únosnosti (ale ne za hranou). Moc dobře zahrané. ()

Robinex

Znovu-projekce snad po 16 letech, za tu dobu clovek i trochu vyroste a leccos vnima jinak. Stejne jako tento film. Travolta podal super vykon ve sviznem, okouzlujicim a hlubokem filmu o tom jak nebezpecna muze byt genialita a lidsky strach z nechapaneho. A konec?... slova: "Budes me milovat do me smrti?"... "Ne, budu Te milovat az do te sve." .... silny zazitek. Pokud mate klidny podvecer, doporucuju! ()

Jirkacek

Snímek Fenomén vypadal hodně zajímavě, ovšem po jeho shlédnutí jsme byli doma znuděni a zklamáni. A přitom to mohl být opravdový trhák - hvězdné obsazení jmény jako John Travolta, Forest Whitaker či Robert Duvall, zajímavý scénář a příběh, to všechno slibovalo skvělou podívanou, dobrou zábavu a v neposlední řadě pořádné scifíčko se vším všudy. Bohužel zůstalo pouze u slibů a veškeré naděje zhasly po dvou hodinách nudy u TV. Pořád jsem čekal, kdy se to rozjede, kdy se začne něco pořádné dít a ono nic. Celý film bych nazval pokusem o vnucení myšlenky divákům, že obyčejný život je přece skvělý a být něčím vyjímečný nemusí být nutně terno. Ano, tenhle fenomén ternem rozhodně nebyl !!!! Myslím, že do žánru sci-fi měl hodně daleko, spíše bych jej zařadil mezi mysteriózní, ale ono je to vlastně jedno, i kdyby se v něm objevil milion ufonů - pro vaši informaci počet mimozemšťanů zde byl nula. A přitom Fenomén začal tak zajímavě - již po pár minutách prožil při oslavě svých narozenin George alias John Travolta životní zážitek, když jej na ulici ochromilo prudké světlo na nebi. Od té chvíle uměl hrát šachy, ovládal telekinezi, za půl hodiny se dokázal naučit portugalsky, španělsky mluvil lépe než mexikáni, zvládl přečíst několik knih za den a vůbec jeho mozek začal pracovat na plné obrátky. Jenže díky tomu začal děsit lidi okolo sebe, i když se jim sám snažil pomoci, jako třeba Forestovi. Jeho doktor Robert Duvall nestačil zírat a jako jeden z mála při Georgovi stál i v jeho těžkých dobách. Náš hlavní hrdina své myšlenky také soustředil na Kyru Sedwick, do které se zamiloval, ale cesta k jejímu srdci byla hodně zdlouhavá. Dokonce trvala až do konce celého filmu, na který jsem se velice těšil, protože mne fakt nebavil. Nuda, nuda, nuda. I když - závěr mne hodně mne překvapil, opravdu jsem takový konec nečekal, ale celkový dojem to už nevylepšilo a tak ode mne Fenomén získává pouhé dvě fenomenální hvězdy **. ()

Ajbell

Veľmi pozitívny a smutný zároveň. George získal výnimočný dar prostredníctvom choroby o ktorej netušil. Ako človek spätý s prírodou a milujúci ľudí okolo seba, využíva tento dar a schopnosti pre nič iné ako dobro. Túži si získať srdce mladej vdovy a keď sa tak stane, prekážkou im nie je ani smrť. Napriek pár momentom telekinézy a motoru poháňaného hnojom by som žánre v popise ako sci-fi a fantasy vynechal. ()

Shanyo

Skvelý film, výnimočne skvelý Travolta, tradične skvelý Duvall a Whitaker a dokonca som si na záver skvele poslzil. ()

viax

Romantika, přátelství, rodinné hodnoty, to vše je namícháno s vkusem a předvedeno sympatickými herci, kterým se dá věřit každé slovo. ()

bournak

Film jsem viděl v roce 96 v kině a už tenkrát mě moc nezaujal. Osvícení měsícem je laciná berlička scénáře. Není to ani žádný filmový majstrštyk. Snímek je navíc žánrově neukotvený a přechází postupně do melancholie a patosu, v závěru se snaží prvoplánově působit na emoce. Námět sice není nijak originální, ale herci zahráli slušně a při sofistikovanějším scénáři z toho mohl být dobrý film. ()

drkaldj

Zajímavý příběh. Nepotřebuje to žádné velké efekty nebo pompézní přehnanou akci a megalomanský rozpočet. Jen kvalitní scénář a dobří herci. ()