Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

Aiax

Velice příjemný filmek, i když rozhodně žádný majstrštyk. Třívolťák dokazuje, že je výborný, charizmatický herec, jen holt občas šlápne hodně hodně vedle. Fenomén ovšem není ten případ, je to milé, jímavé a má to i určitou hloubku. Skoro čtyři hvězdičky, kousek ubírám za určitou neoriginalitu (silná a nepřiznaná inspirace Keyesovým románem Flowers for Algernon) a za občasnou přílišnou slzopudnost. ()

Martin741

Turteltaub ako reziser mi teda toho moc nehovori, ale ako som mal moznost vidiet, scenara sa zhostil na urovni. Aj ked miestami to pripomina Green Mile, chvalim kvalitnu reziu, vybornych hercov ako Travolta, Whitaker, Duvall, Sedgwick .... a dialogy na urovni. Kvalitna filmarska praca "se vsim vsudy" : 88 % ()

rakovnik

Hezký a milý film. John Travolta je kupodivu velice civilní a jeho postava vzbuzuje emoce. Jen světlo shůry jako mysteriózní prvek zůstalo v podstatě nevyužito. Jak se stavíme ke genialitě je ale podáno velice realisticky. ()

honajz2

Než byl odhalen původ Georgových nadpřirozených schopností, byl to docela zajímavý film s překvapivě podmanivou atmosférou, díky které mě to bavilo sledovat, i když nešlo skoro o nic jiného, než objevování toho, co všechno George umí a k čemu to využívá. Sice to s poselstvím postupem času začínalo zavánět New Age ideologií a ani tak to nebylo tak úžasné, že bych z toho po celou dobu byl naprosto nadšený, rozehrát to mohlo určitě víc (a to i po stránce myšlenek), jenže závěrečných 25 minut ten film úplně odstřelilo a pohřbilo. Nejen, že mi to vysvětlení přišlo slabé a bez nápadu, ono se to totiž pak celé změnilo ve strašně slzopudný kýč. Navíc ten film už pak zahodil rozehraná hlubší témata a jenom se plně věnoval tomu, čím se pak následně stal. Jako jo, to vysvětlení je nejspíš vědecky nejpravděpodobnější, ale kurnik, vždyť se to už od začátku tváří spíš oddechově, nechce si to na nic takového hrát. Ani ten náběh na New Age poselství se neuskutečnil, a přitom bych tu za něj byl mnohem radši, protože lepší nějaká myšlenka než žádná myšlenka, že... Hrozně mě to mrzí, ale ten konec mi ty dojmy fakt dost pokazil. A když si budu chtít v budoucnu pustit něco s podobným námětem, dám si radši znovu Běláska. Ten vlastně přichází se stejným poselstvím a přitom má víc do sebe než Fenomén... 3* ()

MrPierc

Zajímavý vývoj tohoto filmu mě vzal dech. Jak hlupáček ke genialitě přišel. Jenže film je úžasný hlavně svým klidným vývojem, nikam se nehrne a přesto každou chvíli překvapí nápady a maličkostmi. John Travolta a jeho charisma září na každou stranu, Forest Whitaker jako ztroskotanec a lidský Robert Duvall byly skvělou volbou pro film ! Georgův mozek dosáhne takového výkonu, že informace z knih již nestačí a začíná myslet jinak, jeho myšlení se přetváří v porozumění ! Ono se to moc nedá vysvětlit, ale přesně chápu, co tím scénárista či režisér myslel - úchvatná myšlenka ! Romnatika zde není vůbec na škodu je to hodně lidské ! Hudba se moc hodí díky tomu jemnému stylu. To jsem si tedy pošmákl !!!! ()

O´Neill

Úžasný John Travolta, velice příjemná atmosféra, venkovské prostředí a relaxační hudba. Hodně příjemný filmek :) ()

Nach

Komorní příběh, který by se dnes nazval jako "zrod superhrdiny". Díky Bohu ale Fenomén s Johnem Travoltou o hrdinství tak úplně není. Je to příběh o muži, který poté, co jej zasáhnout světla na obloze, začne vykazovat parapsychické schopnosti. Sám si s tím vším neví pořádně rady, a ač se snaží být ku prospěchu okolí, to jej naopak bere stále více a více negativně. To vše je geniálně ztvárněno a v závěru doplněno o šokující zvrat, který se vše snaží udržet v míře reálné a nikoli comicsové. Za mě velký palec nahoru a kdykoli jindy se rád podívám. 80% ()

starbrejkr

Nádherný film a pro mě zatím suverénně nejlepší věc s Travoltou, kterou jsem viděl. Toho člověka mám pořád tak nějak zapsanýho jako slizkýho frajera z Pomády a žádnou jinou rolí tu tvář u mě nesmazal.....až ve Fenoménu.....na filmu taky hrozně oceňuji neklíšovitost - tam, kde u tun jiných filmů už dopředu víte, co se stane (zejména co se romatických scén týče), tady nepřijde. Hodně se mi líbil i epilog, který jen podrthl průběh závěrečné třetiny filmu - totiž že i přes konec nemá vyznívat smutně....v tomhle mi dost připomínal Million Dollar Baby. ()

C0r0ner

To sci-fi je tam bohužel jenom jako prostředek k ozvláštnění příběhu, který sám o sobě stojí za hovno (jak by taky romantika nestála). Vlastně jenom proto to nakonec nebylo za plný počet, protože jinak to byl špičkový námět a Travolta se také vydal ze všeho. Turteltaub není kdovíjaký přeborník, ale málokdy se u něj člověk zklame. 75% ()

PROCESOR

Je to o strachu před tím, čemu nerozumíme. A čemu nerozumíme toho se obáváme. Když se někdo odlišuje od "normální většiny" je automaticky zařazen do kategorie ten divnej. Přesto že je ve snímku velká pozornost věnována také lásce a přátelství, tak si dovolím jen poznámku -S-! film je neskutečně smutný -S-! A ano brečel sem, jak želva... ()

pakobylka

Vcelku příjemná, byť trochu neohrabaná romantika s nádechem fantasy, jejíž rozuzlení pokládám za jeden z největších filmových podrazů scénáře a režie na nic netušícího diváka, přičemž jde o podraz nepokrytě vyděračský, cíleně slzopudný a vůbec po všech stránkách neobhajitelný. Velice slabě blikající 3* ()

campix

Fenomén je velice příjemné romantické fantasy drama, které působí hodně obyčejně a civilně. John Travolta je normální automechanik někde v americkém zapadákově. Jednoho dne ho osvítí zvláštní světlo a on začne vykazovat nezvyklé chování. To sebou nese i určité problémy uvnitř komunity a ještě se do toho snaží oslnit dívku svého srdce. Nadpřirozená linka mi vůbec nevadila a lehce slabší sladkobolné finále mě tolik nenaštvalo, protože se celým Fenoménem line příjemný feeling a ty dvě hodinky hodně slušně utečou. Turteltaub je rutinér, ale mě většina jeho filmů poměrně líbí a Fenomén není výjimkou. ()

otík

Když se Travoltovi podaří film, stojí to zato. Tento film se mu podařil výborně. Příjemný hezký film o geniálním člověku a o tom, jak se může život změnit k dobrému i zlému. ()

tomeek

Proč ne, já těch pět klidně dám, protože mi tam vůbec nic nevadilo :) Skvělý příběh, skvělí herci a výborná hudba. Mám rád tento typ žánru... ()

sator

S Travoltou mám ten problém, že jsem mu nikdy nevěřil že je herec...námět mi přijde prošustrovaný...rozšířené vědomí... ()