Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

Pitryx odpad!

Hned jsem měl podezření, když jsem zahlídl slovo romantický před sci - fi. No moje chyba. Nejvíce mne pobavilo prolomení vojenského kódu, a pak velký údiv obou „hrdinů“ že dostali přes prsty. Ani celkově to nestálo za nic. Travolta se vtírá k hnusné babě, která se navíc chová tak, že bych ji zpráskal lopatou. Prostě v celém filmu ani jedna sympatická postava, zdlouhavý, děsně okecávaný děj a nuda. Žádný nápad, žádné překvapení. Příhoda s Portugalcema byla přímo na palici. Zbytečná a nevysvětlená. George ukazuje rukou na ty dřeva a všichni koukají jako telata. Tak kde ještě jinde by asi mohl ten klučina být.? Snad bych něco dal, kdyby to mělo normální, nebo lépe kratší stopáž (řekněme tak do půl hodinky), ale za ty dvě hodiny nudy nedávám nic. ()

KillHurt

Krásný a dojemný film o smutných věcech. Popisuje nás lidi, jak nejsme schopni přijmout odlišné a zuřivě se ho bojíme. Ono je to vlastně sci-fi. Jen místo emzáka dosadili člověka, který se ke genialitě dostane náhodou a už vůbec neví, co s ní má dělat. ()

Tominni

Hezký film, který ukazuje, jak odlišnost (i v případě náhlé geniality), lidi odrazuje a jak na ní reagují. Tak moc bych chtěl Georgovi pomoci, protože je toho přeci tolik, co nevíme. Na víc u George je záblesk geniality za krutou cenu. John Travolta je výborný, jde mu to dobře i po jeho romantické lince s Kyrou Sedwick. ()

moviepill

K úplnej dokonalosti mu síce niečo chýba, ale tie slzy tu boli. A nehanbím sa za ne. Videl som tento film snáď stokrát, a pokaždé ma nesmierne dojme. John Travolta hrá srdcom, on JE George Malley. Kyra Sedgwick mi vo filme veľmi sedela, rovnako ako Robert Duvall, či sympaťák Forest. Hlboká myšlienka, prerod z komédie do drámy počas dvoch hodín. Téma priateľstva, lásky a osudu so štipkou tajomna - všetko zladené, namiešané do chutného kokteilu, ktorý ale rozhodne nie je chaosom. "To mi řekni ty, co jsi vždycky chtěl dělat... Zamysli se..." ()

mr.bredok

Příjemným překvapením pro mne bylo, že Travolta dokáže uhrát takovou roli - stále jsem ho měl zařazeného jako pošuka z Horečky sobotní noci - a ta je pro mne - pravověrného rockera synonymem diskotékové pomatenosti. Film měl napětí a gradoval až do neveselého konce. Moc pěkné. ()

natalanka

Velice slušný film. Je zajímavý, napínavý, vysvětlitelný (líbí se mi , že tam vážně žádní ufouni neběhají). No jen to končí smutně, kladný hrdina nám umře. Takže se těším až Travolta zase v nějakém filmu ožije :-)) ()

Trumper

Lůza nechce naslouchat, lůza potřebuje senzaci. A ti rádoby učenci nenaslouchají proto, aby poznali a šířili pravdu, ale proto, aby si získali lůzu.___ Marně přemýšlím, co má společného Turteltaubův Fenomén s čímkoli jiným od Jona Turteltauba. Tento film je v jeho tvorbě takovým malým zázrakem a nebýt pár hluchých míst a zbytečných „písničkových vsuvek“ v druhé půlce, šlo by zřejmě o velký zázrak. Travolta, Sedgwick, Whitaker i Duvall hrají solidně, ale tahounem (alespoň pro mě) je atmosféra ospalého zapadákova prosluněného kalifornským sluncem a plného těch typických amerických stereotypů vysedávajících v baru u sklenice čehosi, čemu říkají pivo. A uprostřed tohoto světa se náhle objeví záblesk výjimečnosti, která může být spásou, ale nikdy nemůže být pochopena.___ Zvláštně poklidný (jako špičky stromů v mírném větru) a myšlenkově silně nakažlivý snímek. / silných 80% ()

Dextwer

Oddechovka na nedělní večer. Vynikající obsazení. Sestava Travolta, Whitaker a Duvall jsi opravdu sedla. U tohoto filmu jsem si odpočal. Celý film od začátku do konce se snaží hrát na emoce diváka a příjemně ho nutí se zamýšlet nad možnostmi kombinace nadpřirozené inteligence a obyčejného člověka, který má rád svůj život, tak jak je. Hodnocení: 70 % ()

CrazymanM

Velmi příjemný a smutný film,který se zpočátku tváří jako sci-fi,ale pak se mění na drama.Co se mě týče,zřejmě druhý film,ve kterém se mi moc líbil Travolta(první je samozřejmě Pulp Fiction).Na konci mi i trošku vyhrkla slza,ale co,nestydím se za to,i když to určitě bylo prvoplánové! ()

route60

Nikdy mě herecky tak Travolta nezaujal jako ve Fenoménu, skvělé netradiční romantické drama Jona Turteltauba o přátelství ale zároveň nepochopení okolí když má někdo výjimečné vlastnosti, výborně Travoltu doplňují ostatní herci v čele s Robertem Duvallem a Forestem Whitakerem. ()

Lucbric

5* je moc a 3* je málo :) závěr mi přišel šíleně uspěchaný a nelíbil se mi v něm moc ten scénář, věnovala bych se víc určitým tématům, takhle tam bylo hodně scén, který by se mohly propracovat do hloubky, ale jako by už na ně nezbyl čas :/ celkově je to pěkný film, Travolta je sympaťák, dokonce i v nemocnici z něj sálá ta laskavost a dobrosrdečnost :D hudba pěkná, prostředí i herci taky :) ()

AgentMarvel125

Velmi dobre spracovany film - az na nezvladnutu zaverecnu hudbu pri lubostnej scene, ktora je totozna ako vo filme Kto to hovori III, v ktorom Travolta tiez hral :-) Preto nedam maximum ... ()

LoboNegro

Drama které zajisté potěší milovníky fantasy, mysterií a také romantiky. Navíc mám obzvláště rád johna Travoltu a tohle je jeho herecký koncert. ()

kacer4

Prvá polovica začínala trochu strácať grády ale potom sa film zase dostal tam, kde mal byť. Bol o niečo viac dojemný ako mi vyhovuje ale aj tak ho hodnotím dosť vysoko. 90% ()

fafejt001

Tož se mi to líbilo . Znám pár lidí co mají podobné schopnosti , takže vím co vše je možné . A Forest na nástupní dráze ve filmu . ()

tomino28

Příjemně strávené dvě hodiny. John Travolta mě tady rozhodně příjemně překvapil, tahle postava mu vyloženě sedla. Jo a taky bych se chtěl naučit portugalsky za 20 minut. ()