Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

Greny

k dokonalosti chybělo několik much, ale jinak velice povedně natočené romantické drama, kde se nejvíce blýskl John Travolta, který dokázal, že umí zahrát nejen bláznivého tátu (Kdopak to mluví), ale i citlivého, vnímavého muže. Film nádherně ukazuje, jak se mění postoje lidí ,kamarádů, v závisloti na intligenci a výjimečných schopnostech. ()

ThomasCrown

Fenomenálny príbeh o tom, že ľudská myseľ je stále neprebádaná a o tom čoho je človek schopný, stačí len chcieť a veriť. Každý dar má svoju cenu, avšak nikdy sa nevracia a treba ho prijať, pretože koniec koncov, občas vám môže zmeniť celý život. ()

Hanes88

No tak to bylo velice milé překvapení. Neviděl jsem mnoho filmů s Travoltou, které byly hodně dobré, ale tento byl. Sám Travolta zahrál parádně a děj, ten byl hodně skvělý. 80%. ()

tterez

To byl doják! Průběh filmu nebyl nic extra, ale ten zvrat asi půl hodinky před koncem jsem vůbec nečekala, a dokonce i Travolta byl naprosto skvělej. Takže utřít slzičky a na vzpamatování si asi pustit dobrou komedii. ()

Cement73

Dojímavý romantický film o nepochopení génia, ktorý o tom, že je géniom ani v podstate nevie. A možno tá genialita je len výsledok nejakého problému v mozgu? Ale celkovo zanechal vo mne Fenomén veľmi dobrý dojem. ()

ekomo

Krásný originální romantický snímek ukazující kolik dobrého může v člověku být. John Travolta v roli těžce nemocného, ale zázračného člověka, který toho dokáže náležitě využít a pomoct druhým lidem i když o tom sám neví. ()

22matelko

Vynikajúca snímka o tom ako dokáže nadpriemerná genialita človeka vystrašiť všetkých okolo. Je v tom síce aj trocha fantasy ale to do tohto filmu prinieslo páveže ešte viac napetia. Koniec no neviem čo dotať. bolo to skvelé. A John Travolta ma presvedčil na plnej čiare že je hercom ktorý vie zahrať všetko. ()

Mikino00

Zajímavá myšlenka převedená do romantického filmu, opravdu se dalo z daného témata vytěžit více než tento jednoduchý předvídatelný příběh. Co ale čekat od filmu, ve kterém hraje Travolta, on ovšem hraje obstojně. ()

H4ku11

Kedysi som z toho bol viac potešený. Nejak ma to už tak nebaví, ale stále solídne. Podobné príbehy obyčajných ľudí, z ktorých sa stanú neobyčajní sú super. ()

kamigava

Travoltu mám rád a tahle role mu fakt sedla. Byl mi v ní velmi sympatický a ke konci jsem ho i litoval. Na film jsem se kouknul díky němu. Mohlo to být trochu kratší, ale náhlý zvrat se musel řádně vysvětlit a nechat vstřebat. Je to v celku příjemné, romantické drama vhodné na nedělní odpoledne. Newmanova hudba také umí diváka dojmout. Není to špatný ani oslňující film, ale stojí za zhlédnutí. Někdo si možná i rád popláče. Lepší tři hvězdičky. 70 %. ()

filipvrbik

Jistě zajímavý film, spíše sci-fi než cokoliv jiného, ale dobrý- jestli se tam hodil Travolta , to už je každého věc...70% ()

Yardie

Výborný nápad, který měl velký potenciál. Ovšem zpracování je poněkud nepovedené. Dokážu si představit toto téma jako thriller, psychologické drama, sci-fi (mysteriózní), i jako komedii. Ovšem tohle byla mini drama, trochu romantika a zbytek byl prostě jen film. Ani nevím, jak to pojmenovat. Prostě film bez nějaké větší hloubky, emocí, napětí. Prostě to tak nějak plynulo, ale ničím extra to nezaujalo. Pořád jsem čekal, kdy něco přijde, ale pořád nic. Dal bych tomu možná i menší hodnocení, ale překvapivé rozuzlení to celkem zachránilo. Ale je to slabších 60%, spíše lepších 50%. Jak jsem psal, námět výborný, dalo se z toho udělat ledasco, ale zpracování je prostě slabé. Nevyužitý potenciál. Jinak za zmínku stojí sympatický výkon Travolty a fajn hudba. Škoda. Howgh! ()

Sygauras

Lidi se vždy bály toho čemu nerozumí a vždy se bály odlišnosti. Obyčejný člověk kterému to všechno secvakne a nemůže přestat "myslet". Krásný příběh o kupování židlí, lásce a schopnostech, který je natočený přirozeně a uvěřitelně. Konec tomu dává nádech reality, protože jinak to dopadnout asi nemohlo. ()

Gagner

Příběh, který je pravdivý v tom, že ti co se od nás odlišují, budou vždycky vnímáni jinak. Hvězda navíc pro Johna Travoltu :) ()

LaGomme

Nádherný snímek o síle lidského ducha s výbornou trojicí Travolta, Whitaker, Duvall. Neuvěřitelně dojemný příběh s jedním z nejlepších konců, co jsem kdy viděl.Úžasné... 95% ()

radekgfx

Minimalistické sci-fi, nádech mysteriózna, pohled na věci nadpřirozené z pohledu jejich nositele, okolí hrající komparz. Vizuální akce nahrazena akcí emoční s někdy až přespříliš poklidným dějem. Kdo si přeje pochopit, pochopí. ()

beniczech

Zajímavé vykreslení různých charakterů odlišně reagujících na něco či někoho neobvyklého. Velmi sympatický a pěkný film se solidními hereckými výkony a pro mě nečekaným závěrem - i když pravdou je, že jsem si snímek jednoduše užíval a nepřemýšlel jsem, co by za onou genialitou mohlo být. Příjemné sci-fi, které posouvá hranice lidských možností do neuvěřitelných dimenzí. /80%/ ()

Jaroslaf

Kyra Sedgwick jako hlavní "femme fatale" mi zkazila celý film. Ta paní vypadala spíš že by mohla hrát Travoltovu babičku než jeho milovanou. Co se filmu týče, nabízí skvělý nápad, bohužel vyvážený nepopsatelnou mírou balastu a patetičnosti. Klasická devadesátková amerika se vším hnusem, co k tomuto pojmu patří. ()