Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

RedRose

Romantické drama se špatným (dějovým) koncem, nejsou zrovna můj styl, ale tento film je tak krasně/dobře zpracovaný, že mně prostě dostal... čtyři a půl...! ()

jejdavilda

Dlouhá stopáž učinila film rozvleklým a tím se snížila inzenzita myšlenky. 3 a půl. Dobře, Travolta je přípomínkou mladých let, tak 4. ()

pavlosalex

Od prvních sekund si vás film získá pohodovou a veselou atmosférou, kterou kolem sebe vytváří sympaťák Travolta. Svou lehkost si Fenomén drží zhruba 3/4 své délky, kdy se dobře a nenásilně bavíte a držíte Johnovi palce. Závěr je pak jiný a pro mě slabší než zbytek. Nepřijde mi dojemný, ale zbytečný. 76% ()

hero_bk

Z trojice filmů o lidech, kteří jsou kvůli něčemu nadprůměrně inteligentní (krom tohoto ještě Pí, Všemocný), je tenhle jasně nejslabší, a to hlavně kvůli průměrnému zpracování, protože Pí i Všemocný byly po vizuální stránce geniální. O Fenoménu nemůžu říct, že by se jednalo o film vyloženě špatný, ale momentů, ve kterých nevěřícně kroutíte hlavou je více než dost. První polovina "Máš 20 minut, aby ses naučil portugalsky" je zábavná, ubíhá, dává smysl, baví a jediné, co kazí dojem, je příšerná venkovsky americká hudba, a já nedokážu pochopit, že ji dělal ten stejný člověk, jako Shawshank, nebo Zelenou míli. Druhá půlka "A kde byste chtěl umřít vy, Jacku?" je nudná, zdlouhavá, hraje na city (neúspěšně) a ke konci filmu už máte překřížené prsty jako Homer v Simpsonových ve filmu, když odříkával "Gay, gay, gay" směrem k Flandersovi, a přejete si, aby už konečně umřel. P.S.: Chci se naučit Portugalsky. ()

topi80

Skvěle natočeno a zpracováno a hlavně také skvěle zahráno. Zaujalo mě i to, že Travoltům hrdina i po svém nalezení geniality zůstal pro své okolí, v kterém se odjakživa pohyboval, stále přihlouplým podivínem. Genialita zde nevede k náhlému vzedmutí životního kolotoče kolem hlavního hrdiny, ale v mantinelech komorního dramatu je záminkou pro to rozehrání hry, ve které hlavní postava bojuje sama se sebou a s tím, co si má s náhle nabytými schopnostmi počít. A hlavně, jak to všechno stihnout. Zvlášť když poté zjistí, že času je méně, než se původně zdálo... ()

ANTYCHRYST

Travolta jako rázem osvícený..co dokáže skoro Vše... Je to milé.. příjemné.. lidské..a je to smutné... Film .. který pohladí na duši.. 80% ()

Shitonit

Genitální genialita, Vobičejnej film, s vobičejným námětem, kterej se tak nějak změní, v dost nevobyčejnej film, s nevobyčejným výsledem. ()

HanSolo

Zas až tak mě to nezaujalo, ale i tak se (nejenom díky skvělému výkonu Johna Travolty) jedná o nadprůměrné dílo. ()

boombang

Konečně film, v němž Travolta nehraje magora, nebo vraha (případně obojí) a ani tak nepůsobí. Zajímavý námět je sice trochu přibrzděn výsledným provedením (dalo se z toho vytřískat víc), ale i tak je to (na to, že v tom hraje Travolta) dobré. Překvapivé vysvětlení v závěru vyvažuje poněkud nadměrnou sentimentalitu. Spal jsem po tom dobře...:-) ()

Peter-1307

Veľmi príjemný film, aj keď zo smutným koncom. Musím povedať, že John Travolta, Forest Whitakeer a Robert Duvall predviedli výbornú prácu. Bol som šokovaný, že aký námet a scénar (a to si píšte, že dobrý) a hlavne ako dobre je schopný uťiahnuť Jon Turteltaub. Ak k tomu prirátam hudbu, tak tie 2 hodiny sledovania mi doslova prešli za pár sekúnd. ()

Greendell

Normálně ty romantický dramata nemám rád, ale tím jak je to tady dost výrazně mixnutý mým moc oblíbeným mysterióznem, tak si mě to lehce získalo a mám tenhle film moc rád. Závěr je možná až moc dojímací, ale i tak je to supr podívaná která si 4* určitě zaslouží. Travoltu jinak nějak zvlášť nemusim, ale tady to zahrál opravdu výborně. Vůbec by mi nevadilo mít ty schopnosti hlavního hrdiny, jen bych pak nechtěl tak rychle umřít.. ()

GordonCZ

Neuvěřitelná ztráta času. Film, který by i při stopáži 70 minut byl příliš dlouhý, je zde roztahán na úmorně nudné a nicneříkající dvě hodiny! Děj, který se snaží nám předložit romantiku naprosto nezáživných lidí na pozadí jakéhosi pseudo-scifi příběhu, je kvůli tomu příliš plytký a bez známky spádu nebo dramatizace. Nezachrání to ani prvoplánově sestavený hrdina s nadpřirozenými schopnostmi, takže nakonec zjistíte, že vám zbývají dvě možnosti - buď se unudit k smrti, nebo film prostě předčasně "típnout". Zvolil jsem raději druhou možnost. ()

Petule3

Fenomén mě totálně rozsekal. Takhle silný a krásný film jsem fakt dlouho neviděla a já, která opravdu často nebrečívám jsem ronila slzy jako by mi někdo rval srdce z hrudi. Nikdo, fakt nikdo by to nezahrál líp...dle mého subjektivního názoru. Je fakt, že jsem na Johna Travoltu hodně zatížená, žeru ho, ten jeho upřímný a láskyplný pohled....jedna z jeho nejlepších životních rolí, zase podle mě. Člověk bez ega, ze kterého ostatní mají strach, protože umí něco jiného, zvláštního. Fungovalo by to přesně takhle i v reálu, tím jsem si jistá. Výborný film! ()

subic

Viděl jsem znovu po letech a je to docela příjemný, i když místy dost zdlouhavý, film. Travolta umí/uměl. Snad jen Kyra Sedgwick ani dnes ani před 20i lety mě zrovna nepřesvědčila. ()

george82

Tady se mi Travolta opravdu líbil. Skvělý příběh o nečekané genialitě, přátelství, lásce a samozřejmě i o nečekaném zvratu. Fakt parádní. ()