Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

Walley

Tomuhle říkám, byť jsem příznivec sci-fi, exemplární příklad fantazmagorie (a nadbytečného užívání digitálních efektů). Režisér si asi před každým záběrem zřejmě něco šlehnul. Jednu hvězdu za Jolieovou a druhou za Lawa. ()

ogy86

Efektní vizuální zpracování, zajímavé téma. Roboti a vyspělá technika ve 30 - tých letech minulého století pro mě také byly lákadlem. Ale po stránce příběhu a scénáře je film slabší a dialogy byly občas docela stupidní. Hezky se na to dívalo, ale znovu bych to už vidět nemusel. ()

Mezerník

Po filmařské stránce velice zajímavé akční retro kombinované s Indiana Jonesem :-) Škoda přeškoda slaboučkého scénáře. ()

JARDAHONDA

Svět zítřka : sci-fi, které pobavilo a přivedlo mě v myšlenkách na úplně jiný level.... Výborné akce i vizuální efekty.. Navíc hlavní hrdinku ztvárnila má oblíbenkyně Angelina Jolie, která byla ve filmu pěkně sexy. ()

hhyperion

Vizualne povedena scifi zamerna pohadka zasazena do 30. let 20. stoleti, ktera ma vse pro tezce relaxacni odpo nebo vecer. Jak tady nekdo psal, je to jako mix ruznych filmu - sin city, vynalez zkazy, indiana jones... - a prekvapive skvele to funguje. ()

smalda

Dělá to na mě dojem hodně nepovedené parodie v jejímž čele stojí otřesný herecký výkon Gwyneth Paltrow. ()

Dratini

Takhle nudný a hloupý film jsem neviděl už dlouho. Většinou se snažím snímek dokoukat na jeden zátah, abych si nekazil dojem "realitou", ale tohle se opravdu nedalo. Tenhle ve mně zanechal tak silnou pachuť hořkosti, že mě donutil napsat svůj první komentář, kterým jsem se až doteď tak vehementně vyhýbal. Kde je nějaký příběh nebo logika? Například proč používal nepřítel obří plechovky, když se rozpadaly po jedné mině nebo dobře mířené střele do oka? Nebo to byl stylizační záměr, neboť z dnešního pohledu nám přijdou 30. léta 20. století jako poměrně naivní dobou? Závěrečným hodnocením z mého pohledu je jedna hvězdička za úsměvné vtípky s mlékem a vídeňskými párky plus za vzdušnou plovoucí pevnost. ()

Kaucukovnik

Pokud chcete vidět filmovou ódu na staré, zažloutlé dobrodružné komiksy, tohle je tutovka. Neustále se něco děje a je na co koukat, takže ani nemáte čas přemýšlet nad prostinkým příběhem. Narozdíl od většiny podobných počinů (Iron Sky) se Sky Captain bere vážně, a je natočen s takovou grácií, že to dokonce funguje. Skutečné napětí se u mě nedostavilo ani jednou, ale nadšen jsem byl od začátku do konce. Přehršel CGI tu nepůsobí jako účel, ale jako prostředek, a to velmi dobře použitý. ()

jerzy1976

Jeden z mých velmi oblíbených filmů a hlavně mám rád takovýto druh filmů. Triky, děj, obsazení, retro atmosféra, mystika spojená s Totenkopfem, špičkování mezi Kapitánem a Polly... Vždy mě to pobaví. ()

pantokrator

Dojemně pitomý příběh vydestilovaný z letitých comicsů, včetně jejich vizuální podoby (zviditelněné rádiové vlny...), ohromný retro náboj... Myslím, že Karel Zeman by blahem vrněl. ()

funesfilm

Akoby už neraz spomínaný Indiana Jones. Je to však o niečom inom, no podobný prejav tam poznať, či už v hudbe, v prejave postáv alebo v dejových líniach. Po stránke výtvarnej, veľmi dobre zvládnuté. Po hudobnej tiež. Oplatí sa vidieť opakovane. Aj keď dej a dialógy samotné, nie vždy napĺňajú to, čo divák možno čaká. Vyniká teda vizuál. Ostatné pripomína skôr divadelný priemerný výstup. ()

Rathe

To, že to mělo absolutně hloupý a jednoduchý příběh mě nedonutil ubrat na hodnocením. Protože tento film se rozhodl diváka překvapovat spíše prostředím a různými bytostmi. A to byla novinka jedna za druhou. Ze začátku obrovští roboti, potom letadla a menší robůtci. Pak přišla geniální létající loď s perfektní Angelinou Jolie, a ještě mnohem více. Zakončení Noemovou archou byl skvělý. To se mi líbilo. Dialogy mezi hl. hrdiny byly skvěle vymyšlené. Nejlepší bylo "šetření" 2 snímků. ()

StaryMech

Conranův sci-fi / retro komiks, počítačový odvar z dobrodružství Indyho Jonese a mnoha dalších (nejen) filmových předchůdců neoplývá nápaditostí ani napětím, ale nelze mu upřít jisté kouzlo. Oslovuje se tu náš stesk po ztracené minulosti : ucelenou výtvarnou stylizací do mlžného art deco v převládající sépiové, zlaté, slézové a fialové ; příchutí předválečné dobrodružné četby pro mládež ; nenáročně žertovným hašteřením pohlaví, jak je pěstily svého času hollywoodské veselohry.... Průběžný vtip s fotoaparátem vrcholí tou nejroztomilejší pointou, jakou si dílo mohlo přát. To nepříjemné nakonec : ve filmomilech mého ražení důsledně uplatněná technika bluescreen, kdy vše až na živé herce vytváří počítač, vzbuzuje neradostné pocity. Jak za nás promluvil odborník : všechny ohromující pixely "Nebeského kapitána a světa zítřka" by dal za jediný záběr z filmů nešňořených a srostlých se zemí, jaké točil třeba Džafar Panahí. ()

Jirkacek

Snímek Svět zítřka jsem poprvé viděl nedlouho po jeho natočení v roce 2004, na kterém se mi tenkrát líbilo hlavně herecké obsazení. Na obrazovce se totoiž objevil Jude Law jako prvotřídní stíhací pilot Sky Captain, Gwyneth Paltrow jako ambiciózní reportérka deníku Chronicle Polly Perkins či Angelina Jolie jako krásná vojanda Franky Cook. Plnými doušky jsem hltal také samotný příběh, plný akčních scén, napínavého dobrodružství či dech beroucích přestřelek. To nejzajímavější na celém díle režiséra Kerry Conrana bylo však samotné ztvárnění barev filmu, kterými rozhodně nijak neoplýval a spíše připomínal černobílé grotesky třicátých let dvacátého století. Tento fakt mi v paměti utkvěl nejvíce a tak jsem se rozhodl se po letech na toto dílo podívat znovu, abych mimo jiné mohl napsat zasvěcený komentář sem na ČSFD. Opět se tak rozeběhl na naší TV obrazovce 106 minutový film, který mne i na podruhé ohromil svým nebarevným zpracováním, líbila se mi rozkošná mlaďoučký Gwyneth a fantastické provedení válečných monster, připomínající roboty. A to se příběh odehrával v třicátých letech 20. století, kdy bylo do robotů hodně daleko, tím spíše to na mne působilo fantasticky, když se pohybovaly mezi starými auty, vzducholoděmi a mezi nimi létal s motorovým letadle Jude Law jako kapitán oblaků. Nicméně mne zklamal velmi jednoduchý příběh, který se mi předtím docela líbil, ale s léty člověk své názory může změnit. I když tedy kvalita filmu poklesla, přesto mne film zaujal a docela překvapivý byl i závěr, kdy doktor Totenkopf....Samozřejmě nebudu prozrazovat jak to dopadlo, snímek určitě stojí za shlédnutí i jako určité varování pro lidstvo, aby nenechalo stroje a roboty bez dozoru, jinak by jsme také mohli brzy skončit své životy v celosvětovém měřítku. Suma sumárum, Svět zítřka si u mne vysloužil tři zítřejší hvězdy ***. ()

Drslw

Tá vintage-movie-comics štylizácia je geniálna, vrátane hudby a hercov. Škoda, že vo filme je niekoľko scén (ktoré nemuseli byť!), kde sa však už ani comicsu nedá tolerovať pichnutie do fyzikálneho alebo historického oka - za všetko spomeniem iba vzduch verzus voda hopsanie/padanie, fakt, že v roku 1938 ešte nikto nenazýval prvú svetovú PRVÁ svetová, konštrukcie superheavy rakiet (palivo alebo prázdny priestor?) a nekonečný letecký benzín v Judovej (dvojmiestnej!) P-40tke bez výsostných znakov New Yorku až do Nepálu a takmer aj naspäť. Ale inak paráda. Stále lepšie a uveriteľnejšie, než mnohé iné, vážne myslené blockbustre. ()

SNCIS

"Opravdu myslíš, že najdeš něco zajímavějšího než všechny pozemské tvory nastupující v párech do kosmické lodi?" - 20%. ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení