Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

Thomassi

Zvláštní film, který způsoben natočení připomíná Sin CIty a možná proto je jiný než všechny ostatní. Jedná se o fiktivní historii, kdy ve čtyřicátých létech Německo napadlo Spojené státy pomocí robotů. Vše je po vizuální stránce až kreslené, kulisy vypadají někdy až moc lacině, ale ve výsledku je to pastva pro oči. Příběhově se postupem času odvracíme od válečného prostředí k tajuplnému ostrovu všemožných živočichů. První a druhá půle je jak den a noc a podle mě tempo postupně upadá. Konec je pak celkem dost předvidatelný. Ale tento film má zaujmout po technické stránce, což se povedlo dokonale. Herecké výkony všech představitelů byly jak z filmů pro pamětníky, ale autoři to tak zřejmě chtěli, a proto i takový Jude Law a hlavně Gwyneth Paltrow mají nepředstavitelné kouzlo. ()

Aiax

Tenhle film si čtyři hvězdičky určitě zaslouží. Za neuvěřitelný a dosud nevídaný styl, za lásku, s níž ho jeho autoři natočili, za báječnou Gwyneth Paltrow, které její role sedla jako ruka do rukavice a na kterou jsem se tentokrát doslova nemohl vynadívat, za vynikající triky a úžasně ladící hudbu a vůbec za odvahu natočit film za osmdesát milionů, který není podbízivý a jemuž bylo od začátku souzeno zaujmout jen opravdové fanoušky sci-fi (čímž nemyslím lidi, kteří si občas zajdou na film jako Jurský park a Pán prstenů). Má pouze dvě chyby - jednu opravdu podstatnou, za kterou škrtám pátou hvězdičku, a jednu vcelku malou. Ta první je už klasická hollywoodská záležitost - Conran je bezpochyby velice talentovaný filmař a v honbě za svým snem nezanedbal nejmenší detail, ale přes stromy neviděl les a zapomněl, že každý opravdu dobrý film musí začínat od kostry - zajímavého příběhu, který má drajv, tempo, šťávu a který dokáže strhnout. Conranovi se tohle nepodařilo a na jeho filmu je to vidět, přestože tenhle podžánr nevyžaduje kdovíjak hlubokomyslnou filozofii. Svět zítřka má sice nádhernou nablejskanou karoserii, ale uvnitř bublá jen velice slabý motor. A za druhé - Jude Law sice nezklamal, ale oproti své roli androida v A. I. podává jen velice mdlý výkon. Takže verdikt - Svět zítřka rozhodně nedělá sci-fi ostudu, ale na další opravdový milník žánru, jakým byla Vesmírná odysea, Hvězdné války, Blade Runner nebo první Matrix si budeme muset ještě počkat. ()

dawe04

Komiksácký feeling, retro kamera a vizuální orgasmus. Tenhle sci-fi mišmaš se opravdu povedl, překvapuje mě proto nízké povědomí o tomto snímku a režisérská neaktivita K. Conrana. ()

Skip

Ačkoliv sci-fi obecně moc nemusím, tak tento film se mi docela dost líbil. Velmi zajímavě pojaté. Mám tím na mysli onen retro styl. Svěží, má to spád, nenudí. Na můj vkus možná až moc často ve tmě. ()

Dont

Vizuálně rozhodně zajímavá záležitost, herecky parádně obsazeno, námět nepostrádá určitou jiskru a nechybí dramatické či humorné pasáže. Že se film potácí na hraně hned několika žánrů, by mi asi vůbec nevadilo. Chtělo to ale více zapracovat na postavách, dát do kupy nekonzistentní scénář a ještě více přitlačit na humoru, protože tam byl určitě prostor a příkladem, že to mohlo fungovat, je třeba vtipný konec. ()

kinderman

Kdyby mi bylo 13, pravděpodobně bych na tenhle film chodil znovu a znovu, jako jsem znovu a znovu chodil zírat na Dobyvatele ztracené archy. Je dynamický, strhující, zábavný i romantický. Je z něj patrné zaujetí tvůrců a jejich chuť si hrát. Takhle si ho určitě koupím na DVD, abych se mohl kdykoli přenést do oné neexistující doby, ve které v záplavě sněhových vloček přistává vzducholoď Hindenburg III u špičky Empire State Building. Díky, pane Conrane! Na 107 minut mi zase bylo 13. ()

Parlay

Příběh a scénář (naivita a schematičnost byla nejspíš záměrem(?)) mají k dokonalosti notně daleko a plusové bodíky na stupnici kvality tak obstarávají sympatičtí herci (špičkování mezi Gwyneth a Judeem funguje na výbornou), humor a snová vizuální stránka filmu. Už jen za originalitu a odvahu si tvůrci uznání zaslouží... ()

Sheldra

Kerry Conran na mě působí jako takový filmový Babica: na začátku to vypadá celkem normálně, jenže pak přidá tu špetku Indiana Jonese, tu lžičku Hvězdných válek, zamíchá do toho nějakého toho Verna a nakonec to dorazí filmy noir, až mu z toho vyleze nezdravě vypadající eintopf s ingrediencemi natolik rozvařenými, že je ani veškerá invence světa nezachrání. Nemám naprosto nic proti netradičnímu pojetí, to ani v nejmenším, ale udělat z toho takovýhle nesmysl, který neví, čí je, takže působí totálně schizoidním a zmateným dojmem, je na mě fakt moc. Paradoxní je, že při vší originalitě je děj trapně předvídatelný (překvapivý je možná tak co do výtvarného pojetí, které bylo, přiznávám, nádherné, leč na můj vkus moc umělé). A nezachrání to ani snaživý Jude Law, ani přesvědčivě protivná Gwyneth Paltrow, a už vůbec pak ne sympaťák Giovanni Ribisi, rázná Angelina Jolie a mihnoucí se Michael Gambon. Možná kdyby převzal iniciativu schopnější režisér, který dokáže své dětské sny udržet na uzdě, byl by z toho lepší film. Ale nemůže být každý den kaviár, že jo... ()

Kosmik

K filmu se musí přistupovat jako k takovému retru sci-fi kinematografie hlavně 20. až 50. let minulého století. Ale i ze současné tvorby tam najdeme pár znaků. Třeba nepřehlédnutelné reálie z Pána prstenů. Je to trochu vtipná parodie a zároveň i seriózni variace. Příběh napodobuje i jednodušší scénáře té doby, ale od kýče si zachovává stále dostatečný odstup. Prostě docela příjemné překvapení podzimní kinodistribuce. ()

Had6

Bylo to vážně krásně udělané. Tím to ale skončilo. Nudil jsem se, děj mě vůbec nezajímal, neboť prostoučká zápletka to ani nedovolila. Takže za zpracování dávám pět hvězdiček za to ostatní tak jednu. Průměr je tedy tři a to mi přijde akorát. ()

Diamant

Vo filme je skrytý silný apel na naše konanie, aby bolo zodpovedné, lebo naše činy majú ďalekosiahly dosah, a to buď pozitívny, alebo negatívny - podľa toho, či boli naše skutky dobré, alebo zlé. Vo filme môžeme vidieť aj prepojenie dvoch statí z Biblie - potopy sveta a podobenstva o pšenici a kúkoli. V neposlednom rade treba pochváliť napínavý, dynamický dej so zaujímavými zvratmi, krásnu hudbu, triky a audiovizuálnu stránku vedecko-technických vynálezov. ()

ilemas

Ani nevím, zda se mi to líbilo či ne. Ale nádherná výprava a slovní souboje mezi hlavnímy hrdiny mě nakonec dostaly. Taková nádherná blbinka. ()

easaque

Ne, ze bych od toho neco ocekaval, ale i tak mne to dost zklamalo.Opravdová hloupost a hvezdicka jen za retro styl, ale ani ten opravdu vsechno nezachrani. ()

Chen

Netradiční retro sci-fi (?), která nesází jen na vizuální stránku, která, ale i na zajímavé charaktery a nostalgický nádech. ()

HappySmile

Po vizuální stránce opravdu unikátní dílo. Jenom škoda, že některé scény vypadaly hodně uměle, třeba hned na začátku, když se Gwyneth proplétala mezi témi roboty, tak bylo hodně vidět, že tam ti roboti prostě nejsou, ale byli přidaní později... Přesto dávám 4 hvězdničky. Bylo tam totiž i pár dost dobrých vtipných hlášek, přestože to nebyla komedie: "Nemůžeme aspoň jednou umřít bez zbytečných hádek?!" :) ()

rakovnik

Něco podobného dokázal již před lety Bořivoj Zeman. Vizuálně rozhodně pěkné. Ovšem hlavní hrdinové si mě nezískali, i když podle scénáře neměli moc co předvést. Možná by pomohla kratší stopáž, aby byl příběh alespoň "hutnější" a rychleji odsýpal. Ale je na co se dívat, prostě oddychovka jako hrom. ()

SallyZen

On to nebyl špatný film. Nápaditá a originální kombinace grafického a vizuálního retrostylu + futuristického příběhu dělá z tohoto filmu o mnohem více než kdyby byl obyčejně natočený. Určitě je to na jasné 4*, ale! Osobně mám problém s těmito herci. Každý k hercům chová určitě sympatie a antipatie. Já k Paltrow, Jolie a Judovi Law(líbil se mi jen v Sherlock Holmes) chovám antipatie. Když vidím, že s nimi je nějaký film, tak si ho pustím, ale ne s takovou chutí než kdyby tam byl někdo sympatičtější. Ani v tomto filmu mě ani jeden neoslovil. Takže to je jen můj boj. Přesto skvělá podívaná, kterou by měl aspoň, každý Sci-fi nadšenec vidět. 70% ()

Martin741

Kvalitny film s kvalitnym scenarom, ktoreho dej sa odohrava v 20. a 30. rokoch 20. storocia v new Yorku. Kvalitny pribeh, ktory ani chvilu nebude divaka nudit, k tomu najma krasna Paltrow. 76 % ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení